Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Wii Media Center

Gönderen biologgg 
Wii Media Center
11 January 2010 21:02
Forumda buradaki adreste wii'nin media center olarak kullanılabileceği söylenmekteydi. Bir heves ile söylenenleri yaptığımda hafiften biraz fazla hayal kırıklığıyla karşılaştım. Çünkü x-oom daki sistem pc'nin sunucu olarak kullanılması ve oradan wireless ile verinin (foto, video, müzik) çekilmesi şeklinde. Hatta bunun (zannederim) internet yoluyla yapılması da kotalı (zulüm) internet kullanıcıları için bir hayli de sakıncalı bir durum.

Benim düşündüğüm sistem ise şöyle idi: "Bunun yerine media center özelliği taşıyan wii yazılımı yok mu? Zaten biz oyun arşivini HDD'ye atıyoruz. Yanında film, müzik ve fotograf arşivini de attığımız zaman zaten o iş gerçekleşmiş olur."
O sayfada izah edilenler şöyle:
dedezade
program pc uzerinde var olan film muzik resim gibi dosyalara wii de ulasarak izleyebilmenizi sagliyor
wifi ile kablosuz baglanmaktan bahsediyorum tabiki
calisma sistemi
programi pc ye kuruyorsunuz
programa bir sifre giriyorsunuz
ve pc de var olan dosyalari program tarayarak bunyesine aliyor
dosyalarin yerlerini kendiniz elle de girebilirsiniz
wii de opera browsere acip
[wiiconnect.x-oom.com]
adresine gidiyorsunuz sifrenizi yazdiginizda
pc de var olan tum dosyalara wii uzerinden ulasip izleyebiliyorsunuz
vermis oldugum programi sanal cdrom (daemon tools gibi)kullanarak pc ye kurabilirsiniz
tanidigi formatlar
jpg bmp tif gif png
mp3 wav wma aac ogg
avi mpg wmv
ayrica online radyo ve tv adreslerini girerek bunlari da izleyebiliyorsunuz
buda linkler
x-oom media center
[www.tekdosya.com]

[www.megaupload.com]

Küçük bir araştırma ile buna benzer nitelikte farklı uygulamalarda bulmak mümkün.
Örnek:

Bir diğer ilgili video, olayı daha iyi açıklıyor.

İlgili link tam olarak BURADA

Buna benzer uygulamalar ve başka şeyler GOOGLE aramasında karşımıza çıkıyor...
Örnek linkler:
[wiideocenter.sourceforge.net]
[www.redkawa.com]
[lifehacker.com]
[wiimediacentre.com]
[www.last100.com]
[wiiaudio.com]
[wiibrew.org]
[zhorba.blogspot.com]
[tversity.com]

Şimdi bu kadar yazıyı neden yazdım?
Sadece ben bu işe yeni başladığım için göremiyorumdur. Birileri görsün diye..

Re: Wii Media Center
11 January 2010 21:11
aga diger rehberde ayni soruyu sormustun konuyu burda tekrar sormanin amacini anlamadim
aslinda tam olarak ne sordugunu da anlamadim
bu konuda wii icin yapilmis en iyi iki program mplayer ce ve geexbox zaten
bunlarida cogumuz kullaniyoruz ve bu programi yazan arkadaslarinda daha iyi gelistirmeler yapmalarini bekliyoruz
ama sen ne amacla bu konuyu actin onuda sen guzelceme aciklasan daha iyi olacak
11 January 2010 22:22
dedezade
aga diger rehberde ayni soruyu sormustun konuyu burda tekrar sormanin amacini anlamadim
aslinda tam olarak ne sordugunu da anlamadim
bu konuda wii icin yapilmis en iyi iki program mplayer ce ve geexbox zaten
bunlarida cogumuz kullaniyoruz ve bu programi yazan arkadaslarinda daha iyi gelistirmeler yapmalarini bekliyoruz
ama sen ne amacla bu konuyu actin onuda sen guzelceme aciklasan daha iyi olacak

Bu hoş tarzın için teşekkür ederim. Bazen anlamsız olabiliyorum ama kusura bakma idare et beni gözüm...

Mplayer ve Geexboxın tam anlamıyla Media Center olduğunu düşünmediğimden bunları yazmış olabilirim. Tabii bu bir ihtimal..

Diğer rehber derken bu bir rehber değil. Sadece bir rehber var oda seninkisidir. Tabii o da bi ihtimal. En azından rehber bölümünde değil..

Sorum yok (Özür dilerim, kendime "Şimdi bu kadar yazıyı neden yazdım?" sorusunu sormuşum yazının sonunda" sadece tartışma vasatı oluşturmaya çalışmış olabilirim.

Ama şimdi buranın forum olduğundan şüphelendim. Yoksa niye bu kadar yazıyı yazmaya çalışayım değil mi, birileri fikrini söylemeyecekse hooop diye birisi öyle değil sadece böyledir derse (Örn "bu konuda wii icin yapilmis en iyi iki program mplayer ce ve geexbox zaten"winking smiley..

Son olarak bu forumun vatandaşa destek olan o nadir forumlardan olduğunu düşünerekten dün sizlere karşı kalbim meyletti. İnşallah bunun gibi samimiyetle yazılmış yazıları silmekle meşgul olan yöneticiler yoktur buralarda..

Sanırım güzelcene anlattım.
11 January 2010 22:48
Valla bu opera ile beraber kullanılan çözümlerin mantar olduğunu söylemiştim.... ben demiştim :p

Şaka bir yana, çok doğru bir tespit... Ben bir adet NMT alıp bu dertlerden kurtuldum.

Oraya gelene kadar wii altında geexbox, mplayer ce (çok az), mplayer wii falan kullandım ama hiçbirisi dediğin türde br medya center olamadı. Wii'nin kapasitesi de kısıtlı sonuçta video göstermede.

