Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Bootmii ve priiloader aynı şey mi? Eğer evet ise hangisini yüklemeli?

Gönderen gallade01 
Bootmii ve priiloader aynı şey mi? Eğer evet ise hangisini yüklemeli?
17 July 2010 17:08
Zaten başlıktan anlaşılıyor ne olduğu soracağımın.(bu arada dikkat ederseniz başlık kafiyeli, yani hem sanat yapıyorum hem soru soruyorum... kolay mı?? grinning smiley )
Ben bu ikisinden birini yapıcam...aslında bir türlü başlayamıyordum çünkü çok üseniyordum ama baktım wii brick oldu mu be yanarım! onun için bu işe giriştim! fakat şunu merak ediyorum, bu ikisi aynı işlevi mi görür ve eğer evet ise hangisi daha iyidir ve yüklenmelidir (bu arada lego indiana jones'um var ama homebrew yok smiling smiley 4.3u )

Re: Bootmii ve priiloader aynı şey mi? Eğer evet ise hangisini yüklemeli?
17 July 2010 17:29
gallade01
Zaten başlıktan anlaşılıyor ne olduğu soracağımın.(bu arada dikkat ederseniz başlık kafiyeli, yani hem sanat yapıyorum hem soru soruyorum... kolay mı?? grinning smiley )
Ben bu ikisinden birini yapıcam...aslında bir türlü başlayamıyordum çünkü çok üseniyordum ama baktım wii brick oldu mu be yanarım! onun için bu işe giriştim! fakat şunu merak ediyorum, bu ikisi aynı işlevi mi görür ve eğer evet ise hangisi daha iyidir ve yüklenmelidir (bu arada lego indiana jones'um var ama homebrew yok smiling smiley 4.3u )

VC/Wiiware olayına gireceğim dediğin için sana priiloader tavsiye etmiştim ama bence 4.3 için homebrew channel + bootmii yayınlanana kadar bekle... Yayınlandığı zaman öncelikle bootmii yükleyip nand yedeğini alır başına gelebilecek en kötü durumlar için sigortan olmuş olur.

Bootmii ile Priiloader aynı şey değil, aynı işi görmezler. Bootmii boot2'ye yüklenebildiği zaman full brick koruması sağlar (eski 2008 ortasından önce üretilen wii'lerde geçerli)

IOS olarak kurulduğu zamansa wii'nin key'lerini yedekleyebilir, hafızasının yedeğini alabilirsin... Full brick durumunda bu yedeği ya da key'leri daha sonra wii'ni donanım yolu ile kurtarmak için kullanabilirsin. Boot2 olarak yüklenmesi durumunda açılışta çalıştığı için ekstra donanıma ihtiyaç duymadan aldığın yedeğe geri dönmek mümkün.

Priiloader ise sadece menünün yerini alan menü ile alakalı brick'lerde (misal banner brick, temadan brick gibi) işe yarayan bir program. Bunun dışında menüdeki bazı kısıtlamaları kaldırmak, açılışta başka bir program çalıştırmak gibi işlevleri de var.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
17 July 2010 17:36
o zaman biraz daha bekleyeyim zaten benim wii'm 2008 den önce alınmış bi tane... smiling smiley
17 July 2010 17:40
e madem oyle...o zaman şimdilik priiloader ı yapabilirim smiling smiley değil mi?
17 July 2010 17:43
gallade01
o zaman biraz daha bekleyeyim zaten benim wii'm 2008 den önce alınmış bi tane... smiling smiley

Evet bekle o zaman, boot2'ye yüklersin yedeğini de alırsın, daha sonrasında da brick korkusu yaşamazsın.

Risksiz bir şekilde şu anda da bootmii yükleyebilirsin ama boşver... usb loader içinden oyununu oynadığın sürece problem yaşamazsın.

