Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

SD karttan oyun çalıştırma hakkında

Gönderen fredy2 
SD karttan oyun çalıştırma hakkında
21 September 2009 21:32
Selam Üstad forum hepimize hayırlı olsun.

wii'mi nintendo serverdan 4.1e'ye update ettim SD karttan wiiware oyunları çalıştırabilmek için.
konsolda yüklü wiiware oyunlarını SD karta kopyaladığımda konsoldan oyunu silmezsem çalışıyor. silince çalışmıyor.
konsoldaki wiiware oyununo eğer SD karta taşırsam yine çalışmıyor.
wii hafızasını kullanmadan SD karttan nasıl çalıştıracağız oyunları.

Re: SD karttan oyun çalıştırma hakkında
21 September 2009 22:03
Sende yüklü olan IOS 60'da ve/veya IOS 61'de sanırım trucha bug'ı yok. O yüzden çalıştıramıyorsun.

Aşağıdaki programlardan biriyle IOS 60'ı ve IOS 61'i trucha bug'ı için yamayabilirsin.

Dop IOS Mod

WiiSCU (tavsiyemdir)

Yalnız sisteminde preloader yüklü ise dikkat! Bu programlardan biriyle yamanmış IOS 60 yüklediğinde preloader'ın IOS 60 üstündeki yamaları gider. Preloader açılır fakat preloader sistem menüyü açamaz. Peşine preloader'ı tekrar yüklemen gerekir.

Bootmii yüklemiş ve yedek almışsındır umarım.

Sd karttan vc/wiiware çalıştırmanın bir alternatifi de waninkoko'nun en son çıkan custom ios'u (r14 idi sanırım) ve triiforce isimli programı kullanarak. Wad manager'ın 1.5 sürümünde nand emülasyonu özelliği var. Gerçi bunu yapmak daha zahmetli.

Sisteminde bootmii yüklü değil ise IOS 60'ın bozulması sistemden kaldırılması halinde wii full brick olur! (4.0 ve 4.1 sistemler için)
22 September 2009 00:25
wii daha önce 3.2e yüklüydü.
3.2e yüklüyken starfall,preloder ve bootmi kurmuştum.
bootmi ile sistemin komple yedeğinide almıştım.
konsolda wiikey2 çip'de var. genelde wiiyi usb loader ile kullanmaktayım.
bu wii sport resort'u CD'den veya usb loader gx ile çalıştıramamıştım. güncellemelerden kaynaklı olduğunu düşünüp önce waninkoko'nun 4.1 update dosyasını yükledim. fakat hem wii sport resort çalışmadı hemde settings'de menü hala 3.2e gözüküyordu.
bende ne olacaksa olsun diye 2 gün önce nintendo serverinden 4.1e update yaptım.
güncellemeden sonra wii sport resort oyunu hem CD'den hemde Usb loader gx ile çalıştı.
zannedersem güncelleme ile starfall ve preloader uçtu.( sistem açılırken reset tuşuna basınca açılıyordu ama şimdi açılmıyor preloader )
preloader çok önemli değil kurmasamda olur nasılsa bootmi kurulu sistemde
yanlış birşey yapmamak için tekrar sorayım dedim
1-makinamda hangi ios yüklü nasıl anlarım?
2-tavsiyedir dediğim WiiSCU programı homebrew'dan çalıştırıp baktım.
şimdi ios upgrade ve menü upgrade menüsü var. birde her İOS menü için ( No , -trucha , +trucha ) üç seçenek var
orada benimki hangi ios ise sadece o seçeneği +trucha olarak seçip mi install 'a basacağım.

1 kez düzenlendi. En son 22/09/2009 01:32 tarihinde fredy2 tarafından düzenlenmiştir.
22 September 2009 07:03
1. Sistemde yüklü kanal/ios vesaireyi görmek için bir kaç alternatif mevcut
a. Anytitle deleter, bununla aynı zamanda kanalları silmek de mümkün.
b. Title lister, benim bushing'in programına yaptığım modifikasyon, sd karta listeyi atabiliyorsun bununla.
normal, ios 249 kullanan

2. Aynen +trucha seçip install diyeceksin, IOS 60 ve IOS 61'i bu şekilde yamayıp yüklemen yeterli... Sisteminde preloader olmadığı için problem yaşamazsın, bootmii yükleyip yedek aldığın için (yedek almasan da daha uzun da olsa yine çözümü var) korkmana da gerek yok.
22 September 2009 13:32
wiiscu programı ile İOS60 ve İOS61 'i +trucha seçerek install yaptım işlem tamamlanınca restart edip SD karta kopyaladığım oyunları tekrar denedim yine açılmıyordu.
SD karttaki oyunları silip wii konsoldan copy ve move tuşları ile tekrar denedim.

move tuşu ile taşıdığım oyun çalıştırmak istediğimde ( failed to lounch mesajı çıkıyor )
copy tuşu ile SD karta kopyaladığımda ise konsoldan silmezsem SD karttan çalışıyor. fakat konsol hafızasından kaldırınca ( this channel cannot be launched on this wii console ) diye mesaj çıkıyor.
22 September 2009 13:46
SD kart'a daha önce taşınmış olanların çalışmaması normal ama sonradan yüklediklerinin çalışmaması enteresan...

Ben bu şekilde çalıştırabiliyordum, 60 ve 61'in trucha yamalı halleri ile yani. Bir daha yapmayı dene istersen belki de download esnasında hata falan almışsındır. Hata alırsa doğrudan çıkabiliyor program.

Olmadı dop-ios, o da olmadı trucha bug restore programını dene
Trucha bug restore programına link : [gbatemp.net]

ps: ha bu arada sendeki IOS 36 trucha bug'lı değilse WiiSCU düzgün çalışmamış olabilir, 36'nın trucha bug'lı olma şartı var onun için de. En temizi bu TBR ile IOS 36'yı trucha'lı yapıp sonra diğer programlardan biri ile 60 ve 61'i yamamayı deneyebilirsin.

