Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

3. BootMii ile nasıl yedek alınır?

Gönderen Tuzruhu 
3. BootMii ile nasıl yedek alınır?
14 October 2009 22:44
Aşağıda anlatılan yükleme şekli boot2'ye yüklenen Bootmii içindir. Resimler için kusura bakmayın dandik telefonla bu kadar oluyor. Ayrıca umarım bir yeri atlamamışımdır. Hata yapmamak için 4 kere SD karta yedek aldım grinning smiley

Öncelikle HBC kanalının yüklü olduğunu farzediyorum.

İşlemlere başlamadan önce bize 1 adet 256 veya 512 Mbyte'lık SD kart, 1 adet yedek alma işlemi için minimum 1 GByte SD kart gerekmektedir. Sebebine gelince, yedek alacağımız Nand belleğin boyutu 528 Mbyte'tır. Bootmii yedek alma işlemi esnasında zaten SD kartın kapasitesini kontrol edip yeterli mi değil mi söylüyor...

Öncelikle kullanacağımız SD kartın Sandisk olmasına dikkat edelim. Benim sahip olduğum Transcend SD kartlar ile boot işlemini gerçekleştiremediği için (sebebi ise SD kart seçiyor) mecburen eşimin telefonundaki MicroSD kartı adaptör yardımı ile kullandım.

Şimdi nasıl yapacağız? kısmına geçelim.
Bütün işlemleri yaptık, boş sd kartı da hazırladık kenarda bekliyor.
Öncelikle Wii'yi çalıştırıp HBC kanalını çalıştırıyoruz. HBC kanalını çalıştırdığımız zaman Wii remote kumandasındaki "Home" tuşuna basıyoruz. Karşımıza çok seçmeli bir menü geliyor. Orada "Launch Bootmii" seçeneğini seçerek Wii'nin Bootmii'den başlamasını sağlıyoruz (Bootmii'yi kurduğunuz zaman SD karta klasör yaratması gerekiyordu galiba, eğer o klasörü yapmışsa ve içinde de; armboot.bin, bootmii.ini, ppcboot.elf dosyaları varsa ve sizde bir türlü Bootmii ekranı gelmiyorsa SD kartınızı değiştirin)... Bootmii açıldığı zaman Aşağıda göreceğiniz menü gelecek.

Burada acele etmemiz gerekiyor. Wii ikonunun altında geri sayım yapan bir 5 nokta göreceksiniz. 5.'de yandığı zaman tekrar Wii menüye dönüyor. BootMii programında farkedeceksiniz ki Remote kontrol ile hareket edemiyorsunuz. Hareket işlemleri için Wii üzerinde bulunan Power (sola sağa hareket), Reset (enter tuşu veya onaylama) ve Eject (onaylama) tuşları ile hareket edilebiliyor.

Power tuşu ile sağa doğru hareket ettiğimizde, en sağda bulunan çarklı ikonun üzerine gelip Reset tuşu ile onaylıyoruz ve bizi bir sonraki menü olan aşağıdaki resimde de belirtilen menüye gidiyoruz.

Burada en solda bulunan yeşil ok ile gösterilen ikon Wii'den SD karta yedek almamız için kullanacağımız ikondur. Sağ tarafında bulunan kırmızı ok ile gösterilen ikon ise SD karttan Wii'ye geri aktarım için kullanılıyor.

Biz en solda yeşil ok ile gösterilen ikonu seçiyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimde görülen bir karşılama yazısı çıkıyor.

Bu yazı çıktığı zaman Wii'nin SD kart okuyucusundaki SD kartı çıkartıp yerine daha önceden hazırladığımız 1 GByte ve üstü olan yedek alacağımız SD kartı yerleştiriyoruz ve Start tuşuna (yani EJECT) basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimde görünen yazılar gelecek.

EJECT tuşuna basarak onaylıyoruz ve formatlama işlemi başlıyor. Formatlama işlemi bittikten sonra aşağıdaki resimde görünen yazılar gelecek. (Formatlama işlemi aslında gerçek anlamda bir formatlama işlemi değil, SD karta Nand.bin isimli 528 mbyte'lık bir dosya oluşturuyor. Bir çeşit sanal makine gibi düşünebilirsiniz. Yedek alma işlemi başladığında bu dosyanın üzerine bilgiler yazılıyor)

Formatlama işlemi bittiğinde sizden RESET tuşuna basmanızı isteyecek. Bu işlem asıl yedek alma işlemini başlatacak ve aşağıda gördüğünüz pencere gelecek.

