Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

3. BootMii ile nasıl yedek alınır?

Gönderen Tuzruhu 
Re: 3. BootMii ile nasıl yedek alınır?
10 April 2010 15:39
Cevapların için teşekkürler Wiicrazy,

Homebrew channel üzerinden başlatması konusunda bir sıkıntı yok, orası tamam smiling smiley Ancak benim öğrenmek istediğim şu; eğer makine brick olursa yedeklediğimiz bu nand'ı nasıl yükleyeceğiz hiç açılmayan bir makineye?

Ya da full brick olmuş makineyi Homebrew Channel modunda başlatma şekli mi var yoksa?

Sanırım bu iş için preloader kullanılacak?

4 kez düzenlendi. En son 10/04/2010 16:50 tarihinde khalkedon tarafından düzenlenmiştir.

10 April 2010 17:21
Full brick olmuş ve bootmii'nin boot2 olarak yüklenemediği bir wii'ye yedeği geri yüklemenin tek yolu nand flash'a infectus ile yazmak. Preloader'ın çalıştığı yani homebrew channel'a erişimin hala mümkün olduğu brick'lerde yedekten geri dönmeye zaten gerek yok ayrıca tehlikeli de.
11 April 2010 07:36
Yeni üretim makinelerdense eğer flash'layabilmek mümkün oluyor mu ? Yeni makinelerden nand yedeği almak mümkün olmuyor ya hani infectus ile.

Daha önce preloader kullanmadım dün biraz dedezade'nin preloader ile ilgili konusuna göz attım. Full brick olmuş bir makineyi preloader ile açılabiliyor zannetmiştim.
11 April 2010 09:33
Infectus ile yeni eski farketmez elinde sağlam yedek yahut wii'nin key'leri olduğu sürece wii'yi kurtarabilirsin. Yeni/Eski bütün makinelerde hem bootmii ile hem de infectus ile yedek almak mümkün. Fark yedeği yazma kısmında, eski bootmii'nin boot2'ye yüklendiği wil'lerde bootmii ile yedeği geri yazmak brick çözme amaçlı kullanılabilirken yeni wii'lerde bootmii ios ile brick durumunda kullanma imkanı yok.
11 April 2010 10:59
Tamamdır Wiicrazy, çok çok teşekkürler. smiling smiley
14 April 2010 16:02
bugün itibari ile çipli wiiye soft mod yapabildim forum yardımıyla. öncelikle rehberleri hazırlayıp katkıda bulunan herkese teşekkürü bir borç bilirim.Gerçekten biraz cesaret ve dikkat ve pek tabiki rehberler aracılığıyla çok rahat yapılabilecek bir olay softmod.
yedek alırken tek sd kart kullandım rehberdekinin aksine bu ilerde bana bir sorun yaratır mı acep?
14 April 2010 16:05
Yaratmaz. Buradaki rehber eskidi biraz. Eski Bootmii'de SD karta format atıyordu.
30 April 2010 13:20
ben cihaza başka bi yerden tarifle ilk aldığımda soft mod yüklemiştim ama o zaman neyin ne olduğunu bilmediğim için körlemesine yaptım. Kısaca HBC kurulu. Bootmii ye tıkladığım zaman makinanın cd girişindeki lamba yanıp yanıp sönmeye başlıyor ve ekran kararıyor. Kapatma tuşuna sürekli basarak kapatıyorum. Yani bi türlü yedek almayı başaramadım. Acaba sorun boot2 ye yüklü olmadığınımıu gösteriyor?

Şimdiden teşekkürler.
30 April 2010 13:40
ridobay
ben cihaza başka bi yerden tarifle ilk aldığımda soft mod yüklemiştim ama o zaman neyin ne olduğunu bilmediğim için körlemesine yaptım. Kısaca HBC kurulu. Bootmii ye tıkladığım zaman makinanın cd girişindeki lamba yanıp yanıp sönmeye başlıyor ve ekran kararıyor. Kapatma tuşuna sürekli basarak kapatıyorum. Yani bi türlü yedek almayı başaramadım. Acaba sorun boot2 ye yüklü olmadığınımıu gösteriyor?

Şimdiden teşekkürler.

Sd kartında bootmii için gerekli dosyalar olmadığı için böyle oluyor.
1 nolu rehberde sözü geçen hackmii installer'ı hbc içinden çalıştır, bootmii için gereken dosyaları sd karta kopyalama ile ilgili bir opsiyon çıkacak bootmii alt menüsü altında onu çalıştırman gerekiyor. (Prepare sd card mıydı seçenek şimdi hatırlayamadım)

Daha basit olması açısından istersen bootmii as ios'u tekrar da kurabilirsin, dosyalar sd kartına kopyalanacaktır.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
05 June 2010 11:08
Bu yazıda anlatılanlar boot2'ye yüklenenler için demişsiniz. Benim wii 2008 sonrası olduğu için boot2 yapmadım. Şimdi ben nasıl yedek almalıyım ya da gerek yok mu?

