Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Yeni Wii 3.4E için softmod işlemine başlayacağım, bazı sorularım var..

Gönderen SLY 
SLY
Yeni Wii 3.4E için softmod işlemine başlayacağım, bazı sorularım var..
29 November 2009 15:56
Arkadaşlar selam,

Yeni bir Wii aldım. v3.4E gözüküyor. seri numarası ise "LEF120811..." şeklinde gözüküyor. Henüz cihaza hiçbir şey yüklemedim, virgin wii diyorsunuz sanırım. smiling smiley

Yapmak istediğim download ettiğim yeni ve eski oyunları problemsizce DVD'den ve USB Harddisk üzerinden makineye yükleyebilmek. Ayrıca DivX filmleri altyazı yükleyerek izleyebilirsem de iyi olur.

Softmod işlemine başlamak istiyorum. Yazılanların çoğunu okudum yalnız bazı kişilerin Wii versiyonları farklı olduğunda sıkıntı yaşamışlar. Mesela bir arkadaş v3.4E Wii'sini rehberleri sırayla takip etmesine rağmen çok uzun zaman sonunda çözebilmiş. Bu arkadaşın boot v2.4'tü. Rehberde yazılanları yaparak downgrade yaparsa makinesini brick edebileceği yazılmış.

Dolayısıyla rehberi sırayla uygulama konusunda kararsız kaldım. ve bazı sorularım var.

1-) Softmod işlemini uygulamam için hangi sırayı takip etmemi tavsiye edersiniz.

2-) Gördüğüm kadarıyla iki farklı cios versiyonu var, cios 36 ve cios 61 sıklıkla kullanılıyor. Hangisini kullanmam lazım..

3-) Yeni oyunlar v4.2 ile çalışabiliyormuş. Dolayısıyla yeni softmod uygulayacaklar için downgrade bir anlam ifade etmeyecek diy düşünüyorum ? Hangi cios versiyonu ile ve nasıl 4.2 versiyonuna çıkartabilirim ?

4-) 4.2 versiyonuna yükseltenlerin wii'leri bir ara kilitlenmiş ? Sonradan bazı işlemlerle bunun üstesinden gelerek 3.2'ye downgrade yapmayı başarmışlar. Yalnız benim makine 3.4E olduğundan, 3.2'ye downgrade brick sebebi olarak yazılmış...!!!!!

Kısacası nasıl bir yol izleyerek brick etmeden "yeni ve dokunulmamış virgin wii'mi" istediğim hale getirebilirim.

SLY

Re: Yeni Wii 3.4E için softmod işlemine başlayacağım, bazı sorularım var..
29 November 2009 16:48
SLY
Arkadaşlar selam,

Yeni bir Wii aldım. v3.4E gözüküyor. seri numarası ise "LEF120811..." şeklinde gözüküyor. Henüz cihaza hiçbir şey yüklemedim, virgin wii diyorsunuz sanırım. smiling smiley

Yapmak istediğim download ettiğim yeni ve eski oyunları problemsizce DVD'den ve USB Harddisk üzerinden makineye yükleyebilmek. Ayrıca DivX filmleri altyazı yükleyerek izleyebilirsem de iyi olur.

Softmod işlemine başlamak istiyorum. Yazılanların çoğunu okudum yalnız bazı kişilerin Wii versiyonları farklı olduğunda sıkıntı yaşamışlar. Mesela bir arkadaş v3.4E Wii'sini rehberleri sırayla takip etmesine rağmen çok uzun zaman sonunda çözebilmiş. Bu arkadaşın boot v2.4'tü. Rehberde yazılanları yaparak downgrade yaparsa makinesini brick edebileceği yazılmış.
Selam,

Şu sayfada : [sites.google.com] LU64+ başlığı altında boot2v4 ile gelen wii'lerin seri no'larını bulabilirsin.

Öncelikle seri numarasına bakılınca senin wii boot2v4 ile gelmiyor. 3.4'de problem yaşayan arkadaşın esas problemi TBR programı ile ilgili idi. Diğer yöntemde de menü ios'unun downgrade'i söz konusu olmadığı için brick tehlikesi yok. Diğer rehberlerde de aynı şekilde boot2v4 olsun olmasın brick tehlikesi yaratacak bir değişiklik söz konusu değil. 3.4 rehberi ile ilgili brick mevzu tamamen eski rehberde bulunan ios downgrader uygulamasından kaynaklanıyor. Bu programı boot2v4 içeren makinelerde kullanmak brick'e sebep olabilir zira program menünün kullandığı ios'u da downgrade ediyor.

