Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

4. CIOS (Custom Ios ) yükleme

Gönderen WiiCrazy 
Re: 4. CIOS (Custom Ios ) yükleme
31 December 2009 00:18
@dedezade : ben de yaşadım aynı problemi, eskiden verdiğim tbr ile ios 15 downgrade sorunsuz oluyor, ios 36 downgrade'de daha ios 15'i eleman boot ederken codedump yiyordum... sonra ios 36 downgrade adımını bu son verdiğim tbrmod ile yapınca problemsiz olmuştu... adımların hepsini de online yaptım bu arada...

ha bu arada şimdi baktım internetten 4.2 için kullanılması gereken versiyonlar sanırım şu şekilde

IOS 15 v257 (IOS15-64-v257.wad)
IOS 15 v523 (IOS15-64-v523.wad)
IOS 36 v3351 (IOS36-64-v3351.wad)

NUSD içerisinden kolayca kullanmak için programdaki ilk iki kutucuğa her bir ios için sırasıyla yazılacaklar aşağıdaki şekilde...
000000010000000F v257
000000010000000F v523
0000000100000024 v3351

örneğin ilki için,

ya da bu mesaja attach ettiğim *.nus uzantılı dosyayı NUSD programındaki extras butonuna basıp Load NUS Script seçeneği ile seçin ve download etmeye başlasın, sonra üstte isimlerini verdiğim wad dosyalarını toplayabilirsiniz programın oluşturduğu klasörlerden... Önce Pack Wad yazan yerin yanındaki kutucuğu işaretlemeniz lazım... Topladığınız wad'ları sd kartın köküne atacaksınız TBRMOD programında sorulan yerlerde de Sd kart seçeneğini seçeceksiniz...

ekran görüntüsü şu şekilde,

Eklentiler:
| indir - TBRMOD.NUS (67 bytes)

31 December 2009 00:23
TBRMOD'u online kullanıp hata alanlar üstteki ios'ları dediğim gibi edinip, deneyip buradan problem yaşamadıklarına dair konfirmasyon geçerlerse süper olur... ben de derleyip rehbere eklerim...
01 January 2010 11:03
Ben baya bi karıştırdm sanırım kurdum mu bilmiyorum ? TBR adımını anlamadım ama ikinci aşamada IOS 36 yüklerken hata veriyor install da (ES_AddTitleStart returned : -2011 ) şeklinde. Ama TBR yi açtığımda sağ üst köşede IOS36 (Rev 3351) yazıyor. WiiCrazy nin verdiği NUS u kullanarak yaptım. Acaba oldu mu bilemiyorum ? Nasıl anlayacağım. TBR adımınn olup olmadığını ?
Teşekkürler.

1 kez düzenlendi. En son 01/01/2010 11:35 tarihinde ooozer tarafından düzenlenmiştir.
01 January 2010 13:11
bi kere adimlarin tumunde hata almaman lazim
nusd ile wadlari indirip sd kartin rotuna attiysan tbr programinida wadlari sd karttan alacak sekilde yukleme yaptiysan yapmistir bir sonraki adimda tbr olmamissa sanirim ioslari silerken hata alirsin silemezsin
01 January 2010 14:53
dedezade
bi kere adimlarin tumunde hata almaman lazim
nusd ile wadlari indirip sd kartin rotuna attiysan tbr programinida wadlari sd karttan alacak sekilde yukleme yaptiysan yapmistir bir sonraki adimda tbr olmamissa sanirim ioslari silerken hata alirsin silemezsin
evet ioslarıda silemiyorum ve wad dosyalarını söylendiği gibi indirdim.sd kartn ana diznnden yükledm ama tbr nn ikinci aşaması ios36 yüklemede sadece hata alıyorum ? anlamadım ? sad smiley
01 January 2010 16:33
arkadaslar adimlarin birinde tum secenekleri yes yapacaksiniz
ayrica tbr adiminda hata aldiysaniz tekrar en bastan baslayin yapmaya ve islem asamalarinda hata verip vermedigine dikkat edin.
yani bir onceki adimi dogru yapmadigi takdirde diger adimda hata verir
bir de eger wadlari sd karta attiysaniz islemlerde nusu secmeyeceksiniz wad kurulumunu sececeksiniz ve her defasindada ayni sekilde secimi yapacaksiniz...
zaten tbr adiminda ki sikinti internet baglantisindan dolayi oluyordu wadlari sd kartin kokune atinca bir problem olmamasi gerekiyor..
ayrica bir kac defa deneyin ama denemelerde hep en bastan baslayin adimlara
01 January 2010 22:53
dedezade
arkadaslar adimlarin birinde tum secenekleri yes yapacaksiniz
ayrica tbr adiminda hata aldiysaniz tekrar en bastan baslayin yapmaya ve islem asamalarinda hata verip vermedigine dikkat edin.
yani bir onceki adimi dogru yapmadigi takdirde diger adimda hata verir
bir de eger wadlari sd karta attiysaniz islemlerde nusu secmeyeceksiniz wad kurulumunu sececeksiniz ve her defasindada ayni sekilde secimi yapacaksiniz...
zaten tbr adiminda ki sikinti internet baglantisindan dolayi oluyordu wadlari sd kartin kokune atinca bir problem olmamasi gerekiyor..
ayrica bir kac defa deneyin ama denemelerde hep en bastan baslayin adimlara
Yok olmuyor TBR nin ikinci aşamasında

