Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Wii için İhtimaller

Gönderen THE_CROW 
Wii için İhtimaller
31 August 2013 18:08
Merhabalar arkadaşlar,

Herşeyden önce sitedeki yardım sever arkadaşların rehberleri ile bir çok şeyi yine sizlerin sayesinde çözdük ve başardık. Fakat insan bu işlerin içine dalınca da bir çok pratik şey aklına geliyor. Fakat sonuçlarını kestiremediğinden de malumdur brick ya da software os gibi problemleri zaman zaman göze alıyor zaman zaman da korkarak hareket ediyor. Bir kaç tavsiyem ve çözüm konusunda açıklamam olacak. Sorularım bu konuda uzman olan arkadaşlara olacak ama çok ince bir çizgide olacağı için tecrübesi sabit olan arkadaşlardan bizzat yardım istiyor olacağım.

Herşeyden önce softmod yaparken bazı arkadaşlarımız bir sorunla karşılaşabilirler. Heleki önceden softmod yapmış olupta sonrasında hata almış olanlar. Genelde bu tarz alınan problem ise Homebrew Channel'a girince sistemin kendini resetliyor olması. Bir çok sitede bunu araştırdım ama sadece bir yerde gördüm. Bu genelde IOS36 v3351 de bir sorun olunca ya da üstüne farklı bir mod yüklenince oluşuyor. Genelde bu tür problemler ( üstüne yazılmış ios lar, stubbed lar vs. ) DOP-IOS adlı araçla düzeltiliyor. Tabiki ilk yapacaklarınıza hemen geçelim ;

1-) Önce En alltaki seçeneğin bir üstündeki parantez içinde yazan (Syscheck) veya (System Check) (genelde versiyona göre bu yazı değişmekte) seçeneğin üstüne gelip A tuşuna basıyoruz. Gelen ekrandan yine A tuşuna basıp devam ediyoruz. Bir çok satır döküm verecek. Sonrasında devam etmemizi isteyip istemediği sorulacak. Siz de devam etmek için yine A tuşuna basacaksınız. Bittiğinde yine A tuşuna basıp çıkın. Sonrasında "Delete Stubbed IOS" seçeneğine gelin. A tuşuna basıp devam edin. Ana ekrana tekrar dönecektir. ORadan da En üstteki IOS sürüm bilgisi olan IOS36 v3351 i ayarlayıp yükleyin. İşlem bittiğinde homebrew channel a dönün ve wii ı yeniden başlatın. Sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.

2-) Game Cube oyunlarını zaten Game Cube CD leri ile direk oynayabiliyoruz. Fakat bir emulatör ile Wii üzerinde SD karttan oynamak mümkün. Bunun için gerçekten bilmeyen arkadaşlara kabir azabı gelebilir. Ben bile çözebilmek için saatlerimi harcadım. Bakmayın herkes şunu yükle bunu yükle diyor. Ama gerçekten baş ağrısı olan bu işlerde IOS'lar ne yazık ki. Herşeyden önce bir eksisi daha var bu emulatörlerin ; Hiç biri adam gibi USB'den oyunu yükleyemiyor. İlla SD karta kopyalamak zorunda. Neyse gelelim çözümümüze ;

Önce size gereken yazılımlar ;

1-) Dios-mios Lite Booter r30

2-) Birden fazla alternatifi olduğu için sizlere bir liste vereceğim. Listede size uygun olan özellik açısından işinize yarayannı indirmeniz. Bakın bu konuda bir çok insan yönlendirmiş insanları. Fakat en iyisini yine kullanıcının kendisi bileceği için seçimi siz yapmalısınız. Aralarında tabiki SD/USB/USB HDD uyumlu-uyumsuzluklar, AR code destekli olanlar ve olmayanlar da mevcut. Tabi görsellik herşey derseniz de benim tavsiyem sadece 2 loader dan yana ; USB Loader GX veya Configurable USB Loader.

Listeye Buradan bakabilirsiniz

3-) Hepsini yükledikten sonra gerekli ayarlamaları yapıp Emulator menüsünden Dios-mios'u seçin. USB HDD deki oyunu ne yazık ki önce SD karta kopyalayacak ve sonrasında oyunu başlatacaktır. Tabi Configurable USB Loader'da bu iş hızlı iken Wiiflow da gerçekten kabir azabı. 2 saat beklettiği oldu wiiflow'un. Artık dayanamadım kaldırıp Configurable USB Loader yükledim.

Not : Herşeyden önce bazı ön tanımlı şeyleri hatırlatmakta yarar var. Mesela bazı yenilikler mevcut ve ille de WBFS destekli bir USB HDD ye ihtiyaç yok. Ama tabiki ön tanımlı olarak HDD yi Fat32 ile biçimlendirmeniz şart ki oyunları görebilsin loader lar. Dios-mios ile birlikte DmToolbox adlı bir araçta geliyor. Herşeyden önce .gcm ya da .iso,.ccd,.cue gibi formatları bu araç ile convert etmek zorundasınız. Yoksa oyunları loader görmeyecektir. USB HDD'nin kök dizinine ise "games" adlı bir klasör oluşturun. DmToolbox aracı zaten oyunların ID lerine göre klasör oluşturuyor ve conver işlemi bittikten sonra olduğu gibi HDD ye kopyalayın. Bazı oyunlar 2 CD olduğundan tek tek convert etme olayını da göz önüne alırsak, malumdur aynı klasör adıyla bir klasör daha oluşturacak Dmtoolbox. Bunu da göz önünde bulundurum ve 2. cd leri farklı bir kaynak belirterek convert edin. Mesela 1. cd nin output dir yeri c:\users\Desktop da ise 2. cd için bunu C:\users\desktop\new olarak göstermeniz gerekmektedir. Program hata vermez, fakat 1. cd yi ararsanız da bulamazsınız. Çünkü 2. cd nin klasör adı da aynı olacağından üstüne yazıyor.