Burada soldan sağa doğru giden yeşil kutucuklar göreceksiniz vs.vs.vs. Bu işlem sırasında bad sector çıkabilir. Bunlar normalmiş. Zaten bad sector çıkarsa aşağıda ne olduğunu ve hangi sector olduğunu gösteren bir yazı çıkıyor. Bunlar genelde fabrika çıkışı olan normal şeylermiş. 80 küsura kadar çıkması normalmiş. Bende 4 adet bad sector çıktı. Aşağıdaki resimde siyah noktaları görebilirsiniz.

Bütün bu işlemler bittikten sonra program size Reset veya Eject tuşu ile çıkabileceğinizi söylüyor. Bundan sonra Wii'yi kapatıp SD kartı çıkartıp yerine diğer SD kartı takıp çalıştırabilirsiniz.

Not: Bootmii'yi yüklediğiniz zaman HBC'nin bulunduğu SD kartın Root'una Bootmii diye bir klasör atıyor. Normalde Sandisk'iniz var ise bu Bootmii klasörü yüzünden sürekli olarak Bootmii ekranı gelir. Gelmesini istemiyorsanız ya ismini değiştireceksiniz ya da klasörün içindeki .ini dosyasını editleyeceksiniz.

2 kez düzenlendi. En son 05/04/2010 14:16 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

Re: BootMii ile nasıl yedek alınır?
15 October 2009 08:41
Sağolasın tuzruhu, güzel bir rehber olmuş.
Re: BootMii ile nasıl yedek alınır?
15 October 2009 09:08
eline sağlık dostum. rehber çok güzel ve anlaşılır olmuş
Re: 3. BootMii ile nasıl yedek alınır?
15 October 2009 11:24
Ellerine sağlık dostum.

Peki farz edelim ki boot2 olarak yedek alındı ve panik SD kartımız olarak bir kenara ayırdık. Sistem geri yükleme için bu SD kartı Wii'ye takıp Reset butonuna basılı tutarak Wii'yi açtığımızda direk Bootmi menüsü gelecek ve bu defa Karttan Wii'ye aktarım yap diyeceğiz sonra wii'yi restart ettiğimzde alet düzelmiş mi oluyor, yani imajı aldığımız haline mi dönüyor?
15 October 2009 12:18
@eozen81,

Akşam eve gidince bir test edeyim bakalım. Mantık olarak bootmii'yi açtığın zaman (Yedek aldığın SD kart ile değil o kenarda bekliyor) aşağıdaki ekranda kırmızı ok ile gösterilen yerden yapılıyor ama bootmii'nin yedek aldığı nand.bin dosyasıyla bootmii'yi açamazsın. Diğer HBC'nin yüklü olduğu SD kartta bootmii'yi açan dosyaları olması lazım.

o klasörü yapmışsa ve içinde de; armboot.bin, bootmii.ini, ppcboot.elf dosyaları

15 October 2009 14:56
eozen81 demiş ki:
-------------------------------------------------------
> Ellerine sağlık dostum.
>
> Peki farz edelim ki boot2 olarak yedek alındı ve
> panik SD kartımız olarak bir kenara ayırdık.
> Sistem geri yükleme için bu SD kartı Wii'ye
> takıp Reset butonuna basılı tutarak Wii'yi
> açtığımızda direk Bootmi menüsü gelecek ve
> bu defa Karttan Wii'ye aktarım yap diyeceğiz
> sonra wii'yi restart ettiğimzde alet düzelmiş
> mi oluyor, yani imajı aldığımız haline mi
> dönüyor?

