Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu

Gönderen WiiCrazy 
1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu
21 September 2009 20:48
Edit: 28/05/2010 - Wii ile ilgili terimlere fazla bulaşmadan softmod yapmak istiyorsanız Wiidewii softmod asistanına bir bakın, konuyu görebilmek için üye olmanız gerekiyor.

Edit : 29/10/2009 - 4.2 update'i ile bannerbomb devre dışı kalmıştı, 4.2 için yeni bannerbomb çıktı, bu versiyonda olanlar ilgili versiyonu kullanabilirler.

Gerekenler

• Bir adet wii
  • Bannerbomb 4.1 ve altı için (mirror), 4.2 için (mirror)
  • Hackmii Installer indirin
  • FAT yahut FAT32 olarak formatlanmış bir sd kart
  • Birazcık da cesaret (genelde insanlar korktuğu için böyle yazdım ama şaka bu, cesur olmayı gerektirecek kadar tehlikeli bir iş yok ortada)

1. Yukarıdakileri indirip bilgisayarınızda bir yere açın. Bannerbomb arşivi içerisinden private isimli bir klasör çıkacak. Normalde sd kartınızda oyunlarınızın save'lerini yedeklediğiniz aynı isimde bir klasör varsa sd kartınızdaki private klasörünün ismini değiştirmeniz gerekiyor. Sd kartınızda mevcut olan private klasörünü misal privateold yapın ve arşivin içerisinden çıkan private klasörünü olduğu gibi sd kartınıza boca edin.
  2. İndirdiğiniz hackmii installer arşivi içerisinden boot.elf isminde bir dosya çıkacak. Bu dosyayı da sd kartınızın kök dizinine kopyalayın.
  3. Sd kartınızı wii'ye takın ve wii'nizi açın, bannerbomb exploit'inin çalışması için SD kart üzerindeki save dosyalarının olduğu ekrana gitmemiz gerekiyor. O ekrana gitmek için şu sırayla menüde gezinin. Wii>Data Management>Channels>SD (4.2 versiyonu için bunu Data Management yerine SD menüsüne girerek yapmanız lazım). Son seçimi yaptığınızda yani SD kartta normalde kanalları göreceğiniz ekranda bannerbomb aktif olacak ve size "Load bool.dol/elf?" şeklinde bir soru soracak. Yes tuşuna basıp devam ettiğinizde hackmii installer çalışacak.
  4. Hackmii installer çalıştıktan sonra önce karşınıza ekranda bir 15-20 saniye yer alacak scam warning çıkacak. Bu ekranı wiimote üstündeki 1 tuşu ile geçtikten sonra neleri kurabileceğiniz gösteren bir ekranla karşılaşacaksınız.

Buradan yapabilecekleriniz aşağıdaki gibi

- Wii'niz 2008 sonundan önce üretilmiş bir wii ise bootmii'yi boot2'ye kurma (yeni wii'lerde bu bootmii'yi bu şekilde kuramazsınız)
    - Bootmii'yi IOS olarak kurmak
    - Homebrew channel kurma
    - DVDX kurmak

Burada özellikle eski wii sahibi kullanıcılarına tavsiyem boot2 seçeneğiniz varsa bootmii'yi bu şekilde kurmanız yönünde. Hatta kurulduğunda yedek bir sd kart kullanıp wii'nizin hafızasının komple yedeğini almak şu an için geçerli en iyi brick çözümü. Bu konuya burada girmeyeceğim, zira bu aşamada homebrew channel'i kurmanız yeterli.
  5. İlgili uyarıları takip edip bootmii'yi ve homebrew channel'i kurabilirsiniz.
  6. Bannerbomb exploit'ini çalıştırmak için sd kartınıza kopyaladığınız private klasörünü silip yedeklediğiniz private klasörünüze geri dönün.