SLY
Dolayısıyla rehberi sırayla uygulama konusunda kararsız kaldım. ve bazı sorularım var.

1-) Softmod işlemini uygulamam için hangi sırayı takip etmemi tavsiye edersiniz.

3.4 için geikmen adlı arkadaş için yazdığım rehberi uygularsan kesin sonuç alırsın. Diğer rehberde dediğim gibi IOS 36'nın değişik versiyonları ile ilgili bir nanelik var. Pek tabii cios kurulumu öncesi diğer rehberleri 1,2,3 sırasıyla takip edebilirsin.

SLY
2-) Gördüğüm kadarıyla iki farklı cios versiyonu var, cios 36 ve cios 61 sıklıkla kullanılıyor. Hangisini kullanmam lazım..

Şimdi öncelikle cios 61 derken tam olarak kastın nedir anlamasam da. Cios kurulum programları temel olarak orjinal bir ios'u alıp yamarlar ve boş bir ios slot'una yüklerler. Şimdiye kadar waninkoko'nun yayınladığı cios önce 36'yı kaynak olarak kullandı son 3-4 sürümdür de 38'i kullanıyor ama neticede kendisini hep 249 olarak yükler. Hermes diye başka bir vatandaşın cios'u var o da kurulum esnasında değişik opsiyonlar sunuyor... bunlar nadir belli oyunlardaki uyumluluğu sağlama adına yapılan seçimler. Yeni başlayan biri olarak rehberde de anlatılan waninkoko'nun Rev14'ü işini görecektir.

SLY
3-) Yeni oyunlar v4.2 ile çalışabiliyormuş. Dolayısıyla yeni softmod uygulayacaklar için downgrade bir anlam ifade etmeyecek diy düşünüyorum ? Hangi cios versiyonu ile ve nasıl 4.2 versiyonuna çıkartabilirim ?

Her oyun her menü versiyonunda çalışır önemli olan oyunun istediği ios'un sistemde bulunması. Softmod söz konusu olduğunda da zaten menünün hatta oyunun istediği ios'un hiç bir önemi kalmıyor zira oyun çalışırken hep cios'u kullanıyor oluyor. Onu da yüklüyorsun zaten. (Özel cios gereksinimi olan guitar hero falan gibi oyunları ayrı tutuyorum.)

4.2'ye geçmek istiyorsan geçmekte de pek bir sakınca yok (elindeki wii korean'dan pal'e devşirme değil ise ki seri numarası LEH ile başladığına göre değil). Sakınca yok çünkü exploit'ler, bootmii, homebrew channel hepsi temiz 4.2 sistemde bile kullanılabiliyor. Yine dediğim gibi oyunların çalışması ile wii'nin menü versiyonu birebir alakalı değil. Makinende çip olsaydı ve hiç softmod yapmak istemeseydin pek tabii durum farklı olurdu.

SLY
4-) 4.2 versiyonuna yükseltenlerin wii'leri bir ara kilitlenmiş ? Sonradan bazı işlemlerle bunun üstesinden gelerek 3.2'ye downgrade yapmayı başarmışlar. Yalnız benim makine 3.4E olduğundan, 3.2'ye downgrade brick sebebi olarak yazılmış...!!!!!

Kısacası nasıl bir yol izleyerek brick etmeden "yeni ve dokunulmamış virgin wii'mi" istediğim hale getirebilirim.

SLY

Bahsettiğin problemleri yaşayanlar muhtemelen çipleriyle bölgelerinden olmayan oyunları oynamaya çalışan kişiler. 4.2'de bölge koruması değiştirildi ve çiplerde bölge dışı oyunları oynamakta problem var. Daha önce de yazdığım gibi makinende boot2v4 olmadığı için downgrade senin için brick sebebi değil ama softmod yapacaksan ne downgrade'e ne de upgrade'e ihtiyacın var.

Şu da var, ben olsam hackmii installer'ı bir çalıştırır gerçek boot2 versiyonumu önce bir öğrenirdim. Sonuçta ben de seri numarasına bakarak söyledim boot2v4 içermediğini, bu %100 de güvenilir bir bilgi değil.

