Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Çipli cihaza soft mod

Gönderen tyler 
Çipli cihaza soft mod
30 October 2010 17:48
Merhabalar

2 Gün önce wii'me wiikey 2 çipi taktırdım. Başta ntsc ve pal oyunları sorunsuz oynayabiliyordum fakat sonrasında nba jam oyununu oynamak için update yaptığımda ntsc oyunları oynayamaz oldum. Öğrendiğim kadarı ile homebrew channel kurmam gerekiyormuş. Ufak boyutta bir sd kartım mevcut.

[www.wiidewii.com]

Burada yazılanları yaptığım taktirde homebrew channel dan sanırım ntsc oyunları rahatlıkla oynayabileceğim. Fakat ufak bir sorum daha var. 1 tb lık external hdd'im var. Ona iso şeklinde oyunları atsam, usb den onu takıp oyunları oynayabilir miyim? Açıkçası her seferinde dvd ile uğraşmak pek işime gelmiyor. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Re: Çipli cihaza soft mod
30 October 2010 18:22
Evet orada verilen neogamma isimli programla ntsc dvd'lerini çipinin de sayesinde problemsiz oynayabilirsin... (Ya da gecko os da kullanabilirsin)

Yine asistanla kurulan cfg usb loader ile de elindeki harddiskten oyunları oynayabilirsin.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
30 October 2010 22:20
Hocam merhaba,

Homebrew channel'ı asistan sayesinde kurdum. Cios yükleme aşamasına kadar geldim fakat çip olduğu için ona gerek olmadığından ( sanırım ) orada bıraktım. Şimdi homebrew e girdiğim zaman update etmemi istiyor.

Şu an ntsc bir oyunu taktığımda (Dvd olarak ) homebrew e girdiğimde göremiyorum. Artık oradan mı bakıyoruz onuda bilmiyorum ama, sonraki aşamam nedir acaba ? smiling smiley

Teşekkür ederim.
30 October 2010 22:32
tyler
Hocam merhaba,

Homebrew channel'ı asistan sayesinde kurdum. Cios yükleme aşamasına kadar geldim fakat çip olduğu için ona gerek olmadığından ( sanırım ) orada bıraktım. Şimdi homebrew e girdiğim zaman update etmemi istiyor.

Şu an ntsc bir oyunu taktığımda (Dvd olarak ) homebrew e girdiğimde göremiyorum. Artık oradan mı bakıyoruz onuda bilmiyorum ama, sonraki aşamam nedir acaba ? smiling smiley

Teşekkür ederim.

Homebrew Channel'in update'ini yapabilirsin bunda bir sakınca yok...
Cios, usb loader falan yüklemek istemiyorsan Gecko OS uygulamasını homebrew channel altından çalıştırılabilecek şekilde sd kartına atman işini çözecektir...

Veya asistan içinde ilerleyen adımlara devam edip hem cios yükleyebilir, gecko os ile hemen hemen aynı işlevi gören üstüne cios ta kullanabilen neogamma'yı da kullanabilirsin.Veya cfg usb loader'ı kurup bir harddiskten de oyunlarını oynayabilirsin...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
30 October 2010 22:39
Hocam teşekkür ederim, hemen devam edeyim o zaman. External harddiskime ntsc bir oyun attım, sonrada usb ile bağladım wiiye. Homebrew menüsünden 1 e bastım USB DEVİCE buton belirginleşti fakat bastığımda birşeye ulaşamadım. Basılmıyor daha doğrusu smiling smiley

Önce homebrew i update edeyim sonra asistandan devam edeyim.
30 October 2010 22:41
tyler
Hocam teşekkür ederim, hemen devam edeyim o zaman. External harddiskime ntsc bir oyun attım, sonrada usb ile bağladım wiiye. Homebrew menüsünden 1 e bastım USB DEVİCE buton belirginleşti fakat bastığımda birşeye ulaşamadım. Basılmıyor daha doğrusu smiling smiley

Önce homebrew i update edeyim sonra asistandan devam edeyim.

Homebrew channel homebrew programları çalıştırmak için kullandığın ortam... Homebrew Channel'in kendisi doğrudan oyun oynatmak için falan kullanılmıyor, yanlışa girmeyesin... Asistan ile bütün aşamaları tamamla ve bütün adımları izle göreceksin...

Asistandaki rehberleri kullandığın sürece Homebrew Channel içerisindeki device ayarı Sd kart olsun... (Dosyalar sd karta kopyalanıyor çünkü)

30 October 2010 22:56
Anladım hocam, Gecko OS u sd karta attım ve cihaza taktım. Sonra homebrewe girdim ve gecko os u load ettim. NTSC dvdyi taktım ve çalıştır dedim , sonuç olarak çalıştısmiling smiley Başka birşey yüklemedim, sanırım gerekte yok?

