Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

4. CIOS (Custom Ios ) yükleme

Gönderen WiiCrazy 
Re: 4. CIOS (Custom Ios ) yükleme
07 February 2010 21:02
Merhaba,

Türkiye'den sifir olarak aldigim bir 4.2E versiyonlu PAL Wii sahibiyim. Aldiktan sonra solderless DriveKey taktirmistim.

Sitenizdeki asagidaki adimlari basariyla tamamladim:

1- HBC, DVDx, BootMii kurdum.
2- BootMii ile NAND backup aldim.

daha sonra, bir USB HDD Loader kurmak amaciyla, CIOS yükleme adimina gectim. Bunun icin sitenizdeki:

TBR adimini,

[gwht.wikidot.com] sitesindeki yönergelerle, yani son adimda IOS36 yerine IOS236 secerek uyguladim. Yani patchlenmis IOS36'yi IOS236 olarak kaydettim.

Daha sonra, CIOS38 rev17 (sitenizdeki rev14'ün aksine)'yi kurdum ve IOS249 kurulumunu tamamlamis oldum. CIOS38 rev17 kurarken yukarida secmis oldugum IOS236'yi göstermek durumunda kaldim ve kurulum basariyla sonuclandi. IOS36 gösterdigimde ise (ret = -2011) hatasini aliyordum.

Bu durum ileride bir problem yaratir mi? Böyle bir kaynak site hazirladiginiz icin tüm emegi gecenlere tesekkürler ederim. Ilk basta tam bir kesmekes gibi gözüken onca kavram simdi kafamda biraz daha iyi oturdu. Ellerinize saglik.

07 February 2010 21:57
@Leon : İşlemleri IOS 36 üzerinden değil de IOS236 üzerinden yapmışsın sonuçta IOS 36 trucha bug'lı olacakken 236 olmuş yani 36'yı kullanırken -2011 hatası alman gayet doğal. Yaptığın işlemin bir sakıncası yok. Yalnız IOS 36'ya trucha bug ve es_identify gibi bug'ları koymanın bir olayı da ios seçimi yaptırmayan programlarda da bu bug'lardan faydalanabiliyor olmak.
Homebrew channel altından çalışan programlar özel bir ios seçimi yapmadığı/yaptırmadığı sürece IOS 36'yı kullanırlar.

Kullandığın rehberde 236'yı kullandırmalarının iki sebebi olabilir,

1. Değişik bir slot'a yükleneceği için bir sonraki update'de nintendo'nun update'i ile ezilmekten kurtulma ihtimali
2. Homebrew channel'ın ters yüz olmaması.

Neyse dediğim gibi farkeden bir şey olmaz, elindeki IOS 36'da trucha/es_identify ve nand access bug'larının olmadığını bilmen yeterli. İhtiyaç duyarsan yine TBR yahut Dop-IOS Mod (v11.4 yahut v11.3 versiyonları hariç) ile onu da yamayabilirsin.
08 February 2010 11:46
Merhaba,

4.1e versionlu siyah wii aldım. Homebrew Channel ,dvdx ve bootmii ios olarak yükledim. Cios yuklemeden once sormak istedigim bir soru var.

Bazi forumlarda cios un Trucha Bug Restorer kullanılmadan , onceden download edilerek (CIOS38rev14) yüklenebileceği anlatılmış. ayrıca ios 15 için yamanması konusundan da bahsedilmiyor.

4.1e versiyonlu cihaz için sadece CIOS38rev14 kurmam yeterlimidir. (usb ve diğer progrramlar haricinde.)

Diger bir sorum; bootmii as ios ile nasıl yedek alırım. launch bootmii dediğimde cihaz kilitleniyor,
not: HBC içinde sağ üst köşede ios versiyonum ios60(61 de olabilir net hatırlayamadım.) olarak gözüküyor.

Bilgiler için tesekkurler.
08 February 2010 11:51
@oz11 : TBR kullanmadan kurmak için cBoot2 kullanılıyor, burada paylaşılması illegal bir sürü dosya içerdiği için o rehberi kullanmıyoruz. İstiyorsan kullanabilirsin, sonuç anlamında çok fark yok. Bootmii problemine gelince muhtemelen ya sd kartın uyumsuz ya da sd kartında bootmii için gereken dosyalar yok (sd kart altında bootmii klasöründe armboot.bin, ppcboot.elf ve bootmii.ini)

ps: cios38rev14 yeterli mi diye sormuşsun, rock band, guitar hero vesaire gibi oyunlar sadece hermes cios ile oynanabiliyor, bunun dışında yeterlidir. Pek tabii peşine bir usb loader da kurman lazım.

