Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu

Gönderen WiiCrazy 
Re: 1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu
18 March 2010 00:28
hbc icinden bir sey calistirmak icin ,calistiracagin programi sd kartin icinde apps klasoru olusturup o klasorun icine de programmin klasorunu atacaksin programin da adi ne olursa olsun adini boot.dol yapacaksin
sd:\apps\usbloader_cfg\boot.dol seklinde ornek olarak
o zaman baloncuk disinda da baska seyler gorursun

18 March 2010 06:35
@alper gulen : evet eksik yaptığın bir şey var, rehberler numaralı, 2 numaralı rehberden devam etmen gerekiyordu. 2 nolu rehberler tamamen homebrew programların ne menem şeyler olduğuna dair.

2. Baloncuk problemini çözme / Program çalıştırma
30 March 2010 19:15
Selam,
Bi konuda takılıyorum, en başta bannerbomb arşivi diye adlandırılan dosya bin uzantılı bunu nasıl extrac edip içinden private klasörü çıkarıcam bir türlü bulamadım? Yardımcı olursanız sevinirim.
Tşk.
30 March 2010 19:27
flykiller
Selam,
Bi konuda takılıyorum, en başta bannerbomb arşivi diye adlandırılan dosya bin uzantılı bunu nasıl extrac edip içinden private klasörü çıkarıcam bir türlü bulamadım? Yardımcı olursanız sevinirim.
Tşk.

Selam,
zip uzantılı dosyayı olduğu gibi sd kartına açacaksın. zip'in içeriğinde private diye bir klasör var. Bu klasör sd kart üzerine yedeklenen kanalların ve save dosyalarının durduğu klasör.. Hali hazırda sd karta atmış olduğun kanal ya da oyun save'i var ise önce sd kartındaki private klasörünü yedeklemen lazım bu arada.

ps: senin bin uzantılı diye bahsettiğin zip'in içeriğindeki dosya. arşivden kasıt burda zip dosyası.
01 April 2010 06:54
WiiCrazy teşekkürler. Hata benden kaynaklıymış. Winzip in içinden sürükle bırak ile masaüstüne aldığım için olmuyormuş. Extract komutu ile sorun çözüldü.
Dün akşam 1,2,3,4 yönergelerini uyguladım, hata almadım ama herşeyi doğru mu yaptım bilmiyorum. Test etme imkanım olmadı çünkü elimde henüz test için bir oyun yok. Bu aşamadan sonra usb den hdd ile oyun oynamak istiyorum. Cfg usb loader kurup, devam etmeyi düşünüyorum.

4.2E pal
24 May 2010 10:37
sanırım sd kart yuvası bozzuk girmiyor sd kart içine.. lütfen yardım edin peki 1 gbytlık usb belleğe yüklesem bu sd ye yüklenecek olan şeyleri olmazmı ?
24 May 2010 10:40
okinore
sanırım sd kart yuvası bozzuk girmiyor sd kart içine.. lütfen yardım edin peki 1 gbytlık usb belleğe yüklesem bu sd ye yüklenecek olan şeyleri olmazmı ?

Hayır olmaz, wii hack için sd kart olmazsa olmaz... (Tek istisna max 3.2 menüdeysen mümkün, onun için de çip takılı olması gerekiyor...)

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage

1 kez düzenlendi. En son 24/05/2010 10:41 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
24 May 2010 10:46
çip takılı ama bu sitede yazan çiplerin hiçbiri değil.. ikinci el aldığım için böyle oldu tabi ..oooff. ne yapsam peki bu yuva değiştirilebilir birşeymi?
24 May 2010 10:54
@okinore : diğer başlıkta 4.1'e yükselttiğini yazmışsın zaten. değiştirilebilir bir şey değil sanırım, ana board'a bağlı... ama tamir edilebilir herhalde. bu işle profesyonel olarak ilgilenenlere bir sor.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
24 May 2010 10:59
tamam teşekkür ederim.. ben o 3 dedğini versiyonu olarak üdşünmemeiştim kusurabakma.. bir araştırayım ama sanırım telihsizce hiç bir oyun oynatmadan öyle bakıcak bana alet.. eşim de baya sevinmişti halbuki.. neyse artık .. teşekkürler
24 May 2010 11:03
bu arada benzer bir durumda olup henüz 3.2 ötesine geçmemiş olanlar homebrew channel'i sd kart olmadan aşağıda anlatıldığı gibi kurabilirler (çipinizin olması şart)

