Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu

Gönderen WiiCrazy 
Re: 1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu
16 November 2009 16:11
gecen gun bir hdd ye oyunlari attim hepsini yukledi ama bagladiktan sonra oyunlar icinde gorumdugu halde calismadi kitlendi hatalar verdi bende yeniden wbfs ile format attim tekrar yukleme yaptim duzeldi sen oyunlari nasil atiyorsun isolarimi yoksa baska bir hdd denmi
hdd uyumsuz olsa loader hic acmiyor bence uyum sorunu yok

16 November 2009 19:35
Eski cios'larda oyun uzun süre yükleme yapmaz ise bazı harddisklerde bu durum harddiskin uyku moduna geçmesine sebep oluyordu. Benim bahsettiğim olay budur...

Bazı oyunlar sürekli diskten okuma yapmaz... En kolay test yöntemi, oyunu açarsın pause edip beklersin.... Eski cios ve uyumsuz disklerde uyku moduna geçmeden dolayı kilitlenme yaşanıyordu bu durumlarda.

Cios'un yeni versiyonlarında (rev13 ile mi geldi net hatırlamıyorum), cios oyun okuma yapmasa da disk uyku moduna girmesin diye arada bir okuma yapıyor...

Mevzu budur.

Oooy oy...
16 November 2009 20:50
@dorillis : Cios kurulumu için internet bağlantısı olmadan kurmak için ios 38'in sd kartın kök klasöründe olması, senin de installer içerisinden network installation yerine wad installation'ı seçmen lazım..

google'da IOS38-64-v3610.wad diye aratırsan bulabilirsin dosyayı.

Homebrew channel için internet bağlantısı gerekmiyor. 2.1 wii'ye homebrew channel kurduğunda hatta peşine cios kurduğunda ters yüz problemi olmaz bu arada. O konuda endişe etmene gerek yok.

Tek emin olmadığım şey hackmii installer programının 2.1'i destekleyip desteklemediği konusunda...
Olur da desteklemez ise eğer bir oyun diski ile önce 3.2'ye update etmen gerekebilir. %90 destekliyordur diye düşünüyorum ama denemek lazım dediğim gibi.

merhaba, dediğiniz gibi önce versiyonu 3.1 e yükselttim ve kurulumu yaptım, cios kısmı sizin dediğiniz dosyayla ve yöntemle yaptım(sanırım), baloncuklu(smiling smiley)ekrana geldim ve açıkcası bundan sonra ne kurmam gerektiğini bilmiyorum. preloader, usb loader vb çok fazla şey okudum sanırım, sıra açısından oyun oynayabilmem için kurmam gereken başka program varmı? açıkcası benim gibi basit kullanıcılar için bir an önce oyun cd sini takıp oynama hevesi sizi böyle sorularla boğmamıza sebep oluyorsmiling smiley yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.
Not: net bağlantım yoktu, fakat eve gelen misafirimin iphone u sayesinde yazıyorum.
16 November 2009 23:24
@dorillis : oyun oynamak için usb loader'ları yahut diskten oyun açan neogamma gibi programları kullanabilirsin. cios'u kurduğunu düşünerek söylüyorum tabii bunları. kurmadıysan önce cios yüklemelisin.

detaylarına Wii Yedeklenmiş oyun çalıştırma bölümünden bakabilirsin.
29 November 2009 22:58
Merhabalar,
1 ay kadar once Turkiye`den wii aldim. Aldiktan hemen sonra firmware ini 4.2 ye update ettim. Daha sonra forumdaki rehberler araciligi ile homebrew channel, bootmii ve dvdx (en azindan kurdugumu saniyorum) kurdum. Son olarak da yine forumdaki 4.2 ye ait rehberler araciligi ile CIOS38Rev14 kurdum.(bunu da kurabildigimden emin degilim smiling smiley ). Su an wiiflow ile hdd den oyun oyniyabiliyorum. Mplayer ce ile de usb den ve sd karttan divx izleyebiliyorum. Ama bir turlu mplayer ce ile dvd izleyemedim. Ayni sekilde dvd de kayitli divxleri de goremiyorum. Acaba nerde yanlis yapiyorum yardimci olabilir misiniz? Tesekkurler.

