Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

3. BootMii ile nasıl yedek alınır?

Gönderen Tuzruhu 
Re: 3. BootMii ile nasıl yedek alınır?
20 January 2010 15:24
O zaman olmaz. Yeni aldığın karta alırsın yedeği.

ps: Gerçi uyumluluk listesinde bazı kartların bootmii'yi açmada problemli olup yedek almada problemsiz olduğu yazılmış... olabilir de.

1 kez düzenlendi. En son 20/01/2010 15:26 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

20 January 2010 19:22
herkese merhaba,

az önce backup alma işlemini yapmayı denedim sanırım başarılı oldum. "bootmii versiyonu public beta 5"
bu işlemi yaparken SanDisk 512 MB SD kart (bootmii yüklü) ile bootmii yi başlattım. açılan menüden en sağdaki çark (dişli) resmi olanı power tuşu ile seçtim sonra bu kartı çıkartıp Kingston 1 GB SD (boş) kartı taktım ve en soldaki (menüdeki yeşil oklu) simge seçili iken reset tuşuna bastım ve backup alma işlemi başladı (karta format atmak istemedi). sonra toplam 8 tane "Factory bad block marker at blok ###" diye bad block buldu. daha sonra backup işlemi başarıyla tamamlandı mesajı geldi. sonra verify etmeye başladı. verify işlemi sırasında daha önce bad block olarak işaretlediği blockları "Processed block" olarak yani yeşil renkli olarak düzeltti. sonra "hit any key" dedi ben de reset tuşuna bastım. (bu olaya kadar toplamda 10-15 dk kadar zaman geçti). reset tuşuna basınca aptal alet yeniden backup almaya başladı. dolayısı ile boşu boşuna 15 dakika kadar daha bekledim. ikinci backup bitince verify aşamasında "eject" tuşuna basarak verify işlemini cancel ettim. sonra bootmii menüsüne döndüm, SD kartı çıkartıp wii menüyü seçtim wii tekrar açıldı.
şimdi aynı işlemi hizmet amaçlı olarak Kingston microSD 2GB ile deniyorum. biraz sonra bunun sonucunu da yazarım.

sevgilerimle

edit: bendeki siyah wii. bu işlemler sırasında "eject" tuşu enter(onay) olarak çalışmadı. basınca disc çıkartmaya çalıştı

1 kez düzenlendi. En son 20/01/2010 19:30 tarihinde timsak tarafından düzenlenmiştir.
20 January 2010 19:37
ikinci SD testide başarılı oldu. Kingston microSD 2 GB kart (SD adaptörüne takılı) ile bootmii yi çalıştırdım. açılan menüden en sağdaki çark (dişli) resmi olanını seçtim. sonra açılan menüde en solda olanı (yeşil oklu) seçtim. backup alma işlemi başladı. yine 8 tane bad block buldu. backup işlemi tamamlandıktan sonra verify işleminde bu blockları düzelmiş olarak gösterdi.
şimdi aldığım yedekleri PC de yedekleyeceğim.

hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim. umarım burada verdiğim bilgiler işe yarar. neyse şimdi sırada 4. Adım olan CIOS yükleme var.
biraz sonra o işlemide yapmayı deneyeceğim. başarılı olursa 4. Cios yükleme konusuna yazarım.
sevgilerimle
20 January 2010 19:58
Problem kartta imiş yani değil mi? Bu arada bir tanesi çalışmazken bir anda iki kartı nereden çıkardın? meraktan soruyorum smiling smiley
20 January 2010 20:37
bu gün işyerindeki arkadaşlardan topladım smiling smiley
bende 1gb Kingston SD vardı
1 tane 512 mb Sandisk SD
1 tane 2 gb Kingston microSD ve adaptörü
1 tane de 2 gb Toshiba SD bulabildim.

toshiba hiç çalışmıyor PC de de. kırılmış.

neyse ben de hizmet olsun diye elimdeki kartlarla yapabilirmiyim diye denedim. sonuçlarını da paylaştım ki diğer kardeşlerimiz faydalansın.

not: bu arda 4. adımı yapmay çalışıyorum. bir sorum olacak. 4. adımın ilk kısmını yani ios 36 kısmını yaptım. hbc den tekrar TBR yi çalıştırdım ios 15 i seçtim. sonraki menude ios36 menüsünü seçtim.
burada ki seçeneklerde
"Patch nand permissions: no" olarak mı kalmalı ?
20 January 2010 20:40
Merhaba;

Yedek almak için Sd kart yerine Usb bellek kullansam herhangi bir sorun çıkarmı?
20 January 2010 20:43
@timsak : yes diyebilirsin ama pratikte çok fazla bir faydasını görmezsin. çok farketmez yani. nand erişimi ile ilgili bir kısıtlamayı kaldırıyor.