Şimdi bir soru daha sorayım.

Bu Gecko Os programını wii ye yükleyemiyoruz değil mi, yani her zaman sd kalıcak wii'nin içinde? Ulaşmak içinde homebrew i kullanacağım. Buraya kadar sanırım doğru anladım.

Birazdan harici hardiskimden oynamayı deneceğim. İnşallah ondada çalışır smiling smiley

Teşekkürler.
30 October 2010 23:04
Gecko OS'un kanal formatında olanını bulursan wii'ye de yüklersin. Ama resmi olarak kanal şeklinde dağıtılmıyor onu söyleyeyim.

Usb loader rehberini uygularken oyunları harddiskinin hangi bölümünde saklayacaksan başta o bölümü seç videoda ilgili yer gösterildiğinde (videonun başlarında FAT32 seçilip örnek olarak Wii Play oyunu aktarılıyor). Diskte ille de iki bölüm olmak zorunda değil ya da iki bölüm varsa bile ilki FAT32 olmak zorunda değil....

Neyse wii play yerine elindeki ntsc oyunlardan birini kullanabilirsin harddiskine atmak için rehberde wii play'in aktarıldığı yerde... hatta diğer oyunlarını da bu şekilde aktarabilirsin...Gerçi daha hızlı aktarma yolu pc'de wii backup manager isimli programı kullanmak olur.

30 October 2010 23:26
WiiCrazy
Gecko OS'un kanal formatında olanını bulursan wii'ye de yüklersin. Ama resmi olarak kanal şeklinde dağıtılmıyor onu söyleyeyim.

Usb loader rehberini uygularken oyunları harddiskinin hangi bölümünde saklayacaksan başta o bölümü seç videoda ilgili yer gösterildiğinde (videonun başlarında FAT32 seçilip örnek olarak Wii Play oyunu aktarılıyor). Diskte ille de iki bölüm olmak zorunda değil ya da iki bölüm varsa bile ilki FAT32 olmak zorunda değil....

Neyse wii play yerine elindeki ntsc oyunlardan birini kullanabilirsin harddiskine atmak için rehberde wii play'in aktarıldığı yerde... hatta diğer oyunlarını da bu şekilde aktarabilirsin...Gerçi daha hızlı aktarma yolu pc'de wii backup manager isimli programı kullanmak olur.

Hocam öncelikle tekrar teşekkür edeyim. Gecko'yu bu şekil kullanırım hiç sorun değil.

Rehbere netbook'umdan bakıyorum, desktop'um biraz garip olduğundan çalışmadı, zaten çok az şey çalışıyor bunda:p Netbook'umun şarjı bitti. Diğer kuruluma maalesef yarın devam etmek zorundayım sad smiley Sanırım Usb loader'ı yüklediğimde işim bitmiş oluyor...

Şimdi şunu sorayım hocam, benim harici hardiskim 1 tb lık, içinde 400 500 gb lık film, dizi vs var klasörler halinde. Ben bir klasör açsam, içine isoları attığımda onlaru usb loader'da görebilir miyim? Wii backup manager programını mı yüklemem gerekecek yoksa, bununlamı atacağım hdd'ye? Fat32'den bahsetmişsiniz, tüm ex. hdd'yi formatlamam gerekebilir mi?

Birde şu an sd kart takılı iken wii'yi açtığımda bootwii ekranı geliyor, bootwii'yi sd den silmem sanırım sorun yaratmayacak değil mi hocam

Çok soru sordum, kusura bakmayınsmiling smiley

1 kez düzenlendi. En son 30/10/2010 23:30 tarihinde tyler tarafından düzenlenmiştir.
30 October 2010 23:34
Diskini formatlamana gerek yok. FAT32 ya da NTFS artık hangi dosya sistemi ile formatlandıysa öyle kalabilir, içindeki dosyalara da ellemeye gerek yok. Oyunları ya usb loader içerisinden sürücüye oyun dvd'sini takıp rip'leyerek ya da bu iş için yazılmış wii backup manager gibi programlarla atmak gerekiyor diske... Iso şeklinde atılabilse bile belli bir isimlendirme ile atmak gerektiği için program kullanımı olayın zahmetini ortadan kaldırıyor...

Iso seçip diskine atmak istediğinde program diskinde wbfs isminde bir klasör oluşturup buraya oyunu sıkıştırarak wbfs uzantılı olarak atıyor. Usb loader'ın görebilmesi için de klasör ve dosya isimlerine oyunun disk id'sini gömüyor...