Bir de ben homebrew channel'ı, homebrew browser'ı ve Quake'i yükledim. Gayet iyi çalışıyorlar ancak homebrew browser'dan wii'nin güç kablosunu çıkarmadan(Reset ve power off işe yaramıyor) çıkamıyorum. Programın içersinde çıkmak için bir buton var da ben mi göremiyorum?
05 June 2010 11:40
Buradaki anlatımla IOS olarak yüklenen makinelerde de yedek alabilirsiniz, tek farkı boot2'ye yüklenmediği için geri kurtarma işleminin yapılamamasıdır, ancak ek bir çip yardımı ile belleğine aldığınız yedeği tekrar yükleyebiliyorsunuz (çip yardımı ile -infectus çip- yükleme işlemi ancak işinin ehli birisi tarafından yapılmalı yoksa makina geri dönülmez noktaya girer)...

Remote control'daki home tuşu işe yaramıyor mu? HBC kanalında home tuşuna bastığınızda menü çıkıyor.
05 June 2010 22:41
Evet home tuşuna basınca oluyormuş. Bütün tuşlara bastığımı sanıyordum ama o gözümden kaçmış demek ki. Acemeliğin gözü kör olsun smiling smiley
Yedeklemeyle ilgili yaptığınız açıklamadan da şunu anladım: eğer wii çökersealdığım yedekle birlikte çip takan bir yere gidicem. Onlar makineyi düzeltecek. Bu durumda garanti gider öyle değil mi? Peki kırma esnasında sorun çıkması durumunda direk garantiye götürsem(Yedeksiz) onlar halletmez mi?
Kusura bakmayın biraz saçma sorular soruyor olabilirim ama dediğim gibi konsollar konusunda acemiyim.
05 June 2010 23:09
bakb
Evet home tuşuna basınca oluyormuş. Bütün tuşlara bastığımı sanıyordum ama o gözümden kaçmış demek ki. Acemeliğin gözü kör olsun smiling smiley
Yedeklemeyle ilgili yaptığınız açıklamadan da şunu anladım: eğer wii çökersealdığım yedekle birlikte çip takan bir yere gidicem. Onlar makineyi düzeltecek. Bu durumda garanti gider öyle değil mi? Peki kırma esnasında sorun çıkması durumunda direk garantiye götürsem(Yedeksiz) onlar halletmez mi?
Kusura bakmayın biraz saçma sorular soruyor olabilirim ama dediğim gibi konsollar konusunda acemiyim.

Aynı soruyu Softmode ve Garanti konusunda sormuşsun ve yanıtlamışız zaten.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
07 June 2010 10:58
tuzruhu
Yaratmaz. Buradaki rehber eskidi biraz. Eski Bootmii'de SD karta format atıyordu.
Hocam merak ettiğim birşey var. Daha önceki rehberlerde gördüğüm kadarıyla 2. SD isteniyordu (siz de açıklamışsınız zaten) şimdi format atmıyor demişsiniz. Ben format attığı için block block yazıyor diye düşünmüştüm. Bu durumda aklıma şu geliyor, 2GB bir SD kart ile hem softmod işini yapsak hem de yedeği buna alsak yer yeter mi? Bu backup'lar ne kadar tutuyor? Bir dökümanda 500mb civarında diye okumuştum sanırım, doğru mudur?

Bir de şunu düşünüyorum, SD karta yazılan backup dosyasını ileride bir sorun çıkarsa diye DVD'ye kaydetsek aynı dosyayı SD karta geri attığımızda çalışır mı? Diyelim ki elimizdeki SD kart bozuldu, Wii'de brick oldu, bu yedeği başka bir SD karta yazdırıp boot etmek ve yedekten geri dönmek mümkün müdür?

Teşekkürler,
07 June 2010 11:28
DiABOLiCAL
tuzruhu
Hocam merak ettiğim birşey var. Daha önceki rehberlerde gördüğüm kadarıyla 2. SD isteniyordu (siz de açıklamışsınız zaten) şimdi format atmıyor demişsiniz. Ben format attığı için block block yazıyor diye düşünmüştüm. Bu durumda aklıma şu geliyor, 2GB bir SD kart ile hem softmod işini yapsak hem de yedeği buna alsak yer yeter mi? Bu backup'lar ne kadar tutuyor? Bir dökümanda 500mb civarında diye okumuştum sanırım, doğru mudur?

