Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

(14-07-2012) 4.3 Softmode Rehberi

Gönderen dedezade 
(14-07-2012) 4.3 Softmode Rehberi
14 July 2012 00:52
Anket
84 oy alındı.
Tüm ziyaretçiler oy kullanabilir.
rehber hakkinda ki gorusleriniz

wii softmode rehberi:

softmode isleminin tum adimlari:

1.hbc(homebrew kanal kurulumu)
wii icin yapilmis tum program ve loader lari bu kanal sayesin de calistiriyoruz, bu kanal sayesin de yukleme yapiyoruz,
sd kart icin de ...apps... adin da klasor olusturup icine attiginiz tum programlar, bu kanali calistirdiginiz da liste seklinde gorunur.
2.ios236 patch
3.cios kurulumu(ios 249, ios 250 )
4.usb loader kurulumu
5. hdd ye oyun atma

gerekli bilgi ve dosyalar:
2. ve 3. adimlar da wii de internet baglantisi olmasi gerekiyor, eger baglantiniz yoksa bu adimlar icin gereken yukleme dosyalarini, sd karta el ile atmaniz gerekiyor,bu dosyalar wad uzantili oluyor.
wii nin mac adresi:mac adresini alip bir yere not edin.
(mac adresini ogrenmek icin: wii\system settings\Internet\Console Information\MAC Adres)

sd kart: (fat32,en az 1 gb olsa iyi olur,kart kilidi falan acik olsunsmiling smiley )

ios236 installer:(sifre: Scene )
[www.mediafire.com]

cIOSX d2X installer:
[d2x-cios-installer.googlecode.com]

cfg usb loader:
[code.google.com]

wii backup manager:(bu program pc de hdd ye oyun atmak icin kullanilicak)
[www.wiibackupmanager.co.uk]

1.hbc(homebrew kanal kurulumu):

pc de [please.hackmii.com] adresine gidin,System Menu Version yazan yerde versiyonunuzu secin, mac adresinizi girin,
Bundle the HackMii Installer for me! kismi secili olsun,
hemen altdaki yazinin aynisini yazip, Cut the red wire butonuna tiklayin.bir dosya indiricek,
inen dosyadan privat klasoru ve boot.elf dosyasi olucak bu iki dosyayi sd kartin kokune atin,
karti wii ye takin, wii de sag alt da da mektup seklinde ki mesajlar bolumune girin, bomba seklin de bir mesaj gorene kadar geriye dogru gidin,
bomba ya tiklayin.siyah ekran da yazilar beliricek, bekleyin alt da 1 e basmanizi isteyen bir yazi cikacak 1 e basin,A ya basin
ve acilan siralama da yon tuslari ile homebrew kanali ve bootmii yi kurun.

2.ios 236 patch:

indirdiginiz zipli dosyanin icinde ki apps klasorunu sd kartin kokune atin,karti wii ye takin , hbc icine girip ios 236 installeri calistirin,
nus ile yani internet uzerinden yukleme adimini secip kurulumu yapin.

3.cios kurulumu:

indirdiginiz zipli dosyadan cikan d2x cIOS Installer v3.1 klasorunun icindeki d2x-cios-installer klasorunu sd kart da apps klasoru icine atin
sd:\apps\d2x-cios-installer\boot.dol dizini gibi olucak(apps klasoru yoksa kendiniz elle olusturun)
homebrew kanal a girip d2x-cios-installer i calistiriyoruz.ilk olarak A ya basip geciyoruz.cikan ekran da Program size üç şey soruyor
* Select cIOS - D2X v3, D2X v4, D2X v5, D2X v6 seçenekler... kurulum programında en son v6 var, v6 yi seciyorsunuz

* Select cIOS base - 37, 38, 53, 55, 56, 57, 58 - burada 56 yi seciyorsunuz

* Select cIOS slot - 200 ve üstü bir rakam - Loader desteği olması açısından 249 ve 250'e değişik base'lerle yüklenmesi tavsiye edilir.
siz 249 u secip kuruluma devam ediyorsunuz.
kurulum sirasinda bir hata olmazsa kurulum bittikten sonra ayni asamalarin oldugu ekrana geri donuyorsunuz.
kurmus oldugunuz cios: ios249 base ios 56 d2x v6 olucak.
ayni sekilde cios 250 yi ios 57 ile kurun bazi oyunlar icin gerekli olabiliyor.

4.usb loader kurulumu:

bu adim programi indirip sd kart icine atmaktan ibaret, kullanmak istediginiz loader programini, sd kart icinde ki apps icine atip , hbc icinden calistirmak.
indirdiginiz cfg usbloader_70 zipli dosyasinin icinde insd root klasoru olucak bu klasor icinde ki apps ve usbloader klasorlerini sd kartin kokune atin,
wii ye takip hbc icinden calistirin.