3 kez düzenlendi. En son 29/11/2009 23:26 tarihinde khelben tarafından düzenlenmiştir.
30 November 2009 00:23
konuyu yanlis yerde soruyorsun
ayrica biraz dolasmis ve okumus olsan forumu kolaylikla sorularinin cevabini bulurdun altta ki konuyu okursan yapman gerekenler yazili

[konsol.tepetaklak.com]
01 December 2009 11:13
Tesekkurler dedezade verdigin linkteki aciklama ile dvdleri oynatmayi basardim. smiling smiley

Yanliz sunu da eklemek isterim forumu arastirmistim, (hbc yukleme, cios yukleme gibi islemlerin hepsini bu forumda bulduklarim ile yaptim) ama bir sekilde gozumden kacmis.
04 December 2009 12:30
Merhaba WiiCrazy,
Seni özlemiştik. Eski sitedeki tavsiyelerini dinleyenek, orjinal zelda oyuuyla Hack yapıp HBC'yi kurmuştum. Hatta, 3.4 versiyondan 3.2 versiyona downgrade de yaptım. Hatta cihazımda USB loader yüklü ve çok güzel HDD den oyunlar oynayabiliriyom.

Sorularım şunlar:
1- Cihazımla update ile ayarlar bozulur diye internete girmeye korkuyorum. Yeni 4.1 veya 4.2 versiyonu yükleyerek bu korkudan kurtulabalir miyim?
2- HBC bende yüklü ama BOOTMİİ yüklü değil, sizin anlattığınız yöntemle HBC kanalındayken home tuşuna batığımda bootmii görünmüyor. Ne yapmam gerekir.
3- Özellikle motion plus destekleyen oyunlar için update yapmam gerekir mi, yoksa 3.2 şimdilik işimi görür mü? Çünkü Sport Resort oyununun kopyasını çalıştıramıyorum. Motion plus alırsam otomatik çalışmaya başlar mı? (Önce Siyah ekran çıkıyordu, şimdi mavi ekranda error " diyor)
Yardmlar için şimdiden teşekkürler
04 December 2009 12:42
@muhalif29;

Selam,

1) Nintendo Update yaparsan direkt 4.2 olur. Çeşitli update yöntemleri var. Mesela ben Waninkoko'nun update'ini kullanarak 4.0'a terfi ettim. SD kart desteği için. Direkt 4.2'ye geçersen bazı IOS'lar çöp oluyor.

2) Bootmii'nin görünmesini istiyor ve yüklemekte istiyorsan HBC'nin yeni versiyonu var. 1.0.6 onu yüklemen gerekiyor. Yedek almak istiyorsan Bootmii kurulumun kaçınılmaz. Kendini sağlama almış olursun.

3) Motion Plus olmadan Sport Resort oynayamazsın. Destekleyen oyunlar var. MEsela Grand Slam Tenis. Onu MP olmadan çalıştırabilirsin ama Sport Resort çalışmaz. MP şart. Sport Resort için update yapman gerekmiyor. Elinde MP olursa neden çalışmasın ki?
04 December 2009 12:49
muhalif29
Merhaba WiiCrazy,
Seni özlemiştik. Eski sitedeki tavsiyelerini dinleyenek, orjinal zelda oyuuyla Hack yapıp HBC'yi kurmuştum. Hatta, 3.4 versiyondan 3.2 versiyona downgrade de yaptım. Hatta cihazımda USB loader yüklü ve çok güzel HDD den oyunlar oynayabiliriyom.