1 kez düzenlendi. En son 08/02/2010 11:53 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
ceo
08 February 2010 12:18
WiiCrazy
@ceo: forwarder kanal olarak kurduysan sd kartta aradığı dosyalar olmadığı için menüye dönüyordur. cios problemi olsaydı başka bir problemle karşılaşırdın.

sd kart sürekli içinde olarak mı usb loader'ı açıp oyunları oynamam gerekir? oynamayı geçtim oyunları görmesini sağlamak için diyelim smiling smiley
08 February 2010 12:30
ceo
WiiCrazy
@ceo: forwarder kanal olarak kurduysan sd kartta aradığı dosyalar olmadığı için menüye dönüyordur. cios problemi olsaydı başka bir problemle karşılaşırdın.

sd kart sürekli içinde olarak mı usb loader'ı açıp oyunları oynamam gerekir? oynamayı geçtim oyunları görmesini sağlamak için diyelim smiling smiley

Kullandığın loader'a göre değişir, net hangileri sd kart yahut usb üzerinde dosyalarının olmasına ihtiyaç duyuyor bilmiyorum.
Cfg. Usb Loader misal tamamen fat32 formatlanmış diskte cover'ları falan da orada saklayacak şekilde kullanılabiliyor.
08 February 2010 21:09
tekrar merhaba,

nihayet brick olmadan tum asamaları tamamladım. nus uzerinde yuklemelerde sıkıntı oldu. aynı adımları birkac kez yapmak zorunda kaldım.

elimde dvd ye yazılmış kopya oyunlar var. iso imajını almadan dvd oyunları hbc uzerinden nasıl calistirabilirim?

tekrar tesekkurler.
08 February 2010 21:42
@oz11 : Önceki mesajında wii'nin siyah olduğunu belirtmişsin, bu wii'lerin hepsi d3-2 sürücülerle geliyor. Yani : softmod anlamında sadece usb loader'ları kullanabilirsin. Oyunları harddiske pc üzerinden atman gerekiyor, wii'nin sürücüsünü bu amaçla kullanamazsın.
ceo
09 February 2010 08:51
WiiCrazy
ceo
WiiCrazy

Kullandığın loader'a göre değişir, net hangileri sd kart yahut usb üzerinde dosyalarının olmasına ihtiyaç duyuyor bilmiyorum.
Cfg. Usb Loader misal tamamen fat32 formatlanmış diskte cover'ları falan da orada saklayacak şekilde kullanılabiliyor.

tavsiye edeceğin bir usb loader var mı? bir çok farklı program var dediğin gibi üstad, bu arada çok teşekkür ederim yorumların ve yönlendirmelerin için.
09 February 2010 16:54
cfg usb loader su an kullanilan en iyi loader diyebilirim.
ceo
10 February 2010 13:57
dedezade
cfg usb loader su an kullanilan en iyi loader diyebilirim.

versiyon olarak hangisini kullanmalı nereden çekmeli programı? ben 4.2 sürümündeyim buna göre dikkat etmem gereken bir durum var mı?
10 February 2010 15:58
v49 ve ustunu kullan bu programlarin senin versiyonun ile bir ilgisi yok forumda bir cok yerde bu programin linki var
23 February 2010 09:50
Merhaba,Ben Bootmii işlemini IOS olarak yaptım.CIOS kurduktan sonra yeniden bootmii yapmalımıyım yoksa böyle kalsın mı?
23 February 2010 10:30
Bootmii'yi kurduktan ve yedeğini aldıktan sonra birşey yapman gerekmiyor.

NOT: IOS olarak kurulan Bootmii tam koruma sağlamaz. Almış olduğunuz Nand yedeğini sağlam bir yerde saklamanız şart. Wii brick olursa IOS olarak yüklenen Bootmii'lerde tek kurtulma şansı INFECTUS ile nand belleğe almış olduğunuz yedeği tekrar yazdırmak.