Olur da downgrade etmeye kalkarsan (sanmıyorum) makinenin brick olup olmayacağını tam olarak anlayabilirsin.
30 November 2009 00:39
bu ara kampanyalarla 3.4E wii ler piyasaya yayıldı.
WiiCrazy şu softmodu int. olan/olmayan için, ayrı daha basit adımlarla tekrar yazabilirmisin lütfen.
başka düzgün Tr forum olmadığına göre bu forumda bu işi takılmadan yapabilecek hale gelmemiz lazım. eğitim şart the finger smiley
diğer rehberde yazıştığımız üzere sorun yaşayanlardan dolayı rehber kafa karıştırıyor .
ayrıca terimler sözlüğüne de ihtyiaç var aslında (ios,brick,cios,wad,downgrade,hbc... nedir önden okumak lazım) kulaktan dolma gidiyor şuan.
30 November 2009 00:51
arkadasim ben wiicrazy adina konusmayacagim ama bu forumda suan yazilmis olan seylerin bir amaci ve mantigi var o da insanlara yaptiklari sey hakkinda bilgi vermek, anlamalarini ve ogrenmelerini saglamak
basta forumun iyice okunmasi bilgi toplanmasi gerekli su an var olan rehberlerin yeterli oldugu kanaatindeyim
ise koyulursun ve takildigin yerlerde gene soru sorabilirsin ama su an icin daha kolay bir rehber hazirlanmasini bekleme bence
30 November 2009 01:15
peki internet olmayanlar için hangi dosyaları indirmeleri ve nereye atmalarını da içeren sıralı bir rehber varmı sence.ben sıkıntı yaşayanların alternatif yükleme olarak anlatılanları ile kafam karıştığını söylüyorum.ve bu kişler için toparlamaya ihtiyaç olduğunu.yanlış bir dosya/sürüm yüklememek adına bu detaylar gerekli bizim için.
ben trucba bug ı yükelmeden sonraki cios38r15 adımını öğrenmek istiyorum.hangi wadlar ,programlar lazım.
eğer sen yönlendirebilirm dersen başlayabilirm hemen.takıldığım yerde buraya yazar bilgi alırım.ne diyorsun.
30 November 2009 01:32
indirilmesi gereken dosyalari wiicrazy arkadasim yazmis
indirilen dosyalarin uzantilarina gore sd karta yerlestireceksin
kisaca yazayim
wad uzantili dosyalari
sd:\WAD\herhangi bir.wad
dol uzantili dosyalar(programin ismi boot.dol olacak yani adi ne olursa olsun boot.dol adi verilecek)
sd:\apps\herhangi bir\boot.dol
wad kurabilmek icin wad manager programini
sd:\apps\wad manager\boot.dol
elf uzantili dosyalar
sd:\apps\herhangi bir\boot.elf
wad manager programini kullanirken programi calistirdiginda wadi nerden alacagini soran bir menu vardir orda sd karti sececeksin

yani indirdigin dosyalarin uzantilarina bakman gerekli
homebrew yani kisaca hbc yukledikten sonra dol ve elf uzantili dosyalari gerekli yerlere koydugunda hbc yi calistirdiginda gorursun
SLY
30 November 2009 01:44
Hızlı cevap için teşekkürler;

Şimdi hazırlanıyorum, yaptığım hazırlıkları ve bazı sorularımı aşağıya çıkarıyorum.. Yanlışım varsa ve belirtirseniz sevinirim.

1-) Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu

- Bannerbomb 4.1 ve altı için olanı indirdim. İçinde bulunan "private" klasörünü FAT32 formatlanmış SD kartın içine aynen kopyaladım.
- Hackmii Installer v0.6'ı sitesinden indirdim. İçini açtım ve "boot.elf" dosyasını SD kart içine kopyaladım.

BootMii public beta 4
The Homebrew Channel 1.0.6
DVDX v2

Yalnız Hackmii installer v0.6 içinde ayrıca "wiiload" isimli bir klasör daha var. Bu nedir , herahngi bir yerde kullanmam gerekiyor mu ??

Bootmii kısmının kurulumu ile ilgili rehber'den tam net anlayamadığım şeyler oldu. Wii 2008 sonu öncesinde üretilmişse farklı, sonra üretilmişse farklı boot2 kurunuz gibi bir cümle geçmiş, net olarak anlayamadım. Direk bu dosyaların içinde karşıma gelen seçeneklerle kurduğumda sorun olur mu ? Makineyi 4-5 gün önce aldım ama ne zaman üretildi bilmiyorum..!!!