5.hdd ye oyun atma:

vermis oldugum wii backup manager programini pc de calistirip,indirmis oldugunuz iso uzantili oyunlari, hdd veya usb bellege atin,programin kullanimi gayet basit, programin kullanimi ile ilgili bu [www.wiidewii.com] rehberden faydalanabilirsiniz.
video: [www.youtube.com]
BILGI VE NOTLAR:
1.adim da hackmii installer kismi yani 1 e basarak devam eden bolum ve 2. adim ile ilgili bu [www.wiidewii.com] konu daki video ve anlatima da bakabilirsiniz.
softmode bittikten sonra , usb loader ile ilgili dosya ve klasorler disin da ki tum dosya ve klasorleri silebilirsiniz.sd kart da kalmasi gerekmiyor.1. asama da homebrew kanal kurulumu sirasinda, bootmii kurulumu da mevcut , bu kurulum ve yedek alma ile ilgili olarak,burada ki [www.wiidewii.com] ,[www.wiidewii.com] rehberleri okumanizi tavsiye ederim, ayrica hbc kurulumu icin buradaki videolar dan da faydalanabilirsiniz.son olarak, tavsiyem priiloader kurulumu olucak,ozellikle wad uzantili program ve oyunlarin kurulumu riskli oldugu icin , wii ye kismen koruma saglayan priiloader isimli programi kurun, gerekli bilgi ve rehber forum da mevcut.

12 kez düzenlendi. En son 25/07/2012 21:33 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.

Re: (14-07-20012) 4.3 Softmode Rehberi
14 July 2012 14:32
4.3E versiyonuna ios236 yı internetsiz nasıl yükleyebilirim.
ios236 nın internetsiz kurulum dosyalarını paylaşırsanız sevinirim.
14 July 2012 18:51
IOS36-64-v3351.wad bu wad dosyasini temin edip, sd kartin kokune atman lazim, installer programinda da sd kartdan alacak sekil de secenek belirlemen lazim. bu dosyayi nusd adli program ile indirebilirsin , burdan [nusdownloader.googlecode.com] indirebilirsin ,program da pack wad kismi secili olucak, databes\ ios \ ios36 \ v3351 secip, start nus download butonuna tikliyicaksin,nusd programini nereye attiysan IOS36-64-v3351.wad isimli dosyayi, programin oldugu yerde olusan nusd\titles\0000000100000024\ 3351\IOS36-64-v3351.wad dizinine aticaktir ,bu dosyayi sd kartin kokune atman gerekiyor.

19 July 2012 14:00
Arkadaşlar dediklerinizi yaptım Wiide Sports Resort (orjinal) oyununu çalıştırmak isteyince update yapın diyor. Nolcak şimdi
19 July 2012 16:09
yapmiyicaksin ve orj. oyunlari hdd ye atip usbloader ile oynayacaksin.

19 July 2012 16:59
dedezade
yapmiyicaksin ve orj. oyunlari hdd ye atip usbloader ile oynayacaksin.

Ama diğer oyunlar çalışıyor ben bu işlemleri yaparken oyunun CD'si takılıydı o yüzden mi acaba?
19 July 2012 19:38
her oyun update istemez 4.3 versiyondan sonra cikan oyunlar da olur.bunu engellemek icin priiloader yukleyip hack ayarlarindan disc update i kapatabilirsin, en iyisi hdd ye atip oynamak

23 July 2012 16:26
Wii sports resort oyununu ilk defa oynuyorsanız yaptığı güncelleme M+ zımbırtısı için. Önemli birşey değil aslında. Problem Oyunlar bölümünde gerekli açıklama mevcut.
Re: (14-07-2012) 4.3 Softmode Rehberi
27 July 2012 15:11
üstad benim abd den gelen wii'nin versyonu 4.3U bu anlattıklarını bu versyonada uygulayabiliyormuyuz? yoksa soft mod yapamıyormuyuz?
27 July 2012 19:04
uyguluyorsun, versiyon seciminde 4.3u secersin

28 July 2012 01:31
Selamlar,

Yukarıda bahsettiğiniz tüm işlemleri adım adım yapmaya çalıştım.
En son usb loader kurulumunu yaparken şöyle bir hata mesajı ile karşılaşıyorum.
"Error custom IOS 249 is a stub.
Please reinstall it."

Bu mesajdan sonra wii'ye format atıp herşeyi tekrar baştan yaptım fakat yine aynı mesajı alıyorum.
Kullandığım wii versiyonu 4.3E
Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
28 July 2012 10:10
cios kurulum asamasinda sorun var, yani cios kuramamissin, belki ios236 patch adimin da da problem vardir. 2. adimdan itibaren tekrar yap, wii de internet baglantin varmi ? kullandigin sd kart nedir?kurulum asamalarinda dikkat etmen lazim, hata veriyormu, mutlaka hata aliyorsundur.