Eğer bootmii @boot2'ye kurulabilseydi böyle probleminiz olmazdı. O da sizin şansınız.
04 March 2010 21:48
1.2.3 ok 4.2 kullanıyorum geldim CIOS a ordada Trucha ve any title delete oldu fakat Custom IOS R14 Installer da IOS 38-64-v3610.wad bulanamadı diye hata veriyor..zaten istesede bulamaz rehberde yazdığı üzere sd kartımda IOS38-64-3867.wad var..
soru 1-) 3610.wad'ı bulup sd carda atıp deniyimmi ? sormadan denemek istemedim
soru 2-) bundan sonra preloaderı kuracağım onun rehberine baktım kurduktan sonra settingsten yapmam gereken bir şey varmı yoksa kurmam yeterlimi ?

tesekkürler
04 March 2010 22:16
@necip :

1- Evet 3867 nolu revizyonunu kullan. Aslında verdiğim nus scriptlerinde doğru dosyayı indirtmişim ama düz yazıda üstte yanlış olanı söylemişim demekki. Yazıyı da düzeltiyorum.

2- Cios'u kurduktan sonra pr(e/ii)loader başlığında bu sorunun cevabını alsan çok daha iyi. Ama şunu diyeyim, ilk kurduğunda her seferinde pr(e/ii)loader açılır. Muhtemelen bu şekilde kullanmayacağın için en azından settings'e girip autoboot seçeneğini System Menu yapman lazım.
04 March 2010 22:27
teşekkürler ilk oyunumu başarıyla oynamış bulunmaktayım : ) şimdilik usb flash bellekden bir deneme yaptım ilk iş bir hard disk almak olacak yarın öbürgün : ))))
04 March 2010 22:45
necip
teşekkürler ilk oyunumu başarıyla oynamış bulunmaktayım : ) şimdilik usb flash bellekden bir deneme yaptım ilk iş bir hard disk almak olacak yarın öbürgün : ))))

Rehberleri kolayca uyguladığın için biz teşekkür ederiz :p
06 March 2010 10:11
@WiiCrazy ve tüm emeği geçenler...

Arkadaşlar dün gece "burada yer alan" 4 adımıda tek seferde sorunsuz bir şekilde, anlatılanlara harfiyen uyarak gerçekleştirdim. 4. CIOS da endişelerim vardı ilk başlarda, ama okadar güzel anlatılmış ki hiç problem yaşamadım.
V. 4.2e pal wii mi yaklaşık 1 saat içinde softmod ettim :p

Emeği geçen herkese teşekkürler. Belki olurda yardımımın dokunacağı olursa ben buralardayım winking smiley

Ben hemen "Wii Yedeklenmiş oyun çalıştırma" bölümüne akayım burdan smoking smiley
10 March 2010 09:21
Bağlantınız için gerçekten çok teşekkürler, çok faydalı ve bilgilendirici oldu..Sayenizde chip derdi falan olmucak nasipse.
Ben 2, adım Any title deleter programının yüklnişine kadar bir problem yaşamadan geldim, inşeallah... Benim wii versiyonu 4,2 U
ve 2, adıma geçip programı çalıştırdığımda ekrana şu uyarı geliyor:

= Informing Wii that I am God... Error! ES_Identify (ret=-1017)
bu uyarıyı A tuşu ile geçtiğim zaman siyah ekranda şunlar geliyor:
= Initializing Filesystem driver....OK!
Wiping off fingerprints...
-Deleting ticket file / ticket/00000001/00000000.tik...
Ticket delete failed(No ticket?) - 102
-Deleting title file /title/00000001/00000000...
Error! ISFS_Delete(Ret=-102)

Checking system region...

Pulling Sysmenu TMD...Error! ISFS_Open (ret=-102)
Reading TMD failed!
Error! ES_OpenContend (ret=-1017)

burayıda A tuşu ile geçtiğimde şu uyarılar geliyor:
=Region detection failure! 0
Conf region:1