Bu rehber burada bitti, homebrew channel wii'nize kuruldu ancak sd kartınızda herhangi bir uygulama olmadığı için o meşhur baloncuk problemi ile karşı karşıya kalacaksınız smiling smiley
Dolayısıyla bir sonraki rehberimiz homebrew channel içerisinden açılabilecek şekilde uygulama nasıl çalıştırırız olacak.

ps: Mevzu ile ilgili güzel bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz, 4.2 altı için ve hackmii installer, bannerbomb'un eski sürümleri ile hazırlanmış ama sadece izlediğinizde bile ne olup bittiği ile ilgili size fikir verecektir. 4.2'de videodada belirtildiği gibi üzerinde SD yazan SD menüsüne girilerek yapılıyor hack. Eski sürümlerde Data Management içinden

4.2 için kurulum videosu şu şekilde,

4.1 ve altı için ise şöyle,

SD kartınıza Homebrew channel içerisinden çalıştırılabilecek bir program koymadıysanız videoda olduğu gibi sizde herhangi bir program listelenmeyecek. Homebrew channel'in çalışma mantığını öğrenmek için bir sonraki rehber olan 2. Baloncuk problemini çözme / Program çalıştırma rehberine gidebilirseniz.

14 kez düzenlendi. En son 28/05/2010 23:26 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

Re: Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu
22 September 2009 17:43
selamlar,

daha önce rehberler vasıtasi ile versiyoni 3,2 ye düşürmüştüm,
wii de homebrew, starfall, vs yüklü.

acaba 4.X versiyone geçmelimiyim ?
22 September 2009 17:48
jabbanamka demiş ki:
-------------------------------------------------------
> selamlar,
>
> daha önce rehberler vasıtasi ile versiyoni 3,2
> ye düşürmüştüm,
> wii de homebrew, starfall, vs yüklü.
>
> acaba 4.X versiyone geçmelimiyim ?

Brick tehlikesi açısından tek dikkat etmen gereken husus 4.X'e geçtikten sonra downgrade yaparsan brick tehlikesi var. Daha önce bunu önceki forumda yazmıştım. Normal yollardan 4.0/4.1'e güncelleme yapılınca IOS 30, IOS 50 gibi önceki versiyon menülerin kullandığı IOS'lar çöp oluyor... 4.0'a normal yollardan update ettikten sonra tekrar misal 3.2'ye iner sonra da 3.4 içeren disk oyunundan update yaparsan makineni full brick edersin...

Bunun dışında 4.0/4.1'in özellikleri sana cazip geliyorsa geçebilirsin.
25 September 2009 16:10
Bu arada tam da buradakileri özetleyen güzel bir video için,

Hack This Nintendo Wii Mods
28 September 2009 16:03
Offf Bootmii, wii hack, SD kart özlemişim yahu wii hack'i. Artık elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce birşeyler yaparız.

Bu arada bende wbfs için resimli bir "nasıl yükleriz nasıl kullanırız?" yazısını yarım bırakmıştım burdan devam ederim.
28 September 2009 17:39
tuzruhu demiş ki:
-------------------------------------------------------
> Offf Bootmii, wii hack, SD kart özlemişim yahu
> wii hack'i. Artık elimizden geldiğince dilimiz
> döndüğünce birşeyler yaparız.
>
> Bu arada bende wbfs için resimli bir "nasıl
> yükleriz nasıl kullanırız?" yazısını yarım
> bırakmıştım burdan devam ederim.

Süper olur valla! Hoşgeldin bu arada.
29 September 2009 21:53
Yaw arkadaşlar harikasınız, WiiCrazy dostum özellikle sen, ellerine sağlık.

Ben 5 sport paketli bir Wii aldırdım Amerika'dan bu aletin şimdi 2008 öncesi bir alet mi olup olmadığını nasıl anlarım? Yani soft moda başlamam için ilk önce bu başlıktakileri yapmam gerekiyor sanırım.

Bu arada versiyon 3.4u bendeki versiyon, bu bir sorun yaratır mı?

1 kez düzenlendi. En son 30/09/2009 07:58 tarihinde eozen81 tarafından düzenlenmiştir.
30 September 2009 09:07
Seri numarasına bakarak board'unu öğrenebilirsin. D2B boardlar yanılmıyorsam 2007 ve 2008 başında kullanılıyordu. ABD'de ise yeni nesil boardlar kullanılıyordur büyük ihtimal, 3.4U ile geldiğine göre.

Wii'nin altında veya arkasında bir takım numaralar var şimdi tam hatırlayamıyorum, onlar vasıtası ile öğrenebilirsin...
30 September 2009 10:43
En temiz yolu, hackmii installer'ı çalıştırmak... çalıştırdığında zaten sana gelen seçeneklerden anlarsın. 3.4U için hackmii installer'ın exploit'i vardır içinde, ekstra bir şey yapmadan hack edebilirsin.
30 September 2009 13:07
Arkadşlar cevaplar için teşekkürler ama yabancı forumlardaki tabiriyle "virgin wii"ye sahip biri olarak USB'deki oyunları oynamak için sırasıyla ne yapmam gerektiğini halen tam çıkaramadım.