- Hackmi installer'ı çalıştırınca boot2 versiyonunu öğrenip buraya yazarım ve işlemlerin devamında çıkabilecek bir sorun olup olmayacağı konusunda görüşünüzü almaya çalışırım.

2. Homebrew channel içerisinden program çalıştırma

Homebrew channel içerisinden program çalıştırabilmek için SD kart içine "apps" isimli bir klasör oluşturup, bunun içine çalıştırmak istediğim programları atacağım.

SB Loader, Neogamma, MPlayer, Homebrew Browser gibi uygulamaları yükleyebiliyoruz..

Hangi uygulamaları öneriyorsunuz ve bu uygulamaları nereden indirebiliyoruz. ?

3. Bootmii ile yedek alma

Bootmii ile mevcut sistemin yedeğini alacağım.

4. Cios yükleme

Bende bulunan wii v3.4E versiyonlu olduğundan rehberde belirtmediğin ama "geikmen" nickli arkadaşa önerdiğin aşağıdaki yöntemi uygulayacağım.

Burada dikkat etmem gereken başka birşey var mı ? Burada wad klasörüne ayrı ayrı birçok dosya yüklüyoruz, her işlemde SD kartı wii'den ayırıp bilgisayara takıp wad klasörü içindeki dosyayı değiştirip yeniden wii üzerinde mi işlem yapmam gerekiyor.?

IOS 16 üstünden yapılan eski rehber vardı, 3.4'de gayet güzel çalışan bir yöntem. Yeni wii'lerde brick'e sebep olabileceğini düşünerek kaldırmıştım. Lakin sadece IOS 16'nın kullanımının hiç bir sakıncası yok, downgrade kısmının kaldırılmış halini aşağıda bulabilirsin bu rehberin. Bir de bunu dene. Rehberdeki ios'ları google'layıp bulabilirsin.

**** 3.4 MENÜ İÇİN ****

Gereken dosyalar :

1. IOS16-64-v257-prod.wad (Bu dosyaya sitenin prensiplerinden ötürü link veremiyorum)
2. Standard Wad Manager (1.5)
3. IOS 16 kullanan Wad Manager
4. cIOS249-v7.wad (Aynen 1 nolu dosya gibi bu da bir wad dosyası, linkimiz yok)
5. Custom IOS R14 Installer
• 1 nolu wad dosyasını sd kartınızda wad isimli bir klasör açıp oraya kopyalayın.
• 2,3,5 nolu dosyaları homebrew channel içerisinden çalıştırabileceğiniz şekilde sd kartınıza açın.
• 2 nolu Normal Standard wad manager'ı çalıştırarak wad klasörüne attığınız IOS 16 wad'ını yükleyin.
• 4 numaradaki cios 249 R7'nin wad'ını sd kartınızdaki wad klasörüne kopyalayın.
• 3 numaradaki Custom wad manager'ı çalıştırarak cios 249 R7'nin wad'ını sisteme yükleyin.
• 6 nolu Custom IOS R14 installer'i çalıştırarak Custom IOS'u R7'den R14'e yükseltin. Bu aşama için wii'nizde internet bağlantınızın olması gerekiyor. (Kurulum için kullanılacak ios olarak 249 seçin)

5. Preloader kurma
6. Usb Loader yükleme
7. Backup launcher kullanımı
8. SD karttan wad çalıştırma

İlk 4 işlemi yaptıktan sonra diğer kısımlara da ayrıca bir çalışmam gerekiyor anlaşılan.. winking smiley

SLY
30 November 2009 01:54
cevap vereyim
wiiload a ihtiyacin yok boot.elf dosyasini atman yeterli
bootmii icin
programi calistirdiginda
hbc
dvdx
bootmii
karsilarinda kurulabilecegi veya kurulamayacagi yazar
bootmii nin karsisinda boot2 olarak kurulabilir yaziyorsa makinan 2008 cikislidir burda sevin cunki yedek alabilirsin ama sadece ios olarak kurulabilecegi yazarsa makinan yenidir yedek almak icin ugrasma
uygulamalara gelince cogu sitede var ve neicin olduklari da yazili okursan fikir edinirsin
eger boot2 olarak kurabiliyorsan bootmii yi ve yedek alirsan preloaderi kurma

unutmusum
wad dosyalarinin hepsini WAD klasorune atabilirsin tek tek atmana gerek yok diger uzantili dosyalar icinde bu gecerli

birde arkadaslar ben gecenlerde 3.4e versiyonlu bir wiiye hic problemsiz kurulum yaptim yani normal rehberleri denemeden baska yollara sapmayin versiyonunuza gore kurulum siralamasini rehberler yolu ile uygulayin hataaldiginiz problem yasadiginiz zaman diger konulari okuyup degerlendirin yani birinin yasadigi problemi herkes yasayacak diye bir sey yok