Çipli 3.2 ve altındakiler için kolay homebrew channel

24 May 2010 12:06
ilk aldığımda 3.2 di benimkide sonra red steel 2 yi takıp kendi yaptı 4.1e oldu peki psp deki gibi düşürme şansımız yokmu sürümü?
24 May 2010 12:21
okinore
ilk aldığımda 3.2 di benimkide sonra red steel 2 yi takıp kendi yaptı 4.1e oldu peki psp deki gibi düşürme şansımız yokmu sürümü?

Düşürebilmek için homebrew programlara, homebrew programlar için ise sd karta ihtiyaç var. Mümkün değil yani, sd kart yuvasının sağlam ve sd kart okur durumda olması lazım 3.3 üstü menülerde.

25 May 2010 19:34
Hocam bende hbc zaten var ama bootmii yok , sadece bootmi yükleme seçeneğide var mı ?
25 May 2010 19:38
Z-Gear
Hocam bende hbc zaten var ama bootmii yok , sadece bootmi yükleme seçeneğide var mı ?

Evet var o şekilde direk yükleyebilirsin ama hbc yüklemeni tavsiye ederim yüklü olan hbc düşük versiyon ise versiyon güncellenecektir bu sayede...
25 May 2010 19:43
Zaten var diye sorun olur sanmıştım , çok iyi o zaman kurayım yakında smiling smiley Eski wii çıktı şansa boot2 de kurabiliyorum wii korean diye korkuyordum ama bu ilaç oldu grinning smiley
01 June 2010 17:33
4.2'ye yapılan işlemler 4.2E için de geçerli mi, yoksa 4.2E için farklı işlemler mi gerekli?

1 kez düzenlendi. En son 01/06/2010 17:35 tarihinde bakb tarafından düzenlenmiştir.
01 June 2010 21:14
Korea wii değilse hepsi için geçerli korea wii'ler biraz tehlikeli oluyor.
09 June 2010 06:07
okinore
tamam teşekkür ederim.. ben o 3 dedğini versiyonu olarak üdşünmemeiştim kusurabakma.. bir araştırayım ama sanırım telihsizce hiç bir oyun oynatmadan öyle bakıcak bana alet.. eşim de baya sevinmişti halbuki.. neyse artık .. teşekkürler

Selam,

SD kart kullanan başka bir alet var mı evinizde? Bilgisayarınızdaki kart okuyucu olabilir, dijital fotoğraf makinesi olabilir. Onların kart girişine ve sizdeki Wii'nin kart girişine ışık altında bir bakın bakalım bir problem var mı?

SD kartların üzerinde 8-9 tane pin var (elimde şu anda SD yok bakamıyorum, bu metal olan kısımlardan bahsediyorum) onlar kart okuyucunun içindeki metallere değiyor. Kart okuyucu içindeki metaller iyi bir temas sağlamak için esnek bir yapıya sahip. Bir şekilde bunlar kart sokulurken kıvrılmış olabilir içerde.

Eğer wii ile diğer cihazın kart okuyucusu arasında böyle bir fark görürseniz ince cımbız gibi birşey ile fazla zorlamadan düzeltmeye çalışabilirsiniz. Açıkçası kart girmiyor dediğiniz için ilk aklıma gelenlerden biri bu oldu, başka bir nedeni olabileceğini sanmıyorum.

2. el aldım demişsiniz, belkide içinde zaten SD kart vardır diyeceğim. Satın aldığınız kişi içinde unutmuş olabilir, softmodlu olduğu için içinde bırakmış olabilir vs...

Ya da son ihtimal takmaya çalıştığınız kart SD kart olmayabilir.

