Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

2. Baloncuk problemini çözme / Program çalıştırma

Gönderen WiiCrazy 
2. Baloncuk problemini çözme / Program çalıştırma
02 October 2009 16:17
Uyarı: Bu rehber tamamen bilgi amaçlıdır, burada anlatılanları yapıp yapmamak sonraki adımlarda yaptıklarınızı etkilemez. Amaç homebrew channel'in çalışma prensibini öğretmektir.

Hackmii Installer ile bootmii, dvdx ve homebrew channel'i kurdunuz veya sadece homebrew channel'i kurdunuz diyelim. Önceden bir hazırlık yapmadıysanız eğer homebrew channel'i açtığınızda boş bir ekranla karşılaşırsınız.

Sebebi çok açık, çünkü sd kartımıza yahut wii'ye usb portundan bağladığımız flash disk/harddisk vesaireye herhangi bir program atmadık.

Burada bir ara verelim ve wii'de çalışabilen homebrew programların yapısından ve homebrew channel'in uygulamalar anlamında beklentilerinden biraz bahsedelim.

Nasıl pc'de çalıştırdığımız programların birer uzantıları varsa wii'de çalışan programların da bir uzantısı var. Pc dünyasında programların uzantısı EXE iken wii dünyasında programların uzantıları iki tipte olabiliyor, DOL ya da ELF. Bunlar yapı itibariyle birbirlerinden farklı olsalar da netice itibariyle bir program barındırmalarından ötürü aynı amaçla kullanılmaktalar. Daha yaygın olarak kullanılan format DOL formatı bu arada.

Tekrar geri dönelim, homebrew channel altında indirdiğimiz bir programı çalıştırmaktan bahsediyorduk. Öncelikle pek tabii ki programı yerleştireceğimiz bir sd kartımızın yahut usb bir depolama cihazımızın olması gerekiyor. Homebrew channel bellli bir sürümden itibaren sdhc kartları ve usb harddisk/flash disk gibi cihazları da destekliyor. Programları saklayacağımız ortam açısından oldukça rahatız. Dikkat etmemiz gereken nokta, kullandığımız depolama biriminin FAT32 yahut FAT16 olarak formatlanmış olması.

Homebrew channel'in uygulamaları belli bir düzende tuttuğundan bahsetmiştik. O düzen'i bir açalım şimdi. Cümleleri kolay kurmak açısından sd kart için örnek veriyorum.

Öncelikle homebrew channel içerisinden açılan tüm uygulamaların apps isimli bir dizinde ve her biri de ayrı bir klasörde olacak şekilde yer almaları lazım. (Bu klasör sd kartımızda yoksa bizim oluşturmamız lazım)

Sd kartımızı bilgisayarımıza bağladığımızda nasıl göründüğüne bir bakalım.

apps klasörümüzü görebiliyoruz... apps klasörü içerisine girdiğimizde de yüklediğimiz programları birer klasörde görebiliyoruz...

Görüldüğü gibi her uygulama ayrı bir klasörde bulunmakta. Bir de herhangi bir uygulamanın içine bakalım. Örnek olarak homebrew browser programına bakacağım. Bu program ile internetten homebrew programları indirip ekstra bir şey yapmadan çalıştırmamız mümkün.

boot.dol : Homebrew Channel'in çalıştıracağı esas program dosyası, bu örnek için boot.dol, program elf formatında ise bu boot.elf olur.

icon.png : Programı yayınlayan kişinin programı için seçtiği ikon. Png formatında ve 128x32 boyutlarında.

meta.xml : Program hakkında bilgilerin bulunduğu xml dosyası.

Bütün bu dosyaları programı yayınlayan kişi bizler için zaten hazırlıyor o yüzden sadece ne işe yaradıklarını bilmemiz yeterli. Ayrıca apps klasöründe herhangi bir klasör açmak ve içine çalıştıracağımız programın dol/elf dosyasını boot.dol yahut boot.elf olarak atmamız da homebrew channel içerisinden görmek ve çalıştırabilmemiz için yeterli. Mutlaka meta.xml ve icon.png isimli dosyaların olması gerekmiyor yani.

Burada örnek bir homebrew uygulama var, üstte bahsettiğim homebrew browser
[www.codemii.com]

Bunu indirip üstteki bilgiler ışığında bu işe başlayabilirsiniz. En üstte de yazdığım gibi zorunlu değildir ama emülatörler, media player uygulamaları vesaire gibi homebrew uygulamalarına erişim için homebrew browser programını kullanmanız tavsiye edilir.

