Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

4. CIOS (Custom Ios ) yükleme

Gönderen WiiCrazy 
Re: 4. CIOS (Custom Ios ) yükleme
06 October 2009 07:54
@eozen81 : hayırlı olsun smiling smiley usb port meselesi de belki harddisk'i taktığın usb portunu beğenmiyordur... iki tane var wii'de, bunlardan birini kullanabiliyorsun sadece.. cios'tan cios'a da fark var port kullanımı açısından da sanırım. port'u değiştirip, makineyi tamamen kapatıp açıp bir daha deneyebilirdin 1.1 ile...

ps: olumlu yorumlar için teşekkürler, ama benim çok ekstra yaptığım bir şey yok aslında, ne demiş atalarımız, bilmemek değil öğrenmemek ayıp :p

1 kez düzenlendi. En son 06/10/2009 07:55 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

13 October 2009 09:15
WiiCrazy: Benim Wii'de 4.1E ve HBC 1.0.6 kurulu, ancak IOS senin bu mesajda yazdığın gibi IOS61 değil IOS36 v4.18. Bu nasıl oluyor acaba?

WiiCrazy demiş ki:
-------------------------------------------------------
> O gördüğün homebrew channel'in kullandığı
> IOS, 4.0 'dan küçük olan 3.2,3.3,3.4 menülerde
> homebrew channel IOS 36'yı kullanıyor... 4.0 ve
> üstünde IOS 61'i kullanıyor...
>
> TBR yöntemini kullanabilirsin...
>
> Ios'lar bir sürü, aşağıdaki linkte listesini
> bulabilirsin
> [www.wiibrew.org]
13 October 2009 13:33
sevketzaim demiş ki:
> WiiCrazy: Benim Wii'de 4.1E ve HBC 1.0.6 kurulu,
> ancak IOS senin bu mesajda yazdığın gibi IOS61
> değil IOS36 v4.18. Bu nasıl oluyor acaba?
>

Homebrew channel kurulurken, kullanacağı ios'u da seçiyor. Bu ios 51, 61, 36 olabilir... kendi içinde belli bir sıralaması var kontrol ediyor, beğendiği bir tanesini seçiyor. 61 yerine 36'yı seçmesi 61'e trucha yaması yapmış olabileceğine dair ipucu veriyor ama sonuçta bununla ilgili fikir yürütmek çok da mantıklı değil zira homebrew channel open source bir uygulama değil ve elemanların kullanacağı ios'u nasıl seçeceği ile ilgili de pek fikrimiz yok.

Bu arada, 1.0.6, devkitpro (homebrew programları yazmak için kullanılan sdk) yayınlandıktan kısa bir süre önce yahut sonra yayınlandı. Yeni devkitpro'nun bir özelliği artık homebrew programları başlatırken ios'u değiştirmemesi. Homebrew programların çoğu da IOS 36'yı kullandığı için ve bu yeni devkitpro ile derlenen programlar doğrudan homebrew channel'in kullandığı ios'un kucağına atılacakları için böyle bir değişiklik yapmış olabilir team twiizers... Ben de 1.0.6'yı dün yükledim ama hangi ios'u kullanıyor kontrol etmedim... muhtemeldir IOS 36'yı kullanıyor olabilir.
13 October 2009 18:05
Wiiüstadı Wiicrazy'ye:

Ben 4.1E softmod cihazımı cIOS36 rev10'dan cIOS38 rev14'e çıkarmış sonra tekrar indirmiştim. O zaman default ayarlara hep OK OK diyerek kurmuştum, ama yaşadığım garipliklerde o kurulumda yaptığım bir hatanın yattığını düşünüyorum. Şimdi, daha dikkatli bir biçimde tekrar rev14 kurmak istiyorum. Birkaç sorum var:
- Bu rehber sanırım sıfırdan yapılacak işlemleri anlatıyor. Benim zamanında Twilight hack ile HBC kurduğum, Backup Launcher ile DVD, USB Loader ile harddiskten yedeklenmiş oyunlarımı çalıştırdığım cihaza şimdi TBC kurmama gerek var mı?
- cIOS38 rev14 kurulumu ilk başta hangi IOS kullanmak istediğimi soruyor. Default olarak IOS249 var, ama daha başka bir sürü seçenek de mevcut. Ben 249'u mu seçmeliyim?
13 October 2009 19:17
Şimdi öncelikle TBR kurulan bir şey değil, bir yama aracı diyebiliriz ona.