28 July 2012 12:04
dedezade
cios kurulum asamasinda sorun var, yani cios kuramamissin, belki ios236 patch adimin da da problem vardir. 2. adimdan itibaren tekrar yap, wii de internet baglantin varmi ? kullandigin sd kart nedir?kurulum asamalarinda dikkat etmen lazim, hata veriyormu, mutlaka hata aliyorsundur.

Selamlar,

Haklıymışsınız cios kurulumunda hata yapıyormuşum onu düzelttim ve usb loader kurulumuna geçti yalnız bir sorun daha var
Usb loader kurulumu yaparken mavi bir ekranda numaralar 89'a kadar saydıktan sonra hata verip orada kalıyor.
İçinde oyunlar olan HDD'yi wii'ye takıp HBC içinde usb loaderi çalıştırınca direk oyunların olduğu sayfaya gidiyor. Ben burdan usb loader kurulumunun yapıldığını anlıyorum.Hatta bir oyun çalıştırarak denedim oyunlar çalışıyor. Yalnız usb loaderi çalıştırmak için ana ekrana hiçbir tuş eklemedi. Sormak istediğim oyunları hbc içinden mi girip çalıştıracağız yoksa bir yerde eksik veya hatalı bir kurulum mu var?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

1 kez düzenlendi. En son 28/07/2012 12:48 tarihinde discover01 tarafından düzenlenmiştir.
28 July 2012 16:19
usbloader sayiyorsa ya hdd bagli degildir veya yanlis porta takilidir,oyunlarin hdd ye dogru atildigini varsayiyorum.ana ekrana kanal atmak sana kalmis, kullandigin loaderen kanal icin gerekli wad dosyasini bulup yuklemen lazim, yada her seferinde hbc icinden girip calistiricaksin,[www.wiidewii.com] buraya bakabilirsin.

18 August 2012 07:09
Bu işlemler sırasında wii'yi brick yapma ihtimalim var mı? eye rolling smiley Brick yapma ihtimalim varsa hangi adımı yaparken daha dikkatli olmalıyım?

Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler...
18 August 2012 13:06
softmode isleminde risk yok, softmode dan sonra priiloader yuklersen wad yuklerken de riskin ortadan kalkar.

Ace
21 August 2012 16:11
Şimdi konu süper bilgiler süper bunu açıklayıp soruma geleyim.

Benim wii çipli ve uzun süredir çektiğim tüm oyunları sorunsuz oynuyordum ama son çıkan çift katmanlı dvd oyunlarda okumama veya disc görse bile girdiği zaman beyaz ekran veya oyuna girememe sorunları ile karşılaşıyorum.

Bu sorunu çipi güncelleme yapılması ile çözülür dediler ama çip modelini bilmediğim için o işlere bulaşmak istemedim.

Şimdi ben 2-3 oyun oynanmıyor diye çipli wii'ye softmode yapmam mantıklı olur mu. ?
21 August 2012 21:42
softmode yapmanin bir zarari yok, cipe de bir zarari yok,oyunlari usb veya hdd ye atip oynayacaksin, aksine rahatligi var, yada cipi update yapacaksin.

Ace
22 August 2012 16:03
Cevap için teşekkürler peki benim wii 4.3e ve sanırım bu versiyon yüzünden adı belli olan programlar sayesinde tam bir sistem yedeğini alamam ve brick olayında alet çöp oluyor değil mi. ?

Yani kısaca Bootmii kurmamın benim için bir faydası yok sanırım.confused smiley
24 August 2012 08:01
Priloader ve bootmii ile koruyabilirsin, sistem açılmazsa prii yi açıp oradan bootmii ye girebilirsin.
24 August 2012 08:27
yazilim olarak yok ama bootmii ile aldigin yedegi simdi adini hatirlayamadigim bir cip ile kullanarak brick den kurtulabiliyorsun, ayrica alinan yedek sneek vs. bazi programlar icin de gerekebilir.yani ios olarak da yuklense , yuklemekte ve yedek almakta fayda var

