Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu

Gönderen WiiCrazy 
Re: 1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu
04 October 2009 09:44
Üstyad yarın akşama Wii'ye artık mod atmayı planlıyorum bu noktada aşamaları şöyle olacak.

1) İçinde Bootmii v0.5 olan boot.elf dosyası (uzantıyı ben elf olarak değiştirdim, keza 0.5 versiyonun daha hızlı kullanımı için dol uzantısnın yerine elf tavsiye edilmiş, bir sakıncası var mı sence?

2) Apps klasörü altında ;

* CIOS38Rev14 klasörü
* Trucha Bug Restorer
* WadManager1.5
* wiiflow_249

var.

Bu klasör içeriğiyle internete bağlı olan Wii ile önce HBC sonra kuracağım, sonraki aşamam boot2 olarak bootmi kurmayı denemek olsun mu yoksa denemeyeyim mi?

Bir de WadManager yüklü ama wad klasöründe hiçbir wad yok, burda bir sorun olur mu bu aşamada?

05 October 2009 10:17
@eozen81, bootmii'nin kurulabilip kurulamadığını bilmiyoruz henüz... boot2 güncellenebilen bir yazılım, bootmii boot2'nin en son hallerinde bile kurulabiliyor, önemli olan boot1'in versiyonu... LU64+ seri no'dan sende boot2'si yeni olanlardan (boot2v4) bir wii olduğu kesin ama boot1 hakkında net fikir vermez bu.
05 October 2009 13:08
üstad tam olarak ne demek istediğini anlayamadım, şimdi bu akşam ben boot2 olarak bootmi almayı denemeyeyim mi, 1 GB SD aldım bunun için, veya ne yapmalıyım özetle bootmii için, olmazsa IOS olarak alayım mı? İşe yaramaz demiştin çünkü.
05 October 2009 13:12
ALdığın SD kartın markası nedir? Sandisk de. Transcend aldım deme sakın..

Bende sırf onun yüzünden 2 tane 2 gbyte'lık trascend almıştım 2'si de çalışmadı. Wii öyle çok seçiciki. SD kartı bile seçiyor. Bootmii'yi yüklemek için program sd karta birkaç dosya yazıyor. Bu yazdığı dosyaları sd kartın root'una atıyorsun. sd kartı Wii'ye takıp çalıştırıyorsun. O da ne? Bootmii çalışmadı... Neden? SD kart yüzünden çünkü.
05 October 2009 13:36
@tuzruhu, dostum evet yurtdışında okumuştum o yüzden Sandisk aldım smileys with beer

Ancak hâlâ, boot2 olarak backup alamazsam Bootmii ne işime yarayacak bilemiyorum sad smiley
05 October 2009 13:56
Dene pek tabii ki (üstte yazdıklarımı da dene diye yazdım zaten), zaten hackmii installer'ı çalıştırdığında sana söyleyecek neyin nasıl kurulabileceğini.
05 October 2009 18:36
Evet ne yazıkki ki Bootmii bana IOS olarak ancak backup aldırdı şu an nand.bin (528 MB ) ve keys.bin dosyalarını belki bir gün işe yarar diye yedekleyip aldım PC'de duruyor

