Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Softmod ve region (PAL/NTSC)

Gönderen korkutsa 
Softmod ve region (PAL/NTSC)
15 November 2009 13:20
Cihazın system menüsü 4.2E, homebrew 1.0.6 kurulu sistemimde. PAL sistem.
1 - Bu cihazda NTSC oyunlarıda oynayabilir miyiz?
2 - Internetten bir oyun download etmiştim. NTSC çıktı. NTSC oyun çalışmıyorsa bu cihazda bu iso dosyasını PAL'e çevirebilir miyiz?

Teşekkürler.

Re: Softmod ve region (PAL/NTSC)
15 November 2009 13:58
Usb loader'lar ve çoğu backup launcher uygulamaları menü gibi PAL/NTSC ayrımı yapmıyor. Sorun çıkartabilecek tek şey oyunun kullandığı video modu... Bazı oyunlar bu açıdan bakıldığında ciddi problemli ama genelde sorun olmuyor.

Biz bu açıdan amerikalılara göre daha şanslıyız zira bizdeki televizyonların çoğu NTSC'yi destekliyor ama onlarda PAL destekleyen televizyonların oranı daha düşük. Tüplü televizyonlardan bahsediyorum bu arada, HD televizyonlarda iki sisteme de destek oluyor genelde.

Netice itibariyle, televizyonun NTSC destekliyorsa çok nadir durumlar haricinde NTSC oyunları oynayabilirsin. NTSC desteklemeyen bir televizyonun varsa da loader'lar içerisinde video modu zorlama (force) seçenekleri var. Normalde NTSC çalışan oyunu PAL moduna zorlamak mümkün. Her zaman başarılı olmuyor gerçi bu yöntem ama büyük oranda başarılı olduğunu biliyorum.

Usb loader/Backup launcher kullanıyorsan oyunun bölgesini değiştirmek fazla bir anlam ifade etmez. Teknik olarak baktığında oyunun bölgesini programlarla değiştirmek mümkün. Çipin varsa ve oyunu disk kanalından oynayacaksan anlamlı olan bu değişiklik ise pek öyle başarılı değil. Bu arada 4.2 menü ile beraber çiplerin region free özelliğinin tamamen bertaraf edildiği de söyleniyor. Bu da ek bilgi olsun.

Yani, herhangi bir değişiklik yapmadan iso'yu diske yazıp ya da harddiske atıp oynayabilirsin... dediğim gibi belli oyunlar illa ki problem çıkartır.. misal metroid prime trilogy
15 November 2009 15:31
Ben de chip takılı değil. Chipli olanlar için 4.2 menülü cihazlarda forumlarda farklı region oyun CD'si takmanın makinayı brick ettiğini okudum. Softmod'da da brick olma durumu yok yukarıdaki cevaptan anladığım kadarıyla. O halde NTSC oyunlarıda yazıyorum DVD'lere. Ben yazılım olarak Neogamma'yı kullanıyorum, TV NTSC'yi destekliyor zaten. Cevap için teşekkürler.

4.2E, softmod, cIOS38rev14, Homebrew 1.0.6
16 November 2009 13:26
farklı region CD'si takmak değilde update yapmak makinayı brick ediyor.
ben oyunları oynamak için USB loader kullanıyorum PAL NTSC tüm yüklediklerim sorunsuz çalıştılar.
harddisk varsa CD ile uğraşma usb loader kur ve keyfine bak
16 November 2009 17:02
Eywallah.

Bu akşam USB disk ayarladım. Keyfime bakacağım bende bundan sonra. ;-)
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 59
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!