ES_AddTitleStart returned : -2011

bu hatayı alıyorum . Netten yüklerkende , SD karta wad dosyasını atarakta . Anlayamadm arkadaşlar lütfen yardım başka önerileriniz var mı ?
02 January 2010 06:59
simdi arkadasim sirayla neler yapacagimiza bakalim
oncelikle TBRMOD programini kullanacaksin
IOS 15 v257 (IOS15-64-v257.wad)
IOS 15 v523 (IOS15-64-v523.wad)
IOS 36 v3351 (IOS36-64-v3351.wad)

bu wad dosyalarini wiicrazynin anlattigi gibi temin edeceksin
IOS15-64-v257.wad
IOS15-64-v523.wad
IOS36-64-v3351.wad
bu wadlar sd kartin kok dizininde olacak (bu asamada kullandigin sd kart nedir ,kartini okuyamiyor olabilir 1 veya 2 gb lik bir sd kart dene ozellikle sandisk olsun)
adimlari konunun en basinda verilen video ya gore yapin ama 2 farkla biri nusu secmeyeceksiniz wad i sececeksiniz
digeride 2. asamada videoda son secenegi no yapiyor siz yes yapacaksiniz.
02 January 2010 09:04
öncelikle dedezade ilgin için teşekkür ediyorum.
Ama söylenenleri aynen yaptım aşağıdaki fotoğraftki hatayı veriyor.

birde yabancı bi sitede bu hata kodu ile bi konu açılmış. Ama anlamadm.
[www.wiihacks.com]
02 January 2010 09:27
"Trucha Bug'lı IOS kullanman gerekiyor" diyor. IOS'a TBR adımını yaptın mı?

Aşağıdaki videoyu iyice izle bakalım. Hata yaptığın bir yer olması lazım.

Tam ekran izlemek için linki: [www.youtube.com]

4.2 için TBR Programı: Buradan
4.2 için Any Title Deleter Programı: Buradan
Custom IOS R14 : Buradan

1 kez düzenlendi. En son 02/01/2010 09:33 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
02 January 2010 09:37
bir onceki adimin olmamis yani ilk adim ilk adimi yeniden yapman lazim sd kart a dikkat et yukarida dedigim gibi ufak bir sd kart kullan anladigim kadariyla tbr sdhc kartlardan wadi alamiyor kullanacagin kart en fazla 2gb olmali
02 January 2010 09:45
dedezade,

arkadaş IOS'a Trucha Bug yamasını yapamamış anlaşılan.

Bu işlem bu kadar karmaşık değildi ya. MSN'de Niyazi arkadaşımıza çok basit bir şekilde kurdurmuştuk. Wad'larla da uğraşmamıştı bu kadar. Arkadaşın internet bağlantısı var mı?