2 kez düzenlendi. En son 05/10/2009 18:37 tarihinde eozen81 tarafından düzenlenmiştir.
05 October 2009 18:50
Süper, kesinlikle işe yarar... en kötü ihtimal wii'nin hafızasına bir infectus lehimleyip tekrar programlayabiliyorsun... backup'a yahut key'lere sahip olmak bu açıdan önemli.. (ikisinden birinin mutlaka olması lazım boot2'de bootmii desteklemeyen wii'ler için)
06 October 2009 05:44
Bu baslikta biraz konular karisti ama..Benim bootmii 0.5 kurulum problemim vardi. IOS61 i NUSD ile indirdim ve WAD olarak kurdum fakat gene ayni seyleri soyluyor.Baska bir onerin var mi acaba
tesekkur ederim..
Koray
06 October 2009 06:39
@korayuner : o zaman IOS 36'yı da benzer şekilde dene derim.
15 October 2009 21:04
cios yükleme konusunda bu iso61 patchlemenin ne faydasi var diye sormustum,burada cevabini almis oldum,hemde hbc nin tersdüz olmasinin nedenini ögrenmis oldum..tesekkürler
16 October 2009 07:41
Arkadaşlar absürt bir soru sorucam uzun zamandır ama sormaya da üşeniyordum. Bootmii bende keys.bin dosyası oluşturmadı. Sadece nand.bin dosyası oldu. Geçen seferki aldığım yedeklerde de böyle birşey yapmadı... Bir yerde hata mı yaptım acaba? Herkes keys.bin diyor.
16 October 2009 08:18
@tuzruhu : eski versiyonlarda nand yedeğinin sonuna atıyor key'leri... yeni versiyonlarda keys.bin diye bir dosyaya...
sende eski versiyon yüklüdür belki?
16 October 2009 08:36
Hmmm. O zaman ben birde bu akşam yeni bootmi'yi yükleyeyim de birde öyle bir yedek alayım Wii 4.0 versiyonu ile.
29 October 2009 20:55
4.2 için güncellendi...
29 October 2009 21:43
arkadasin wiiye hbc kuracagim 3.3.e versiyonda yardimci olursaniz sevinirim
bu versiyonda kalip hbc ve usb loader kurayimmi
yada 4.2e ye nintendodan update edip sonrami bunlari kurayim

gecen gun baska bir arkadasa 4.1e versiyondu
hbc nin en son versiyonunu ve dvdx i kurduktan sonra sirayla
ios35 cios v7 ios36 arkadan preloader daha sonra 38rev14 ve ensonda usbloadere kurdum hepsiyedi sekiz dakika surdu hicbir problem de cikmadi
3.3 ve 4.2 icinde ayni siralamada kurulum yapsam olurmu bir farklilik varmi
30 October 2009 08:49
4.2 yahut eski bir menü tamamen tercih meselesi, işi düzgün yaparsan istediğin menü versiyonunda kalabilirsin, kullanan kişinin nasıl kullanacağı ile alakalı.

Bu işlerden hiç anlamayan birisi için pek tabii 4.2'de hack edilmiş bir sistem daha mantıklı, en azından daha alt versiyonda iken kendisi online update yapıp uçurmaz cios'ları vesaire... Ama bunun da garantisi yok, 4.3 yahut versiyon numarası ne olacaksa o da uçuracak cios'ları, homebrew channel'i yine silecek...

Cios kurulum rehberleri içinde yazmıştım daha doğrusu yazdığımı değiştirmiştim, hangi versiyondaysanız o versiyonun rehberini kullanın diye. Homebrew channel kurulumu açısından farkeden bir şey yok, kullanılan exploit değişti sadece. Cios'u ise ilgili menü'ye ait yönlendirmelerle kurmak lazım.

