Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

3.5 Asla, asla, asla....

Gönderen WiiCrazy 
3.5 Asla, asla, asla....
05 February 2010 23:35
Bugün gbatemp'te güzel bir yazı gördüm Türkçeye çevireyim dedim. Asla yapmamanız gerekenler hakkında bir listeyi içeriyor.

İşini bilen için oldukça fantaziye kaçan maddeleri de var ama yeni başlayanlar için oldukça faydalı olacaktır eminim.

Asla menüyü uninstall etmeyin

Asla sistem menünün kullandığı ios'u uninstall etmeyin
IOS30 (3.2,3.3), IOS50(3.4), IOS60 (4.0,4.1) , IOS70 (4.2), IOS 80 (4.3)

Asla downgrade ettikten sonra yeni kuracağınız menünün ios'u çöp olmuş mu olmamış mı diye kontrol etmeden yeni menü versiyonuna geçmeyin
Örneğin 4.2'de bulunan bir wii, 3.2'ye downgrade edildikten sonra tekrar 4.X menü versiyonlarından birine disk update'i ile geçirilirse brick olur. Çünkü nintendo update'leri yayınladıkça eski menü ios'larını çöp (stub) ios'lara çevirmekte. İlle de yapacaksanız ilgili çöp (stub) ios'u silerek devam edin.

Dikkat etmeden asla online update yapmayın
Online update cios'ları ve bootmii'yi ezer geçer, tekrar kurmak zorunda kalırsınız. İlle de update edecekseniz bunun farkında olarak update yapın. LKM ile başlayan seri numaralarına sahip bölge değişimi yapılmış Korean wii'lerde 4.2'ye update etmek brick'e sebep olur.

Dikkat etmeden asla disklerden update yapmayın
Wii'nin bölgesi dışında bölgelerden oyunlarla update yapmak semi-brick'e sebep olur. Softmod için update gerekli değildir.
LKM ile başlayan seri numaralarına sahip bölge değişimi yapılmış Korean wii'lerde 4.2'ye update etmek brick'e sebep olur.

Asla yeni model wii'lerin menülerini downgrade etmeyin
Yeni model wii'leri downgrade ederek eski ios'larla kullanmak brick'e sebep olur. Softmod için menünün downgrade edilmesi gerekmez.

Asla yeni model wii'lerin ios'larını downgrade etmeyin
Örnek yeni makinelerde IOS 36'nın v1042 versiyonuna downgrade edilmesi homebrew programların siyah ekran vermesine ve çalışmamasına sebep olur. Downgrade etmek yerine TBR, Dop IOS gibi programlarla bu ios'lara trucha bug'ı kazandırmak daha mantıklı bir harekettir. Yeni makinelerde menü ios'unun downgrade edilmesi ise full brick'e sebep olur.

Asla kaynağını bilmediğiniz wad'ları yüklemeyin
Banner'ları bozuk wad'lar banner brick'e sebep olur. Wad'lar kanallar haricinde ios'lar, menü vesaire için de kullanıldığı için kötü amaçla hazırlanmış bir wad'ın install edilmesi full brick'e bile sebep olabilir. Sadece yaygın kullanıma sahip sitelerden ve yorumlarına da dikkat ederek yükleyin.

Ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız asla menü temaları yüklemeyin
Bunlar kullandığınız menü versiyonu ile uyumsuz iseler brick'e sebep olurlar.

Asla Cioscorp yüklemeyin
Cioscorp'un ne olduğunu, nasıl bir modifikasyon olduğunu bilmeden asla yüklemeyin.

Asla wii'nize format atmayın
Wii'yi formatlamak kurduğunuz cios'ları kaldırmaz, sadece sonradan yüklenen kanalları (homebrew channel) ortadan kaldırır ve genelde yaşadığınız problemlerin çözümü için hiç bir faydası yoktur.

Asla youtube'daki rehberlere itibar etmeyin
Youtube'da yayınlanmış rehberler güncel bilgiler içermeyebileceği için kulak kesilmek için referanslarının sağlam olup olmadığını kontrol edin. Geçmişte çalışan çözümler günümüze uyarlandığında brick'lere sebep olabilmekte.

Asla torrent'lerle paylaşılan rehberlere güvenmeyin
Torrent'lardaki rehberler ve yanlarındaki dosyalar güncel olmayabileceği için zamanına göre brick'e sebep olabilirler.