Cios kurulum programında kullanılacak ios'un seçiminin amacı kişiden kişiye trucha bug'lı olup da yüklü olan ios'un değişebileceğinden ileri geliyor. Misal 3.2'de olup sonra update yapmamış biri, IOS 30, 36 vesaire bunları seçebilir... daha önce custom ios yüklediysen (waninkoko'nunki 249 nolu olan) onu seçebilirsin. Yani tamamen senin wii'nde hangi trucha bug'lı ios'lar olduğuna bakar. Resmi olarak 4.1'e update etmiş birinde burada yapılacak en muhtemel seçin ios 249 dolayısıyla.

Çok geyik yaptım yine, ios 249'u seçebilirsin... Ama kurulumu yaparken dikkat et, download etmesi, yüklemesi esnasında hata alıyor mu almıyor mu. ios 249 sende zaten yüklü ise kurulumda hata almazsın, ama download ederken hata alması muhtemel. Bu şekilde kuruldu sananlar çok oluyor.
13 October 2009 20:36
@WiiCrazy üstad, ben USB LOADER GX'i wad'ı ile kanal olarak kurmak istiyorum, wad dosyasını WAD klasörüne koydum ve Wad Maanger 1.5'i çalıştırdım ama işte en "kabız" olduğum bir soru gelince öylece kaldım.

Ekranda şu beliriyor :

Select IOS Version to use : IOS249 seçili geliyor.

Burada direk bunu seçerek mi wad'ı yüklemeliyim, evetse neden, hayırsa da neden başka bir IOS, bu IOS'ları çözemedim gitti üstad ya kusura kalma eye rolling smiley
13 October 2009 21:11
eozen81 demiş ki:
> @WiiCrazy üstad, ben USB LOADER GX'i wad'ı ile
> kanal olarak kurmak istiyorum, wad dosyasını WAD
> klasörüne koydum ve Wad Maanger 1.5'i
> çalıştırdım ama işte en "kabız" olduğum
> bir soru gelince öylece kaldım.
>
> Ekranda şu beliriyor :
>
> Select IOS Version to use : IOS249 seçili
> geliyor.
>
> Burada direk bunu seçerek mi wad'ı
> yüklemeliyim, evetse neden, hayırsa da neden
> başka bir IOS, bu IOS'ları çözemedim gitti
> üstad ya kusura kalma eye rolling smiley

Kısa yanıt : IOS 249'u seç.

Uzun yanıt : Yukarıda da yazdığım gibi işin püf noktası trucha bug'ında. Madem nedenini sordun, trucha bug'ını açalım.

Wii yeni bir içeriği hafızaya yüklerken o an starlet işlemcisi üzerinde çalışmakta olan şifreleme işlemleri ile uğraşan modül bir doğrulama yapıyor. Bu doğrulamayı geçemeyen içeriğin wii'nin hafızasına yüklenmesine izin verilmiyor normalde. Lakin nintendonun bu doğrulamayı yapan kodunun 3.3 yayınlandığında çıkan IOS 37'ye kadar bir açığı vardı. Doğrulaması yapılacak içeriğin imzası özel bir şekilde hazırlandığında sahte imza ile dahi wii'yi kandırmak mümkün oluyordu. Dediğim gibi 3.3'e kadar olan wii'lerde tüm ios'lar, açılışta çalışan boot1, peşinden çalışan boot2 vesaire hepsi bu açığı içeriyordu.

Pek tabii nintendo ilk olarak IOS 37 olmak üzere sürekli açıklarını yamadı yaptığı değişik update'ler ile... Aslında IOS 37'yi açığı kapatma amacından çok wiiware'ler için ayrı bir ios kullanma ihtiyacı oluştuğu için çıkardı nintendo. İlk ciddi hamle 3.4 ile geldi, sonra korsanlar şu gayfish disc'teki IOS 16'nın gayet güzel nintendo tarafından imzalanmış ve de trucha bug'ını ihtiva eder olduğunu görene kadar.

Burada enteresan bir nokta daha var, belki akla gelebilir... Daha önce nintendo tarafından düzgün bir şekilde imzalanmış diğer ios'larda da trucha bug'ı varken neden nintendo'nun her yamamasından sonra insanlar uğraşıyor, eski açığı içerenlerden yükleseler ya denilebilir. Şu şekilde mümkün olmuyor bu, her yamadan sonra ios'ların versiyonları yükseliyor. Eski bug'lı olanın versiyonu düşük olduğu için yenisinin üstüne yazılamıyor. Çünkü wii'nin genel güncelleme kuralı yüklenen içeriğin versiyonunun her zaman için yüklü olandan yüksek olmasını bekliyor.

