Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

amazon.com...?(güvenli bir yer mi?)

Gönderen 129912994 
Re: amazon.com...?(güvenli bir yer mi?)
27 March 2010 09:58
Arkadaşlar biraz geç oldu konuyu bulmam kusura bakmayın ama sanal alışverişte biraz usta olduğum için sizle deneyimlerimi paylaşacağım gerçi deneyim desek daha iyi olcak çünki 2 sene önce bir site ile tanıştım ve 2 senedir o siteden alışveriş yapıyorum hem güvenilir hem hızlı kargo hemde ulaşamama durumunda para iadesi yada tekrar ürün gönderimi mevcutdur ve benim araştırdığım kadarı ile sanal alemdeki en ucuz sitelerden biri hatta önde gideni shopto.net sitenin adı bilenler bilir diyecem ama kimse bahsetmemiş nedense soft mode olayı olmadan önce tüm oyunlarımı bu siteden alıyordum kaldı ki sadece wii değil tüm oyun konsollarının orjinal oyunları ve orjinal ekipmanları bu sitede mevcutdur wii-ps2-3
xbox-pc ds vb aklınıza ne gelirse hem donanım hem oyunları var site ingiltere merkezli ve ben bu zamana kadar verdiğim hiç bir siparişimin 6. günü geçirip yollarda beni bekletdiğini görmedim her ürün air mail ile gönderilir ve takiplidir yani ptt sayfasından gönderinizi takip edebilirsiniz size şöylede bir örnek veriyim mesela şuanda wii sport resort + wii motion plus full pack şu mesajı yazdığın an ve saat itibari ile 74 tl yani 34.50 euro sadece wii motion plus almaya kalksanız türkiyede herkez bilir 60-70 tl civarıdır gerisini siz düşünün oyun yanında bedava yani ha kargoda dahil bu fiyata bu küçük bir örnek idi. ve en geç 6. gün postacıda tanışınız ise hangi ürün olursa olsun kapınıza geliyor şimdi gelelim kargo olayına şu örnek verdiğim yukardaki üründen iki adet sipariş verseniz ve açıklamada ikisini bir paket yapıp yollatsanız yinede ürün gümrüğe takılmaz çünki 100 dolar eder etmez gümrük muafiyetindede şuanda kanun 100 doları geçerse gümrük vergisi alınır diyor ama 150 dolara kadar sorun çıkmıyor tabi buda o anki memurun ruh hali ilede doğru orantılı inanın denendi test edildi bu durum! umarım az çok yardımcı olmuşumdur bu site gerçekten hem donanımsal hemde yazılımsal olarak oyun konsolu üzerine kurulmuş çok sağlam bir alışveriş sitesidir. saygılar

27 March 2010 10:17
ShopTo.net'i biliyorum dostum merak etme. 15 defa ürün siparişim oldu ShopTo'dan ve dediğin gibi hepsi elime 5-7 gün arası geçti. (PS3 oyunları, Wii için oyun + aksesuar, XBOX360 aksesuarları falan sipariş etmiştim)

Fiyatlar TR'ye göre tabiki ucuz olacak. TR'de herşeyin üstüne KDV vb. vergiler binerken TR'den ne oyun ne de konsollar için aksesuar alınır. Bile bile kazık yemeğe gerek yok.

Benim önerebileceğim siteler; ShopTo.net, Amazon.co.uk, Play-Asia, Gameseek.co.uk
27 March 2010 14:12
shopto daki fiyatlar sterlin fiyatları değilmi??

amazon.com da veya amazon.co.uk da kargo ücreti varmı??

1 kez düzenlendi. En son 27/03/2010 14:13 tarihinde gok_hann tarafından düzenlenmiştir.
27 March 2010 20:22
Amazon.co.uk'da kargo ücreti aldığın ürünün üstüne ilave ediliyor. 3.5 - 4 pound arası. thumbs up
28 March 2010 23:03
@Affliction o dedigin kdv falan filan burda avrupa da da var ,hollanda da btv diye geciyor,tr deki vergilerden sikayetcisiniz ama vergi olayi burada ucmus durumdasmiling smileyama anladigim kadariyla internet uzerinde yapilan bu alisverislerde islerini bir sekilde kayit disi yapiyorlar mesela burda tum magzalar da fiyatlar birbirinin kopyasi gibi, ama internetten aradiginda cok farkli fiyatlar ile karsilasiyorsun.
su bir gercek, elektronik tr ye nazaran daha ucuz ama burda da giyim ve gida da tr ye gore daha pahali.unutmadan et olayina da giricem bak iste burda et de ucuz kendimiz kestirdigimizde kemiksiz etin kilosu 5 euro ya geliyor. benim gibi et severler de bayram ediyorsmiling smiley
burda btv %19

1 kez düzenlendi. En son 28/03/2010 23:05 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
29 March 2010 07:06
Dedezade,

BTV'nin yanında başka şeyler var mı?