Tehlikeli işlere girmeden önce wii'nin flash hafızasının ve şifreleme anahtarlarının yedeğini almak için sizi 3. BootMii ile nasıl yedek alınır? rehberine alalım.

5 kez düzenlendi. En son 23/04/2011 16:25 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

Re: Baloncuk problemini çözme / Program çalıştırma
02 October 2009 16:37
Ellerine sağlık üstad, başladın bombalara thumbs up
Re: 2. Baloncuk problemini çözme / Program çalıştırma
02 October 2009 21:43
Bu homebrowser ile netten indirdiğimiz apps'lar nereye yazılıyor, Wii'nin harddiskine mi yoksa direk SD karta mı
02 October 2009 22:13
Sd kart'a atıyor, wii'nin hafızasına değil. Usb'yi de destekliyor muydu açıkçası bilmiyorum, muhtemelen destekliyordur ama öncelikle sd kart takılı ise onu kullanıyordur tahminen.

ps: ha bu arada homebrew browser sadece wiibrew üzerinde yayınlanan uygulamaları yayınlıyor. waninkoko'nun wad manager'ını mesela bulamazsın. ama pür homebrew uygulamaları indirebilirsin. sd kartta özel folder'lar açmak gerektiren programların kurulumu için ideal... misal emülatörler özel klasörler ister roms / saves falan gibi...

1 kez düzenlendi. En son 02/10/2009 22:16 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
11 October 2009 10:02
Bir de, çok temel bir bilgi olduğu için zaman zaman atlanabiliyor, ben yazayım:

İnternetten indirdiğimiz ve Homebrew Channel içinden çalıştıracağımız USB Loader, Neogamma, MPlayer... gibi aklımıza gelebilecek her türlü program bir klasör halinde geliyor ve bu klasörün içindeki "esas" dosya .dol veya .elf uzantılı. PC'lerdeki executable dosyalar (.exe .com .bat uzantılı dosyalar) gibi düşünebilirsiniz. İşte bu dol veya elf uzantılı dosyanın adının boot (boot.dol veya boot.elf) olması gerekiyor, ama çoğu zaman bu dosyaların adları programın adıyla aynı oluyor.

Mesela cIOS38 rev14'ü indirdiğinizde, klasörün içinde cIOS38_rev14-Installer.dol dosyası buluyorsunuz. Klasörü bu şekilde SD karttaki apps klasörü altına kopyalarsanız çalışmaz. cIOS38_rev14-Installer.dol adlı dosyanın adını boot.dol diye değiştirmeli ve bu dosyanın içinde bulunduğu klasörü olduğu gibi apps klasörünün içine kopyalamalısınız.
27 January 2010 06:41
homebrowser kuruyosun bolancuklar uçuyor hatta patlata biliyosun ama nasıl bir çözüm sunuyorunuz pek anlamış degilim. homebrowser çıkmak için makinayı kapatıyom tekrar açıp homebrowser tıkladıgımda yine baloncuk çıkıyor .çözüm demişsinizde nasıl bir çözüm
27 January 2010 07:10
redhead
homebrowser kuruyosun bolancuklar uçuyor hatta patlata biliyosun ama nasıl bir çözüm sunuyorunuz pek anlamış degilim. homebrowser çıkmak için makinayı kapatıyom tekrar açıp homebrowser tıkladıgımda yine baloncuk çıkıyor .çözüm demişsinizde nasıl bir çözüm