Neden IOS 249? Çünkü bu ios kasıtlı olarak trucha bug'ı ile geliyor smiling smiley Ha elindeki wii'de böyle başka bir ios varsa onu da kullanabilirsin.

Madem uzun uzun yazdık tamamlayalım bari, imza falan dedim onu da açayım. Nintendo bu iş için RSA algoritmasını kullanıyor. İmzayı üretmek için kendi private (özel) key'ini (anahtarını) kullanıyor nintendo, hepimizin wii'sinde de bu anahtarı doğrulayacak nintendo'ya ait public key'i var. Doğrulamayı bu public key ile yapıyor.

Açık şurada, kontrol edilecek içeriği nintendo c dilinde arızası bilinen bir fonksiyon olan strcmp (string compare) fonksiyonu ile yapmış. Bu fonksiyondaki açık şu, karşılaştırma yapılacak string'lerin uzunluğu aynı ise doğru çalışıyor, ama string'lerden biri erken bitiyorsa kısa olanın uzunluğuna kadar ikisi de aynı ise fonksiyon hatalı bir şekilde aynı olduğunu söylüyor string'lerin.

Yani, sallıyorum nintendo'nun trucha bug'lı kodu aşağıdaki iki string'i hatalı olarak aynı görüyor (burada \0 string'leri bitirme karakteri c'de, null byte veya null character diye de geçer)
XSDSCSDEDEDE
X\0

Çok basit ama wii'de milletin at oynatması için çok elzem bir hata bu. Bu şekilde imza üretmek için sadece ilk karakterin tahmin edilmesi yetiyor, bunun için de programlar deneme yanılma yöntemini kullanıyor ve kısa sürede bu şekilde sahte imza üretilebiliyor.

Tekrar dönelim başa, bu şekilde sahte imzaları wii'ye yutturabilmek için bu üstte anlattığım açığa sahip bir IOS gerekli. IOS'lara bu bug sonradan da yama yollu olarak ilave edilebiliyor bu arada, DOP-IOS, TBR, WiiSCU mesela bu işi yapan programlardan bazıları.
14 October 2009 05:08
Ağzına sağlık üstad, gene bir döktürme durumu oldu, tebrik ediyorum, sayende neleri öğreniyoruz.

Son soru Wad'ı Wad Manager'la install ettiğimiz gibi canımız sıkılırsa gene aynı şekilde mi uninstall edeceğiz ki Wii'den kanal olarak kalksın?
14 October 2009 05:41
Evet wad manager ile yahut anytitle deleter isimli programla kaldırabilirsin, wad manager ile kaldırmak için yüklediğin wad'a ihtiyacın var, anytitle deleter ile kaldırmak için ise kanalın title id'sini (her kanala verilen 64 bitlik ascii bir değer) bilmen gerekir.

Wii'nin kendi içindeki data management ekranındaki channels kısmından da kaldırabilirsin, bunun tek farkı senin o kanalı kullanım hakkını belirleyen ticket (tik uzantılı bir dosya) dosyasının wii'de kalıyor olması. Normalde bu dosyanın burda kalmasının temel sebebi, sd karta kopyaladığın, wii'den bu ekranlardan sildiğin kanalı tekrar sd karttan wii hafızasına aldığında çalıştırabilmen. Wii shop kanalı da sanıyorum sende yüklü olanları görmek için buraya bakıyor.
14 October 2009 08:07
Yeri gelmişken, internette surf yapabilmek için Opera'yı illa Wad olarak mı kurmak zorundayız, yani çok wad işine girmek istemiyorum ama surf yapabilsem iyi de olurdu açıkçası. Önereceğin surf yazılımı opera mı acaba?
14 October 2009 09:11
Başka yok ki smiling smiley
Opera yüklemen lazım, wad olarak yüklemen gerekmiyor, shop kanalından ücretsiz indirebilirsin. Geçen ay ücretsiz oldu.
Ama önce wiiscu ile sadece shop kanalını update etmen lazım. Diğer türlü 4.2'ye hoplarsın.
14 October 2009 10:41
Evet shop channel'a o yüzden girmiyordum, demekki anahtar kelime "wiiscu" imiş smiling bouncing smiley

Teşekkürler üstad thumbs up
14 October 2009 21:33
selamlar wicrazy kardes,
systemimi 4.2 yaptiktan sonra karttan hbc kanalini kurdum,sonrada bootmii ye bakmak icin tekrar hackmiiye girdigimde install yapamayacagini yazdi.Menüye dönüp hbc ye baktigimda tersdüz olmustu.simdi tekrar hbc kanalini kuramiyorum bu tersdüzü nasil düzeltebilirim.hbc yi silip tekrar nasil yükleyebilirim.cevabin icin cok tesekkürler...
14 October 2009 21:50
Waninkoko'nun upgrader'ını kullandığını tahmin ediyorum zira düz nintendo update'i üzerine hbc kurulumunun hata vermemesi lazım...