Kısacası, zaten wii'den komple bir medya center çözümü sağlaması ne yakın ne de uzun gelecekte beklenmemeli. En fazla düşük çözünürlük ve bitrate'li divx'lerin ve dvd'lerin oynatılabildiği, müzik dinlenebilen bir araç olabilir wii.
11 January 2010 23:04
aga orda rehber derken forumda ki konu basliklarindan bahsediyorum, farkli konu basliklarinda diye duzelteyim o zaman...
Mplayer ve Geexbox u belki gozunden kacmistir diye yazdim ....ayrica bu ikisinin en iyisi oldugu benim fikrim degil ortada olanlar bunlar yoksa daha bir suru wii icin yazilmis program var ...varsa bi deneyimin farkli bir program bizimle paylas bizde bilgi sahibi olalim
fikirlerini bizimle paylasman guzel ama benim gibi cahil cuhela adamlara da anlayacaklari tarzda yazsan cok iyi olacak....

( Hatta bunun (zannederim) internet yoluyla yapılması da kotalı (zulüm) internet kullanıcıları için bir hayli de sakıncalı bir durum. )
bak burayi anladim ve kota konusunu bilmiyordum ogrenmis oldum smiling smiley
11 January 2010 23:11
Anlaşabileceğimizi biliyordum smiling smiley
Benim soru zaten media player kavramından media center kavramına geçiş yapmaktı bu yazıda..
Şu an zor gibi geldi..
dedezade senin de dediğin gibi bekleyeceğiz yazılımcı amcaları..
@wiicrazy açıklamaların için teşekkür ederim. Her ne kadar hayallerimi yıksanda smiling smiley
12 January 2010 22:22
Yukarıda verdiğim linklerden birisi olan [wiideocenter.sourceforge.net] adlı sitedeki mantık aşağı yukarı aynı olsa da yani yine opera açmak zorunda kalsak da işleyiş biraz farklı gibi görünüyor.
Şöyleki; x-oom örneğinde operadan siteye giriş ve video ve müziklerin internet üzerinden çekilmesi download meselesi olduğu için işi biraz sorunlu yapıyor. Hem görüntü kaybı, hemde zaman-kota konusunda. Fakat iyi yani yok mu , güzel bir ara yüz ile sunuyor bunları.
[wiideocenter.sourceforge.net] ise bize güzel bir arayüz vermese de (Hatta berbat) localhosttan (localhost:8080 portu) bağlantı kurduğu için olayı sadece modem ile hallediyor sanırım. Wiiden tam olarak inceleyemesemde (wifi alıcı şu an olmadığından) bu yazılıma güzel bir arayüz giydirilirse gelecek vaat edeceğini ümit ediyorum. PC'den localhosta girdiğimde aşağıdaki görüntü ile karşılaştım. Wiide de buna benzer olacağını tahmin ediyorum.

Sakın diğer bölümlerin de böyle olduğunu zannetmeyin. Hayal kırıklığı yaşarsınız.

Müzik listesi:

12 January 2010 23:24
Wii'ye neden bu kadar yükleniyorsunuz?

Sonuçta bir oyun konsolu. Wii'nin kapasitesi belli. Ha kalkıpta Wii'den MediaCenter veya HTPC kuracaksanız o zaman Wii değil başka çözümler aramak daha mantıklı.

Ama sırf yapabiliyorum demek için de zavallı Wii'ye bu kadar yüklenilmez ki...

Ah keşke dili olsa da konuşsa. spinning smiley sticking its tongue out

Yeni LCD TV'ler MKV bile oynatabiliyorken bu işi kalkıpta Wii'ye havale etmek gereksiz bence.
12 January 2010 23:39
x-oomu localhosttan calıştırabiliyorum sanırım. Ama test edemesemde...
İnsanoğlu yüzyıllar boyu herşeye hükmedebilmeyi istemiştir. Birde wii icat edildikten sonra onun remoteundan başka birşeyi kullanmamayı.. smiling smiley
belgesel kanalı gibi konuştum.
ondan dolayıdır sanırım...
13 January 2010 19:21
bir alternatif vereyim size(gerci wii ile fazla birsey olmaz ama)

www.orb.com

hesap yaratin kameradir dosyadir aktiflestirin !

mesela ben evdeki webcamibimi acip,n958gb dan baska biryerden(internet baglantisi olan) kamerayi seyredebiliyorum.

isitiyorsan dosya transferi yap
14 January 2010 02:21
@ozy 1976
aga bu orb baya guzelmis
birde cep telefonunun kamerasini da wiiden izlesek tam super olacak
bende bir program var cep tel.nun kamerasini wifi ile webcam olarak kullanabiliyorum baya uzak mesafelere kadar
mesela sokaga cikip cep tel. kamerasi ile direk pc ye kayit yapabiliyorum msn de de bu kamerayi secerek webcam olarak kullanabiliyorum
simdi ne yapsak da bu programa bunu yedirseksmiling smiley
telefonu wifi ile pc ye bagladigimda msn icin laptopu veya cebi secme imkani oluyor ama bu program gormedi ....
ayrica 4.2 gb mkv formatindaki filmler bile aciliyor demekki media yi aldigim pc uzerinden izlettiriyor dosyalari yani pc de calisan tum dosyalari izlemek mumkun ama buda yuksek hizda bir internet baglantisi kullanmak demek...
14 January 2010 23:01
orb da bilmiyorum ama x-oom un lokalden yani internete girmeden sadece modemin nimetlerinden faydalanarak kulanmayı başardım sanırım. Sanırım diyorum uzun uzadıya deneyemedim. bu da demek oluyo ki artık kota derdi yok.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 38
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!