REDHEAD Wiicrazy konuyu ilk açtığında bahsetmiş zaten nasıl çözüme ulaşacağını yazdıklarını okudun mu?
27 January 2010 07:16
@redhead
bu baslik altindaki rehberi hic okumamissin anlasilan kisa ozetliyim sana
aslinda sorun yok
baloncuk disinda birseyler gormek istiyorsan hbc icinde
sd karta apps adinda bir klasor olusturup
icine mesela wii icin kullanabilecegin bir kac programi atabilirsin
mplayer ce
geexbox
cfg usb loader vs....
bunlarin uzantisi da
sd:\apps\geexbox\boot.dol
seklinde olacak iste bu sekilde yerlestirirsen hbc icinde o baloncuklar arasinda geexbox diye bir program gorursun...
27 January 2010 08:06
oke anladım.Şimdi yani kısacası program yüklemek anlamına geliyor.Teşekür ederim
27 January 2010 08:09
Teşekür ederim
02 March 2010 09:39
şimdi benim anladığım kadarıyla söyleyeyim hem diğer arkadaşlarada yardımcı olacaktır sanırım..Mesala bilgisayarda müzik dinlemek istersek winup movieplayer yada daha başka programlara ihtiyacımız var..burda da wii nin aynı şekilde uygulamaları yürütebilmesi için programlara ihtiyacı var..bunlarda meseala neogamma..bu programda şu şekilde olacak..bilgisayarımın içinden çıkarılabilir diske girdiğimizde içinde apps klasörü olacak..apps nin içine girdiğimizde bu programlar görünecek..10 larca program var tabi..müzik için ayrı oyun için ayrı bir sürü program burda barınıyor...burda önemlinokta ise...neogamma örneğinden devam edelim..10 larca dosyanın içinden neogamma programına çift tıklayıp girdiğimizde..içerde... boot.dol dosyası olacak..dikkat edilmesi gereken şey neogamma.dol değil boot.dol..bunada örnek vereyim...fifa oynamayan yoktur.. fifa klasörüne girdiğimizde fifa.exe ye tıkladığımızda oyuna gireriz..Aslında bize futbol topu olarak görünür..burda ise programın adı olmazda boot.dol olacak...(karıştı mısmiling smiley)
hheeee şimdi benim sorum geliyor..bu 10 larca soya hep hafıza kartında takılımı olacak.yoksa wii ye yüklü olarak kalacak mı...yada nasıl ben burda takıldım
02 March 2010 11:28
adultseq
şimdi benim anladığım kadarıyla söyleyeyim hem diğer arkadaşlarada yardımcı olacaktır sanırım..Mesala bilgisayarda müzik dinlemek istersek winup movieplayer yada daha başka programlara ihtiyacımız var..burda da wii nin aynı şekilde uygulamaları yürütebilmesi için programlara ihtiyacı var..bunlarda meseala neogamma..bu programda şu şekilde olacak..bilgisayarımın içinden çıkarılabilir diske girdiğimizde içinde apps klasörü olacak..apps nin içine girdiğimizde bu programlar görünecek..10 larca program var tabi..müzik için ayrı oyun için ayrı bir sürü program burda barınıyor...burda önemlinokta ise...neogamma örneğinden devam edelim..10 larca dosyanın içinden neogamma programına çift tıklayıp girdiğimizde..içerde... boot.dol dosyası olacak..dikkat edilmesi gereken şey neogamma.dol değil boot.dol..bunada örnek vereyim...fifa oynamayan yoktur.. fifa klasörüne girdiğimizde fifa.exe ye tıkladığımızda oyuna gireriz..Aslında bize futbol topu olarak görünür..burda ise programın adı olmazda boot.dol olacak...(karıştı mısmiling smiley)
hheeee şimdi benim sorum geliyor..bu 10 larca soya hep hafıza kartında takılımı olacak.yoksa wii ye yüklü olarak kalacak mı...yada nasıl ben burda takıldım

Olay aynen anlattığın gibi. Soruna gelince Homebrew Channel vasıtasıyla programı kurduktan sonra hafıza kartındaki dosyalarla işin kalmıyor ister silersin ister kart içinde bekler. Kartın da wii içinde beklemesine gerek yok. CD'siz oynanabilen oyunlar gibi düşün smiling smiley.
02 March 2010 11:44
@sepulfly sanirim yanlis bir sey soylemissin hbc icinden calisan programlarin tumu sdkartin icinde apps icinde olmasi gerekiyor.bu programlari apps icinden silerseniz bir daha calistiramazsiniz.yani hbc icinden calisan veya forwerder olarak yuklenmis kanallarin calismasi icin ya sd icinde ya da usb icinde apps klasorunde bu programlarin olmasi gerekir.bir kez yuklendikten sonra artik silebilirsiniz ifadesi yanlis bir ifade.
02 March 2010 11:54
sepulfly
Olay aynen anlattığın gibi. Soruna gelince Homebrew Channel vasıtasıyla programı kurduktan sonra hafıza kartındaki dosyalarla işin kalmıyor ister silersin ister kart içinde bekler. Kartın da wii içinde beklemesine gerek yok. CD'siz oynanabilen oyunlar gibi düşün smiling smiley.