Priiloader'ı da boşver şimdilik... önce bootmii'yi yükleyip yedek almak bu tip riskli programlardan önce her zaman daha sağlıklı sonuç verir...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)

1 kez düzenlendi. En son 17/07/2010 17:44 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
17 July 2010 17:46
pekiii vazgeçtimmm... usb loader'a devam! peki 4.3 için çıktığını nerden bilebilirim? yani takip edebileceğim bir web sitesi flan var mı yoksa siz zaten wiidewii 'de duyuruyormusunuz?
17 July 2010 18:53
Çıktığı zaman burada duyurulur...
İlk elden takip edeyim dersen, şuraya bakacaksın : hackmii.com

17 July 2010 22:58
saolun smiling smiley
18 July 2010 07:45
Peki 2008 den sonraki wii lerde full brick olunca bootmii ile kurtarılamazmı??
18 July 2010 09:43
qwertxyz
sende benim durumundasın sanırım ama ios olarak yükleneceği için full brick koruma tam olarak olmuyo ama alınan yedeklerle keyleri wiicrazy nin dedigi gibi ekstra donanım gerektiriyo ama ne gerekiyo inana bende bilmiyorum wiicrazy bu konuda bize yardımcı olursa memnun kalırız valla...
18 July 2010 09:50
qwertxyz

Yani salt 2008 sonrası demek de tam doğru değil ama eğer boot2 olarak kurulamıyorsa yazılımsal full brick kurtarıcı bir fonksiyonu yok bootmii'nin. IOS olarak kuruluyor bu da ancak menünün ve/veya priiloader'ın açılabildiği durumlarda açılabilmesi anlamına geliyor.

Full brick durumunda (misal gıcıklık olsun diye gittin menü ios'unu uçurdun)

Boot2 olarak yüklü olan bootmii daha menü / menünün ios'u falan çalışmadan önce çalıştığı için girer yedekten geri döner ve kurtarırsın.
IOS olarak yükleyebildiysen açılışta çalışmadığı için kurtaramazsın, menü ios'unu sildiğin için menüye de giremezsin hiç bir şey yapamazsın o wii ile. Tam anlamıyla tuğlaya dönüşür. Lakin yedeğini almışsan ve/veya bootmii'nin dump ettiği key'lerin elinde varsa o wii donanım yollu kurtarılabilir. infectus isimli wii hafızasını(nand flash) donanımsal olarak okuyup yazmaya yarayan bir çip yardımıyla.yapılıyor bu iş.

Özet geçeyim, bootmii'yi boot2 olarak yüklemediysen/yükleyemediysen yazılımsal anlamda bir full brick kurtarma fonksiyonu yok.

18 July 2010 23:08
nerden nereye geldi yahu smiling smiley
19 July 2010 07:31
Wiicrazy, peki bu 2008 den sonraki wii lerde bootmii 'nin boot2 ye kurulamamasının nedeni donanımsalmı ?Yoksa bootmii nin yeni çıkçak versionlarıyla kurulabilecekmi??
19 July 2010 08:02
qwertxyz
Wiicrazy, peki bu 2008 den sonraki wii lerde bootmii 'nin boot2 ye kurulamamasının nedeni donanımsalmı ?Yoksa bootmii nin yeni çıkçak versionlarıyla kurulabilecekmi??

Problem yazılım + donanımsal...

- eski wii'lerde bootmii boot1'in trucha bug'ı içerdiği gerçeğini kullanarak boot2'ye yüklenebiliyor...