Daha sonra başkasına oyun kopyalamak istersen özel programları kullanmana gerek yok, bir diskin içindeki wbfs klasöründen diğer disk içindeki wbfs klasörüne istediğin gibi kopyala yapıştır yapabilirsin...

Ha bu arada bir şeyi atlamışım.. Asistanla beraber gelen cfg usb loader ntfs dosya sistemine yazmayı desteklemiyor, diskin bu formatta ise oyunları usb loader içerisinden atamazsın... Oyunları atmak için ya wii backup manager'ı kullanacaksın ya da asistanla gelen cfg usb loader'ı online olarak update edeceksin (programın genel ayarlarından). Sanıyorum yeni versiyonlarda artık ntfs yazma desteği var. Ama yerinde olsam ntfs'i read only kullanmasını tercih eder oyun atma işini pc'de yaparım.

30 October 2010 23:46
Anladım hoıcam , yarın sanırım hallederim. Bahsettiğiniz programı yüklerim ve usb loader ı wiiye yüklerim.

"Birde şu an sd kart takılı iken wii'yi açtığımda bootwii ekranı geliyor, bootwii'yi sd den silmem sanırım sorun yaratmayacak değil mi hocam "

diye editlemiştim üstte ama görmediniz doğal olarak tabi, siz cevap yazıyordunuz o sırada smiling smiley

Bir soru daha çıktı şimdi , ah bu bensmiling smiley Dün NBA Jam oyununu takıp update ettikten sonra ntsc oyunları çalışmamaya başlamıştı. Şimdi bugün bu işlemleri yaptıktan sonra nba jam i tekrar taktığımda tekrar update istedi wii fakat oyunu Gecko ile açmayı denediğimde sorunsuzca açtı. Şimdi wii üzerinden daha doğrusu wii'deki oyun simgesi üzerinden update yapmalı mıyım dünkü gibi?

Teşekkürler.

Edit : Nba Jam i değil, hangi diski takarsam takayım wii system update yazıyor

1 kez düzenlendi. En son 30/10/2010 23:50 tarihinde tyler tarafından düzenlenmiştir.
31 October 2010 00:05
wiibrew sitesinde bootmii configuration editor isminde bir program var.. bununla boot delay'i 0 yapıp açılışta gözükmesini engelleyebilirsin... ya da sd karttaki bootmii klasörünün ismini değiştir, ihtiyacın olduğunda tekrar bootmii yaparsın... asistandan devam edeceksen zaten sd kartını yedeklemen gerekiyor...

yeni oyunlarda artık disc kanalında update istemesinin sebebi cios yüklemiş olman ya da bunların stub olanlarını silmiş olan.. update'i yaparsan softmod anlamında yaptıkların boşa gider...

işim olmaz usb loader ile cios ile diyorsan update'i yapıp cios'lardan feragat edebilirsin. homebrew channel'e bir zeval gelmeyecektir ve gecko os'u da kullanmaya devam edebilirsin... onların update ile bir alakaları yok zaten.

ama ben usb loader da kullanmak istiyorum / kullanacağım diyorsan dört opsiyonun var, tercih senin

1. Artık harddisk üzerinden oynarım, salla çipi diyorsan problem kendinden gidiyor zaten, usb loader'ların update ile işi olmaz.
2. Çipinin varsa update bloke etme özelliğini açarsın.. Bu durumda yeni oyunlardan kendi ios'u ile gelen olursa ilgili ios'u manuel yüklemen gerekir (çiple disk kanalından oynamak için)
3. Priiloader yüklersin ve disk kanalından update'leri bloke etmeye yarayan yamayı açarsın.. 2'deki gibi ekstra ios isteyen oyunların ios'larını manuel olarak yüklemen gerekir. 2'dekine kıyasla bir avantajın olur, çipinden update disable etmediğin için gecko os update bölümünden olayın farkına varıp sana sorar oyun bu ios'u kullanıyor yükleyeyim mi diye.
4. Usb loader ile işim olmaz diyorsan update'i yaparsın, hiç cios yüklemediğin haline geri dönersin... PAL oyunları disk kanalından, NTSC oyunları ise Gecko OS ile oynarsın...

31 October 2010 00:16
Anladım hocam tüm dediklerini. Pekte karar veremedim aslında. Red Steel 2 yi indirmiştim, update yapmadım, gecko ile açmayı denedim yeşil ekranda kaldı.Pal ve ntsc oyun denediğimde ikisinide sorunsuzda açtı. Belki yeşil ekranda kalmasının sebebi oyundandır gerçide.