Asla acele etmeyin
Pek çok brick dikkatsizlikten kaynaklanır. Zamanınızı verin forumları iyice okuyun, kafanızın karıştığı yerde sorular sorun.

Asla mantık yürütmeyin, bilgiye danışın
Kendi kendine mantık yürütmek, işlemler arasında bağlantı kurup çıkarım yapmak gerçek hayatta oldukça faydalı bir şey iken softmod işinde tehlikelidir.

Örn.
Düz mantık : bir şey yüklediysem ve probleme sebep olduysa kaldırdığım zaman problem geçer.
Gerçek hayatta oldukça geçerli olabilecek bir düşünce tarzı ama misal söz konusu yüklenen şey menü ios'u ise geçerli bir mantık değildir.

Asla yedeğiniz olmadan çalışmayın. (DiABOLiCAL)
BootMii ile NAND ve Key Backup'ınızı alın, yapmak istediğiniz değişiklikleri ondan sonra yapmaya başlayın.

2 kez düzenlendi. En son 05/08/2010 09:36 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

Re: 3.5 Asla, asla, asla....
06 February 2010 09:20
Güzel bir rehber + yazı olmuş üstad. Çeviri için ellerine sağlık. winking smiley

Bu arada şu hatayı yapmıştım bi anlık boş bulunmamdan dolayı:

Dikkat etmeden asla online update yapmayın. grinning smiley

Tekrar CIOS kurulumu yaparak sorunu çözmüştüm. smiling smiley
08 April 2010 14:51
Bootmii ile yedek aldım. Softmod uyguladım. Preloader'i henüz uygulamadım. Ancak daha hiç bir oyun denemedim. Homebrew browser'i yeni versiyonuna online update ettim. Bu browser ile mplayer ce ve bir basit oyun indirdim kurdum. Şu an için cihazda bir problem yok gibi görünüyor. İleride bir Bir sorun olur mu? Syg.
08 April 2010 16:22
Senin kullanmana göre değişir bu. İlerde sorun olup olmaması kullanıcının nasıl ve ne yüklediği ile ilgilidir.
04 August 2010 08:17
bump edeyim bunu arada bir yeni gelenler okusun.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
04 August 2010 09:42

▲ ▲

yapıyoruz o zaman grinning smiley

edit: olmamış ama neyse anlayan anlar grinning smiley

1 kez düzenlendi. En son 04/08/2010 09:42 tarihinde deliprofesor tarafından düzenlenmiştir.
04 August 2010 10:03
deliprofesor
_▲
▲ ▲

yapıyoruz o zaman grinning smiley

edit: olmamış ama neyse anlayan anlar grinning smiley

Zelda'nın triiforce'u bu sanıyorum ama ne demek istediğini şahsen ben de anlamadım smiling smiley

Bu arada bundan sonra stub kelimesini çöp diye çevirmek yerine izmarit diye çevireceğim, ilk mesajı editlerken aklıma geldi.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
04 August 2010 10:29
4chan'ın alayına gider boardu /b/'de konuları yukarı taşımak için Triforce yapıyorlar grinning smiley Sürekli Triforce'u nasıl yaparım diye soranlar olduğu için internette tutorialları mevcut. Hatta "Newfags can't triforce" diye de bir sözleri var grinning smiley
04 August 2010 10:38
deliprofesor
4chan'ın alayına gider boardu /b/'de konuları yukarı taşımak için Triforce yapıyorlar grinning smiley Sürekli Triforce'u nasıl yaparım diye soranlar olduğu için internette tutorialları mevcut. Hatta "Newfags can't triforce" diye de bir sözleri var grinning smiley
Hatta soranların system32sini darma dağan etmek için bazı işlemler yaptırıp pcsini bozan çok 4chande grinning smiley
04 August 2010 11:46
Z-Gear
Hatta soranların system32sini darma dağan etmek için bazı işlemler yaptırıp pcsini bozan çok 4chande grinning smiley
Valla triforce'u mriforcu bilmiyorum ama sene 96'da falan (chat alemi ile tanıştığım yıllar) karakter gönderme vardı, gülen suratlar vs... başka program kullananlar sorardı bunları nasıl yapıyorsunuz diye, biz de bu sayfadayken alt+F4'e bas diyorduk. Her seferinde odaya geri dönüp, yaa bende olmuyor sayfa kapanıyor alt+F4'e basınca, yok mu başka yolu diye yakınıyorlardı. O zamanlar aklıma geldi bu yazdıklarını görünce grinning smiley
04 August 2010 14:19
Mirc, Pirc, TNN'in chat BOT'una Nuke atmalar falan neydi beaa ....
05 August 2010 06:11
tuzruhu
Mirc, Pirc, TNN'in chat BOT'una Nuke atmalar falan neydi beaa ....
Ben Microsoft'un Comic Chat'inden sonra direkt Pirch kullanmaya başlamıştım, Mirc'e nedense hiç içim ısınmadı. Sene 96'da falan bizim takıldığımız Microsoft'un irc server'ında tr-chat isminde bir odaydı. 98'e kadar takıldım orda, 98 Mayıs'ta askere gittim, 99 sonunda geldiğimde kimse kalmamıştı, yeni yeni tipler, millet birbirini kaldırmaya çalışıyor falan. Sonra bıraktım chat alemini.

