Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

CIOS / Geexbox / Wad / Menü Update / MIOS

Gönderen alicems 
CIOS / Geexbox / Wad / Menü Update / MIOS
19 November 2009 09:14
Merhaba,

2007'de aldığım 2008'de çip taktırdığım ve son 3.2 yazılımına kadar update ettiğim wii'mi son dönemlerde kullanmadığım için satma kararı verdim. Satış için ilan açtığım bir sitede bir kişi bana “ wii’nin üzerine yazılım kurayım usb’den film ve oyun oynatsın daha pahalı satarsın” yazmış. Bende bu mesaj sonrası araştırmaya başladım. Geexbox isimli bir uygulamanın mkv dahil usbden tüm formatları oynattığı Türkçe altyazı desteği verdiğini okudum. Geexbox nasıl çalışır kısmını araştırdığımda HBC gerektiğini gördüm. Bu işlemi nasıl yaparım diye aradığımda birkaç sitede WiiCrazy’nin yazılarına denk geldim. WiiCrazy’i aradım aradım bu forum’u buldum smiling smiley

Wii menü versiyonum 3.2 ürün Türkiyeden alındı PAL Chip’i doğubankta endem elektroniğe taktırmıştım.
1-)Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu (yaptım)
3-)BootMii ile nasıl yedek alınır? (yaptım)
2-)Baloncuk problemini çözme / Program çalıştırma : Kısmında takıldım. SD kart üzerinde apps klasörünü açtım içine gerekli olan Geexbox klasörünü koydum. Homebrew Channel’ı açtım Geexbox seçilebili bir uygulamaydı. Seçtim Linux çalışmaya başladı fakat bir yerde error verdi az daha ilerledi ve kaldı. Bir arayüz gelmedi. Acaba USB’mi takmak gerekiyor dedim. Bir USB taktım aşağı doğru akan Linux yazılarından anladığım o USB’yi tanıdı ama yine kaldı. Bir arayüz gelmedi.

Bu gün konulara bir daha göz attım. (4-)CIOS (Custom Ios ) yükleme) kısmı gözüme çarptı. Bu akşam bunu yapıp deneyeceğim. Fakat benim menü versiyonum 3.2 bu versiyonu update etmem gerekiyormu ? Anladığım kadarı ile wii’nin üzerinden update edersem 4.2’ye yükselecek ve bu şu an için sorunlu. 4.1’e wad diye bir şey ile update ediliyormuş ama bu nasıl yapılır tam anlamadım. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

Sorularım:
Menü versiyonumu arttırmam gerekiyor mu ? Gerekiyor ise wad ile nasıl yaparım ? (Wad nedir?)
Eğer gerekiyorsa Menü versiyonu update edildikten sonra Homebrew Channel/Bootmii Kurulumunu yeniden yapmam gerekiyor mu ?
Eğer menü update gerekiyor ise CIOS update’i menü versiyon update öncesi mi sonrası mı yapmak gerekiyor ?
Bonus soru Opera’yı nasıl yüklerim sad smiley
Son olarak MIOS diye bir şey okudum bilgisi olan var mı ?

Eğer bunları yapar usb’den film izler opera ile nette gezersem ilerde birde msn olursa wii’yi kesinlikle satmam 

