Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Hardmod bir makinaya Softmod İşlemi

Gönderen DuncanIdaho 
Hardmod bir makinaya Softmod İşlemi
12 October 2009 13:40
Merhaba arkadaşlar,

Hardmod (wiikey 1.9) bir wii ye softmod atacağım, cihaz 2008 öncesine ait ve 4.0 var üzerinde.

Bu durumda buradaki 1-2-4 nolu işlemleri yapacağım (HBC, Baloncuk problemi ve cIOS)

Burda yazılanlar dışında hardmodtan dolayı dikkat edeceğim bir durum var mı ? DVDX i kurmamayıdüşünüyorum örneğin.

Amaç usbloader , wiiware ve custom yazılımları çalıştırabilmek başka birşey istemiyorum ne kaldı bilmiyorum ama smiling smiley

Re: Hardmod bir makinaya Softmod İşlemi
12 October 2009 14:05
Hayır dikkat etmen gereken bir şey yok. dvdx'i kurmayı düşünseydin onunla ilgili çalışmama durumu söz konusu olabilirdi ama ona da ihtiyaç yok, mplayer ce gibi uygulamalar normal cios'ları da kullanıyorlar. bir tek emülatörler var ve bazı homebrew programlar (ftpii) var dvdx'i kullanan.

Bootmii ile yedek al mutlaka, makinene boot2 seçeneği ile kurulabiliyordur.
12 October 2009 15:04
tamam dostum, zaten senin tavsiyen o yöndeydi mümkün ise boot2 ye diye, yedek nasıl alınır bilmiyorum ama herhalde hbc ye bunun ile ilgili bir utility geliyordur nand backup ile ilgili , sırf bunun için zaten dün 2 gig bir sandisk sd aldım. bir o aşamaya gelelim,

pek yakında dönüyor olacağım smiling smiley teşekkürler
12 October 2009 15:12
Bootmii ile ilgili rehber hazırlayacağım ama SD kart problemim var. Benim hatun'un cep telefonundaki mini SD kart çalışıyor, Transcend SD kartlar çalışmıyor. Yine bir aksiyon yapmam lazım geceleyin.

Bootmii neden SD kart seçiyor derseniz, Bootmii'yi kurduğunuz zaman SD kartın Root'una bir klasör kopyalıyor. Wii'yi kapatıp açtığınız zaman bu program sayesinde SD karttan programı çalıştırarak boot işlemi yapıyor. İşte sorun burda. SD kart seçiyor Wii. Neyse bu akşam bir şafak harekatı yapayım da gece büyük ihtimal rehberi yüklemiş olurum....
12 October 2009 17:12
valla benimde aklımda nerden kaldıysa transcend wii de sorunlu kalmış o yüzden almadım, hatta shdc falan bile bakmadım, biraz yavaş olsun sağlam çalışsın,

benim operasyonda şafak olmalı, bizim hatunda softmod istemiyor, brick olayını öğrenmiş nerden öğrendiyse.. smiling smiley
12 October 2009 17:32
Oha helal olsun senin eşine, ben böyle bir olay duymamıştım hiç bir hatun bu işlerden anlasın smiling smiley

Bu arada SD alacaksan SANDISK al mutlaka.
12 October 2009 18:54
Yep, sandisk'ler çatır çatır çalışıyor, test edildi, onaylandı smiling smiley

Ha bu arada softmod brick etmez, bilinçsiz yapılan softmod brick eder smiling smiley
13 October 2009 05:55
Merhaba arkadaşlar,

Operasyonu hafif sıyrıklarla atlattık, işlemi mevcut 512 mb sd üzerinden yaptım, 1 ve 2 nolu adımları sorunsuz halletim (boot2 install) . Ancak CIOS yüklerken

[[i]*] İşlem bittiğinde homebrew channel'e geri döneceksiniz, tekrar TBR programını çalıştırın. Aynı işlemleri bu sefer ilk seçim yaptığınız yerde IOS 15'i seçerek, ikinci kısımda da IOS 36'yı seçerek yapın.. İlk işlem IOS 15'i yamama idi, bu işlem de IOS 36'yı yamamak oluyor. Yama seçenekleri daha fazla burada, yes/no şeklinde sorulan tüm yamalara yes'i seçerek cevap verin.[/i]

Adımında ES ile ilgili bir hata verdi, tabii gece vakti yaparken tam bakamadım, birkez daha denedim bu adımı ama aynı hatayı aldım, herhalde bir yamayı yapamadı diye diğer adımlara devam ettim, IOS15 restore vs.