Aşağıdakiler doğru mu? Eksik ya da hata var mı

1) İlk önce bu rehberdeki dosyalarla sd kart ile wii'ye HBC kuracağım ve mümkün olursa bootmii'yi de kurmayı deneyeceğim
2) Bootmii'yi kurabilirsem,başka bir sd karta yedekleme yaptıracağım ki elimde sağlam bir bellek olsun.
3) ?
4) ?

Bu kısımlara neler gelmeli ki ben de netten indirdiğim iso'ları 120 GB2lık bir USB'ye atıp oradan oynatabileyim?

Şu işi adam gibi yapabilirsem ilerde benim gibi bu işe yeni girecekler için süper bir rehber hazırlayacağım smiling smiley
30 September 2009 13:43
3 - cios yükleyeceksin
4 - mevcut bir sürü usb loader'lar arasından birini yükleyeceksin.

Cios rev14'ü yükleyerek başlayabilirsin, şuradan indirebilirsin : [teknoconsolas.tv]
usb loader olarak da wiiflow'u yükleyip başlayabilirsin.

Sistemin 3.4 olduğu için pek çok ios yamanmış olduğundan doğrudan cios'u yükleyemezsin... bunu yapmanın birden fazla yolu var. En basiti benim eski rehberlerde de anlattığım gibi IOS 16 yüklemek. Eski ve yeni yöntemi akşam eve gittiğimde bir rehber yapıcam.

İngilizcen varsa yeni ve biraz daha karmaşık olan yöntemi aşağıda anlatılmış,
[gbatemp.net]

Tabii bütün bunlar için ön şart homebrew channel'i kurman...

ps1: Şimdilik kabaca yazdım, aradaki bazı yerlerin eksik kaldığının farkındayım
ps2: Akşam rehber yazarım dedim ama bugünlük vakit kalmadı, yarın ya da ertesi gün diyeyim..

1 kez düzenlendi. En son 30/09/2009 20:19 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
30 September 2009 21:01
Dostlar şimdi kafamda bayağı bir şey oturdu ama panik durumlarında çözüm oluşturması için en önemli konu BootMii.

Belirtiğiniz gibi benim Wii muhtemelen Boot2 olarak kurdurmayacak board'undan dolayı, peki ben bunu IOS olarak kurarsam ne farkı olacak daha doğrusu boot2'ye göre ne dezavantajı var. Nette okuduğuma göre bir yerde IOS olarak kurulunca sadece GC controller ile menüde hareket edebiliyormuşuz bu mu tek sakıncası, bu yüzden bir GC controller almam gerekir bu durumda değil mi?

Edit : Off üstad ya bu IOS 16 kurmak ne kadar zormuş ing forumda yazılan ve verilen videoya göre, acilen senin kolay yöntemi bekliyoruz eye rolling smiley Keza bu olmadan cios da kurulamayacak ne de olsa, elimiz buna bağlı değil mi? Mesela neden IOS 16 atıyorum neden IOS 36 değil?

1 kez düzenlendi. En son 30/09/2009 22:23 tarihinde eozen81 tarafından düzenlenmiştir.
02 October 2009 11:03
Arkadaşlar sorularımı revize ediyorum

1) Elimdeki 512 mblık SD karta son Hacmii paketlerini atıp HBC kurulumu yapıyorum. Buradan önce twighligt
2) Board'um ancak onu destekleyeceği için Bootmii'yi IOS olarak urabileeğim bunun bir dezavantajı olacak mı ya da kurulumu yaptıktan sonra başka bir SD karta nasıl IOS ile yüklenmiş bootmii ile yedek alacağım (Nette boot2 olarak kurulan videoları gördüm, ama IOS olarak bulamadım)
3) İlk iki aşamayı geçktikten sonra SD kartı çıkarıp wii'yi remote ettiğimizde kanal olarak HBC görünebilecek değil mi? Görünebilecekse ben artık bir USB Loader yüklemek için tam olarak ne yapmalıyım, bu aşamada WiiCrazy "üstad cios yükleyeceksin" dedi, bu tam olarak nedir ve ne işe yaramaktadır? Yurtdışı forumlara baktım gerçekten de içinden çıkamadım, yüklemesi konusunda da yardım rica edeecğim confused smiley
02 October 2009 11:44
Bir rehber yazıyordum sildim. Baştan yazacağım.