İnternet bağlantısı varsa boşuna wad'larla uğraşmasın. Direkt NUS'dan indirsin. Ama dediğim gibi IOS'a TBR yapmamış.
02 January 2010 09:48
@tuzruhu zaten arkadasin problemi tbr adimini yapamamak
nus ile yapamadi simdi de wadlarla yapmaya calisiyor ama gene yukardaki gibi bir hata aldigini soyluyor bence sd kattan wadlari okumuyor program o yuzden de ilk adimi yapamamis sonraki adimda da dogal olarak hata veriyor
02 January 2010 10:51
Tbr aşamasının birinci ve 3. aşamasında sorun yok hata vermiyor sd karttan yüklerken. sadece 2. aşamada alıyorum bahsettiğim hatayı. Bütün tbr leri denedim olmadı (tb1.0 tbr 1.1 tbr mod)
sd kartımda 1 gb

birde sağ üst köşede tbr yaparken bende IOS36 (Rev 3351) yazıyor sizde durum nedir ?
02 January 2010 11:59
dedezade
@tuzruhu zaten arkadasin problemi tbr adimini yapamamak
nus ile yapamadi simdi de wadlarla yapmaya calisiyor ama gene yukardaki gibi bir hata aldigini soyluyor bence sd kattan wadlari okumuyor program o yuzden de ilk adimi yapamamis sonraki adimda da dogal olarak hata veriyor

dedezade benim o akşam yaşadığım sorunun aynısı farkındaysan unuttun sanırım ama ben wad ile halletmiştim 2. seçenekte sd kartdan yükleyerek ooozer arkadaşım emin ol sd kartından kaynaklanıyor bu problem bence kesin bundan kaynaklanıyor bu wii sd kartda çok seçicilik yapıyor bence sd kartını değiştir bende 8gb toshiba sdhc vardı bir çalışıyor bir çalışmıyordu sd kart sonra dedezade nin sandisk önerisini uyguladım sandisk 4gb sd kart aldım problemlerim değişti emin ol problemin düzelecektir saygılar.
02 January 2010 12:18
@rigel55
arkadasa ayni uyariyi yaptim ama her defasinda olmadigini soyledigi icin bizde bir noktada tikaniyoruz
farkli sd kart kullan wadlari sd karttan alamiyor dedim zaten
her yolu denedik aslinda
1. ve3. adimda hata olmadigini soyledi arkadas
zaten 1. adimda kurulum hatasiz tamamlaniyorsa sd kart da sorun cikarmiyor demektir
ben bu noktada tikaniyorum ...
02 January 2010 14:40
birde sd kartı değiştirip deneyeceğim bakalm . sonucu burdan bildirrm arkadaslar. sağolun ilginize teşekkrler.
kafayı yemeden yaparız insallah smiling smiley
07 January 2010 12:09
Arkadaşlar yeni wii kullanıcısıyım yaklaşık 3 gündür forumdaki dökümanları tekrar tekrar okudum yanlız anlmadığım bazı yerleri sizlerle paylaşmak istiyorum
1-ilk önce hbc ve bootmikurulumu yapacağım.
2-bootmi ile yedek
3-cıos loader yükleme işte sıkıntım bu adım cıos yüklerken internet bağlantısı olması gerekiyor diyor fakat benim net bağlantım yok şimdi ben cıos yükleyemiyecekmiyim veya nasıl yükleyeceğim???
bir tek sıkıntım cıos yüklemede bunuda çözersem bugün başlayacağım soft moda?Bu arada makiinem 4.1E
07 January 2010 12:14
Internet bağlantısı olmadan da yükleyebilirsin.. IOS 38'in ilgili versiyonuna ait wad'ı sd kartın kök dizinine atıp cios installer içerisinden de SD installation seçmen lazım

bu başlık altında tam ismi versiyon numarası falan vardır...
07 January 2010 12:49
WiiCrazy
Internet bağlantısı olmadan da yükleyebilirsin.. IOS 38'in ilgili versiyonuna ait wad'ı sd kartın kök dizinine atıp cios installer içerisinden de SD installation seçmen lazım

bu başlık altında tam ismi versiyon numarası falan vardır...
Üstad ben ıos 60 yüklemiyecekmiyim 4.1E için birde wad manager kurmam lazım oyle mi?Biraz ayrıntılı anlatırmısın yapmam gerekenleri
07 January 2010 13:12
IOS 60 yükleme falan yok... cios yüklemek için en azından... Başka rehberlerde sd karttan wiiware/vc oyunlarını çalıştırmak için yamalı IOS 60 yükleme adımı olabilir... Ben onu bu rehberin dışında tuttum.. Yeni cios yükleyecek biri için bence tehlikeli bir işlem...
07 January 2010 13:26
ya abi forumda ki rehberde yazılanları aynen yapsam bir sorun olur mu ? Biraz önce bi yeri aradım softmod kaç liraya yapıyorsunuz diye siyah wii lere softmod olmuyor dedi eleman kafam baya karıştı?
yapacaklarım
1-hbc-bootmi-dvdx vs kurulumu rehbere göre
2-bootmi ile yedek olma (muhtemelen ıos olarak yedek alcam)
3-cıos kurmak rehbere göre
4-preloader kurmak rehbere göre
5-loader kurmak

doğru mu üstad atladığım yer var mı?