Şimdi tam anlamıyla yamadım mı emin olamadım, ancak daha fazla kurcalamadan bir nand backup alayım diye wind yükledim ancak sd de yer olmadığından diğer 2 gig sd ye apps klasörünü aynen kopyalayıp wind i onun üzerinden çalıştırdım ancak backup sd için 1 e bas diyordu sanırım ama birşey yapmıyordu. Backupi alamayınca geceyi bu adımda bitirdik , bu gece devam edeceğiz inşallah . Günün soruları

1- Nand backup i nasıl alırım en hızlı biçimde
2- Trucha yaması oldu mu nasıl emin oluruz .IOS check uygulaması ile baktığımda uzun bir liste geliyor başında IOS 36 reve 3094 yazıyor.
3- Wiiflow u da hızlıca denedim ama IOS 249 rev 9 gerekiyor gibi bir şey yazdı, bu da ek bilgi olsun

yorum ve uyarılar.
13 October 2009 07:09
DuncanIdaho demiş ki:
> Şimdi tam anlamıyla yamadım mı emin olamadım,
> ancak daha fazla kurcalamadan bir nand backup
> alayım diye wind yükledim ancak sd de yer
> olmadığından diğer 2 gig sd ye apps
> klasörünü aynen kopyalayıp wind i onun
> üzerinden çalıştırdım ancak backup sd için
> 1 e bas diyordu sanırım ama birşey yapmıyordu.
> Backupi alamayınca geceyi bu adımda bitirdik ,
> bu gece devam edeceğiz inşallah . Günün
> soruları
>
> 1- Nand backup i nasıl alırım en hızlı
> biçimde
> 2- Trucha yaması oldu mu nasıl emin oluruz .IOS
> check uygulaması ile baktığımda uzun bir liste
> geliyor başında IOS 36 reve 3094 yazıyor.
> 3- Wiiflow u da hızlıca denedim ama IOS 249 rev
> 9 gerekiyor gibi bir şey yazdı, bu da ek bilgi
> olsun
>
> yorum ve uyarılar.

Cios kurulumunu yapmamış ya da yapamamışsın gözüküyor.Tabii hepsinden önce TBR'de yaptığın IOS 36'ya trucha bug'ı getirme işinin başarılı olması gerekiyor. Baştan dene istersen.

Trucha yaması var mı yok mu ios check programının çıkardığı listede vardı yamulmuyorsam. Tüm ios'lar için trucha bug'ı ve diğer açıklar var mı yok mu gösteriyor program.
13 October 2009 07:50
üstad, cios prosedürünü tekrar baştan yapayım o zaman sorun olmaz sanırım..
13 October 2009 10:53
Ben de kısmi nihayete ulaşmış, yeni bir kullanıcı olarak senin karşılaştığın sorunla karşılaştım. Bence kesinlikle cios kurulumun gerçekleşmemiş. Ben bu olayı aynı işlemi 2. kez yenilediğimde çözdüm. Zaten ios249 rev 9 uyarısını almayınca yüklemenin gerçekleştiğini göreceksin...
13 October 2009 17:25
merhaba arkadaslar,

yeniden cios atmadan nand backup alacagim ancak acilisti health uyarisindan once bir kere bootmi acilisini yakaladim daha da gelmedi.

acip kapadim , elektrigi cikardim, sd karti cikardim taktim, boot klasorunu check ettim, yalandan boot.ini editor ile delayi 10 sn yapip kaydettim ancak gelmiyor.