Bir de şunu düşünüyorum, SD karta yazılan backup dosyasını ileride bir sorun çıkarsa diye DVD'ye kaydetsek aynı dosyayı SD karta geri attığımızda çalışır mı? Diyelim ki elimizdeki SD kart bozuldu, Wii'de brick oldu, bu yedeği başka bir SD karta yazdırıp boot etmek ve yedekten geri dönmek mümkün müdür?

Teşekkürler,

- Evet eskiden program hız kaygısından dolayı formatlanmış kart istiyordu, yeni versiyonlarda bu ihtiyaç ortadan kalktı.
- 2GB değil 1GB bir kart bile rahatça yeter. 528MB olması lazım yedeğin boyutunun.
- Boot2 olarak yükleme yap(a)madıysan bu yedeği ancak homebrew channel'ı hala açabildiğin durumlarda kullanabilirsin . Ki o durumlarda da bootmii ios ile yedekten dönme tavsiye edilmez zira bootmii ios ile yedekten dönme bootmii@boot2'deki kadar güvenli değil. Ha yine defalarca yapanı duymuştum, yapıp ta full brick edeni de duydum ama.

07 June 2010 11:57
WiiCrazy
- Evet eskiden program hız kaygısından dolayı formatlanmış kart istiyordu, yeni versiyonlarda bu ihtiyaç ortadan kalktı.
- 2GB değil 1GB bir kart bile rahatça yeter. 528MB olması lazım yedeğin boyutunun.
- Boot2 olarak yükleme yap(a)madıysan bu yedeği ancak homebrew channel'ı hala açabildiğin durumlarda kullanabilirsin . Ki o durumlarda da bootmii ios ile yedekten dönme tavsiye edilmez zira bootmii ios ile yedekten dönme bootmii@boot2'deki kadar güvenli değil. Ha yine defalarca yapanı duymuştum, yapıp ta full brick edeni de duydum ama.
Teşekkürler, SD kart ile ilgili soruma yanıtı sorduktan biraz sonra Amatörler için rehberin 7. sayfasına bir mesajında okudum. Günlerce okuyupta karşılaşmadığım şeyi sorduktan hemen sonra görmekte enteresan. Boşu boşuna uğraştırıyoruz.

Neyse, en azından BootMii ile yedek alma konusunun altında oldu soru, başkasının da kafasına takılırsa burada görmüş olur smiling smiley

Hocam bu boot2 olayı bende olmayacak büyük ihtimalle çünkü siyah cihaz, herhalde yeni versiyon oluyor bu meret. Asistanda da kafama takılan birşey bu oldu ama bununla ilgili bir soruyu da ilgili başlık altına atayım, aynı soruyu soracak kişiler orada görmüş olur.
07 June 2010 12:40
@Diabolical : Evet siyah dediğin anda oldukça yeni olmasından dolayı bootmii'yi boot2 olarak yüklemen mümkün gözükmüyor. 2008 ortalarından önce üretilmiş/tüketiciyle buluşmuş wii'lerde böyle bir imkan var sadece. Bootmii'nin boot2'ye kurulması pek tabii çok büyük bir nimet ama wii'ni dikkatli kullanırsan bootmii'nin nand restore etme özelliğine hiç ihtiyaç duymuyorsun. Özellikle wii'ni kurcalamıyorsan... Ben bile o kadar wii'mi kurcalamama rağmen bir defa bile nand restore yapmadım öyle diyeyim. Yedek alınca da aynı olayı bu sefer bootmii ile değil de infectus denen çiple yapmak mümkün.. En azından wii çöp olmamış oluyor.

14 June 2010 11:09
4.2 versiyonlarda yedek alma işlemi yapılıyor değil mi ? Eskiden 3.4E'idi sonradan yükselttim 4.2'ye ?
14 June 2010 11:54
Yedek alma için versiyon farketmez... bootmii'yi yüklediğin sürece (ki bütün sürümlere yüklenebiliyor) yedek alabilirsin.

14 June 2010 12:38
Hmm boot2 olarak yükleme yapamıyorum.3.4E olarak gelmişti halbuki,borad d3'dü.Sanırım benim wii'ye boot2 yükleyemiyoruz smiling smiley Zaten wiiyi dikkatli kullanırım.Bir şey yapmak sitediğimde direk sizlere sorarım ilk önce,yani gereksiz bir ayrıntı benim içim.