Dop IOS ile IOS 36'nın temiz bir versiyonunu kullanman lazım. HBC'yi silme, silersen bu sefer kurmak için çok daha fazla uğraşırsın.

Daha önce eozen81'in konularından birinde Dop-IOS kullanarak IOS 36 nasıl temiz hale getirilir tartışılmıştı, oradan bakabilirsin.
14 October 2009 22:00
bende iki tane wii var.birinde hbc yi sildim tersdüzü düzeltemedim.hbc yi kuramadim.ikincisinde tersdüz vaziyette cevabinizi bekliyorum.waninkiko nun updatelerini kullandim.temiz ios36 yüklenir cevaplarini okudum ama anlamadim.sizden ricam tekrar nasil oluyuyor anlatirmisiniz...cok cok tesekkürler
15 October 2009 06:03
@murtimix57,

Bir önceki sayfada sırasıyla neler yapması gerektiğin üstad açıkladı zaten, önce cios'u yükledin mi ona bak.
Yüklediysen ve HBC halen ters düz ise WiiCrazy'nin verdiği linkten Dop IOS'u indirerek çalıştır ve çalıştırdığında ana menüye geldiğinde Currenty Installed kısmında senin versiyonun yazacak.

Sol tarafta Select the IOS you want to dop. diyor ve altında IOS36 seçili gelmişti bende, burada bir çok seçenek oluyor.

Sende ne çıkacak tespit et. Sonraki aşamalarda aceleci olmadan buradan yazarak devam et bilmiyorsan.
15 October 2009 06:38
dop-ios yaptim .ios36 v3094 yaziyordu 3 secenek geldi hepsini teker teker denedim yinede düzelmedi..daha önce ciosu yüklemistim.hbc nin kendi sitesini okudum bu durumda dop-ios ta iso61 i patchsiz kurdum düzeldi..hersey icin tesekkürler...

2. wii de hbc yi silmistim tekrar yüklemeye calistigimda yüklemedi.ne yapmam lazim hbc yi tekrar kurabilirim..

2 kez düzenlendi. En son 26/10/2009 07:44 tarihinde murtimix57 tarafından düzenlenmiştir.
15 October 2009 07:53
homebrew ters oldugunda dop-ios ta ios61 patchsiz yapildiginda problem cözülüyor.patchsiz ios61 bir problem olurmu acaba...
15 October 2009 08:19
dop-ios a tekrar girip yaptığın o patch'i uninstall edip HBC'ye tekrar dönmeyi dendin mi, bende o şekilde düzelmişti.
18 October 2009 13:48
Merhabalar,

4.2 kullananlar ya da geçmeyi düşünenler için bir not ekleyeyim. Wad manager 1.5 ile <250> seçili olmalı. rev 14 yükleyebiliyorsunuz. usb loader gx kullanıyorum rev 14 ile. 4.2 arasında ki tek problem update ettikten sonra bile, eskaza update e basarsanız bu cios u tekrar siliyor. Ama bu sizin tekrar aynı yolla kumanıza engel olmuyor. o siliyor siz kuruyorsunuz loop olarak spinning smiley sticking its tongue out

Sanırım homebrew gibi cios larda da update in tanıdığı id'i değiştiren bir güncellemeye gidilmesi gerek. (Tamamen fikir yürüttüm)

Not: streetgamer'a ulaşamadığım zaman diliminden bu yana bu tür bi foruma ne kadar ihtiyaç duyduğumu anlatamam, bu bağlamda yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkürler smileys with beer

2 kez düzenlendi. En son 18/10/2009 13:56 tarihinde darkhunter tarafından düzenlenmiştir.
26 October 2009 08:27
2. wii de hbc yi silmistim tekrar yüklemeye calistigimda yüklemedi.ne yapmam lazim hbc yi tekrar kurabilirim..
26 October 2009 08:41
murtimix57

Buradaki adımları uygula, (bannerbomb ile hackmii installer'ı çalıştıracaksın yani kısaca)
[konsol.tepetaklak.com]