Sorularım şunlar:
1- Cihazımla update ile ayarlar bozulur diye internete girmeye korkuyorum. Yeni 4.1 veya 4.2 versiyonu yükleyerek bu korkudan kurtulabalir miyim?
2- HBC bende yüklü ama BOOTMİİ yüklü değil, sizin anlattığınız yöntemle HBC kanalındayken home tuşuna batığımda bootmii görünmüyor. Ne yapmam gerekir.
3- Özellikle motion plus destekleyen oyunlar için update yapmam gerekir mi, yoksa 3.2 şimdilik işimi görür mü? Çünkü Sport Resort oyununun kopyasını çalıştıramıyorum. Motion plus alırsam otomatik çalışmaya başlar mı? (Önce Siyah ekran çıkıyordu, şimdi mavi ekranda error " diyor)
Yardmlar için şimdiden teşekkürler

Eyvallah,

1. Update yapayım mı diye soruyor sonuçta bence korkmana gerek yok, ha olur da update ederse yine endişe edecek bir şey yok. 4.2'de bulunan temiz bir wii dahi hack edilebiliyor bu açıdan bakınca 4.2'ye geçip tekrar hack etmenin hiç bir sakıncası yok. Hele de bootmii'yi boot2 opsiyonu ile kurabiliyorsan mevcut halinin yedeğini alıp tutunamazan tekrar eski haline döndürebilirsin wii'ni. 4.2'ye geçeyim dersen, ki yine söylüyorum korkacak bir şey yok, 1,2,3,4 nolu rehberleri baştan sona takip edip makineni tekrar hack etmelisin.

2. Bu rehberdeki hackmii installer'ı çalıştırıp bootmii'yi artık makinen hangi opsiyonu destekliyorsa onunla kurabilirsin... ios olarak her zaman kurabilirsin ama boot2 olarak sadece eski wii'lerde kuruluyor.

3. Oyunu harddiskten oynamaya çalışıyorsan update ile hiç alakası yok. Çipin ile gecko os gibi programlarla ya da disk kanalından çalıştırıyorsan en azından oyunun kullandığı ios/ios'ları yüklemelisin. Gecko os'un yeni sürümleri bunu sana sorarak yapabiliyor. Usb loader'lar ile çalıştırmak için ise alt-dol üç kağıdı gerekiyor. Yedeklenmiş oyun çalıştırma bölümünde bir kaç rehber var wii sports resort için mesela.

Ben de 3.2 kullanıyorum bu arada ve sports resort'u hem çiple hem de usb loader ile çalıştırabiliyorum. Çiple çalıştırmak için gecko os'u kullanıp ihtiyaç duyduğu ios'u yüklettim sadece. Usb loader'la çalıştırmak için de söylediğim alt-dol hilesini uyguladım.

Esas soruna gelirsek, motion plus özelliği tamamen oyun tarafından kullanılan bir özellik wii speak yahut bunun gibi usb aparatları gibi yeni ios gereksinimi yok aslında. Zaten o yüzden eski cios'larla usb loader'larda çalıştırmak mümkün.

edit: ben yanlış anlamış olabilirim tuzruhu'nun motion plus ile ilgili söylediklerine katılıyorum. oyun ille de motion plus isterim derse motion plus aparatının olması lazım. wii sports resort o olmadan oynanmıyor. ama karşılaştığın hata dediğim gibi muhtemelen alt-dol üç kağıdını uygulamadığın için.

1 kez düzenlendi. En son 04/12/2009 12:52 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
04 December 2009 12:55
Tuzruhu ve Wiicrazy ye
Hızlı cevap için teşekkürler

Wiicrazy ile aynı anda yazmışız o yozden onun cevabını görmemişim.