@sinless : bootmii usb desteklemiyor o yüzden sd kart şart.
20 January 2010 20:48
cevap için teşekkürler WiiCrazy. O zaman en kısa sürede yedek için 1 gb lık sd kart bulmalıyım.
20 January 2010 20:54
ok çok sağol @WiiCrazy
19 February 2010 20:58
Ben HBC yi kurulu ama Launch Bootmii tıkladım ekran gelmedi... Kendim Hacklemediğimden dolayı ve yeni olduğumdan nasıl yapacağımı çözemedim...Kartım Sandisk vers. 4.2E ne yapmalıyım?
19 February 2010 21:25
hbc den sonra bootmii yi de kurdunmu,kurmadiysan tekrar kur
19 February 2010 21:32
Ekteki dosyada bootmii için gerekli dosyalar var. Bunu sd kartına aç ve bir daha dene. Sd kartın bootmii ile uyumlu ise çalışacaktır.
Eklentiler:
| indir - bootmii.rar (208.4 KB)
24 March 2010 08:24
arkadaşlar bende hbc kuruluydu 1 yıldır fln.
dün hackmii deki bootmi'yi hem ios hemde boot2 olarak kurdum sorunsuz olarak.
Fakat home tuşuna başında bootme menusu gelmedi.
Bende wii'yi kapatıp açtım.
Açılışta menü geldi
o menuden anlatıldığı gibi en sağdaki çarklı olanı seçtim sonra yeşil oklu olana bastım back-up almak için.
(hala normal sd kartım takılı)
Anında backup almaya başladı hiçbirşey sormadı 25dk fln sürdü.
Sonra sd kartı bilgisayara taktım 528 gibi bir büyüklükte backup dosyası var diğer bütün dosyalarda duruyor (usb loader vb.)

Şimdi backup olayı tamamlandı mı? wii açılmadan çıkan menüden back-up almadan bahsedilmemiş çünkü?

Birde hbc'yi açtığımda hbc'nin yeni versiyonu çıktığını ve indirebileceğime dair yazı geliyor dünden beri
1,4mb lık bir dosya indir dedim fakat indikten sonra sd karttaki hackmii arayüzü geldi (yine 3 seçenek: hbc, divx, bootmi)
bende kurmadım. hbc yi nasıl yükseltebilirim?
24 March 2010 08:58
o indirdiginden hackmi installer de hbc yi tekrar kur,evet backup almissin.bir problem yok yani
24 March 2010 08:59
rehberde ios ile başlatılan bootmii ile yedek alınması anlatılıyor ama senin durumunda boot2'den başlamış bootmii... işlevleri açısından bir farkları yok... başlatma şekli anlamında farklılar... bunu geçtik...

evet backup alma işlemin tamamlanmış, pc'ye o dosyaları yedekleyebilirsin.

bootmii'nin yeni versiyonunu yüklerken sanıyorum hbc'yi güncellemeyi es geçmişsin... o üç seçeneğin çıktığı hackmii installer içinden hbc'yi seçip güncellemen lazım... ha bu arada homebrew channel içerisinde bootmii seçeneğinin çıkmamasının sebebi de homebrew channel'inin eski olması.
24 March 2010 09:26
ok
teşekkürler
ben zamanında zelda yadımı ile kurmuştum.
bir çakışma vb. problem olmaz değil mi?
24 March 2010 09:36
Yok çakışma falan olmaz. Twilight hack sadece sisteme sızmanı sağlayan bir exploit'ti, onun yerini şimdi bannerbomb aldı. Bu aşamayı geçtiğin için farkeden bir şey yok.
27 March 2010 18:05
bugün cIOSX_rev19 kuracaktım ama benim versiyon 3.4e
direk çalıştırsam kurulur mu? yoksa [www.wiidewii.com] buradaki işlemleri mi yapmam gerekiyor?
Trucha Bug Restorer fln...
27 March 2010 22:59
sen 4.0 ve 4.1 icin olan rehberi uygulayacaksin
02 April 2010 19:42
Arkadaşlar merhabalar;

4.2E versiyonlu wii'm var HBC yi kurdum ama Launch BooMii ye tıkladığım zaman siyah ekran çıkıyor, CD girişinin mavi ışığı sürekli yanıp sönüyor ve hiç bişey olmuyor.Ne yapmam lazım.?

Şimdiden teşekkür ederim..
02 April 2010 19:54
SD kart desteği olmayabilir. SD kartın ne marka? Genelde Sandisk öneriliyor.