yedek aldığın SD kartta bootmi'nin açılması için gerekli dosyalar mevcut.
SD kart wii'ye takılı olarak wii'yi açarsan direk bootmi açılıyor. ve geri yükleme bölümünden yükleme yapıyorsun istersen.
bootmi'nin açılması için reset'e basmaya gerek yok
15 October 2009 15:58
Benim SD kartta ben IOS olarak yedek aldım ve SD kart hep Wii içinde ama asla Wii Bootmii ile açılmıyor
15 October 2009 17:18
ios olarak yuklendigi icin acilmiyor
problem de burda zaten senin ve benim ki gibi ios olanlar sistem baslangicinda acilmadigi icin brick e kesin cozum olmuyor
15 October 2009 18:36
AMa o şekilde açılmasa bile, preloader'ı falan becersek ve bootmii menüsüne girebilsek, oradan bu IOS olarak aldığımız yedeği yazdıramaz mıyız?
22 October 2009 10:09
Şu son soruma bir yanıt gelmedi gittisad smiley
22 October 2009 10:22
Vallahi benim boot2'ye kurulduğu için test gibi imkanım olmadı bu IOS olarak kurulan versiyonundan. O yüzden cevap yazmadım.
22 October 2009 10:29
@eozen81 : Nasıl açtığın farketmiyor, tuzruhu'nun yazdığı rehberi ios olarak kurulan bootmii için de kullanabilirsin. Ama ios olarak kurulan bootmii'de brick güvencesi yok, restore ederken brick etme ihtimali her zaman var (restore edilen block'lardan birinin bad block'a dönüşmesi ve orada önemli bir dosyanın olması durumunda mesela)... bootmii'yi boot2'ye yüklediğinde en azından başka bir yedekten dönme, başkasının yedeğini kendi makinene çevirip convert etme falan gibi opsiyonların var, ios olarak kurulanda brick ettikten sonra ancak infectus gibi bir zımbırtı ile flash'ı tekrar ancak restore etme şansın oluyor. Yaşanmış örnekler var.

Özetle, bootmii'yi sadece ios olarak kurabiliyorsanız nand restore özelliğini çok gerekmedikçe kullanmayın. Sık yedek almak üstte yazdığım bad block oluşma durumları için bir önlem olabilir, ama garantisi yok haliyle.
22 October 2009 11:00
Anladım dostlar, çok sağolun.

Zaten şu an bu Wii'yi almamdaki tek amacım olan oyunları USB'den oynama zevkine eriştim sizlerin sayesinde, ötesine geçmeyi düşünmüyorum ama hayatımda hep yedekli çalışan birisi olarak (pilli çalışan alet varsa, yedek pil tutma, elektrik bantı varsa bile yedek bir tane bulundurma vs. gibi spinning smiley sticking its tongue out )prensip gereği bunu yapamadım ya o koyuyor o kadar, yoksa aleti brick edecek bir şey yapmayı düşünmüyorum.
22 October 2009 11:57
eozen81
Anladım dostlar, çok sağolun.

Zaten şu an bu Wii'yi almamdaki tek amacım olan oyunları USB'den oynama zevkine eriştim sizlerin sayesinde, ötesine geçmeyi düşünmüyorum ama hayatımda hep yedekli çalışan birisi olarak (pilli çalışan alet varsa, yedek pil tutma, elektrik bantı varsa bile yedek bir tane bulundurma vs. gibi spinning smiley sticking its tongue out )prensip gereği bunu yapamadım ya o koyuyor o kadar, yoksa aleti brick edecek bir şey yapmayı düşünmüyorum.

bootmii kullanarak yedek alma ile ilgili bir sıkıntı yok, sadece restore için geçerli bu arada söylediklerim.
22 October 2009 13:23
Yok biliyorum zaten yedeği aldık ama bir anlamda IOS olduğundan pek işe yarar nitelikte değil grinning smiley
22 October 2009 17:21
eozen81
AMa o şekilde açılmasa bile, preloader'ı falan becersek ve bootmii menüsüne girebilsek, oradan bu IOS olarak aldığımız yedeği yazdıramaz mıyız

