Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

çöken wii nasıl geri yüklenir??

Gönderen secgin 
çöken wii nasıl geri yüklenir??
03 November 2009 21:14
arkadaşlar merhaba. bir ay kadar önce wii aldım. sonra bi kırıveriim dedim şu wii yi olmadı bende hay ben ... diyip ne gördüyssem yükledim sad smiley pişmanım
şimdi açtığımda uyarı çıkıyor. "The system files are currupted. Please refer to the Wii Operations manual..." diye bir yazı çıkıyor yarım yamalak. backupını almıştım wii'min. elimde backupı var. nand ve keys dosyası var. home b. chanel da yüklüyorum sonra restore yapmak istiyorum ama bi ekran geliyor ve A+B+X+Y ye basın diyor. ama kumanda çalışmıyor yani xy tuşu falan yok. ya huu ne yapacağımı şaşırdım. lütfen bu işten anlayan birileri varsa yardım etsin bana.sıfırdan wii nasıl kurulur? veya bu sorunları nasıl çözerim? back updan nasıl dönerim??

En son IOS 70 patch ile veya IOS 60 ile çözebilirsin demiştiniz. Konuyla ilgili detayları benle paylaşırsanız çok sevinirim.

IOS V70
system menuv482
preloader v0,29

bir sorum daha var bu sürümle ben wii de Hdd üzerinden oyun oynayabilecekmiyim??? lütfen yardımcı olun...

Re: çöken wii nasıl geri yüklenir??
03 November 2009 21:37
olmadı. yani yüklenmedi. yukarıda IOS versiyonumu 70 seçtim. wii sd slot dedim ve wad klasorunden IOS 70-64-v6687 seçip yukle dedim.error dedi -2011
nerde yanlış yaptım acaba
03 November 2009 21:44
Öncelikle,

Wad Manager'da IOS 249'u kullanıyor ve o hatayı alıyorsan muhtemelen 4.2 update'i sendeki IOS 249'u uçurmuş. Makinende başka yüklü bir cios varsa kurulumu onunla yapman lazım. Yoksa yine bu bölüm altındaki 4.2 için cios kurulum rehberini takip ederek cios yüklemen lazım.

Bu arada 4.2 yükledikten sonra preloader'ı nasıl yükledin, belli ki update'den etkilenmemiş bir ios var makinende? IOS 36 mesela? Cios yüklemeye çalışmadan önce wad manager'dan ios 36 seçip onunla da deneyebilirsin.

Başka bir alternatif, eğer daha önce cios'un rev13 yahut rev14'ünü yüklediysen bunlar bir de yüksek versiyon numaralı bir IOS 250 yüklüyor, bu cios update'den etkilenmedi. Wad manager'dan bunu da seçip kullanabilirsin...
03 November 2009 21:49
HBC nin ekranında home butonuna basıyorum karşıma 1.0.3 IOS 35 v4.16 çıkıyor. bende buna dayanarak IOS u 35 seçtim ve v70 patch yi yükledim. yüklendi bu sefer ama hiç bir değişiklik yok.. backuptan dönmek kolaymı? çok mu riskli? nasıl yapcam.? valla bunu düzeltmeliyim uykularım kaçtı.. aleti sıfırdan yükleyemiyomuyum?
03 November 2009 21:51
oldu oldu smiling smiley)))))))))))))) v70 patch den sonra restart ettim çalıştı smiling smiley
dur şimdi usb den oyunda açıyomu acaba??
03 November 2009 21:52
system menuye girdim versiyonum 4.2E imiş.. hemen geliyorum bi dakka
03 November 2009 21:58
Peki, son zamanlarda sakat bir wad yüklemiş olma ihtimalin nedir? Tam da preloader'ı yüklediğinde mi oluştu bu durum?

Çünkü makine banner brick olduğunda da system files corrupted hatası çıkar...
03 November 2009 22:02
Dediğim gibi daha önce rev13 yahut rev14 yüklü ise sisteminde IOS 250 mevcuttur ve evet onunla usb loader'ları kullanabilirsin... ama 249 yaygın olduğu için loader'ın ayarlarından 250'yi kullanacağım şeklinde seçmen gerekir.

Any title deleter (bu başlık altındaki cios rehberine bak) ile nintendo'nun yüklediği çöp IOS 249'u siler rev14 installer programı ile yeniden yüklersen 249'u da kullanabilir hale gelirsin.
03 November 2009 22:07
şimdi atlattığım bu kötü olaydan sonra denedim fakat bunca şeye rağmen yinede bu usbden diskimi görmüyor. bu konuda yardımcı olabilirmisin. sorunum şu takıyorum diski wii ye neo gama veya usb loaderı başlatıyom ama görmüyor bir türlü diski takın diyip geriye doğru sayıyor sorun ne olabilir?
03 November 2009 22:13
Üstte yazdıklarımı yaptın mı?