Bu söylediğin daha çok tek bir defa çalıştıracağın programlar için, misal cios installer, trucha bug restorer, preloader'ın kurulum programı gibi. Yani bunları bir defa kullandıktan sonra silebilirsin. Ha yine de kendilerini wii'nin hafızasına yüklemiş olmuyorsun. Tekrar çalıştırabilmek için elbette sd kart üzerinde bu programlar için attığın dosyaların kalması gerekiyor.

Homebrew programları pc'den çalıştırmak üzere internetten indirdiğiniz zip'li programlar gibi düşünün. Zip'i bir yere açıp öyle kullanırsınız bu programları. Install / Uninstall gibi bir özellikleri yoktur yani programların. Programla işiniz bittiğinde o klasörü silersiniz... Homebrew channel altından çalıştırılan programlar da tam bu şekilde muamele görüyor. Sürekli çalıştıracağınız programlar varsa sd kart altında durur ve çalıştırmaya devam edersiniz. Sürekli çalıştırabileceğiniz programlar mesela Mplayer ce olabilir, homebrew bir oyun olabilir... ne bileyim Wad Manager olur
02 March 2010 13:24
"bu 10 larca soya hep hafıza kartında takılımı olacak.yoksa wii ye yüklü olarak kalacak mı"

Benim anladığım kadarıyla arkadaş kartı SD Slotta bulundurmanın, hatta SD içerisinde programların bulunması zorunluluğu olup olmadığını soruyor siz daha iyi bilirsiniz tabi ama ben tekrar söylüyorum böyle bir zorunluluğu yok.

Wad manager'ı örnek verelim wad yüklendikten sonra wad manager'ın SD'de kalmasının bi manası var mı? Ya da mesela Neogamma diyelim bende bu program wad olarak yüklü ve bu programla ilgili SD karta en ufak bir ihtiyacım bile yok

Aslında kesin olarak silebilirsin demek de yanlış neden kesin bir dille silebileceğini söyledim açıkcası ben de anlam veremedim ama ille kalmalı diye bir şey de söz konusu değil.

En güzelini Wiicrazy "Sürekli çalıştıracağınız programlar varsa sd kart altında durur ve çalıştırmaya devam edersiniz." şeklinde anlatmış. Yani sık sık kullanmayı düşündüğünüz SD'de kalırsa daha iyi olur ama her programı da SD'de bırakacaksınız diye bir şey yok. Hatta SD içerisindeki bir programa ihtiyacınız yoksa SD'nin de takılı olmasına hiç gerek yok. Forumları gezdikçe hangilerini sürekli kullanacağınız kafanızda şekillenir zaten.

@adultseq: sana en güzel şöyle anlatayım bu programlar 3'e ayrılıyor.

1. Kanal olarak yüklenebilenler.
2. Kanal olarak yüklenemeyen ve arada sırada nadiren lazım olanlar.
3. Kanal olarak yüklenemeyen ve genelde sürekli kullanılan programlar.

Burada
1. için kurulumdan sonra ne SD ne de herhangi bir şeye ihtiyacın var. Kurduğun gibi Wii'nin hafızasında kalıyor. (Örneğin Neogamma ve eski sürüm USB Loaderlar wiinin hafızasına kanal olarak kurulabiliyor ve SD karta ihtiyaç duymuyorlar.)

2. için de programı anlık kullanıyosun yine aynı örneği vereceğim wad manager mesela sürekli lazım olan bir şey değil ama lazım olduğunda bilgisayardan 10 saniyede sd'ye atıp çalıştırıp kanalını kurduktan sonra silebilirsin. Kanal kurduktan sonra bir işine yaramaz.

3. için Conf. USB Loaderların yeni versiyonlarını örnek verebiliriz bunu da eğer HDD'den sürekli oyun oynuyorsan bu programı genelde kullanacaksın demektir ve kullanmak istediğin zaman SD kartın içinde olması gerekir. Ama bu tür bir programı o an için kullanmayı düşünmüyosan da (DVD'den oynayacaksın diyelim) ne programa ne de SD karta ihtiyacın yok. (Bir ara ben Neogamma veya Disc Channel ile DVD'den oyun oynuyordum ve bunları yapmak için SD'ye ihtiyacım olmuyordu.)

Bu arada bence en iyi yöntem programlar için harddiskinde şöyle her ihtimale karşın 2 GB'lık bir bölüm ayırman (Ben ileride nolur nolmaz diye 5 GB ayırdım valla) ve programları orada muhafaza etmen. Gerekse de gerekmese de orada durur ve lazım olduğunda direkt olarak HDD'den çalıştırırsın. SD' kartın sürekli olarak slotta durmasına gerek kalmaz ki nedense ben SD kartın takılı olmasından çok rahatsız oluyorum. Psikolojik bir şey sanırım.