Daha sonrra A ile onayladığımda menü açılıyor fakat belirtilen dosyaları sişlmiyor tekrar " Error! ISFS_Delete(Ret=-102) " hatasını veriyor. Kafanızı ağrıttım ama yardımcı olursanız sevinirim, bölge farklılığındanmı kaynaklanıyor? Şimdiden çok teşekkürler allah yardımcınız olsun.
10 March 2010 09:39
@captan32 : Bir önceki adım olan TBR adımını bir daha dikkatli bir şekilde yapman gerekecek. Muhtemelen IOS 36 düzgün yamanmadı. Ya da Any title deleter IOS 36 dışında başka bir ios kullanıyor olabilir mi? (IOS seçimi yapılıyor muydu bu programda şimdi hatırlayamadım)
10 March 2010 13:04
Any title deleter mod da secilebiliyor ama digerinde secilmiyor direk secenekler cikiyor
10 March 2010 16:17
WiiCrazy
@captan32 : Bir önceki adım olan TBR adımını bir daha dikkatli bir şekilde yapman gerekecek. Muhtemelen IOS 36 düzgün yamanmadı. Ya da Any title deleter IOS 36 dışında başka bir ios kullanıyor olabilir mi? (IOS seçimi yapılıyor muydu bu programda şimdi hatırlayamadım)

Kusura bakmayın bir süreliğine internetten yoksundum...Şimdi tekrar oturdum wii nin başına TBR yi tekrar yüklemeye başladım birinci adımında IOS36 sectim Downgrade IOS15 secimini yaptıktan sonra Download IOS from NUS'u işaretledim bu bittikten sonra ekranın devamında Getting IOS15 revision 257... geliyor ben tekrar Download IOS from NUS'u işaretledim ve yönergeleri A tuşu ile bitirdim
Daha sonra tekrar TBR yi tekrar çalıştırıp işlkinde IOS 15 secimini yaptığımda Exception (DSI) occured! uyarısını alıyorum ve cihaz kitleniyor. Power tuşundan reset atıp tekrar başlatabiliyorum.Biraz önce IOS 15 adımını yaparken elektrikler kesildi ondan oldu galiba bu son hata sistemi geri yüklemem mi gerekiyor?....
10 March 2010 16:24
hayir tbr adimini en bastan tekrar yapman yeterli.
10 March 2010 16:29
Msj kirliliği için özür dilerim acemilik.... orjinal mario cd sinden update yapıp tekrar TBR açtım ve ikinci adım IOS 15 sectim ilk önce fakat gelen menüde Downgrade IOS 15 geliyor, IOS 36 secilecek denmiş ikinci olarak. Bende gelen menude IOS36 menu olarak var Downgrade IOS 15 gözüküyor. Kafanızı ağrıtıyorum kusura bakmayın şimdiden çok teşekkürler.
10 March 2010 17:13
ilkinde ilk ekranda ios36 olacak downgrade ios15 yapacaksin,ikinci kez calistirinca ilk ekranda ios ios15 olacak ios36menu ye girip (yesli no lu) yukleyeceksin,en son da ilk ekranda ios ios36 olacak restore ios15 yapip bitiriceksin.
10 March 2010 20:24
Teşekkür ederim, bitirdim yüklemeyi şu anda wii çalışıyor şimdi flaş diske oyun yükleyip denicem. Tekrar ellerinize sağlık teşekkür ederim
14 March 2010 10:46
merhaba arkadaşlar.. öncelikle böylesine içeriği düzgün, geniş kapsamlı bir site hazırlandığı için emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

yine de anlayamadığım veya anlayıp ta uygulamaya çekindiğim bir iki nokta kaldı. sayın wiicrazy "Hadi ya... valla ben durumu yaşamadığım için yazılanları yorumlayıp öyle dedim. ES_Identify yamasını da kaldırıp denersen olur herhalde. O da olmazsa IOS 61 yükle tertemiz, sonra homebrew channel'i yeniden kur, muhtemelen IOS 36 yerine 61'i tercih edecektir ve olay düzelecektir." şeklinde yorumunu okuduktan sonra CIOS yükleme işlemini durdurdum, çünkü wii'min versiyonu 4.2e ve IOS 61. bu durumda ne yapmam gerekli?

tekrar emeği geçen herkese çok teşekkürler..
14 March 2010 11:11
@vturker : orada bahsedilen homebrew channel'in şakasını ortadan kaldırmak için. hiç bir ios yüklemeden de homebrew channel'i yeniden yüklemek bu şakadan kurtulma konusunda işe yarıyor. riskli yahut korkulacak bir şey yok, devam edebilirsin rehbere.
14 March 2010 12:53
teşekkürler wiicrazy... işleme devam ozaman, korkum downgrade mi olur diye idi.. korkmaya gerek yokmuş..
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 43
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!