Herneyse, Bootmii ile yedek almak için minimum 1 gbyte'Lık bir SD karta ihtiyacın var. 512 Mbyte'lık sd kar işine yaramaz. Bootmii ile yedek aldığın zaman oluşan dosyanın boyutu 528 Mbyte'tır. Elinde 1 tane 512'lik bir tane de 1 veya 2 gbyte'lık SD kart olması lazım. USB Loader için HBC'yi yükledikten sonra IOS 36 Rev 9 veya sonraki versiyonlarını yüklemen gerekiyor.
02 October 2009 11:51
bende bootmii yi ios olarak yukleyenlerdenim
yukledikten sonra bootmi sd karta bazi dosyalar atiyor o dosyalari kullanacagin sd karta ayni sekilde kopyalayarak yedek alabilirsin benim yedegim 500mb ustundeydii
ayrica bootmii nin yeni surumunde ejekt reset tuslari kullanilabiliyor
hbc den sonra kurduklarimi siralayayim sana
DowngradeIOS35
ios35
ciosv7
ios36
cIOS38_rev13-Installer
usb loader
ayrica iso oyunlari hdd ye atmak icin de wbfs manager i pc ye kurman gerek
02 October 2009 12:16
Elimde streetgamer sitesinde iken oluşturduğumuz wii hack dosyası mevcut.

Acaba onu mu buraya koysak?

içerisinde:
1_aad1f_v108.zip
2_hackmii_installer_beta2.zip
3_WadManager1.4.dol
4_DowngradeIOS35.dol
5_IOS35.wad
6_CIOSv7.wad
7_cIOS36_rev10-Installer.dol
8_Backup_Channel_Gamma_002fix.wad
9_SDUSB-Loader_v1.5.zip

dosyaları mevcut. Gerçi ben böyle yapmamıştım ama birçok arkadaşa bu dosyalar ile yardım etmiştik.
02 October 2009 12:18
@tuzruhu valla bende senin rehberi bekledim durdum, baktım senden ses yok mecburen sorularımı sormaya koyuldum, iyi de oldu bu şekilde 2 gblık bir SD kart almam gerektiğini anladım yedek için.

@dedezade, çok ama çok teşekkürler. DowngradeIOS35 seçmenin kriteri nedir, yani ben 3.4 yüklü wii makinamda bunu seçmeme gerek yok zaman ne de olsa versiyonum 3.4 öyle değil mi?

Bu durumda ben, hbc sonrası direk ios36 ve sonra cios_rev13_installer yüklesem USB loader yüklemeye hazır hale gelebilecek miyim?
02 October 2009 15:30
@tuzruhu : Prensip olarak wad dosyalarını buradan paylaşmamayı düşünmüştüm siteyi kurarken. Ki hala öyle düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığında aslında IOS 16 çok da makul bir hack seçeneği olarak durmuyor... Ama dosyaya link vermeden pekala rehberlerimizde kullanabiliriz.
02 October 2009 16:54
benim makinamda 3.4e iken ben 4.0e ye yukseltme gafletinde bulundum baya bi sure gerekli programlarin cikmasini beklemistim
bu siralamayi yapmadigim takdirde preloadere yukleyememistim ..
olurmu olmazmi agalar bilir ama ben boyle yaptim
Re: 1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu
03 October 2009 18:52
@wii üstad, bu videoda preloader anlatılmış, yönlendirmeler doğru ise bu videodan yola çıkarak preloader rehberi hazırlamaya çalışayım ok lersen

[www.youtube.com]
03 October 2009 19:42
Vall brick uyarılarını iyi verdiği sürece isteyen hazırlayabilir smiling smiley

Bazı arkadaşlar Preloader kurulumu sonrası sd karttan wad çalıştıracağım diye trucha'lı IOS 60 yüklüyorlar, bu da preloader'ın yaptığı yamayı bozduğu için preloader menü'yü açamıyor... (System files corrupted şeklinde bir hata veriyor)

İlk refleksle en son yüklediklerini (IOS 60) kaldırdıklarından sonuç full brick oluyor...