IOS 249'u silip, temiz yeniden rev14 installer ile yüklemeyi yani?

Usb loader ile ilgili değişik şeyler olabilir
1. Harddiski yanlış usb portuna takıyor olabilirsin
2. Desteklenmeyen bir harddisk olabilir
3. Bazı harddiskler uyku moduna geçtiği için wii'yi açmadan önce takmak gerekiyor bu olabilir
4. Harddiski düzgün formatlamamış olabilirsin...(iso'ları doğrudan diske atıp denemiyorsun umarım?)

Disc loader'lar ile ilgili de olabilecek tek şey wii'nin sürücüsünün diski okuyamaması olabilir ya da yazarken düzgün yazmamışsındır... dvd-r'lere 4x-16x aralığında yazman lazım (dvd+r'ler için book type'ın dvd rom set edilmesi gerekiyor)
03 November 2009 22:22
dediğini yapmadım henüz dediğin bu değilmi
•1 nolu Trucha Bug Restorer 1.1'in içinde bulunduğu arşivi olduğu gibi sd kartınıza açın.

•4.0 ve 4.1 için olan rehberi oradaki Trucha bug restorer programı yerine burada verileni kullanacak şekilde 'İşlem bitti, IOS 36'mız artık kısıtlamalardan kurtulmuş oldu.' yazısını görene kadar uygulayın...
Not : bu aşamadan sonra homebrew channel bir süre ters yüz olabilir, cios kurulumu sonrasında IOS 36 üzerine yaptığınız yamaları geri alarak (Dop-IOS programı ile nasıl yapılacağı forumda muhtelif yerlerde mevcut) bu ters yüz durumundan kurtulabilirsiniz.

•IOS 36'yı başarı ile yamadıysanız işleme devam edebilirsiniz.

•2 nolu Any title deleter programının içinde bulunduğu arşivi sd kartınıza açın.

•Homebrew channel içerisinden Any title deleter programını çalıştırın. Program sizden bir IOS seçmenizi isteyecek, IOS 36'yı seçin ve A tuşuna basıp devam edin.

•System Titles'ı seçip A tuşuna basın, IOS 222, 223, 249 ve 250'yi her birini seçip bir defa seçim bir defa onaylama üzere iki kere A tuşuna basarak silin. Bu ios'ları siliyoruz çünkü resmi nintendo güncellemesi yapılmış bir makinede bu ios'lar bloklama amaçlı olarak nintendo'nun yüklediği versiyonlar:

•Son dosya olan Custom IOS R14 installer'i sd kartınıza homebrew channel içerisinden çalıştırılabilecek şekilde açın.

•Programı homebrew channel içerisinden çalıştırarak Cios R14'ü yükleyin. Bu aşamada wii'nizde internet bağlantınızın olması gerekiyor.

disk konusunda pcye ara bir program var onu yükledim kontrol ettim oyunları görüyor formatta düzgün.
2 portuda deniyorum zaten ama olmuyor. bir loader programıda resimde gösteriyor bu porta tak diyor ona takıyorum ama olmuyor
kapayıp takıyorum sonra cihazı açıyorum yinede nafile.
2 gblik flash disktede ayni işi yaptım ama yok olmadı
belki bu senin son dediğin çare olur. yukardaki yazıyı onaylar onaylamaz uygulayayım...
03 November 2009 22:23
bu arada o yazında 1.Trucha Bug Restorer 1.1 linki çalışmıyor HBC menude var ama boyle bi şey ordan olur mu?
03 November 2009 22:36
Hayır tümünü uygulamayacaksın, IOS 70'i yükleyebildiğine göre sende zaten trucha bug'lı IOS var...
249'un temiz halini yükleyebilmek için 2 nolu maddeden itibaren yapman lazım.

Linki kontrol ederim ama dediğim gibi ihtiyacın yok.
03 November 2009 23:00
dediklerini yaptım yalnız 249 ve 250 vardı sadece onları sildim 222 223 yoktu. sonrada dediğin gibi cIOS r14 ü yükledim ama wad olarak seçip yüklendi dedi. ama şimdi yine deniyorum diski görmüyor. neogamma da altta R7 IOS249 rev14 yazıyor. neyapmalıyım?
ilgin için çok teşekkür ederim
03 November 2009 23:07
Wad olarak yüklediysen herhalde sd kartında IOS 38'in wad'ı vardı?