1- Anladığım kadarıyla şimdilik 3.2 versiyona devam edeceğim. Özellikle MPlusı çalıştırırsam update çok şart değil gibi.
2- HBCnin bootmii li yeni versiyonu eski HBC üzerine nasıl yüklenir? onu bilmiyorum.
2- Grand slam bende de çalışıyor ama, sport resort hiç başlamıyor bile, (Yeni ioslar yükleyip deneyeceğim) Şimdilik DVD veya usb de siyah ya da mavi ekran var)

1 kez düzenlendi. En son 04/12/2009 13:21 tarihinde muhalif29 tarafından düzenlenmiştir.
04 December 2009 13:10
muhalif29
Hızlı cevap için teşekkürler Tuzruhu,
1- HBCnin bootmii li yeni versiyonu eski HBC üzerine nasıl yüklenir?
2- Grand slam bende de çalışıyor ama, sport resort hiç başlamıyor bile, motion plus alırsam başlar mı?

m+ olmadan Resort oynayamazsın, m+ alırsan bir de alt dol trick'i var bir kez yapman gereken, sen yeterki m+ al, resort'ü nasıl oynayabileceğini ben aşağıdaki başlıkta videolu anlattım çünkü smiling smiley

[konsol.tepetaklak.com]
04 December 2009 13:53
Eozen81 size de cevap için teşekkür,
Ancak, ben de yüklü olan USB LOADER 1.1 Waninkoko ya ait olan, dolayısıyla resort oyunu için yüklenecek olan dol veya diğer dosya aynı mı oluyor? Ayrıca oyun, DVD den de çalışmadı. Sizin verdiğiniz linkte USB loader update dosyası linki değişmiş galiba...
04 December 2009 14:20
Rehber'deki USB Loader GX ile oynuyorum ben, elbette diğer loader'ların da alt dol dosyalarını görme kabiliyeti vardır ancak ben rehber hazırlarken GX'i kullandım.

Bulamadığınız dosyaları google'da aratıp rahatça bulabilirsiniz, bulamazsanız hallederiz thumbs up
04 December 2009 14:32
[cfg-loader.googlecode.com]

linkden dosyayi indir rar icindeki insdroot adindaki klasorun icindekileri oldugu gibi sd kartin icine at hbc icinden calistir programi ayarlar bolumunden tekrar update edebilirsin
bu programin son versiyonunda 49a su an bunda alt dol icin ayri bir islem yapmaya gerek yok program alt dol lari kendisi goruyor
+mplus olmadan resort calismaz
mplus varsa programda ayarlara gir alt dol seceneginde varolan dollardan birini sec oyun acilir
hbc nin son versiyonunu hbc icinden kurabilirsin herhangi bi islem yapmana gerek yok
04 December 2009 14:51
HBC kendini otomatik güncelliyor. HBC'yi açtığın zaman (kablosuz internet bağlantın varsa ve Wii'de gerekli ayarlarını yapmışsan) güncelleme yapayım mı diye bir ekranın geliyor olması lazım. O ekran geldiğinde "evet istiyorum" dersen ya da güncelleme yapmasını onaylarsan hiçbirşey yapmana gerek kalmadan 1.06'ya güncellemesini yapar.

Şayet @dedezade'nin linkini vermiş olduğu programı kullanmak istersen sisteminde yüklü CIOS'ın en azından R14 versiyonunu yüklemen gerekiyor. Bu program bu olmadan çalışır çalışmasına ama problem çıkabilir.

Buradaki linkten CFG kurulumunun nasıl yapıldığına bakabilirsin. Link: [konsol.tepetaklak.com]
04 December 2009 15:55
Teşekkürler arkadaşlar,

USB Loaderı güncelleyerek sport resortun açılış ekranını gördüm. Yakında mplus alıp oynamaya başlarım inşaallah.

HBCyi de güncelledim ve bootmii ile yedek aldım.
Artık bu bootmii yedeği lazım olursa nasıl kurulur onu da ilerde öğrenirim artık.
Son olarak, cios38 R14 ü de yükledim. (Şimdilik ne işe yaradığını anlamadım ama olsun).