1 kez düzenlendi. En son 30/10/2009 08:50 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
06 November 2009 09:20
merhaba, arkadaşımdan 2. el wii aldım, 2008 yılının nisan ayında tr den garantili alınmış bir ürün. zelda orjinal oyunu da mevcut cihazın yanında, okuduklarımdan sonra kafamda bir kaç soru oluştu ve sizlere danışmak istedim. öncelikle sorum; zelda ile yapılan hack işlemi mi daha sağlıklı, yoksa sizin bu konu başlığında belirttiğiniz kurulum mu daha sağlıklı olur. zelda ile işlem yaparsam, baloncuk probleminden kurtulabilirmiyim ve bootmi her şartta gerekir mi? Cevap verip yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.
06 November 2009 10:19
dorillis
merhaba, arkadaşımdan 2. el wii aldım, 2008 yılının nisan ayında tr den garantili alınmış bir ürün. zelda orjinal oyunu da mevcut cihazın yanında, okuduklarımdan sonra kafamda bir kaç soru oluştu ve sizlere danışmak istedim. öncelikle sorum; zelda ile yapılan hack işlemi mi daha sağlıklı, yoksa sizin bu konu başlığında belirttiğiniz kurulum mu daha sağlıklı olur. zelda ile işlem yaparsam, baloncuk probleminden kurtulabilirmiyim ve bootmi her şartta gerekir mi? Cevap verip yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Şimdi öncelikle baloncuk problemi diye bir şey yok. Bakma ben öyle açtım başlığı zira nedense homebrew channel'i kurup bir şeyler olmasını bekleyen herkes bu ismi çıkardı. Nedense hiç bir uygulama yüklenmemiş sd kart ile açılan homebrew channel'i gören sanki bir şeyleri yanlış yapmış gibi hissediyordu. Bunda benim ilk homebrew channel rehberi yazdığımda hazır bir sürü uygulamayı da beraberinde vermem etkili olmuş olabilir.

Homebrew channel'ın installer programını bir şekilde çalıştırdığın sürece nasıl çalıştırdığının bir önemi yok. Menü versiyonun 4.0 altında ise twilight hack exploit'ini de kullanabilirsin. Anlatımı basit olması açısından ben bütün menü versiyonlarını destekleyen bannerbomb ile anlatmayı uygun gördüm sadece.

Ön bilgiden sonra sorulara cevap vereyim. Kullandığın exploit (twilight hack, bannerbomb, indiana pwns, ssbb smashstack) homebrew channel açısından fark etmez, yine dediğim gibi sadece belli menü versiyonlarında belli exploit'ler kullanılabiliyor. 4.0 ve üstündeysen ya twilight hack'i kullanamazsın, lego indiana jones yahut ssbb oyununun orjinali de elinde yoksa bu diğer iki exploit'i de kullanamazsın, geriye sadece bannerbomb kalıyor.

İkinci soru, "bootmii her zaman gerekir mi?" ye de cevabım şudur. Bootmii, onu kullanarak yedek te aldıktan sonra, menü yahut onun ios'u devreye girmeden çalışabilmesi ile seni en kötü brick'lerden koruyor. Her zaman gerekmiyor yani, en büyük amacı brick koruması ve sadece gerektiğinde kullanabilirsin (kurduktan sonra pek tabii) Homebrew channel kurmak, çalıştırmak için ön şart değil. Daha detaylı bilgi için bootmii ile ilgili konulara bakabilirsin.
12 November 2009 08:53
merhaba tekrar, önceliklle sd kart okuyucusunu arkadaştan hala alamadığımdan başlayamadım uygulamaya, ama periyodik olarak siteye girip tekrar okuyarak sindirmeye çalışıyorum mevzuyusmiling smileykısmetse h.sonu denemeyi düşünyüorum. dün akşam verisyona baktığımda 2.1 gördüm, umarım bu durum bir sorun teşkil etmez,3.1 ve 3.2 altındakiler açıklamalrınızdan gideceğim sonuçta! ilk 3 aşamayı yaptığımı varsayarak 4 kısmı okurken( 4. CIOS (Custom Ios ) yükleme ) birşeye takıldım, şöyle ki;

**** 3.2-3.3 VE DAHA ALTI MENÜ İÇİN ****

Gereken dosyalar :

1. Custom IOS R14 Installer

İşler 3.2 ve 3.3 için oldukça kolay, homebrew programlar tarafından kullanılan IOS 36 bu sistemlerde trucha açığını içerdiğinden dolayı cios installer programını homebrew channel içerisinden çalıştırmanız ve cios kurulumunu yapmanız yeterli.

* 1 nolu Custom IOS R14 installer'i sd kartınıza homebrew channel içerisinden çalıştırılabilecek şekilde açın.

* Programı homebrew channel içerisinden çalıştırarak Cios R14'ü yükleyin. Bu aşamada wii'nizde internet bağlantınızın olması gerekiyor.