Ayrıca Homebrew içerisinden erişmek istiyorsan Bootmii'yi ayrıca IOS olarak kurman gerekiyor. Bootmii @boot2 olarak kuruldu ise gerekli dosyaları SD kartta mevcut ve desteklenen bir kartsa Wii açılırken direkt bootmii açılır.
04 April 2010 17:56
Kingston 2 GB Sd kart aldım.Hackmii yi ve HBC yi bu kart ile yükledim.Yine de uyum sorunu olabilir mi?Ve okuduğum kadarıyla eski tarihte alınan Wii'lerle yeni alınan Wii'ler arasında bootmii yüklemeleri arasında fark olduğuymuş.Ben yeni aldım ne yapabilirim.Tam anlayamadım...
04 April 2010 20:19
bootmii yi kurduysan ve bootmii ekranina girebiliyorsan bir problem yok demektir, yedek alma adimini yapabilirsin.
07 April 2010 19:25
merhaba elimde başka bir sd olmadığı için backup'ı kendi üzerine almıştım.
şimdi o backup dosyasını bilgisayara kopyalayıp sd'den silmek istiyorum.
tahminimce bu backup dosyası bin uzantılı olanlardır diye düşünüyorum ama hem garantilemek hem de mevcut sd üzerine yedek alan arkadaşların kafasına takılıyorsa cevap olsun diye soruyorum...

Yalnızca Bin uzantılı dosyalar mı backup?
Eklentiler:
| indir - InsideSD.jpg (20.7 KB)
07 April 2010 19:31
evet yedeği alınacak dosyalar keys.bin ve nand.bin dosyaları... eski bootmii versiyonlarında tek nand.bin çıkar, anahtarlar ise bu nand.bin'in sonundadır... yeni versiyonlarda iki ayrı dosya haline getirdiler.
08 April 2010 16:26
Bootmii klasörünü de bir yere kopyala istersen. Bootmii'yi çalıştırmak istediğinde SD karta atarsın. Tekrar yüklemek zorunda kalmazsın.
10 April 2010 11:22
Selam herkese,

Nand yedeği alma işlemi başarılı bir şekilde yapılabiliyor (528 mb.). Fakat hiç bir şekilde bootmii'yi başlatamadım yani makine satndby konumundan açık vaziyete geldiğinde bootmii menüsü ile açılmıyor. Her zamanki gibi health ekranında açılıyor. İnternette çeşitli bootmii.ini dosyalarını denememe rağmen olmadı. Kullandığım SD kart Sandisk marka. SDHC değil, ki SDHC olanını da denedim defalarca. Bir de dikkatimi çeken şey; bootmi klasörünün içinde .ini uzantılı dosya yok, sanırım bu normal.

Bootmii klasörünün içinde şunlar var; armboot.bin > ppcboot.elf > bootmii

Install bootmii as IOS olarak yapıyorum. ?

Makine brick olduktan sonra mı acaba bootmi ekranı gelecek? Rehbere göre bu şekilde de bootmi ekranı otomatik olarak açılması gerekiyor.

1 kez düzenlendi. En son 10/04/2010 11:27 tarihinde khalkedon tarafından düzenlenmiştir.
10 April 2010 12:01
@khalkedon : bahsettiğin makinede bootmii boot2'ye yüklü mü? ios olarak yüklü ise dediğin gibi açılmaz zaten. boot2'ye yüklü ise ve ini yoksa açılması lazım... %100 emin değilim ama bootmii configuration editor programıyla bootmii.ini dosyasını oluşturabilirsin..

Ekte örnek böyle bir dosya var, 10 sn. bootmii ekranı çıkıp menü açılması lazım (bootmii boot2'ye yüklü ise dediğim gibi)

# BootMii config file
# Created by bootmii config editor

# Video mode, possible settings:
# NTSC, PAL50, PAL60, PROGRESSIVE
VIDEO=PAL50

# Autoboot, possible settings:
# SYSMENU, HBC
AUTOBOOT=SYSMENU
BOOTDELAY=10

Eklentiler:
| indir - BOOTMII-INI.rar (246 bytes)
10 April 2010 15:23
Bir görüntü vereyim o zaman.

Yeni tip makinelerde "can only be installed as an ios" yazıyor ancak eski tip makinelerde "can be installed" yazıyor.

3 kez düzenlendi. En son 10/04/2010 15:28 tarihinde khalkedon tarafından düzenlenmiştir.
10 April 2010 15:32
@khalkedon : eski wii'lerde boot2 olarak yüklenebiliyor, o zaman wii açılırken en başta çalışıyor ve yüksek brick koruması sağlıyor. ios olarak kurduğun zaman açılışta çalışması mümkün değil, ancak başka programlarla mesela homebrew channel'dan home tuşuna basınca çıkan menüden başlatılabiliyor.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 50
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!