1 kez düzenlendi. En son 07/01/2010 13:43 tarihinde alperg2 tarafından düzenlenmiştir.
07 January 2010 14:54
Doğrudur sıra... burada kurarken ve devamında en çok dikkat etmen gereken preloader, geri kalanı fazla riskli işlemler değil...

Siyah/Beyaz farketmiyor şu an satışta olan tüm wii'lere softmod yapmak mümkün, sorduğun arkadaş halt etmiş...
07 January 2010 18:51
merhaba. tüm rehberlerinizi okudum ancak kafama takılan birşey var.. ben interneti çevrede bulduğum şifresiz bi wireless aracılığıyla kullanıyorum ancak adam bazen modemi kapatabiliyor. cios kurulumu sırasında internet kesintisi brick'e yol açar mı?? internetsiz cios için NUSD isimli bir programdan bahsetmişsiniz bunun kullanımını anlatabilir misiniz?

teşekkürler...
07 January 2010 19:17
Valla programın kullanımını zaten anlattım, bu başlık altında hatta bu sayfada en üstte bulabilirsin...

Internetin kesilmesi problem yaratmaz zira tüm içerik indirildikten sonra kurulumlar yapılıyor... Ayrıca işlemlerde kullanılan ios'lar sistem için kritik olan ios'lar değil, bozsan da sistem brick olmaz...

Ama resmi update'i o bağlantı üzerinden yapmanı kesinlikle tavsiye etmem... Yaklaşık 30-40 dakka süren bir update, kesin problem yaşarsın...
07 January 2010 19:25
valla 1 kez update yaparken bağlantı kesildi grinning smiley şansım yaver gitti sanırım bişey olmadı, menü değişmişti ama yeni kanallar gelmemişti. Daha sonra yeniden update yaptım, başarılı bi şekilde update oldu bu sefer. havadurumu kanalı falan geldi. çoğu kişide sorun çıkartmış sanırım, baya şanslıymışım xD

Benim şimdi 4.2E Wii'm var. HDD üzerinden oynamak istiyorum, zaten dvd yazabileceğim bir aygıtım yok:

1. Homebrew channel kurulumu
2. Bootmii ile yedek alma
3. Cios yükleme
4. Preloader kurulumu (en korktuğum aşama)
5. Usb loader kurulumu

Sıralama doğru mudur?
07 January 2010 19:49
Menü update'i kritik bir yerde kesilmediği için şanslıymışsın... Her ne kadar nintendo güvenli olduğunu iddia etse de brick edenler olmuş... 4.2 update'i çok kritik olan boot2 update'ini içeriyor...

Sıralama doğrudur, preloader'ı opsiyonel düşünebilirsin, harala gürele kanal kurmayacaksan ilk aşamada kurmasan da olur... sonra problem çözmek yerine başına problem açmasın, dikkat!
07 January 2010 20:43
ya pek kanal kurma niyetinde değilim :/ maksat hdd'den oyun oynamak. preloader'ı kurmiim o zaman ilk aşamada ? ^o)
07 January 2010 21:06
Bu yazdıklarımı okuyanlar diyecek ki hem preloader tavsiye ediyorsunuz bazı bricklere karşı hem de kurarken dikkat edin diyorsunuz...

Sebebi şu, preloader kurduktan sonra menüyü açmakta problem yaşayanların bir bölümünün sonu full brick oluyor... Sebebi de menü ios'u ile uğraşmak, verilen rehberlerin dışında kendi başına çözüm üretmek...

Her zaman söylediğim gibi menü ios'unu ilgilendiren bir modifikasyon söz konusu ise işlem hakkında yeterince bilgilimiyim diye kendinizi bir sorgulayın... Yanıtınız evet ise devam edin, hayır ise yeterli bilgiyi kazanıncaya kadar bekleyin...

ps: Ha mottosu "Elini korkak alıştırma" olanlar ilgili rehberleri uygulayarak riski kendilerinin olmak üzere yüklesinler smiling smiley

1 kez düzenlendi. En son 07/01/2010 21:08 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
07 January 2010 21:15
ben şimdi preloader kuriyim mi ^o) yoksa kurmiim mi ^o)
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 81
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!