Tersyüz gelirse, kullandığı ios'a bak, 36, 51 yahut 61'den biridir muhtemelen... wiiscu veya dop ios programları ile yahut nusd ile aynı versiyonu yamasız yüklediğinde tersyüz problemi ortadan kalkar.
26 October 2009 09:34
Öncelikle cabuk cevap verdiginiz icin cok tesekkürler...
benim systemim 4.2 bunu kabul etmiyor.suan backup kanallari kullanabiliyorum ama usb loader yüklemek istiyorum.hbc olmadiginda kuramiyorum..hbc yi kurmanin baska imkani varmi....tesekkurler
26 October 2009 09:46
4.2'ye bannerbomb'un yeni versiyonuyla hbc kurmak mümkün. Homebrew rehberini banner bomb'u sadece aşağıdaki versiyonu kullanacak şekilde yaparsan yükleyebilirsin. 1.0.6 versiyonunu yüklemen lazım, yeni versiyonunda homebrew channel'ın kanal id'si değişti çünkü, eskileriyle yüklersen 4.2 menü yüklediğin gibi siler tekrar.

Aşağıdaki linkteki v2'yi kullanacaksın.
[bannerbomb.qoid.us]
26 October 2009 10:27
maalesef en son version oldugunu söylüyor hbc yi kurmuyor..
26 October 2009 12:45
murtimix57
maalesef en son version oldugunu söylüyor hbc yi kurmuyor..

elindeki hackmii installer'ın en son versiyon olduğuna emin misin? sırf 4.2 için çıktı son iki sürümü (0.6 ve 0.5)

4.2'ye nasıl update ettin? resmi update ile mi?
26 October 2009 21:29
waninkikonun updatetini kullandim.hbc ters dönmüstü.Arkadaslirin biri hbcyi silip tekrar yükleyince olacagini yazmisti bende wiinin kanal yerinden hbcyi sildim.4.2 ye hackmii v0.6 yüklü.....
26 October 2009 22:09
murtimix57
waninkikonun updatetini kullandim.hbc ters dönmüstü.Arkadaslirin biri hbcyi silip tekrar yükleyince olacagini yazmisti bende wiinin kanal yerinden hbcyi sildim.4.2 ye hackmii v0.6 yüklü.....

Şöyle düzeltebilirsin,
1. Bannerbomb'u kullanarak dop-ios'u çalıştır ve ios 36'nın yamanmamış halini yükle (üstte eozen81'in konuyla ilgili macerası olması lazım)
2. Bannerbomb ile Hackmii installer'ı çalıştır, bu sefer kurabilmen gerekir.

HBC'yi yükledikten sonre tekrar ters yüz olmaması için IOS 36'yı o haliyle bırakmalısın.
27 October 2009 01:42
ios36nin 1042 versionunu yükleyince hbc yi kurabildim.arkasindanda preloader 29 ve 30 u kurmak istedim .ios36 ve ios70 patchledim.ve suanda ekranda system fehler veriyor...preloaderi,hbc,hackmiiyi calistirabiliyorum.galiba makinayi brickledik elimde bootmii isosu var ama onu bootmi kabul etmiyor....yapilabilecek birsey olabilirmi acaba....kafanizi agritiyorum ama cevap alabilirsem sevinirim..cok cok tesekkurler....
27 October 2009 06:23
murtimix57
ios36nin 1042 versionunu yükleyince hbc yi kurabildim.arkasindanda preloader 29 ve 30 u kurmak istedim .ios36 ve ios70 patchledim.ve suanda ekranda system fehler veriyor...preloaderi,hbc,hackmiiyi calistirabiliyorum.galiba makinayi brickledik elimde bootmii isosu var ama onu bootmi kabul etmiyor....yapilabilecek birsey olabilirmi acaba....kafanizi agritiyorum ama cevap alabilirsem sevinirim..cok cok tesekkurler....

Hayır problem hbc'yi yükleyememeydi, bir anda preloader, ios 36-70 yaması falan bunları nerden çıkardın ki. üstte yazdım ios 36'yı yamamana gerek yoktu... ios 70'a yapılmış es identify yaması ve 4.2'de düzgün çalışan preloader'ı da henüz duymadım (gbatemp'te elemanlar yeni bir versiyonunu yapıyor ama hala test aşamasında)

Makinende bir problem yok bu arada, preloader ve hbc'yi çalıştırabiliyorsan tekrar eski haline getirmen mümkün... ama benim sana cevap verebilmem için makineyi bu hale getirmek için tam olarak ne yaptığını bilmem lazım.

1 kez düzenlendi. En son 27/10/2009 07:27 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 106
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!