Bir diğer önemli emulatör ; Wiisx.

Evet arkadaşlar bu emulatör ile de PSOne oyunlarını oynayabiliyorsunuz(!) sözüm ona. Fakat çok ekmek yemesi gerekiyor geliştiricilerinin. Sebebi ise Gamecube emulatörleri kadar kararlı ve satbil olmaması. Her oyunu çalıştırmaması ve sık sık wii yı dondurması. Fakat diğer emulatörler gibi de eksra IOS ya da dios-mios gibi eklenti istememesi bir avantaj. Size bu konuda biraz daha sabredin demekten başka bir çare yok ne yazık ki. Kendi sitelerinde bile geliştiriciler 5-10 oyun haricinde görsel gösteremiyorlar. O da malumdur 7+ oyunlarından öteye gidemiyor.

Özellikle uzman arkadaşlara şöyle bir sorum olacak ;

Herşeyden önce biliyoruz ki bazı araçlar, loader lar, plugin ler channel lar birden farklı IOS sürümlerine ihtiyaç duyuyorlar. Mesela usb loader GX de USB portu değiştirmek için Hermes IOS'u istiyor. 202/222/250 sanırım sürümleri. Diğerleri de farklı versiyonları istiyor. Şimdi öyle bir pratikleştirme olmalı ki hepsini yükleyebilmeli ve bu konuda ekstra IOS gerektirmeden kullanabilmek mümkün mü ? Yani sırasıyla hiyararşi mantığı ile bakıp yükleme yaptıktan sonra ; heh işte şimdi bunda hepsi takır takır çalışır diyebileceğimiz bir olay söz konusu olabiliyor mu ? Yoksa her IOS farklı bir meyvedir mi ? Bunu geliştirmemiz mümkün mü yoksa yine ucuz etin yahnisi muhabbetinde usbloader için şunu kur diğeri için eskisini kaldır ile uğraşıp biri için diğer IOS u feda etmek zorunda mıyız ?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Re: Wii için İhtimaller
06 September 2013 05:08
Merhabalar, Herşeyden önce arkadaşların işlerinin yoğunluğundan biraz monolog bir yazı oldu benimkisi. Affedin ama en azından her yaşanan tecrübe paylaşıldığında diğer arkadaşların yapacakları hataların önüne geçmiş olabilir düşüncesiyle kendi yaptıklarımı, sorduğum soruların cevaplarını da yine kendim vereyim dedim. Malum sitedeki diğer arkadaşlar müsait olmayabilirler.

Öncelikle Sorduğum soruları cevaplayayım ;
Herşeyden önce USB Loader GX'in usb port değiştirme olayı tam bir felaket. Yani "port 0" varsayılan seçenek olarak geliyor bildiğiniz üzere ayarlarda. Hermes'in IOS larını ( 202/222/223/250 ) yüklediğinizde bu seçeneği yine değiştirmenize olanak vermiyor. Yani demek oluyor ki oyun yüklemek istediğinizde mecburen 0 numaralı portu kullanmak zorunda olduğunuz. İşin görünmeyen tarafı ise iki portta da bir aygıt varsa bunları görüyor. Sadece seçeneklerden birincil olanı değiştiremiyorsunuz.

Evet bir çok IOS'u yükledim, denedim. Hermes'in de IOS ları ve Dx cios larını da yeni versiyonlarına yükselttim. Sonuç ? Tabiki bazı IOS sürümleri bazı durumlarda gerekli olduğundan, tercihen hangisi gerekli ise onu yüklemek. Hepsini bir anda yükleme şansınız olmuyor. Bende yüklü olanlar ; Hermes ios ( 202/222/223/250), cIOSX d2X v8, tabiki olmazsa olmaz IOS 236. Kullanabildiğim programlar ise ; uloader (doğal olarak hermes in loader ı ), usb loader gx, dop-ios, MMM, Dios-mios. Sorunsuz çalışıyorlar. Bu arada birincil olarak WBFS formatına dönüştürmediğim halde Wii oyunlarını da başarıyla oynayabiliyorum. Aynı usb HDD içerisinde birincil Fat32 formatlı bir bölüm var. Bu birincil bölümde Game Cube oyunları, ikincil bölüm olan yerde ise WBFS formatlı Wii oyunları var. Ortalama oyunlarla devam ediyorum. En son oyunları hiç denemedim. Zaten Wii Backup Manager kullananlar bilir. Eğer ki farklı bir ios desteği var ise oyunun bu konuda sağ sütunda gösteriyor olması.

İyi eğlenceler...

1 kez düzenlendi. En son 06/09/2013 05:09 tarihinde THE_CROW tarafından düzenlenmiştir.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 55
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!