Nedir problem anlamadim. İkinci problem su anki boot dizinin oldugu sd 512, 2gig lige yedek alacagim nasil olacak. boot acilis ekraninda (gelirsem insallah) 512 ligi sokup , 2gig olani takabilecek miyim ?

bu gece devam bu is bitmeli smiling smiley
13 October 2009 19:24
Yedek alırken boot klasörünü kopyalaman yeterli. Alternatif olarak hackmii installer'ı tekrar çalıştırıp ek olarak ios şeklinde olanı yükleyip onunla da yedek alabilirsin. Ios olarak yükleyince homebrew channel'da home tuşuna basıp bootmii'ye geçebiliyorsun. Ama pek tabii güvence için öncelikle açılışta çalışmasını sağlamak mantıklı.
14 October 2009 07:53
SD kartını değiştirip 2 gbyte olanına bootmii dosyalarını kopyala, sd kartı wii'ye tak öyle çalıştırmayı dene. Eğer Bootmii dosyaları SD kartta olduğu halde bootmii'den açılmayıpta Health ekranı geliyorsa SD kart yüzündendir büyük ihtimal. Bootmii yüklendiği zaman açılışta birkaç saniyelik bir gecikme oluyor. Bu gecikme sırasında SD kartta (ki wii'nin tercih ettiği bir modelse) Bootmii dosyaları var ise aşağıdaki Bootmii ekranı geliyor.

Büyük ihtimal daha önce sözveripte yapamadığım şu Bootmii rehberini bu akşam hazırlayabilmeyi planlıyorum. Bugün eve işte götüreceğim için bayağı bir vaktim bilgisayar başında uğraşmak ile geçecek. Ayrıca bende yeni bir yedek alsam iyi olur. Zira 4.2'ye geçmeyi ve hack işlemi yapmayı planlıyorum.
14 October 2009 10:48
merhaba arkadaşlar,

Evet tüm adımları baştan yaptım, bu sefer dvdx 'i de yükledim, gerçi sorunla ilgili değildi ancak ftpii falan kullanma ihtimaline karşı onu da kurdum. işlemleri yeni aldığım 2 gig sandisk sd ile yaptım (sorunsuz çalışıyor)

Şimdi her açılışta bootmii ekranı geliyor (Tuzruhu artık bu rehberi bende ilk firsat yazarım, bootmi ile yedek almak üzerine ancak bu yazacağımız rehber varsa diğer utilityler ile backup almayıda içermeli onlar hakkında bilgim yok). backuptan sonra zaten özgüven artışı ile , cios upgrade yaptım , wiiflowu da çalıştırdım. Şu an çalışmayan birşey kalmadı.

Wiicrazy ilk denemede sdexplorer çalışmamıştı sanırım bu uygulamada dvdx i istiyor diye algıladım .

Şimdi iki konu var kafama takılan: Bunlara bakacağım 1. ntsc-u wiiware ler problem çıkardı , bunları nasıl uysallaştırırız. 2. herhangi bir homebrew uygulamasını ayrı bir kanal yapabiliyor muyuz ?

Tüm arkadaşlara teşekkür ederim
14 October 2009 12:06
HBC zaten SD'ye bağlı değil ki, kanal olarak yükleniyor. Ben mi soruyu yanlış anladım?
14 October 2009 13:39
eozen81 demiş ki:
-------------------------------------------------------
> HBC zaten SD'ye bağlı değil ki, kanal olarak
> yükleniyor. Ben mi soruyu yanlış anladım?

benim kasteddiğim, örneğin hbc altında çalışan bir oyun var, bunu tamamen ayrı bir kanal olarak ayarlamak mümkün mü ?

bu arada kanalların nasıl taşınacağını bilmiyordum wiiware yüklenip ana ekranda gözükmeyince keşfetmek zorunda kaldım, kanalın üzerine gelip A+B aynı anda basınca kanalı istediğimiz yerlere taşıyabiliyorsun, mii channel vs yi ana ekran dışına alarak oyunlara yer açtım ..
14 October 2009 14:02
HBC kanal olarak yükleniyor ama uygulamalarını SD kartta apps klasörüne atıpta çalıştırabiliyorsun. Misal Wad manager veya Gecko-Os, MplayerCE gibi.
14 October 2009 15:52
Yapılabiliyor, wadder isminde uydur kaydır bi program var onunla smiling smiley
wadder.net buradan indirebilirsin.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 63
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!