Bunları deneyin sorununuz devam ederse bir çare bulmaya çalışırız.
27 June 2010 19:36
Selam, eski bir Wii kullanıcısıydım ve geçtiğimiz sene başlarında bazı nedenlerden ötürü Wii'mi satmıştım. Geçen ay tekrar NTSC Wii satın aldım ve aradan geçen zamanda pek çok yeni Homebrew uygulamasının çıktığını farkettim. Öncelikle konsol versiyonu 4.1U ve Super Mario Galaxy 2 oynamak için güncelleme yapmam şart galiba çünkü oyunla ilgili bir başlıkta okumuştum. Konsolumun seri numarasından büyük ihtimalle D2B anakart modeli olduğuyla ilgili sitelerden araştırma yaptım ve çipin Ankara'da 120 tl karşılığında takıldığını konsolu satan kişi söylemiş bulunmakta ve çipin modelini bilmiyorum, Wiikey 1 olma ihtimali yüksek olduğu için sizlere danışmak istedim.
İlk olarak Wiikey 1 yada 2 ise güncelleme indirsem konsolda denesem konsola zarar verirmi? Yani başka bir çip ise Wiikey2 güncellemesi ile kullanılamaz hale gelir mi?
İkincisi HBC yüklemek için eskiden dvd'den yükleyip internet üzerinden güncellemiştim, sanırım eski versiyon HBC(beta8) bulamayabilirim ve Usb Loader için illa HBC kurulu olması mı gerekiyor, bir de SMG 2 oynayabilmek için üye olmadan önce bir başlıkta içerdiği güncellemenin Gecko Os dosyasıydı sanırım yükleyebilince oyunu oynayabileceğim yazıyordu, bu Gecko Os dosyasını yüklemek için HBC olması şart mı yoksa SD karttan doğrudan yüklenebiliyormu?
Siteniz çok kapsamlı olduğu için sizlere hepsini bir arada sormak istedim ve cevaplarınıza göre rehberlerinizi okuyup uygulama safhasına geçeceğim.
27 June 2010 20:37
herewiigo
Selam, eski bir Wii kullanıcısıydım ve geçtiğimiz sene başlarında bazı nedenlerden ötürü Wii'mi satmıştım. Geçen ay tekrar NTSC Wii satın aldım ve aradan geçen zamanda pek çok yeni Homebrew uygulamasının çıktığını farkettim. Öncelikle konsol versiyonu 4.1U ve Super Mario Galaxy 2 oynamak için güncelleme yapmam şart galiba çünkü oyunla ilgili bir başlıkta okumuştum. Konsolumun seri numarasından büyük ihtimalle D2B anakart modeli olduğuyla ilgili sitelerden araştırma yaptım ve çipin Ankara'da 120 tl karşılığında takıldığını konsolu satan kişi söylemiş bulunmakta ve çipin modelini bilmiyorum, Wiikey 1 olma ihtimali yüksek olduğu için sizlere danışmak istedim.
İlk olarak Wiikey 1 yada 2 ise güncelleme indirsem konsolda denesem konsola zarar verirmi? Yani başka bir çip ise Wiikey2 güncellemesi ile kullanılamaz hale gelir mi?
İkincisi HBC yüklemek için eskiden dvd'den yükleyip internet üzerinden güncellemiştim, sanırım eski versiyon HBC(beta8) bulamayabilirim ve Usb Loader için illa HBC kurulu olması mı gerekiyor, bir de SMG 2 oynayabilmek için üye olmadan önce bir başlıkta içerdiği güncellemenin Gecko Os dosyasıydı sanırım yükleyebilince oyunu oynayabileceğim yazıyordu, bu Gecko Os dosyasını yüklemek için HBC olması şart mı yoksa SD karttan doğrudan yüklenebiliyormu?
Siteniz çok kapsamlı olduğu için sizlere hepsini bir arada sormak istedim ve cevaplarınıza göre rehberlerinizi okuyup uygulama safhasına geçeceğim.

Selam,
Öncelikle,
1. Super Mario Galaxy 2 bir koruma ile gelmiyor, oyun için çip update'ine gerek yok. Kasıt New Super Mario Bros Wii ise eğer çip
update'ini wiikey ve wiikey2 için deneyebilirsin wii'ne bir zararı olmaz. Çip hangisiyse onun update'in görür ve update yapabilirsin.