- nintendo boot1'i flash'a koyduktan sonra bir daha değiştiremiyor çünkü içeriğinin checksum'ı diyebileceğimiz secure hash'i işlemci üstünde tek bir defa yazılabilen bir alanda duruyor. aynı şekilde bizim de boot1'i değiştirmemiz mümkün değil.

bu iki bilgiyi birleştirirsek,

- eski wii'lerde boot1'de trucha bug'ı var, yani boot2'yi değiştirip boot1'e bunu Nintendo değiştirdi gibisinden bir üç kağıt yapabilmek demek bu. yeni wii'lerde ise bu bug düzeltilmiş durumda, ancak SHA-1 kırılırsa ya da boot1 veya boot2 yazılımı exploit edilebilirse bootmii yüklemek mümkün olabilir. SHA-1'in yakın gelecekte kırılması zor, 1000'lerce firma sırtını buraya dayamış durumda, kırılmaması da lazım. Diğerine de TT defalarca baktıklarını ama exploit edecek bir şey bulamadıklarını söylemişti. Belli olmaz, boot1 ve boot2 kodu epey büyük bir kod parçası, yarın öbür gün TT gelir de yeni wii'lere de bootmii kurmayı başardık dese şaşırmam.

19 July 2010 08:03
qwertxyz

Ufak bir Sık Sorulan Sorular hazırlıyordum, hazır cevaplar elimde var. Aşağıda bulabilirsin.

Wii'nin açılışı sırasındaki işlemler;
Wii biri ARM diğeri PowerPC olmak üzere 2 işlemciye sahiptir. Boot ARM ile başlar, ARM PowerPC'nin önyüklemesini yapar.

Sırası ile Boot işlemi;

(ARM) boot0 Fabrikasyon olarak gömülü bulunan bir kodu işleyip Boot1'i yükler. Eğer burada yanlış birşey olursa sistem açılmayacaktır. Buradaki kayıtlı veri nedeniyle boot1 üzerinde hack işlemi yapılamamaktadır.
(ARM) boot1 NAND'ın ilk bloğunda bulunur. NAND'ın 1'den 7. bloğuna kadar olan bölgeden boot2'yi yükler ve RSA/SHA1 algoritmaları ile doğrulamasını yapar.
(ARM) boot2 IOS'un yontulmuş halidir. Sistem menüsünün IOS'ini yüklemek için NAND 'ı okur.
(ARM) IOS boot ettiğinde boot2 ve önyükleme verilerini PPC'ye gönderir.
(PPC) Sistem menüsünü gösterir. Bizim ilk gördüğümüz ekran budur.

BootMii'nin Boot2 olarak yüklenememesinin sebebi;
2008 yılında Nintendo Boot1 üzerindeki Trucha isimli bug'ı kapatmıştır. Bu açık Nintendo tarafından imzalanmamış içeriklerin yüklenebilmesini sağlamaktaydı. BootMii'nin Boot2'ye yüklenebilmesini de bu açık sağlamaktaydı.

BootMii'nin yeni çıkacak versiyonları yeni Wii'lere Boot2 olarak yüklenebilmesini destekleyecek mi?
Olabilir tabii ki, ancak bunun için Boot1 üzerinde yeni bir açık bulunması gerekiyor.
19 July 2010 08:17
teşekkürler
30 August 2010 11:40
DVD yazıcım tamir olsa ben de sahte LEGO IJ ile Indiana Pwns yapacağım ama DVD yazıcı sizlere ömür grinning smiley aletim çipli ama region free özelliğini geri getirmek istiyorum. region free özelliğini geri getirmek istiyorum ama softmod olmasını istemiyorum asdfhf*kalem açacağıyla kalem açarak gider*
09 October 2012 13:45
Konu Priiloader Internet update engellemek amaçlı

Merhaba

Kadıköyde Priiloader yazılımını yükleyebilecek bildiğiniz bir yer varmi brick olacak diye internete uzun zamandır giremiyoruz bunsuz wii nın zevki kalmiyor ki
kendim yüklemek ıstedım cesaret edemedim brick falan olur ugrasmak istemiyorum.

yardimlarinizdan ötürü simdiden tesekürler

Slm
Hakan
09 November 2012 19:58
wii de internetten kastin online oyun oynamaksa ,online oyun oynamanda bir problem yok, sadece wiishop kanalina girersen ki girmen icin hic bir sebep yok onun icin priiloader lazim.

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 112
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!