3 kez düzenlendi. En son 04/12/2009 21:26 tarihinde muhalif29 tarafından düzenlenmiştir.
12 December 2009 19:52
Merhaba arkadaslar

Yeni uye ve yeni bir wii sahibi olarak bana cok yardımınız dokundu tesekkur ederım smiling smiley wii mi hackleyip CFG USBLOAD uzerinden wiiplay oynamayı basardım. 4.2 ye gunceleyıp dıger ıslemlerı sonra yaptım hıc sorun cıkmadı.

ancak dıger channellarda internete giren Wii Homebrew channelde girmedi. Bende wad dosyalarını bularak yapmak zorunda kaldım hersyi ama dedigim gibi hic sorun cıkmadan hallettım. ancak simdi oyunların coverları icin internete ihtiyacım var. sanırım homebrew channel uzerinden actigim icin ordaki sorunu cozmem gerek. Nasıl yapabilicegime dair bir fikriniz varmi simdiden tesekkur ederım
12 December 2009 21:24
@kskbetty : Homebrew channel'in internete girememesi ile bu loader programlarının girememesi farklı şeyler aslında. Homebrew channel hangi ios'u kullandığını söylüyor? Home tuşuna basınca sağda üstte görebilirsin bunu. Homebrew channel garip bir ios'u kullandığında olacak bir problem gibi geldi bana.
13 December 2009 17:25
ios 61 v21.29 i kullanıyor ne kadar garip oldugunu bilmiyorum ama smiling smiley İndirdigim oyunları oynaya bildigim icin mutluyum bana aslinda ama coverlarının gozukmesı de hos olurdusmiling smiley Cok fazla ugrasmadan yapabilecegim bisyler var mı
13 December 2009 17:39
pal makina kullaniyorsan 100 kadar oyunun covere var [www.tekdosya.com]
burdan indirebilirsin
13 December 2009 17:56
tesekkur ederım boyle bulundundugunu bilmiyordum. peki CFG USBLOAD a coverları nasıl atıcam
13 December 2009 18:01
sd:\usb_loader\covers\full icerisine atacaksin
bu dizin yoksa kendin olustur
13 December 2009 18:30
@kskbetty : ios ayarları normal, homebrew channel 1.0.5'de network ile ilgili problemler olduğu biliniyor. Bir ihtimal şu an 1.0.5 yüklüyse onu güncellemeyi deneyebilirsin. Gerçi burdaki rehberden yakınlarda uyguladıysan 1.0.6 yüklüdür büyük ihtimalle.

Geriye wii'deki connection settings kısmı kalıyor. Gerçi wiiconnect24'ün internete bağlanıp homebrew channel'in bağlanamadığı bir durumla hiç karşılaşmadım.

dedezade'nin dediği gibi cover'ları manuel de atabilirsin. eksik olan cover'ları da aşağıdaki siteden tamamlayabilirsin.

[www.wiitdb.com]
31 December 2009 09:57
hackmii menusunde bootmii yi kurarken fail diyor. wersiyonum 4.2E 8gb hcsd kart .
31 December 2009 10:08
bence karttan oluyor en fazla 2gb sd kart dene ozellikle sandisk
gerci bende 4gb sandisk ilede calisiyor
31 December 2009 10:41
o zaman 1 gb bi kart alıyım onla deniyim .
04 January 2010 20:55
Eskiden 4.0 olan ve HBC yüklü wiime geçen ay yaptığım zekice(!)sad smiley update (4.2E) yüzünden HBC üzerinde yüklü uygulamaları açarken siyah ekranda takılma problemi verdimoody smiley
Şimdi Bannerbomb ile yeniden HBC yi yenden kurdum ama uygulamaları açarken siyah ekranda takılma problemi hala devam etmekte, hatta bu problem sadece HBC de değil önceden ana menüye kurulu olan USB loaderda da oluyo.
Önerisi olan var mıconfused smiley
04 January 2010 20:56
@dataman : cios'u tekrar yüklemen lazım, 4.2 update'ini yapınca ezildi muhtemelen...
04 January 2010 22:27
cios 14 yüklemeye çalışıyorum ama yükleyici açıldıktan sonra wii remote ile A tuşuna basınca wii remote yanıt vermez hale geliyo ve yükleme yapmıyoconfused smiley
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 60
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!