Neyse neogamma da düzgün raporluyorsa yüklemişindir IOS 249'u...

Çok büyük ihtimalle diski düzgün yazamamışsın, elindeki oyun da bozuk olabilir... hazır çalıştığını bildiğin oyunlar varsa onları dene...

Çok düşük ihtimalle wii'nin sürücüsünde de arıza olabilir.
04 November 2009 08:30
Nasıl olmuyor yahu? Oyunları CD'den mi çalıştırıyorsun? USB Diskten mi?

Eğer USB disk kullanıyorsan USB Loader çalıştırdığında hata mesajı verir -Error 1022 gibi mesela (hata kodu temsilidir). Böyle hata alıyorsan zaten gerekli bir ios yüklenmemiştir.

Yok eğer CD'den oynayacam diyorsan makinende çip olması lazım.

Tam bir liste versene makinenin. Ne yüklü ne var ne yok bilelim.
04 November 2009 10:10
@tuzruhu: Kopya dvd'ler backup launcher programları ile oynanabiliyor... çipe gerek yok yani... arkadaşın söylediği neogamma da böyle bir loader... hatta usb loading desteği de var sanıyorum.
04 November 2009 12:51
neogama nın menusunde var dvd sd kart veya usb diyor seçenekleri seçerek çalıştırıyor. bende 120 gb lik HDD var. içinide doldurdum. wbfs manager for win war. ordan hdd nin içini goruyorum. yuklediklerim falan var hatta mausela üzerine geliyorum resmi çıkıyor. şimdi iş yerindeyim eve gidince tum detayları yazarım size. denemek için 1 sd kart 1 hdd ve birde dvd kopyalayacağım bakalım. neogamanın dışında usb loader dx mi ne o da yüklü. hem HBC de hemde ana wii menusunde var. onlarda çalışmıyor. hepsinin yaptığı şey şu.
eğer yanlış porta takarsam direk geriye doğru xsayıyor ve kapanıyor. doğru porta takarsam program ilk açılışta bekliyor siyah ekranda sonra hdd nin ışığı birkez yanıp sönüyor ve yine sayma ekranına geliyor. bu sefer yavaş yavaşş geriye sayıyo. 20 16 12 falan diye 4 er 4er atlayarak smiling smiley
ben sizin görmek istediğiniz detayları nasıl sistemden görebilirim bunu bana bir liste yapıp yazarsanız hepsini cevaplayayım...
baktım olmadı bana bir guide söyleyin ve diyinki şu basamaktan sonra işlemleri bi daha yap...
çok teşekkür ederim ilginize kolay gelsin..
04 November 2009 13:40
Muhtemelen elindeki harddisk desteklenmeyenlerden. Ayrı power'ı olanlar genelde daha uyumlu.

Şu listeden bir kontrol et : [wiki.gbatemp.net]

Yazdırdığın diskin çalışmamasına gelince dediğim gibi yazdırma ile alakalı olabilir...

Son olarak ta cios'u tekrar yüklemeyi deneyebilirsin, düzgün yüklenmediği için de olabilir.
04 November 2009 14:45
Neogamma değilde HBC üzerinde çalışan bir USB loader denesen? Wiiflows'un öyle bir versiyonu var. HBC altında dol olarak IOS 249'u kullanarak çalışıyor. Birde onu dene istersen. Şayet o da çalıştırmazsa senin harddisk ile ilgili bir problemin olabilir.
04 November 2009 17:57
denemek için sd ye bir oyun koydum alet çalıştı smiling smiley)))))
demekki sorun diskte 16o gb verdiğiniz listeye baktım pek bir şey anlamadım. benim diski söküp markasına bir bakiim yerse. olmadı disk alcamm. tavsiyeniz varmı?
şimdi sırada ps2 emulator kurmak. forumda vardır sanırım henüz bakmadım onuda kuriim rahatlayacam.

sizlere çok çok teşekkür ederim.herşey için. şimdi disk olayımıda tam çözersem sorunum kalmaz....
04 November 2009 20:30
play station ile ilgili bilgiyi bulamadım. yardımcı olurmusunuz. play station emulator falan ne yapabilirim lütfen bunada yardımcı olun..
04 November 2009 20:51
PS2 emülatörü için sağlam bir PC'ye ihtiyacın var. Yoksa FPS değerleri çok düşük olur. Bir ara bende o sevdaya tutulmuştum ama Amiga emülatörü ile idare ettim grinning smiley .... Vakit harcamaya değmez.
04 November 2009 22:13
Ps2 emülatörü maalesef yok wii'de, beklenmemeli de zira wii ps2 emülatörünü kaldıramaz...
sad but true...
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 57
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!