1 kez düzenlendi. En son 22/09/2009 13:52 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
22 September 2009 15:56
evet sen söyledikten sonra Wiiscu programı ile tekrar yaptım fakat 1 satırda hata veriyormuş sonradan farkettim.

ios 36 trucha bug'lı değildir herhalde öyle birşey yapmamıştım daha önce

şimdi TBR programı ile ios36'yı trucha bug yapayım diye açtım

ilk menüyü B ve 1 tuşları ile geçtikten sonra IOS36 ve alttaki seçeneklerini değiştirmeden
download IOS from NUS seçeneği ile yüklemeyi denedim.
internetten dosyaları falan indirdikten sonra A install menüsü çıkıyor

A ya basınca

Es_Addtitlestart returned: -2011
You need to use an IOS with trucha bug.
that's what the OIS15 downgrade is good for...
İosd36 installation failed.
press any button to exit

diye mesaj çıkıyor.

wiiscu programı ise şu mesajı veriyor.

es_addcontentsratt(0000000100000003c, 0= failed: -1017
install returned -1
installation complete
(-) patchmii_install ; returned -1(*) press any key to quit

şu anda takıldım ne yapacağımı bilmiyorum

1 kez düzenlendi. En son 22/09/2009 16:01 tarihinde fredy2 tarafından düzenlenmiştir.
22 September 2009 16:16
[gbatemp.net]

Üstteki linkte Patching IOS36 diyerek verilmiş... Önce trucha bug'sız IOS 36 kullanılıp IOS 15'e trucha bug çakılıyor sonra da 15 kullanılıp 36 yamanıyor..

Yalnız sende hali hazırda IOS 249 olduğundan bunlara girmene gerek yok. Normal Dop IOS'u kullanarak IOS 36'yı yamayabilirsin. Linki aşağıda,
[www.wiibrew.org]

Dop IOS Mod'da da ios seçimi varmış, onda da 249'u seçip akabinde yine 36'yı yamaman mümkün.
23 September 2009 00:31
son söylediğin Dop İos ile ios36'yı trucha bug ile yamadıktan sonra
wiiScu ile ios60 ve ios61'e trucha bug yükledim bu sefer hata vermeden yüklendi

ve şu anda SD karttan wiiware oyunları sorunsuz çalışıyor.

valla bayram bayram senide baya uğraştırdık. herşey için sağol
benim ufaklığa bir sürü wiiware oyunu hediye etmiş oldun.
24 September 2009 18:08
bu arada bir yanlış bilgi vermişim smiling smiley
IOS 61'in bütün bu olan bitenle alakası yokmuş ve hatta trucha için yamanması shop kanalının saçmalamasına da sebep oluyormuş. WiiSCU ile istersen onu tekrar trucha'sız haline çekebilirsin.
25 September 2009 07:48
tamam düzelteyim o zaman

( No , -trucha , +trucha ) üç seçenek vardı hangisini seçmek lazım -trucha'mı yoksa No'mu ?
25 September 2009 08:50
-trucha sanırım, yahut nusd ile IOS 61'in wad'ını indirip wad manager ile de install edebilirsin.
27 September 2009 00:29
Nus download ile IOS 61 Wad'ını indirip kurdum.
25 October 2009 11:52
Şimdi SD karta oyun aıtp yüklemenin yöntemi nedir? IOS 60'ın trucha bugi ile yamanması mı yoksa yanında 61'i de yamasak olur mu? Fredy başka bir mesajda 60'ın +trucha bug ile yamanması gerektiğini söylemiş.

Tam yolu nedir?
25 October 2009 12:07
Kendi soruma kendim cevap vereyim smiling smiley

Wiiscu ile IOS 60'ı +trucha yaparsanız sorununuz çözülüyor. Ayrıca ben shp kanalını ordan updatete ettim çalışıyor şimdi.
25 October 2009 12:34
61 araya kaynadı yanlış bilgi olarak, sonra düzeltmiştim. IOS 60'ının trucha yamalı versiyonunu yüklemek yetiyor. (Preloader yüklü ise preloader'ı akabinden tekrar yüklemek gerekir bu arada)
26 October 2009 07:38
Waninkoko'nun 4.0 update'ini yaptıktan sonra Wiiware oyunları SD karttan çalıştırmak için Wiiscu ile IOS 60'ı +trucha bug ile yamadım. Bir problem çıkmadı. Ondan önce de DOP-IOS ile IOS 36'yı güncellemiştim (Wiiware oyunlar için, gerçi IOS 36'nın bir faydası yokmuş sadece 60'ı yamamak yetiyormuş).

Bazı Wiiware oyunlar SD'den çalışmıyor Wii kilitleniyor bilginize. Gerçi kanal olarakta çalışmıyordu ama neyse. Onlardan uzak dururuz artık.

Ayrıca oyunu SD karta attıktan sonra Wad manager'dan kanal versiyonunu uninstall etmek isterseniz oyunlar çalışmaz. Oyunları SD karta (wii settings, data management, channel'den move komutu ile SD karta atacaksınız). Bu şekilde yaparsanız Wii'nin ana ekranından oyunları kaldırıyor (kaldırıyor derken kanal ticket'ı falan kalıyor. Kalması da gerekiyor yoksa oyun çalışmıyor).

Bilginize.
26 October 2009 08:35
@tuzruhu : çalışmayan oyunlar ya video modundan ya da oyunun istediği ios'un sistemde bulunmamasındandır. Yoksa sd karta atılıp çalışmayan oyun ana menüde de çalışmaz smiling smiley
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 54
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!