2 kez düzenlendi. En son 30/11/2009 02:04 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
30 November 2009 04:19
3.4E Wii ile internet bağlantısız sd karrtan softmod adımları;Bölüm 1

HBC ve bootmi den sonraki aşamalar;

1-Trucha BugRestorer(TBR) ı Home brewdan yükledim.Sağ üstte şimdi anladığım kadarıyla ios36 versiyonum rev3090 yazıyor.
2-IOS36 seçip(A) devam ettim 1 tuşuyla.
3-Menuden Downgrade IOS15 i seçtim(A).Bende wii internete bağlı olmadığından "Load IOS from sd card" seçeneğini seçip(A) devam etmek istedim.

Hata verdi.....V522 or 523 ios yokmuş bende.Buradan anlıyorumki internetten otomatik istediği dosyaları arıyor ve belirtiyor.Bulamazsa hata verip çıkıyor.
Öyle oldu nitekim dakika1 gol 1 yani. ihtiyacımız olan WAd dosyalarını bulmak gerekiyor. Nus downloader dan V523 bulup sd root una attım.Tekrar TBr yi açtım HBC üzerinden.3. aşamayı başarıyla bitirdim.HBC ye geri döndüm.

4-TRB yi tekrar çalıştırdım.Bu sefer IOS 15 seçtim. Gelen şıklardan "IOs36 Menu" yü seçtim.Sondaki şıkkada yes diyip en üstteki "Install patched Ios36"seçtim.

-Bu seferde 3351 yok dedi,çıktı..Anladımki ios36 nın 3351 ilazım.Buldum sd/rootuna ekleyip üstteki(4)şıkkı tekrarladım. Başarıyla yüklendi.HBC ye döndüğümde ekran ters dönmüştü.Hemen ilk yaptığım gibi HBC yi WiiMenü >Data Man.>Sd Card üzerinden tekrar kurudm.Ekran düzeldi.

5-IOS15 Restore işlemine geldi sıra.HBC üzerinden TBR yi açtım tekrar.IOS 36 yı seçtim.Sağ üstte son yüklediğim rev3351 ibaresi dikkatimi çekti.
Neyse çıkan menüde "Restore IOs15" seçtim.Sanırım sd/rootunda zaten bulunan IOS15 V523 ü ve v257 yi başarıyla yükledi. "IOS15 Restored" ibaresiyle HBC ye geri döndüm.

Geldim Cios38R15 i kurmaya.Son versiyon bu sanırım.Bu aşamada yukardaki anlatımda kafamda soru işareti var hala. cIOS249-v7.wad son sürüm dosyamı?Son şıkta yazılan;
"6 nolu Custom IOS R14 installer'i çalıştırarak Custom IOS'u R7'den R14'e yükseltin. Bu aşama için wii'nizde internet bağlantınızın olması gerekiyor. (Kurulum için kullanılacak ios olarak 249 seçin) " da internet yoksa ki yok ne yüklemeliyim.

Yada aşağıda linkini verdiğim sayfada aşağıda yazılanları uygularsam Cios38R15 i yüklemiş aynı işi yapmış olmayacakmıyım?

[www.wiilovemario.com]
Açıklama alıntıdır.;
Installation procedure

1-Create a directory sd:/apps/ios249
2-Unzip cIOS38_rev15-Installer.dol and copy it to sd:/apps/ios249
3-Rename cIOS38_rev15-Installer.dol to boot.dol
4-If your Wii is not connected to the Internet, copy IOS38-64-v3867.wad to sd:/
5-Remove all GameCube controllers and memory cards from the GameCube ports
6-Mute or lower volume of your speakers (the installer has loud music)
7-Insert the SD card in your Wii and start Homebrew Channel then the IOS249 app
8-IOS choice depends on your Wii type. Use D-pad to select then press A.
- If your Wii has been upgraded to 4.2 using Nintendo's official update process after a previous installation of IOS249, select IOS250.
-If you just used one of the 4.2 methods above, use IOS236
-If you just used the 3.3 through 4.1 method above, use IOS249
-If your Wii is 3.2 or less, use the default IOS chosen by the app
>If you tried this and the installer failed with a returned -2011 error, do the steps of the 3.3 or greater section above then retry this step.
9-Push A to accept the disclaimer
10-With the D-pad, select network installation if you are connected to the Internet or WAD installation if not, and push A
11-Let the installation complete
12-Press any button to reset when completed