2. Homebrew channel şart değil ama yüklenmesinin de bir zararı yok, zaten elindeki wii NTSC imiş. Homebrew channel'i yüklemek istemeyişinin tek sebebi makineyi modifikasyonsuz tutup garantisinde tamir durumunda uğraşmamak olabilirdi bu da senin için geçerli değil. Homebrew channel gerekli değil dedim ama sonuçta bütün rehberlerimizde de kullanıyoruz, bu açıdan baktığın zaman da gerekli oluyor aslında.

3. Evet SMG2 ile ilgili bir soruya oyunu içindeki update'i yapmadan Gecko OS ile oynanabileceği şeklinde cevap vermiştik. Doğrudur. Oyun wii ile aynı bölgedense oyundan update de yapılabilir. Kullanıcılarda gördüğüm tek çekince 4.2 ile beraber region free özelliğini kaybedecekleri yönünde. Bence bunun için de endişe etmeye gerek yok. Çiplere karşı koruma içeren bir menü yayınlanmadıkça bölgenizden olan oyunlardan update yaparsınız, farklı bölgenin oyunlarını da Gecko OS ile yahut Neogamma ile oynayabilirsiniz.

4. Elinizdeki wii boot2 kurulumuna izin veren bir wii çok büyük ihtimalle, bootmii'yi boot2 olarak yükleyip yedek almanızı tavsiye ederim. Böylece brick korkunuz da kalmaz.

27 June 2010 21:10
Cevaplar için teşekkürler WiiCrazy, şimdi HBC ve bootmii yüklemek istiyorum bu başlıktan ama ya anakartım D2B değilse, yani birkaç siteden seri numara testi yaptım ama yanılma payları olabilir diye düşünüyorum herhangi bir zararı olmaz değil mi? Yani wii boot2 kurulumuna izin vermeyen bir konsol olduğunu zarar görmeden anlamam mümkün mü?
Bir de ben sabit disklerimi Wii'de kullanmak istemiyorum ama 8 GB'lık flaş bellek sahibiyim ve bazı Wii oyunlarını Usb Loader ile oynayabilirmiyim?
Son olarak kısmen beğendiğim pek çok oyunu indirime girince satın alıp orjinal oynayan biriyim ve bazen Wii shop kanalına bağlanıp WiiWare yada Virtual Konsol oyunlarını satın almak istesem güncelleme soruyorlardı ve dediğiniz gibi oyundan güncelleme yapınca sorun pek sorun olmayacağını ve benim ilgilenmediğim region free özelliğinin kalkacağını belirtmişsiniz ama Wii ile nete bağlanınca eski konsolumda güncelleme yapmak istiyordu ve şimdi 4.3 güncelleme yapmak istese onu aşıp alışveriş yapamayacağım galiba.
Aklıma gelmişken kurulumla ilgili sneek rehberiydi sanırım Wii'nin arka plan rengini siyah yaptıklarını gördüm bu nasıl mümkün olabilir.
Yardımlar için şimdiden teşekkürler...
27 June 2010 21:25
Yanlış başlık altında yanlış şeyler tartışıyoruz ama yine de cevap vereyim,

herewiigo
Cevaplar için teşekkürler WiiCrazy, şimdi HBC ve bootmii yüklemek istiyorum bu başlıktan ama ya anakartım D2B değilse, yani birkaç siteden seri numara testi yaptım ama yanılma payları olabilir diye düşünüyorum herhangi bir zararı olmaz değil mi?Yani wii boot2 kurulumuna izin vermeyen bir konsol olduğunu zarar görmeden anlamam mümkün mü?

Şimdi öncelikle D2B olup olmaması işlemlerin zararlı olması olmaması ile ilgili alakalı değil. Çok yakın zamanda bununla alakalı bir şeyler yazmıştım, bulabilirsen okumanı tavsiye ederim. Sendeki wii'nin boot2'ye bootmii kurulumu yapılabilecek bir wii olduğunu sürücünün D2B yani oldukça eski bir model olmasından dolayı söyledim. Neyse zarar görmeden anlamanın yolu bu rehberde bahsi geçen Hackmii installer'ı çalıştırmak, bootmii başlığı altında iki çeşit kurulum yöntemi görürsen (aşağıdaki videoda olduğu gibi) bootmii boot2 olarak kurulabilir.

herewiigo
Bir de ben sabit disklerimi Wii'de kullanmak istemiyorum ama 8 GB'lık flaş bellek sahibiyim ve bazı Wii oyunlarını Usb Loader ile oynayabilirmiyim?