2 kez düzenlendi. En son 14/06/2010 12:42 tarihinde NinintendoWii tarafından düzenlenmiştir.
14 June 2010 12:45
Yedek almak için boot2 olarak yükleme gibi bir gereksinim yok, ios olarak yükleyince de yedek alabilirsin.

boot2 olarak yüklemek sağlıklı bir şekilde restore yapmayı mümkün kılıyor sadece... artı açılışta çalıştığı için bu restore işlemini full brick durumunda da yapmayı mümkün kılıyor...

Sürücünün tipi sadece wii'nin alındığı zamana ışık tuttuğu için bootmii'nin boot2 olarak yüklenip yüklenemeyeceği ile ilgili fikir veriyor onun dışında hiç alakası yok. Boot2 olarak yüklenebilirliğin kesildiği sürücüler sanıyorum d2c'lerin ortaları...

Şöyle açıklayayım :

D2A - DMS - D2B - D2C - D2E - D3 - D3-2 - D4

ps: Yeşil renkli kronolojik açıdan bootmii'nin boot2 olarak yüklenebildiği makinaların sürücü tipleri... sarı olanların içinde hem yüklenebilen hem de yüklenemeyen vardır... kırmızılar ise kesinlikle yüklenemez diyebildiklerimizden.... Sürücü değiştirmek mümkün olduğu için bu sadece ek bilgi mahiyeti taşıyor. Yani ben alır da D3-2 sürücülü bir wii'ye D2A sürücü takarsam bu o wii'ye bootmii'nin boot2 şeklinde yüklenebileceği anlamına gelmiyor...

ps2 : Bootmii'yi boot2 olarak yükleyip yükleyememe wii'nin işlemcisi ve flash hafızası tarafından ortak olarak belirlenen bir durum. flash üzerinde bulunan boot1 yazılımının trucha bug'ı içerip içermemesi ile alakalı. boot1'in hash'i işlemci üstünde otp (one time programmable bir defa programlanabilir) bellekte tutulduğu için Nintendo'nun da bir update ile boot1'i güncellemesi mümkün değil. Yine aynı şekilde biz de orada olmayan bir bug'ı tekrar oraya sokamıyoruz.

2 kez düzenlendi. En son 14/06/2010 13:01 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
14 June 2010 13:37
Bayağı açıklayıcı olmuş gerçekten.Teşekkürler smiling smiley
07 July 2010 06:42
Arkadaşlar IOS olarak yükledim makinemi. IOS larda yedekleme isteğe bağlı filan deniliyor. Neden öyle
07 July 2010 07:59
Yok öyle birşey isteğe bağlı falan, sen yedeğini al kenarda dursun. İlerde bir şekilde yardımı olur. Full Brick falan olursa infectus ile geri döndürürsün makinayı.
07 July 2010 10:11
Peki @tuzruhu en kısa zamanda yedek alacağım. Ama aklıma takılan bir şey var. Neden makina fullbrick olabilir ? Dikkat edilmesi gerekilen şeyler var mı?
07 July 2010 10:15
Menü IOS'unu silersen (4.3'lerde IOS 80, 4.2'lerde IOS 70 vs vs) Full brick olur ve Bootmii Boot2 olarak yüklü değilse güle güle diyebilirsin, Kore Wii'yi 4.3'e online update edersen, yine aynı şekilde herhangi bir oyundan update edersen full brick olur.

Bunlar dışında kolay kolay full brick olmaz (tabii bluetooth modülü arızalanmazsa, bazen yerinden çıkar, belki bozulabilir)....
07 July 2010 10:20
Bende Hbc var home a basıyorum ama Boot mii seçeneği yok confused smiley Beta 8 baya eski ondan olabilir mi confused smiley
07 July 2010 10:22
HBC'yi istersen güncelleyebilirsin, kablosuz internet bağlantısı varsa zaten güncelleme yapayım mı diye soruyordur. Yükle dersen V06 versiyonuna güncellenir. Bootmii'yi boot2 yükledikten sonra ayrıca IOS olarakta yüklemen gerekiyor...
07 July 2010 10:35
Hmm kablosuz bağlantı ne yazıkki yok sad smiley Ayrıca wii korean hiç uğraşmamıştım brick olur diye ios olaylarına baya bir yabancıyım confused smiley
09 July 2010 09:13
Caheletimi bağışlayın arkdaşlar ama bir sorum daha olacaktı

Sd kart ile yedeği aldıktan sonra yedekleri sd kartın içinde mi saklamak gerekiyor yoksa başka bir hdd içine de atabilir miyiz?
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 50
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!