Re: CIOS / Geexbox / Wad / Menü Update / MIOS
19 November 2009 09:38
sana yardimci olayim
wii ni update etmek senin kararin su anki versiyonda da kalabilirsin 4.2 ye de cikabilirsin
2 hafta icinde biri 3.1 biri 3.4 versiyonda iki wii yi nintendonun kendi update ile update ettim ve hbc ve cios kurulumu yaptim hic bir problem yasamadim yani update yi normal yoldanda yapsan bir sey olmaz
eger hbc ve bootmii nin son versiyonunu yuklediysen silinmez
cios yuklememissin anladigim kadariyla yukleseydin tekrar yuklemen gerekirdi
update den sonra cios yukle
wad yukleyebilmen icin wadmanager1.5 programini apps icine atacaksin
yukleyecegin wadlari ki operayida bu sekilde yukleyebilrsin
sd kartin kok dizinine WAD adinda bir klasor olusturup wad lari icine atman lazim
daha sonra hbc icinden wad manageri calistirman ve wadi sd kart icinden alacak sekilde seceneklerden ayarlaman lazim
ayarladiginda wad icine attigin wadlari gorursun istedigini yuklersin
geexbox u da soyle yap homebrew browser diye bir program var onu netten indir apps icine at hbc den calistir bu bir cok program ve araci netten direk indirip kurmana yarar ..wii de net baglantin varsa tabii..
geexbow gibi araclarin update leri falan ciktiginda bu programda gorur uprdatelerini yaparsin
19 November 2009 09:45
bu arada eger 4.2 ye yukseltirim der ve yukseltirsen wiishop kanalindan operayi bedava indirebilirsin
net baglantin yoksa netten aratirsan pal olanini wad uzantili olani bulabilirsin
wad: uzantisi wad olan ve cogu wii ye kanal olarak yuklenen dosyalar diyebiliriz
19 November 2009 09:55
4.2'ye yükseltmemin benim için bir avantajı var mı ? Yok ise 3.2'nin CIOS update'i çok daha basit onu yaparım olur biter. Fakat HBC'de sıkıntı oluyor CIOS update bile yapsan sıkıntı devam ediyor illa menü update şart diyorsan yapayım yok degil ise yapmayacağım.
19 November 2009 10:03
bootmii yedegini almissin anladigim kadariyla aldiysan zaten rahat ol
dedigim gibi yukseltmesende olur ve evet cios kurulumu daha kolay
hbc de sikinti oluyor demissin burayi anlamadim
hbc nin son versiyonunu kurduysan 4.2 ye yukseltsende hbc silinmez ama cios silinir
update etmeden cios yuklemesini yap
19 November 2009 11:11
4.0 ve üstü versiyona yükseltirsen SD kart desteği oluyor. Daha üst versiyonlarda SDHC desteği de var. Menüde SD kart ikonu çıkıyor. Bunun ne avantajı var dersen, wad oyunlarını, kanallarını save dosyalarını SD kart üzerinden çalıştırabilirsin. Artısı nedir dersen Wii'nin harddiskini (harddisk değil ama olsun, 500 Mbyte'lık Nand bellek) Wad oyun, program kıl tüy şeylerle doldurmamış, onun yerine SD karta atmış olursun.

Belirteyim, Standart programları kurulu bir Wii'de (Hava durumu kanalı, USB Loader, Wiiflow, Shop kanalı, falan fistan) yaklaşık olarak 1900 Block boşta. Wii'ye her Wad yüklediğinde (Wad, program veya oyuna göre değişiyor) Wii'den belli bir block götürüyor. Bu 200 Blokta olabilir, 328 blokta olabilir (328 rakamını afaki vermedim, benim gördüğüm en büyük Wad blok boyutu) 5 program yüklemişsin hooop bir bakmışsın Wii kitlenmiş. Yapar mı yapar. SD kartın benim için önemi bu yönde.
19 November 2009 12:37
Açıklamalar için teşekkürler. Şimdilik çok uygulamada gözüm yok. Usb'den oyun açsam,mkv izlesem ve opera ile gezinebilsem yeter bana. Bu durumda 3.2 yeterli gibi smiling smiley
Burası yerimi bilmiyorum ama oyun arsivi için hangi şartlara uymak gerekli smiling smiley
19 November 2009 13:23
Satacaksan alacak için en hayırlısı 4.2'ye update etmen zira sen yapmazsan o yapacak ve aldığında cios ve bootmii uçacak.

Dedezade bootmii'ye bir şey olmaz demiş ama olur. 4.2'ye update edersen Boot2 nintendo'nun versiyonu ile değişir, hackmii installer'ı kullanarak tekrar bootmii'yi yüklemen gerekir.

Temel olarak 4.2'ye update ettikten sonra yeni versiyonunu hali hazırda kurmuş olduğun homebrew channel ve dvdx haricindeki cios ve bootmii'yi yeniden yüklemen gerekir. Cios ve bootmii gider yani.

4.2'de yeni bannerbomb ile hackmii installer'ı tekrar çalıştırıp bootmii yüklemen, anytitle deleter kullanarak nintendonun update'inin yüklediği IOS 249'u silmen ve rev14 installer çalıştırıp kullanılacak ios olarak da IOS 250 seçip cios'u tekrar yüklemen gerekir. (Rehberlerdeki tüm adımları baştan yazma diye böyle yazdım)

Geexbox'a gelince, sd kartının düzeni aşağıdaki gibi olmalı, bana yanlış yere koymuşsun dosyaları gibi geldi.
diyelim G ise sürücü ismi
G:\GEEXBOX
G:\apps\GEEXBOX\boot.dol

Problem bu değilse bir de sd kartı formatlayıp öyle dene. Ha bu arada yüksek bitrate'li mkv'lere gücü yetmez wii'nin bu da aklında bulunsun, yüksek çözünürlüklü mkv'leri falan unut.

ps: bu arada mesajından hala satmaya niyetli misin onu anlayamadım.

1 kez düzenlendi. En son 19/11/2009 13:26 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 74
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!