Pek tabii flash diskler kullanılabiliyor, hem de orjinal sürücü ve çiplerin ulaştığı hızların daha üstü hızlarda kullanabiliyorsun.

Son olarak kısmen beğendiğim pek çok oyunu indirime girince satın alıp orjinal oynayan biriyim ve bazen Wii shop kanalına bağlanıp WiiWare yada Virtual Konsol oyunlarını satın almak istesem güncelleme soruyorlardı ve dediğiniz gibi oyundan güncelleme yapınca sorun pek sorun olmayacağını ve benim ilgilenmediğim region free özelliğinin kalkacağını belirtmişsiniz ama Wii ile nete bağlanınca eski konsolumda güncelleme yapmak istiyordu ve şimdi 4.3 güncelleme yapmak istese onu aşıp alışveriş yapamayacağım galiba.

Öncelikle orjinal oyun almakla çok doğru bir iş yapıyorsun, keşke hepimiz alabilsek. Wii'ye homebrew channel yüklediğin andan itibaren update'lere dikkat etmen gerekiyor. Ben homebrew programlara / usb loader'lara çok fazla bulaşmak istemeyenlere diskten update edebilirsiniz diyorum. Misal sen bugün softmod yaptın ve oldu ya ertesi gün de 4.3 update içeren orjinal bir oyun aldın ve oyundan update yaptın. Pek tabii Homebrew Channel uçar bu durumda. Senin durumunda olan kullanıcılar sadece shop kanalını update ediyorlar, bu iş için hatta WiiSCU (wii shop channel updater) isminde bir program da var. Shop kanalını update ettiğinde vc/wiiware satın almaya devam edebiliyorsun update yapmadan.

Aklıma gelmişken kurulumla ilgili sneek rehberiydi sanırım Wii'nin arka plan rengini siyah yaptıklarını gördüm bu nasıl mümkün olabilir.
Yardımlar için şimdiden teşekkürler...

Menüye ait bir dosyayı customize edilmişi ile değiştirerek yapılıyor. Acemi kullanıcılar bu tip şeyleri kullanarak çok kolay wii'lerini brick edecekleri için ben ne burada rehberini yaptım ne de kendim kullandım. Ama sneek altında brick endişesi olmadan yapabilirsin, ya da priiloader yüklüyken yine brick endişesi olmadan kullanabilirsin. Dediğim gibi fazla ilgilenmediğim için program isimleri kulağıma aşina olsa da pratik bilgim yok bu konuda.

28 June 2010 18:30
Sorunsuz bir şekilde HBC, BootMii(boot2 ile) ve DVDX uygulamalarını kurdum, ardından homebrew browser, Gecko OS gibi uygulamaları yükledim yüklemesine de homebrew browser ayrı bir kanal olarak eskiden görünüyordu diye hatırlıyorum. Neyse yardımlarınız için tekrar teşekkürler...
09 August 2010 15:57
Merhaba,

Aklıma takılan bir soru var. Homebrew kurulumu yaptıktan sonra SD cartın Wii'de takılı kalması gerekiyor mu?

Teşekkür ederim.
09 August 2010 16:16
kusinan
Merhaba,

Aklıma takılan bir soru var. Homebrew kurulumu yaptıktan sonra SD cartın Wii'de takılı kalması gerekiyor mu?

Teşekkür ederim.

Hem evet hem de hayır. Uyumlu olan programları harddiskte tutup oradan da çalıştırabilmen mümkün.

Uyumsuz olan programlara örnek vermek gerekirse,

1. Bootmii
2. Bazı Mplayer CE sürümleri... WiiMC'de zorunlu mu bilmiyorum ama olabilir...
3. Homebrew oyunların muhtemelen çoğu

09 August 2010 16:34
WiiCrazy
kusinan
Merhaba,

Teşekkür ederim.