Ben sıralayayım:
KDV
ÖTV (Özel iletişim vergisi), Buna ek olarak her ay Telekom'a sabit 11 TL hava parası,
Belediye vergisi (Elektrik faturasında)
Çöp vergisi (Su faturasında)
Çevre, Temizlik vergisi (temizlik yapsalar neyse ama)
Bina vergisi,
Sokağına asfalt yapıldıysa "KOL" vergisi

Yani kısacası orası fazla geliyor diyorsanız bir de Türkiye'de yaşayın, orası cennetmiş....
29 March 2010 08:32
@tuzruhu olayı özetlemiş. Dikkat ederseniz sadece KDV demedim ben önceki mesajımda KDV vb. vergiler diye belirtmiştim. Nerdeyse soluduğumuz havaya bile vergi alacaklar TR'de... Gelde şimdi konuşma...
29 March 2010 14:38
@dedezade bisi daha eklemek istiyorum ayrica elektrik faturasina bakarsaniz fark edersiniz orda trt ye de pay var yani senin veya benim icin hic bir yarari olmayan (üstelik ben trt ye yılda 1 saat bile bakmiyorken) bedava para veriyorsun herhalde diger ozel kanallarda devletin olsa bakalim ne odicez merak ediyorum xD...
29 March 2010 15:42
aynen dedigin gibi tuzruhu burda da saydiklarinin baska versiyonlari ama kol gibi olanlari mevcut, sene basindayiz ve bu tum vergiler burda toplu bir sekilde ve sene basinda alinir ,her ay 200 euro ya varan elkt su dogal gaz faturalari odememize ragmen her sene basinda vergi adi altinda ve ne oldugu belli olmayan ve toptan odenen vergiler var mesela bana 1. aydan itibaren bi 300 kusur bi 200 kusur bi daha 200 kusur vergi adi altinda hesaptan kesinti yapilmis, ha sunu da soyliyim ben daha buraya geleli dort bes yil oldu daha once istanbul da is yeri sahibiydim ve kiyaslamayi her iki yeri baz alarak yapiyorum saydiginiz o seylerin tumunu bende odedim ,burda su an 65 m.k lik bir eve 540 euro kira oduyorum banyoya mutfaktan gecerek giriyorum her ay 260 euro saglik sigortasi oduyorum ve dedigim gibi 200 euro civarinda fatura oduyorum ,cocuga okul sonra si 2.5 saat bakmalari icin 120 euro , cep tel kablolu tv internet bunlar da artisi haa arabanmi var tamam ona da sigorta (kol gibi). vergi, hemen hemen bir kac ayda bir, biryerlerde yedigin trafik cezalari smiling smiley
beyler biz 3 kisiyiz evde, iki kisi calisiyoruz ve ayin sonunu zor getiriyoruz her ay biraz para arttirabilirsek 2 yilda bir de vatan ozlemini gidermeye izine geliyoruz yani elde var sifir.belcika disinda vergilerin kol gibi olmadigi bir yer ben bilmiyorum. ve cok yazdim son olarak da hollanda nin senelik kisi basi gelir 30000 euro tr de su an 10000 dolar oldumu bilmiyorum , birde bu kiyaslamayi yaparak olaya bakin, yani arada ki farka bakin ve bunun kendi vatandasina donmesi olayina bakin
29 March 2010 17:18
Vallahi dedezade, orada insana verilen bir önem var.

Burada ödediğin verginin yanında bir de kamudan yediğin hakaretin haddi hesabı yok.

Geçen perşembe Pendik Belediyesine gittim. Kardeşimin evi benim üstüme, tapu yenilemesi yapacaklarmış. Efendim hazine arazisine girmiş binanız, şöyle yer kazandınız böyle edeceksiniz deyip 76 TL Tapu yenileme parası geçirdiler, hadi onu ödeyeyim dedim birşey değil, peşinen 2010 vergilerini aldılar, fatura oldumu 250 TL. (Bu arada Türkiye'de bazı gergiler 6 ayda bir alını hatırlatayım)... Vatandaşa davranış şekilleri belli. Bir de üstüne vergi dairesine gittim, off off orası tam curcuna. Nerdeyse vatandaşı dövecekler. Hemen kaçtım ordan.