Ha eğer bu anlattıklarım yanlışsa söyleyin hemen sileceğim başkalarını yanlış yönlendirmek istemem. Sonuçta ben de bunları sizlerden öğreniyorum.

2 kez düzenlendi. En son 02/03/2010 13:30 tarihinde sepulfly tarafından düzenlenmiştir.
02 March 2010 13:39
SD kartın wii'de takılı olmasından niye rahatsız oluyorsunuz onu anlayamıyorum. Wii'de hiç homebrew çalıştırılamıyor olsaydı bile işinize yarayacak bir şey bu sd kart. Save'lerinizi yedekliyorsunuz ne bileyim 4.0 ile beraber gelen kanalları sd karta taşıma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Wii'nin hafızası sınırlı sonuçta, 512 mb flash var üzerinde ve bunun neredeyse bir 150mb kadarı sistem tarafından rezerve edilmiş durumda, yani siz kullanamıyorsunuz. Kimi oyunlar var save dosyaları deli büyüklükte.
Homebrew programları da kanal olarak yükleyince bu hafıza iyice tükeniyor.

Yani alın Wii için bir sd kart, dursun içinde. Sürekli bağlı FAT32 harddiske homebrew programları atmak ok, sd kartı çok kurcalamamak adına mantıklı bir hareket.

Her programın da usb desteği yok ama onu da düşünmek lazım.

Dün mplayer ce'yi çalıştırayım dedim usb'den, resmi sürümü çalışmadı, ille de sd kart dedi. Sonra baktım betalardan biri çalışıyor onu kurdum.

Bu denediğim programlardan bir tanesi sadece. Mesela geexbox, denemedim ama illaki sd kart ister. Örnekler çoğaltılabilir.
02 March 2010 13:47
SD kartın takılı olmasından neden hoşlanmadığımı bilmiyorum şimdiye kadar hafıza problemim olmadı belki ondandır. Belki ben de mecbur kalacağım kullanmayasmiling smiley. Bu arada programları Hdd'den kullanma işi sadece tavsiyedir onun dışında yazdıklarımda yanlış bir şey varsa söyle lütfen.
02 March 2010 16:13
Wad'ların WAD klasöründe kalmamasının bir sakıncası yok. SD karttan yüklendikten sonra silebilirsiniz ama bir şartla. O Wad dosyasının mutlaka bir yedeğini bulundurmalısınız. WAD manager ile sıkıldığınız bir wad'ı kolayca kaldırabilirsiniz ama SD kartınızda yoksa uğraş babam uğraş. Ben uğraşırım diyorsanız eyvallah, ama uğraşmak istemiyorsanız yedeğini bulundurmalısınız.

Her neyse, SD kart olmadan bir kere Wii'ye hack işlemini yapamazsınız, bir kere yaptınız diyelim en ufak bir işlem için bile SD kart gerekir.

Ne zaman lazım olacağı belli olmaz SD kart ne ki hepi topu 10-15 TL'lik birşey. 3 hamburger az yersek bir SD kartın parasını çıkartırız diye düşünüyorum tongue sticking out smiley
02 March 2010 23:36
Valla elime 2 adet canavar gibi calisan 2 GB SD kart var. Birinde aldigim yedegi tutuyorum digerini de hack islemleri icin kullanmistim su aralar pek lazim olmuyo. Olmadigindan degil yani. Sanirim ben cihazin orjinalinde icerisinde olmayan bir seyin surekli icerisinde kalmasindan rahatsiz oluyorum. Yoksa lazim oldugunda tabi ki ben de kullaniyorum SD karti.

Yedek meselesinde de wad dosyalarini vs. USB Hdd icerisinde ve bilgisayarimda bir klasorde sakliyorum lazim oldugunda kullanmak icin. Tabi her yigidin kendine gore bir yogurt yiyisi var.

Bu arada konu cok kisisellesmis galiba ve de dagilmis gibi. Wiicrazy istersen sil benim mesajlari smiling smiley.
18 March 2010 20:54
home brew browser attım baloncuklar artık var ama home brew de var home brew tıklıyorum komut dos ekranı açılıyor ileri deyip kuruyorum update dedi yap dedim bitti ... şimdi wii yi açtım sd kart dediğimde donuyor ve hiç bi işlemyapamıyorumkapatığ açıyorum mecbur ..... msn den bana destek verebilecek varmı 3gündür 3 lere kadar uraşıyorum sad smiley
18 March 2010 21:04
@alper gulen : homebrew browser bir örnek burada sadece. wii'yi açtığında neden sd kart menüsüne girmeye çalışıyorsun? yine homebrew channel içerisinden çalıştıracaksın homebrew browser'ı... bu program güncel değilse internetten kendini update eder. Senin başına da bu gelmiş.