Yukarda yazılanlar Cıos38R15i yüklemek için yeterli diyorsanız bu açıklamaya göre devam edeceğim.Bilgi bekliyorum.
30 November 2009 04:57
Cios38R15(son versiyon) veyaCustom IOS R14 installer ikisinden birini yapman yeterli onceki islemleri yapmissin zaten bunlarin wad olanini bulman gerek ben hic kullanmadigim icin bilmiyorum yanlis yonlendirmek istemem istersen kendin bi ara veya forumdaki diger arkadaslari bekle
bu son adim bundan sonra usb loader kullanabilirsin
altta yazanlari unutmusum
evet orada yazdigina gore wad dosyasi IOS38-64-v3867.wad bu
cios38r15 i apps icine atip wad kurulumunu secip wad klasorunden bu nu kuracaksin

1 kez düzenlendi. En son 30/11/2009 05:04 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
30 November 2009 08:52
dedezade'nin söylediklerine katılıyorum, bir iki farkla... TBR programı wad'ları sd kartın kök dizininden alıyor olmalı.

Ha bir de, bootmii'nin boot2'ye kurulamıyor olması ios olarak kurulmasına engel değil. yedek te alınabilir bu durumda. sadece alınan yedeğin güvenli restore'u yazılım yoluyla mümkün değil. Ama ileride doğabilecek kötü durumlar için alınan yedek yine de faydalı.

@riven4300 : senin gördüğün anlatımda cios'un r15 sürümü ile yapılmış. bu arada benim TBR'li rehberde de cios r7 geçmiyor hiç... 3.4 için olan IOS 16'lı rehberde geçiyor sadece onun da tek sebebi yaygın olarak wad formunda bulunabilir bir cios olmasından sadece.

Özetlemek gerekirse,
Herhangi bir rehberde offline kurulum için
-------------------------------------
a. TBR kullanılırken : IOS 15 ve 36'nın orjinal sürümlerinin sd kartın kökünde
b. Cios Installer kullanılırken : IOS 38'in programın beklediği ismiyle sd kartın kökünde
c. Wad manager kullanırken : İlgili wad dosyasının sd kart içindeki wad klasöründe

olması gerekiyor.
30 November 2009 10:14
Merhabalar,
Burada yazılanları Siyah renk Wii ile de uygulayabilir miyim? Versiyon 4.1E
Ayrıca başlamadan önce versiyonu 4.2 ye yükseltmem bir sorun oluşturur mu?
30 November 2009 11:05
[konsol.tepetaklak.com] burada ki adimlari uygulayacaksin 4.1e de kal bence ama 4.2e ye de yukseltmende sakinca yok
ben 4.1e olarak kullaniyorum gayet memnunum
yanliz bildigim kadariyla bu siyah wiilere yukleme yaparsan sadece usb loader kullanilabiliyormus kopya dvd okumuyormus

1 kez düzenlendi. En son 30/11/2009 11:10 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
30 November 2009 11:43
Çok teşekkürler,
Zaten dvd'ye yazmak usb harddiske atmaktan daha çok uğraştırırdı.
Peki 4.1 ile 4.2 arasında ne fark vardır? İşe yarar birşey geliyor mu?
30 November 2009 12:33
4.2'de 4.1'e göre eklenmiş işe yarar tek bir şey bile yok. Tamamen anti-piracy amaçlı çıkarılmış bir update.
30 November 2009 14:59
3.4E Wii ile internet bağlantısız sd karrtan softmod adımları;Bölüm 2