11 September 2012 20:56
ii günler arkadaşlar makinayı softmod yaptırdım arkadaş usb loader gx yüklemiş daha hiç oyun acamadım makina donma yapıyor oyundan olabilirmi usb loadergx tenmi yapıyor acaba birde sizin anlattıgınız gibi cfg usb loader üstüne yükleyebilirmiyim teşekkürler
12 September 2012 16:24
Merhabalar , yaklaşık 1 hafta önce yeni beyaz wiilerden aldım ( family pack) fakat hangi softmode rehberini okuduysam , hangi opsiyonları denediysem hep aynı problemle karşılaşıyorum . HBC yi sorunsuz yükledim fakat ne zaman ki ios yüklemeye çalışıyorum controllerlarım çalışmıyor hiçbir şekilde işin kötüsü yeni wiilerde her hangi bir gamecube girişide yok . nasıl yapacağım bilemiyorum ama delirdim. yardımcı olursanız çok sevinirim (4.3E beyaz wii family pack ( viyanadan aldım))
12 September 2012 21:23
@asmatavan masaallah heryerden sormussun sorunu, ozel den de yazdim ama tekrar soyliyim, sanirim problem hbc nin ios58 disinda bir ios ile calisiyor olmasi, ios58 installer [wiibrew.org] burdan indir sd kart da apps icine at, hbc den kurulumu yap, hbc yi yeniden yukle, hbc de home tusuna bas ust sagda ios58 yaziyorsa islem tamamdir, tekrar sofmode islemini yapmayi dene

13 September 2012 18:39
bizim sorumuz havada kalmış cevaplanmamış ...
14 September 2012 11:55
Keanu06,

USB Loader GX'den kaynaklanıyor. Bu yeni bir loader (Gerçi uzun zamandır ilgilenemedim ben artık yeniliği kalmamış olabilir) CFG USB Loader kullanıp CiosX Rev21 kullanırsan oyunlarda sıkıntı yaşamazsın.

Çeşitli Loader'ları kullanabilirsin bir sıkıntı yaratmaz. CFG USB Loader, GX vs vs. aynı anda çalışabilir (aynı anda derken bir wii'de hepsini yükleyebilirsin demek istedim)

smiling smiley
13 January 2013 17:31
wii satışa çıkarmıştım vaz gectim hepinize teşekkürler. özellikle sana dedezade..................
16 January 2013 19:43
dedezade
IOS36-64-v3351.wad bu wad dosyasini temin edip, sd kartin kokune atman lazim, installer programinda da sd kartdan alacak sekil de secenek belirlemen lazim. bu dosyayi nusd adli program ile indirebilirsin , burdan [nusdownloader.googlecode.com] indirebilirsin ,program da pack wad kismi secili olucak, databes\ ios \ ios36 \ v3351 secip, start nus download butonuna tikliyicaksin,nusd programini nereye attiysan IOS36-64-v3351.wad isimli dosyayi, programin oldugu yerde olusan nusd\titles\0000000100000024\ 3351\IOS36-64-v3351.wad dizinine aticaktir ,bu dosyayi sd kartin kokune atman gerekiyor.
usta merhabalar bu bolumu programla indirip sd kartin kokune attim 3. adimda cios kurulumu:

indirdiginiz zipli dosyadan cikan d2x cIOS Installer v3.1 klasorunun icindeki d2x-cios-installer klasorunu sd kart da apps klasoru icine atin
sd:\apps\d2x-cios-installer\boot.dol dizini gibi olucak(apps klasoru yoksa kendiniz elle olusturun)
homebrew kanal a girip d2x-cios-installer i calistiriyoruz. buraya kadar uyguladim fakat bu noktadan sonra wiide br sayfa açiliyor uyari gibi birkaç satir yazi uç satir falan fakat bu noktada allta bir tusa basip devam diyor fakat benim kumanda isiklari sonuyor yani çalismamiya basliyor defalarca denedim kumandayi devreden çikiyor bu noktada yeniden baglanmayi deniyorum fakat isiklari sonup tekrar devre disina çikiyor buraya kadar her adimda çalisan kumanda burada devreden çikiyor bir ilerleme yapamiyorum yardim ediniz lutfen ne yapmam gerekir Press 1 or start to start the application anladigim kadariyla bire vaya satarta basarak programi calistir diyor ama bizim kumanda bu noktada isigi sonduruyor çalismiyor..{sanirim problem hbc nin ios58 disinda bir ios ile calisiyor olmasi, ios58 installer [wiibrew.org] burdan indir sd kart da apps icine at, hbc den kurulumu yap, hbc yi yeniden yukle, hbc de home tusuna bas ust sagda ios58 yaziyorsa islem tamamdir, tekrar sofmode islemini yapmayi dene}..
Bu bolumu de denedim sonuç yine ayni kurulum sayfasinda kontrolorler çalismiyor

2 kez düzenlendi. En son 16/01/2013 20:17 tarihinde sulo03 tarafından düzenlenmiştir.
26 January 2013 07:13
Sulo03 ile aynı problem bende de var. 2 gündür uğraşıyorum. HBC yüklendikten sonra ios236 yüklemeye çalışırken controller devredışı kalıyor.
Konuyla ilgili yardımcı olur musunuz.
27 January 2013 11:35
d2x cIOS Installer actiginiz da ilk adimda ios 236 yi kullanin eger gene olmazsa veya seceneklerden 236 gorunmuyorsa, ios 236 patch: kismini tekrar uygulayin

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 56
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!