Ayda eline geçen para belli, ortalama ayda bir eve 1250 Euro girse (ki bizde böyle benim hatun da çalıştığı halde miktar bu) faturaları sayayım;

Elektrik: 50,00 TL
Su: 42,00 TL
Doğalgaz: 100,00 TL (Üst üste 1 hafta boyunca akşam 9'dan gece 12'ye kadar 60 derecede yakarsam 200 TL, diğer günler battaniye ile oturursak grinning smiley )
Internet: 26,50 TL
Ev tel: Sabit 26,00 TL (Bunun 11,00 TL'si TürkTelekom'un Deli Dumrul parası. Ne idüğü belirsiz veriyoruz, artı bu verdiğimiz paraya bir de Vergi veriyoruz.)
GSM: 26,00 TL
GSM 2: 110,00 TL (Eşimin TLF, bu TLF ile sözleşmeli Telefon almıştık)
Yol (2 kişi sadece belediye otobüsü ve 1 aktarma): 200,00 TL
Kredi: 450,00 TL
Kredi Kartı: 200,00 TL
Mutfak: Mutfak dersen, sabah kahvaltısı yok, öğle yemeği iş yerinde akşam olunca genelde kahvaltı yapıyoruz, buna istinaden aylık mutfak masrafı genel olarak 300 TL - oda birşey yemeyip kahvaltı yaparsak, arada lükse kayıp balık, tavuk falan alırsak 500 TL)
Oturduğumuz sitenin gideri: 90,00 TL
Apartman aidatı: 25,00 TL
Evde babam da olduğuna göre: 500 TL'de ona.

Say babam say bitmez bu. Ama yukarıdakiler temel harcamalar.
Toplarsak: 2.146,00 TL tutuyor. Bunu da Euro'ya çevirirsek 1.073,00 EURO ediyor. Buna sağlık kıl tüy dahil değil. Temel harcamalar. Eeee elimizde 177 Euro kaldı. O 177 Euro ile de sağlığa harcıyoruz. Elde var 0, yazıyla sıfır, sen yine 2-3 senede bir memleketine geliyormuşsun.

Dedezade, aslında burdaki durum da senin ordaki durumdan farklı değil.
29 March 2010 18:26
ben de bunu anlatmaya calisiyorum, kimse yerinden veya konumundan memnun degil, avrupa da yasayanlar ozellikle cok once gelenler ve burda doganlar memleket daha iyi oraya donsek deyip kendilerince bazi hesaplar yapiyorlar ,tr de bir cok insan da avrupa da hersey mukemmel cok mukemmel gibi dusunuyor yani kimse memnun degil, aslinda bir fark yok, yasam her yerde zor.
ama su varki sosyal bakimdan avrupa cok ust seviyede, mesela burda hic calismayan bir kisinin geliri calisandan fazla, o veya bu sebepten dolayi calisamayan veya( calismayan) insanlar devletten yardim aliyor, kira yardimi ile birlikte toplam da bakildiginda askari ucretin (1200 euro cvarinda)cok ustunde gelire sahip oluyor ve ayrica yasli nufusunun fazla olmasi ve bu yasli insanlarin herbirine 2000 euronun ustunde bir harcama yapiliyor .
bakici var gezdireni var alisverisini yapani var yani baya bir para harcaniyor bu neden ile de burda calisan insanin odedigi vergi cok cok fazla
dedim ya ben burda yeniyim ve kiysalama yapiyorum .
burada baya oturmus bir sistem var mesela kimse herhangi bir fatura veya odeme icin kuyruk beklemiyor cunku hersey hesaptan cekiliyor veya odeme ceki eve geliyor sen imza atip posta kutusuna atiyorsun.
araba almak ve satmak sadece 5 dakika suruyor, postahanelerde bir mektup atmak gibi smiling smiley
mesela 100 euro ya araba alip binebilirsiniz ,burda 100 euroya satilan bir araba tr de 5000 tl den asagida degil ama iste bu ama cok onemli araban bir ariza yapsa , en basiti en ufak parca nin boyanmasi burda en az 200 euro smiling smiley
bu arada konu acilmisken benim istanbuldaki evin emlak ve cop vergisi ni 6 yildir odemedim toplamda kac para olmustur??
26 June 2010 14:25
Ebayden ve amazondan www.Viaddress.com aracılığıyla birçok alışveriş yaptım ve hiç bir sorun çıkmadı, en güzel kısmı da bazı kısıtlamalarla Türkiyeye göndermeyen sitelerden hiç bir komisyon ücreti alınmadan alışveriş yapmam oldu. Herkese tavsiye ederim, en azından kayıt ücretsiz olduğu için bir deneyin derim.
tym
27 June 2010 07:50
abi TRT vergisi var ya elektriğin içinde ödüyoruz. Ben izlemesemde ödüyoruz işte.Burada devlet herkesten vergi alabilse bu kadar yüksek vergi olmaz. Bazı(!) bölgeler beleş hayat yaşıyor elektrik su herşey kaçak kullanıyorlar, onların yaşam yükü bizim omuzlarımıza biniyor.
06 August 2010 13:51
bence diğil türkiyeden alsan daha güvenli hem kargo falan bence böyle şeyler internetten alınmaya gelmez sigorta falan uğraşaman okadar
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 36
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!