Neyse konuya uygun birşey de yazalım bari grinning smiley

Asla yedeğiniz olmadan çalışmayın.
BootMii ile NAND ve Key Backup'ınızı alın, yapmak istediğiniz değişiklikleri ondan sonra yapmaya başlayın.
05 August 2010 09:48
DiABOLiCAL
Asla yedeğiniz olmadan çalışmayın.

Demir Bükey'den sürüş dersi gibi olmuş biraz :p

Çet mevzuuna gelince ben de 93 senesinde EARN networkü üstünde başladıydım, o zaman üni'de hazırlığa gidiyoruz. Üst dönemlerden birilerinden şifrelerini almış arada IBM terminallerden bağlanıp giriyorduk. O network üstünde RELAY diye bir servis vardı ve dünya çapında üniversitelerdeki terminallere bağlı kullanıcılarla haberleşilebiliyordu. İlk başlarda yurtdışındaki ve yurtiçindeki üniversitelerdeki tiplerle birebir yazışıyorduk. İstanbul üniv.'de sağlam kafa tipler vardı smiling smiley Hatta arkadaşlardan bazıları İÜ'deki kafa bir adamla buluşup bira mira içmeye de gitmişlerdi.

Sonra EARN'ün üstüne bir de internet geldi yine o terminallere, irc chat yazılımları bulundu. Akşamları paso irc'de #turks kanalındaydık. Sonra 95-96 gibi internet evlere de uzanınca değişik irc server'larda takıldık. Şimdi ise neredeyse tamamen underground camia tarafından kullanılıyor sanırım. En son 2 sene önce falan efnet'teki hackmii kanalına girdim, efnet komple Türkiyeyi banladığı için mecbur web tabanlı irc servisi ile bağlandım, onu da kanal sahibi amcamlar biz web'den bağlananları sevmiyoruz deyiverince xtir'i çekip irc'niz sizin olsun dedim.

Millet artık twitter'ı irc gibi kullanmaya başladı bu arada sanırım.

05 August 2010 10:22
DiABOLiCAL
Z-Gear
Valla triforce'u mriforcu bilmiyorum ama sene 96'da falan (chat alemi ile tanıştığım yıllar) karakter gönderme vardı, gülen suratlar vs... başka program kullananlar sorardı bunları nasıl yapıyorsunuz diye, biz de bu sayfadayken alt+F4'e bas diyorduk. Her seferinde odaya geri dönüp, yaa bende olmuyor sayfa kapanıyor alt+F4'e basınca, yok mu başka yolu diye yakınıyorlardı. O zamanlar aklıma geldi bu yazdıklarını görünce grinning smiley
Not defterine bazı kodlar yazdırıyorlar tri force çıkıcak ascıı kodlarından diye , onu artık dat olarak mı kaydetiriyorlar hatırlamıyorum kaydettiğiniz anda system32 den bir sürü dosya siliniyor pc res atıyor dahada açılmıyordu tek yol format grinning smiley
03 April 2012 12:39
Yazı için çok teşekkürler.

Çaylak kullanıcı olarak okudum, yararlandım. Hatta, anlamadığım deyimler için bir süre sonra tekrar okumam lazım.

Gbatemp sitesi güzel bir site, dün görmüştüm. Wii konusunda önerebileceğiniz başka siteler var mı ?
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 47
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!