1- sd:/apps altında ios249 adında klasör yarattım.
2- cIOS38_rev15-Installer zip dosyasından çıkan .dol dosyasını sd:/apps/ios249 içine attıp adını cIOS38_rev15-Installer.dol yerine boot.dol yaptım.
3-İnternet olmadığı için gerekli olan i249 wad dosyasını( IOS38-64-v3867.wad) sd:/kök dizine attım.NUs downloader la oluşturmuştum bu dosyayıda.
4-Sd kart Wii ye takılıyken Homebrew Channel a gidip IOS249 app şeklinde sonlarda çıkan seçeneği seçtim.
8-Custom Istaller 2.1 müzk eşliğinde açıldı.IOS seçeneği olarak bana uygun olan IOS36 yı öncelikle seçtim (A).
9-Bana network mü Wad install mı yapacağımı soran ekranda wad install ı seçtim.
10- Yükleme tamamlandı ve bir tuşa basarak ekrandan çıktım.

Hepsi bu kadar ise bana hangi başlığı önerirsiniz.Elimde 4.37 gb dvd backup isoları var.sports resortu dvd ye yazmıştım.Hemen Neogamma yı açıp yüklemeye çalıştım olmadı.Uygunsuz disk falan mesajı çıktı.Kapatıp açmak zorunda kaldım.
Usb loader içinde benim Hd i Wbfs ye çevirmem gerek sanırım.boş HD olmadığı için,kenarda yedek için yatan 2.5 luk Hd imin 2. bölümünü boşaltıp bi ara bunu yapacağım.Fat32 ise bu haliyle kullanamıyormuyum hd i?gerçi fat32 de 4gb üstünü almadığından elimdeki isolar için işe yaramıyor.
Ancak elimdeki isoları hızlıca nasıl yazar denerim.Sports resortu Nero direk DVD olarak tanıyıp 4x de yazdı.Dvd içini pc de inceleyemediğim için doğrumu yazdı ne yazdı anlayamıyotum.
Kısacası hangi programla yazmalıyım?Gerek DVD gerek USB için hangi programları kullanmalıyım.USB için wiicrazy yazmıştı gerçi..
Link le yönlendirsenizde olur.

Teşekkürler.
30 November 2009 15:19
Cios'u başarıyla kurmuşsun.

Önce özel muamele gerektirmeyen oyunlarla başlarsan daha rahat edersin. Wii Sports Resort bu anlamda yanlış seçim olmuş. Bu oyun için alt-dol denen bir trick gerekiyor, eozen81'in bununla ilgili bir rehberi vardı bu forum altında olmalı.

Özet bilgi vereyim, daha detaylı bilgiyi Wii Yedeklenmiş oyun çalıştırma bölümü altında bulabilirsin.

Son 5-6 aydır çıkan oyunlarda neogamma ile oynamak için istisnaları saymazsak 002 fix'i açıp oyunları açman mümkün.

Yine üstte linkini verdiğim forum altında değişik rehberler mevcut, kullanılacak harddisk vesaire kişilerin yaşadığı deneyimlere ulaşabilirsin.

FAT32 harddiski de kullanman mümkün ama bunun için configurable usb loader kullanmalısın ve Hermes denen bir vatandaşın 222 ve 223 slot'una yüklenen cios'u ile kullanılabiliyor. Yeni softmod'a başlamış biri için biraz karmaşık kaçar o yüzden diskini wbfs olarak formatlaman senin için en iyisi olur şu anda.

Diskini wbfs manager programı ile wbfs dosya sistemi için formatlayabilirsin. Hali hazırda kaybetmek istemediğin bilgiler varsa pek tabii önce partition magic gibi bir programla resize edip yeni bölüm açman gerekir.
30 November 2009 16:58
HD ayarlayana kadar DVD den çalıştırmak zorundayım.Sports Resort u geçip elimdeki Rabids go Home oyununu Nero ile yazdırdım.

Backup launcher 0.3 ile denedim.Hiçbir ayar yapmadan launch game diyorum.001 diye bir hata veriyor.Wii yi kapatmak zorunda kalıyorum.

Neogamma R8beta1 den launch DVD dediğimde(hiç ayar değiştirmeden) kısa yeşil ekrandan sonra yine hata;

002 unauthorized device yazısı siyah ekranda. Ne yapacağımı şaşırdım?boşuna mı uğraştık bu kadar..