ben yedek aldiktan sonra yanlislikla resore ettim makinayi ...ha yaptini yapmadimi bilmiyorum ama herhalde yaptiki wii dogal sekliyle calisti
Ati
26 October 2009 08:34
Wii'yi sonunda yedekledim.Ancak şöyle bir ilginçlik var, SD karta format atmadı.İçindekiler hala duruyordu.Ancak SD kartın içinde sadece HBC yükleyicisi vardı.Normal midir?
26 October 2009 08:55
Eğer SD kartın içinde bootmii klasörü varsa formatlamaz. Zaten o klasöre bakarak formatlama yapıyor. Nand.bin dosyasını oluşturdu ve yukarıda da görülen yeşil kutucukların aktığı ekran geldiyse ve en sonunda yedek alma işlemi bitti diyorsa sorun yoktur. Ama emin olmak istiyorsan bu işlemi birde temiz SD kart ile yapıp dosyanın yedeğini emin olduğun bir yere al.
Ati
26 October 2009 10:44
O zaman tamam, sorun yok.Nand ve key dosyaları oluştu.Yarın belki alırım yedek.
02 December 2009 09:24
merhaba
wii de ve bu sitede yeniyim. b sorum biraz garip kaçabilir ama "boot2 ye yüklenen bootmii " demişsiniz. bendeki wii nin bootmiisi boot 2de midir? yada nedir? smiling smiley ayrıca homebrewda bootmii ye girince ekran siyah oluyor. hiçbişi gelmiyor. nedeni nedir?
teşekkürler
02 December 2009 09:30
bootmii kurulumu yaparken bootmii nin karsisinda boot2 olarak kurulup kurulmayacagi yazar yada sadece ios olarak kurulum yapacagi yazar sen nasil kurulum yaptin
senin makinan yeni satori sanirim ios olarak kurdun birde sen eski rehberdeki bootmii kurulumu yaptin galiba rehberlerde bootmii nin son versiyonu var onu kur hbc yi de kur oda eski versiyon sendeki
02 December 2009 10:26
sadece ios olarak kuruyor. rehberde 2 ay önceki anlatım var. onları indirip yeniden mi kurmalıyım.
02 December 2009 10:34
rehberdeki en son versyon onu kurabilirsin
02 December 2009 11:22
Sd kartından armboot.bin, bootmii.ini, ppcboot.elf dosyaları silinmişse karşılaşma ihtimalin var siyah ekranla... Ya da desteklenmeyen bir sd kart olabilir mi?

Bootmii kurulum rehberinde doğrudan belli bir versiyona link yok, hackmii.com üzerindeki en son versiyonun olduğu sayfaya link var. Son bir iki ay içinde indirip yüklediysen zaten son versiyondur. (Son versiyon, 0.6, 7 Ekim 2009'da yayınlanmış)
02 December 2009 12:10
arkadaşlar bende geçen softmod yaparken yedek alıyım dedim ama botmii açınca yedekleme işlemii başlayınca o sürekli giden imlec 3-4 satır sonra takılıyor ve ilerlemiyor neden olabilir sd card sandisk tam olarak hızlı değil fat 32 format attım gene takıldı birde sanırım botmii yi ios olarfak kurdum boot2 de hcb de home tuşuna basınca botmii menüsü çıkmıordu bende
02 December 2009 13:16
HBC eski versiyon olduğu zaman HBC'de home tuşuna basıldığında görünmez. HBC 0.6 versiyonunda çıkıyor. Ayrıca yedekalma işleminde aşağıdaki resimdeki yerde isen:

büyük ihtimal SD kartından kaynaklanan bir problem var. FAT formatından olabilir. Markasından olabilir. Nedeni ise Bootmii SD kart konusunda çok seçici oluyor. Güncelledik falan diyorlar ama osuruktan işler. Sandisk ile dene.
02 December 2009 21:20
Boş SD yi takmayı unuttum iyimi sad smiley
Aynı SD nin üzerine alıyor yedeği,yeşil bloklar doluyor bakalım sonuç ne olacak ?
15 December 2009 23:35
Slm,

Peki Bu aldigimiz yedek ile bir baska wii'ye kurmamiz söz konusumu? Mesela bende 2 tane wii var ve birinden yedek aldim ikisindede HBC yuklu ama birisi Birick oldu diyelim.Diger wii den aldigim yedek bu wii uzerine kurulabilirmi?(version farki var)

Birde pek iyi anlayamadigim Bu SD karta yedek alma islemi bittigi zaman Bir kenarda sakliyormuyuz yoksa SD kart olmadan yedegini aldigimiz wii calismiyormu?

Heycanlandim smiling smiley
15 December 2009 23:49
bir kenarda sakliyorsun wii nin calismasi ile bir alakasi yok
tamam da neden brick olmadan ikisininde yedegini alip saklamiyorsun
10 dakikani alacak ve kafan da rahat olacakken acaba demeye ne gerek var
ha su an zaten brickse makinan acilma sansida yoksa denemeninde bir zarari olmaz

1 kez düzenlendi. En son 15/12/2009 23:55 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
15 December 2009 23:54
Dedezade cok saol insallah kolaydir hemen diger wii min yedegini alayim onda orjinal oyun oynuyordum ama geregi yok madem kurtulma sansi var oda hacklensin.

Tekrar saolasin
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 13
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!