Hem evet hem de hayır. Uyumlu olan programları harddiskte tutup oradan da çalıştırabilmen mümkün.

Uyumsuz olan programlara örnek vermek gerekirse,

1. Bootmii
2. Bazı Mplayer CE sürümleri... WiiMC'de zorunlu mu bilmiyorum ama olabilir...
3. Homebrew oyunların muhtemelen çoğu

Cevabın için teşekkür ederim Wiicrazy ama anlayamadım.
Şimdi homebrew kurduk diyelim, daha sonra bootmi'den yedek alalım, sonrasında homebrew'in çalışması için SD kartın takılı olması gerekiyor mu hala (usb'den veya CD den oyun oynamak için oyun oynamak için)?
09 August 2010 18:08
kusinan
Cevabın için teşekkür ederim Wiicrazy ama anlayamadım.
Şimdi homebrew kurduk diyelim, daha sonra bootmi'den yedek alalım, sonrasında homebrew'in çalışması için SD kartın takılı olması gerekiyor mu hala (usb'den veya CD den oyun oynamak için oyun oynamak için)?

Sadece oyunları çalıştıracaksan, harddiskinin ilk bölümü FAT32 olur, buraya cfg usb loader için gereken tüm dosyaları kopyalarsın. Bu şekilde sd karta ihtiyaç duymadan çalıştırabilirsin.

cfg için gereken dosyalar sd kartındaki usb-loader klasörü ve /apps/usbloader/* şeklindeki dosyalar. Diğer loader'ların da benzer opsiyonları olabilir, onları da yedeklenmiş oyun çalıştırma bölümünde tartışmak lazım.

benim söylemeye çalıştığım şey şu, bazı programlar gerçekten sd kart olmadan çalıştırılamaz, bazıları ise çalıştırılabiliyor... daha önce çalıştırılamayanlara örnek vermiştim, çalıştırılabilenlere örnek te misal Configurable Usb Loader.

19 September 2010 14:49
en son yaptigim islemden sonra icime bir kurt dustu ve bu brick olaylarina karsi bir tedirginlik duyamaya basladim.

softmod yaparken cok acemi oldugum icin yaptiklarimi tam hatirlamiyorum. ama hatirladigim su sd karta yedek almistim wii den.boot mii yapiyor sanirim bunu.sonra sd kartin icindekileride bilgisayara kopyaladim oylece duruyolar.sd karti suan wiide kullaniyorum.wii ye brickle ilgili bir durum oldugunda sd karta bu yedegi kopyalasam bir ise yarar mi , yada yedegin kullanilma sekli nedir.yoksa sd karttan bilge kopyalamak yanlis bir sey mi.

suan wii softmodlu ciosx rev 20, hermes 4 te var 5 te.bu saatten sonra brick icin koruma yapilabilir mi.yani bootmii bir ise yarar mi.tekrar yapsam.

benim wii siyahlardan buyuk ihtimalle boot2 ye kurdurmuyo.ki zaten hatirlyorum boot 2 ye kurdurmadigini.
priiloader gozukuyor birde hbc ye girince demek ki zamaninda onuda cekmisim ama kullandim mi bilmiyorum.hbc de menude priiloader 0.2 olarak geciyor.bottmii priiloader konusunu okudum pek tavsiye edilmiyo gibi prii.

sonuc olarak brick korumasi icin bu saatten sonra yapilabilcek bir islem var mi ve aldigim o ilk yedek beni ne kadar korur confused smiley

bootmii ile konu bir kac taneydi buraya yazdim dogru secmisimdir insallah grinning smiley

19 September 2010 17:59
basit brickler için priiloader (yani menü) çalıştığı sürece koruman var demektir... full brick yaparsan da yedeğin var... ama bu yedeğe unbrick amaçlı olarak ancak donanım yolu ile dönebilirsin. bootmii'nin boot2'ye yüklenemediği bir wii ile brick koruması anlamında olabilecek en iyi durumdasın yani.

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 49
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!