Bu arada her iki program ana menüde altta IOS249 yazıyor.Neogamma yanıında IOS 249 R 15 diyede belirtmiş.Bundan softmod işlemini doğru yaptığımı anlıyorum.ancak sonuç alamadım.Hata yazdığım dvd demi,programlardamı,bendemi çıkaramadım?
30 November 2009 17:42
Kusura bakma ama benim de anlamadığım rehberlerimin hiçbirinde cios r15 geçmemesine rağmen senin gidip onu yüklemiş olman.

r14 yüklersen çalışacaktır oyunlar...

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için Neogamma programını geliştiren WiiPower denen elemanın gbatemp'te yazdıklarına bakabilirsin : [gbatemp.net]

Ben de cios r15 yayınlandığında aynı şekilde yazmıştım şurada : CIOS Rev15 yayınlandı

1 kez düzenlendi. En son 30/11/2009 17:50 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
30 November 2009 19:59
Orayı burayı okuyunca unutmuşum yazdıklarını.Ben diğer sitede de R15 i görünce son versiyon daha iyidir mantığıyla yükledim tabii.Wii de versiyonların mantığını çözebilmiş değilim henüz. Hangisi hangisi ile uyumlu anlayamadım,pc gibi değil. çok dertliymiş bu işler.
Neyse düzeltmek için R14 ü yüklesem düzelmezmi acaba.Bunun için V3610.wad ımı sd köküne atmam lazım.
Ayrıca Neogamma içinde kendi installerı var.Bunu çalıştırsam R14 le aynı şeymi acaba?Readme de 249 v7 den bahsetmiş de.Hangi wad dosyaları lazım olacak sd den yükleme için yazarsan sevinirim.

Bu aşamadan sonra ne yaparsam brick olur bilmek faydalı olur açıkçası.Yanlış birşey yapmak istemem bu kadar uğraştıktan sonra.
30 November 2009 20:08
Brick'lik bir mevzu yok, r15'i kurmak için sd kartına attığın IOS 38'in wad'ı dursun yerinde yeter... r14 installer'ı çalıştırıp wad installation seçip yükleyebilirsin.

Neogamma'yı yazan eleman açıkça r15'in hatasından kaynaklanan durumu ben düzeltmeyeceğim diye belirtmiş, neogamma ile ilgili bir şey yapmana gerek yok yani.

ps: Waninkoko bir denyoluk yapmadıysa r14 installer ile r14'ü yükleyebilmen gerekir. Denyoluk derken şu, r15 kuruluyken r14 installer'ın eski bir sürüm olduğu için yüklememe durumu olabilir. Ama sanmıyorum böyle bir şey olacağını.
30 November 2009 21:31
R14 ü kurdum.3610 wadı imiş tahmin ettiğim gibi.backup launcher dan denedim aynı 002 hatasını verdi.Dedim bu iş yine olmadı.
Neogammadan denedim.Oyun yüklendi.the finger smiley Artık sırada şu sports resort un alt .dol mı neyse onu yapıp programları channel olarak ana ekrana eklemek var.

Bunlarla ilgili de 1-2 yönlendirme iyi olur.

Darısı herkesin başına.
Teşekkürler Wiicrazy cevaplarınla yönlendirdiğin için.
30 November 2009 21:34
Crap programını araştır. Ev yapımı uygulamalar bölümünde mevcuttur.
01 December 2009 00:48
Sports Resortu oynamayı başardım.Çözüm basit.
RZTP.dol dosyasını indirim Sd/Neogamma klasörüne attıktan sonra Neogamma 8 i çalıştırdım.config de Tpdol save yes seçtim.save config yes dedim.
Game dvd launch ile başlayınca Tpdol yerini sordu . sd olarak seçtim.game launch yaptım.rztp.dol loaded gibi mesaj yazdı.3dk motion plus demosundan sonra başa döndü.wii yi kapadım açtım.buna muhtemelen gerek kalmadan da olurdu.deneyeceğim.
Hbc den tekrar neogammayı çalıştırdım.config den tpdol ayarını no yaptım.game launch dedim.Oyun çalıştı.

Biyerde Neo R6 ile anlatımda fix002 yes ,yok confige girerken 1 e bas,yok launch dediğinde sağ D-pade bas falan diyordu.Hepsi hikaye muhtemelen.

Neo R8 ile bu anlattığımı yapın işe yarıyor.amaç Neogammaya RZTP.dol u sd den okutmak ve tekrar başlatırken bu ayarı kapatıp öyle game launch demek.

Kılıç oyunu çok zevkli özellikle.iyi oyunlar.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 28
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!