şeklinde bir açıklama mevcuttu, evimde internet bağlı değil, bu durumda işlemleri internet olan bir yerde mi yapmam gerekiyor, sonuçta bu 4. aşamayı yapmassam öncekilerin de bir anlamı olmuyor sanırım, istediğim oyunu oynamak konusunda, bir de bu aşamada ekranın terse olaylarını okudum ki, bu da beni korkuttu açıkcası, gerçi yaşayan arkadaşlar düzeltmiş durumu ama, dediğim gibi evde net olmayınca, bu forumdan durum-soru-cevap yardımı alamazsam toparlayamam diye de endişeleniyorumsmiling smiley

netleştirmek adına tekrar sormak istiyorum sabrınıza sığınarak; cd olarak yada hd yoluyla oyun oynayabilmemiz açısından bu 4 lü rehberin tamamını uygulamak zorundayız değil mi? teşekkürler şimdiden cevap ve yardımlarınız için

1 kez düzenlendi. En son 12/11/2009 08:56 tarihinde dorillis tarafından düzenlenmiştir.
12 November 2009 09:35
@dorillis : Cios kurulumu için internet bağlantısı olmadan kurmak için ios 38'in sd kartın kök klasöründe olması, senin de installer içerisinden network installation yerine wad installation'ı seçmen lazım..

google'da IOS38-64-v3610.wad diye aratırsan bulabilirsin dosyayı.

Homebrew channel için internet bağlantısı gerekmiyor. 2.1 wii'ye homebrew channel kurduğunda hatta peşine cios kurduğunda ters yüz problemi olmaz bu arada. O konuda endişe etmene gerek yok.

Tek emin olmadığım şey hackmii installer programının 2.1'i destekleyip desteklemediği konusunda...
Olur da desteklemez ise eğer bir oyun diski ile önce 3.2'ye update etmen gerekebilir. %90 destekliyordur diye düşünüyorum ama denemek lazım dediğim gibi.

Bu dört rehber de wii üzerinde belli şeyleri yapabilmek için benim tavsiye ettiğim yöntem... Homebrew channel yüklemeden de cios kurmak mümkün, usb loader çalıştırmak mümkün ama kurabildiğimiz sürece bize bir sakıncası da yok.
13 November 2009 07:11
Selam WiiCrazy,
Öncelikle streetgamer dan sonra burda tekrar kullanıcılara yardımcı olmanız güzel ve emekleriniz için teşekkür ediyorum.

Daha önce aldığım bilgiler doğrultusunda softmod yaptım fakat bir sorun var sanırım; USB loader dan oyunları oynamak istediğimde oyunu açıyor 15 dk. sonra veya oyun açılırken kilitleniyor. (kiltlenme süreleri değişiyor) daha sonra tek yaptığım şey Power tuşunu 5 sn. basılı tutarak wii yi kapatıp açıyorum. Bazen oyun oynarken adamı çıldırtıyor. birşeyler yanlış sanırım, en son akşam netten hbc 1.0.3 ten 1.0.6 ya update ettim belki sorun düzelir diye ama olmadı. yüklemeden önce ve sonra ekran çıktılarını ekliyorum. ver. 3.4e , bu arada DVDX i kurmadım update sırasında.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Eklentiler:
| indir - Picture 004.jpg (26.7 KB)
| indir - Picture 011.jpg (26.2 KB)
| indir - Picture 005.jpg (29.1 KB)
13 November 2009 07:57
USB harddiskin uyku moduna giriyor olabilir mi? Bir ihtimal bundan olabilir.

Birde kullandığın USB Loader nedir?
13 November 2009 08:13
SD/USB Loader v1.5 kullanıyorum. Disk ise; Seagate Momentus 5400.3 100 GB. fakat şöyle bir durum var USB disk aparatı ile kullanıyorum.

Başka disk te denemiştim aynı sorun vardı. Bazen oyunu yüklerkende kilitleniyor. Bir tek Zelda oyununu sorunsuz oynayabildim.