Sd kart menüsüne tıkladığında wii'nin kilitlenmesinin sebebi muhtemelen bannerbomb exploit'ini yaparken kullanılan klasörün hala sd kartında olması... Sd karttaki mevcut private klasörünü silip (dikkat yedeklediğin save'in falan varsa gitmesin) 1 nolu rehberde yedeklediğin private klasörü varsa onunla değiştir... Ya da daha basitinden sd kart altındaki private\wii\title\ klasöründe bulunan aktn klasörünü silebilirsin.
20 March 2010 21:39
söylediğinizi yaptım sildim düzeldi şimdi homebrewbrowser açtı menülere girdim oyunda indirdim süper ... çok teşekkürlerrrr elleriniz dert görmesin yardımlarınız için çok ama çok teşekkürler...

1 kez düzenlendi. En son 21/03/2010 06:41 tarihinde alper gülen tarafından düzenlenmiştir.
20 March 2010 23:42
hah şöyle, bannerbomb exploit'i için kullanılan dosyaları silme gereksinimini söylememmiz bizim eksikliğimiz olmuş onu güncelledim rehberde. herşeyin yolunda gitmesi iyi olmuş.
21 March 2010 17:59
şimdi sırada ne var ne yapabilirim smiling smiley birazdaha başınızı ağrıtayım ... bir sürü oyun indirdim fakat hepsi kötü hiç güzel değiller sad smiley ne
08 September 2010 09:28
Merhaba, softmod olayına yeni başlayan birisi olarak HBC kurdum ardından bootmii ile yedek aldım ve sonrasında hbc browser kurayım dedim , tüm adımları yaptım hbc içerisinde uygulamayı load dedim fakat tam bitmeye yakın siyah ekranda EXCEPTION (DSI) OCCURED diye bir hata verdi. altında baya bi rakam vs vardı.Bir an brick olayı filan diye korktum (acemiliğin gözü körolsun ) fakat sonrasında reset ile normale döndü sizce neden olabilir ?

1 kez düzenlendi. En son 08/09/2010 10:06 tarihinde borntobewild tarafından düzenlenmiştir.
11 September 2010 16:10
bilen kimse yok mu acaba?
11 September 2010 16:19
borntobewild
bilen kimse yok mu acaba?

Programın bug'ıdır muhtemelen, önemli bir şey değil. Bu rehberde maksat homebrew channel'in uygulamaları hangi klasörlerde beklediği ile ilgili kullanıcıyı bilgilendirmek.

Program ile yine de ilgileniyorsan şuradan son sürümünü indirip yükleyebilirsin : [www.wiibrew.org]
İlk mesajda buna mı link verdik bilmiyorum.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
13 September 2010 09:24
Saol WiiCrazy, rehber güzel oldukça fakat sanırım güncellemen gerekiyor. Forum başlıklarındaki adımların bazıları rehberde yer almıyor gibi geldi bana. Diğer başlığa da yazdığım gibi sınırlamaları kaldırdıktan sonra IOS'ları silmeye çalıştığımda hata verdi ve tıkandım şu anda. Diğer arkadaş da aynısını yazmış sanırım o kısımda bir eksiklik var. Bug restorer ve any deleter programları da rehberde kullanılmıyor sanırım onun da nedenini tam anlayamadım.Şu anda baya karıştırdım gibi , hangi adımdan devam edeyim çıkarmakta zorlanıyorum açıkcası.
13 September 2010 10:40
@borntobewild : bu 2 nolu adım olduğuna göre 3 nolu yedekleme adımından devam etmen lazım... sonra 4, cios yükleme

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
14 September 2010 21:31
neyseki sorunsuz halletim sonunda , asistan ve rehber karışık bir çalışma oldu ama sonuç başarılı.Gerçi ne kadar yusufladığımı bir ben biliyorum gece gece ama çok dikkatli yaptım herşeyi.Çok teşekkürler artık diğer konulara eğilip kısa zamanda bir HDD edinmem gerekiyor.Yardımlar için çok tşk.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 55
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!