Bence preloader'ın yeni homebrew channel'ı da açabilen versiyonu yayınlanana kadar preloader rehberi yapmamak bizim için daha hayırlı olur.
03 October 2009 19:44
İyi de üstad benim gibi boot2 kuramayan adamlar ne yapacak eye rolling smiley

Dah doğrusu IOS olarak alınan bir bootmii SD kart olası bir brick işlemi sonrası nasıl işe yarayacak? Ona göre SD kart hazırlayacağım artık, iş bir tek bu brick korumasına kaldı
03 October 2009 21:50
Kurana bir şey demedim ki smiling smiley
Kur tabii ki.

IOS olarak kurulan bootmii'nin brick'e hiç bir faydası yok. Preloader en azından banner brick gibi durumlarda işe yarıyor.
03 October 2009 22:00
Resimde anlatılan dökümantasyonu indirdim.

NTSC'ler için bu.

Benim 3.4 uçarsa eğer, wad olarak bu pakette sadece IOS30-64-v1040.wad ve SystemMenu-v289.wad dosyaları var, bunlar yeterli olur mu,

yoksa ben benim aletten bir yerlerden bakıp gereken başka wad'ları yüklemem mi gerekir?
03 October 2009 22:17
3.4'de preloader yüklemek için herhangi bir wad yüklemene gerek yok... Preloader'ın tek istediği IOS 36'da ES_Identify bug'ının olması. Cios kurulumu rehberini takip ettiysen bu zaten sende böyle olacağı için kurulumu çalıştırmaktan başka yapman gereken bir şey yok.

Bu arada IOS 30 3.2 ve 3.3 menülerin kullandığı IOS, 3.4 IOS 50'yi kullanıyor...

SystemMenu-v289.wad, bunu doğrudan yükleyeyim deme 3.4 sisteme... bu 3.2 sistem menünün wad'ı... sistemindeki IOS 30 mantarsa makinen full brick olur...

ps : Wii'nin LU64 serisinin üzerinde bir wii olduğunu söylemiştin, bu wii'lerde eski versiyonlu bir ios yüklemek te brick'e sebep oluyor okuduğum kadarıyla...

1 kez düzenlendi. En son 03/10/2009 22:18 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
03 October 2009 22:43
@WiiCrazy, üstad halısın LU66 seri benim ki.,

Desene bu durumda benim hiçbir şekilde bricker korumam yok, ne boot2 li bir bootmii ne de preloader işime yaramıyor.

Bu durumda benim alet brick olursa tek seçeneğim savemii mi olacak yani confused smiley
03 October 2009 23:03
Preloader kurulabiliyor LU64+ wii'lere... menünün kullandığı ios'u bozmadığın sürece preloader ciddi bir koruma sağlıyor... dikkat etmen gereken makineyi downgrade etmemen lazım... ios'ların eski versiyonlarını falan yüklememen lazım...

Bu arada 1,2, 4 numaralı rehberlerde ne durumdasın? En önemlisi cios yükleyebildin mi?
04 October 2009 07:01
Üstad alet bir arkadaşım da, Pazartesi günü elime geçecek ama bu brick korumasına bir çare bulmadan yazılım atmaya çekiniyorum açıkçası
04 October 2009 08:04
hackmii nin 0.3 verdiyonu bende boot2 ye kurulu..
simdi 0.5 versiyonunu indirdim(zaten homebrew menu yu acinca update ediyim mi diye soruyor)
apps olarak boot.elf (hackmii nin)i calistirdigimda uyari ekranindan sonra `illegal ios bilmemne diyor ve yeni 0.5 i kurmuyor
bunun nedeni nedir?
uyari burda

04 October 2009 09:29
IOS 61'ıyı daha önceden trucha bug'ı için yamadıysan böyle oluyor... Twiizers hazretleri böyle bir şey eklemişler installer'a... kurduktan sonra 61'i yamarsan da HBC ters yüz oluyor...

IOS 61'i yamamanın bir faydası olmadığı için nusd ile sendeki versiyonunun aynısını indirip kurabilirsin. Ya da dop-ios programı ile trucha'sız halini kurabilirsin... shop kanalının ios'u olarak geçer.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 31
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!