Product Specifications
MANUFACTURER SEAGATE
MANUFACTURER PART # ST9100828A
PRODUCT DESCRIPTION 100GB MOMENTUS EIDE 5400 RPM 8MB 2.5IN
TYPE HARD DRIVE - INTERNAL
FORM FACTOR 2.5" X 1/8H
APPROXIMATE DIMENSIONS (WXDXH) 2.8 IN X 3.9 IN X 0.4 IN
APPROXIMATE WEIGHT 3.6 OZ
CAPACITY 100 GB
INTERFACE TYPE ATA-100
DATA TRANSFER RATE 100 MBPS
AVERAGE SEEK TIME 12.5 MS
SPINDLE SPEED 5400 RPM
BUFFER SIZE 8 MB
13 November 2009 09:01
Başka bir USB loader kullanarak dene. Wiiflow'un HBC içinden çalışan versiyonu var. 249'u tavsiye ederim. Onu bir dene. Onda da sorun yaratırsa başka bir çaresine bakarız.
13 November 2009 10:42
Ok. wiiflow u indirdim akşama deneyeceğim, yalnız kanal olarak mı atayım yoksa hbc nin altından mı çalıştırayım? hangisi daha verimli olur.
Birde hbc yi 1.0.6 ya yükselttimde DVDX seçeneğini yüklemedim. ondan kaynaklanan bir sorun olabilir mi?

bu arada yardımların için teşekkür ederim.
13 November 2009 10:46
Wiiflow'u kanal olarak yükleyip yüklememen tamamen sana kalmış. Hem HBC içinden çalışan hem de kanal olarak çalışan versiyonu var.

Test etmek istiyorsan HBC üzerinden çalıştırman daha mantıklı. Wii'ye birşey yüklememiş oluyorsun.

DVDx'le alakası yok sanırım. DVDx mplayer gibi programlar için gerekli diye biliyorum. Divx izlemek için mesela.
16 November 2009 15:28
maalesef sorun devam ediyor. oyun oynarken veya açarken belirsiz aralıklarla kilitlenmeler oluyor. wii nin power tuşunu 5 sn. basılı tutup tekrar açıyorum. 2 veya 3 tene farlı disk denedim acaba usb disk ara aparatından mı? fakat zelda yı da sorunsuz oynadım. tesaduf mu acaba..
16 November 2009 15:41
@kimikimiwii

İki sebepten olabilir, eski cios'larda disk uyumsuzlukları daha fazlaydı eski bir cios yüklüyse sende bundan olabilir.
Cios Rev 14 yükleyip bir de öyle dene, cios kurulumu rehberinde linki var. Sadece cios kurulum programını indirip çalıştıracaksın hali hazırda cios'un olduğu için.

Cios eski değilse muhtemelen sebebi harddiskinin uykuya geçmesi. Bunun için yapılacak bir şey var mıdır ben de bilmiyorum. Nedense bu tip konularda çok şanslıyım, bende bu kilitlenmeler hiç olmadı.
16 November 2009 16:02
[wiki.gbatemp.net] buradaki listeyi bir incele istersen. Genelde Seagate diskleri USB Loader ile sorunsuz çalıştırmışlar. Bir de Harddisk'inin tam markası nedir? Seagate'in hangi modeli?

Edit: Wiiflow benzeri USB Loader'larda Harddiskin uyku moduna geçmemesi gerekiyor. Benim hiç başıma gelmedi. Uzun süre Wii'de hareket olmazsa remote bağlantısını kesiyor. O bağlantı kesildiği zaman benim harddiskte uykuya geçiyor ama remote'u uyandırdığım zaman Harddisk'te uykudan uyanıyor.

Harddiskim WD 320 Gbyte. 160 - 160 ikiye böldüm. Birisi Fat32, Diğeri WBFS.

1 kez düzenlendi. En son 16/11/2009 16:25 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 29
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!