Dediğim gibi pek karar veremedim harici hardisklemi gitsem yoksa pal oyunları wii panelinden, ntscleri geckodan. Bi tarafta hariciyi sürekli meşgul edeceğim, ayrıca onun için bir priz daha harcayacağım ama sanırım daha rahat edeceğim , diğer yandan dvd ile tak oyna, istediğin yere götür olacak.

Şimdi yatayım, yarın karar verdiğimde buradan sizi rahatsız etmeye devam ederim, bugün çok uğraştırdım sizi, hakkınızı helal edinsmiling smiley Teşekkürler
31 October 2010 07:38
tyler dostum bazı oyunlar böyle yeşil ekran,donma falan filan sorun çıkarabiliyorlar,doğaları gereği.. Eğer bir oyunla sorunun olursa problem oyunlar bölümüne bakabilirsin,birisi oraya mutlaka konusunu açmıştır smiling smiley Red Steel 2'nin konusu var,orda anlatılanları yaparsan sorunun geçecektir muhtemelen smiling smiley

31 October 2010 07:58
djbaha
tyler dostum bazı oyunlar böyle yeşil ekran,donma falan filan sorun çıkarabiliyorlar,doğaları gereği.. Eğer bir oyunla sorunun olursa problem oyunlar bölümüne bakabilirsin,birisi oraya mutlaka konusunu açmıştır smiling smiley Red Steel 2'nin konusu var,orda anlatılanları yaparsan sorunun geçecektir muhtemelen smiling smiley

Teşekkür ederim, bende yeni kurduğumdan dolayı dedim sanırım gecko'da problem var. Şimdi tekrar geçtim cihazın başına, usb loader yükleyeceğim. Cios yüklemeden direk yüklüyorum, umarım sorun olmaz.
31 October 2010 08:17
Cios kurmadan usb loader ı kurmaya denediğimde olmadı, direk usbloader ekranı hata verdi. Cios'u kurmaya yeltendiğimde wad manager a girip dosyaları seçip A ya basıp yükleme ekranına geliyorum. 5 dosyayı yüklemeye çalıştığımda hepsi error veriyor.

Installing 1/5 - cIOS202(38+60)-v4.wad
>>> installing ticket
>>>>>>ERROR! (ret = -2011) <<<<<<<<

Şeklinde 5 tane hata alıyorum.

Teşekkürler
31 October 2010 09:02
cios / usb loader yükleyebilmek için softmod asistanındaki tüm adımları başarıyla yapmış olman gerekiyor. geri dönüp yapmadığın adımlardan başlayarak devam etmen gerekiyor.

usb loader'lar da ciossuz bir işe yaramaz bu arada.

31 October 2010 09:04
Asistandaki tüm adımları yaptım. Cios yüklemeye kadar geldim.Hatta bugün ayrı bir sd kart ile devam ettimki Gecko ve diğer programlarla tekrar uğraşmamak için. Geri dönüp adımlara tekrar bakayım.
31 October 2010 09:11
tyler
Asistandaki tüm adımları yaptım. Cios yüklemeye kadar geldim.Hatta bugün ayrı bir sd kart ile devam ettimki Gecko ve diğer programlarla tekrar uğraşmamak için. Geri dönüp adımlara tekrar bakayım.

İşlemleri yaparken herhangi bir adımda hata alıp almadığını da kontrol et. 4.2'de olsan bile shop update'ini yapman durumunda mesela 4.3 ile gelen ios'lar sistemine yüklendiği için asistanda kullanılan IOS 36'yı yamama adımı sende çalışmayabilir... bu durumda isen eğer farklı bir yol izlemen gerekiyor.

31 October 2010 09:18
IOS36 yı tekrar yükledim. Stub IOS ları silmeme gerek kalmadı dün sildiğimden dolayı, o dosyalar tekrar çıkmadı yani.

Cios için wad manager'dan dosya yükleyemiyorum hocam, yine aynı hatayı alıyorum. Farklı bir yol olarak ne yapacağım acaba?
31 October 2010 09:52
tyler
IOS36 yı tekrar yükledim. Stub IOS ları silmeme gerek kalmadı dün sildiğimden dolayı, o dosyalar tekrar çıkmadı yani.

Cios için wad manager'dan dosya yükleyemiyorum hocam, yine aynı hatayı alıyorum. Farklı bir yol olarak ne yapacağım acaba?

IOS 36 yamama adımını hata almadan gerçekleştirdiğine emin misin? Şunu kontrol edebilir misin, MMM'yi çalıştır ios manager'a gir.... orada 41 nolu ios'u görüyor musun?

31 October 2010 10:09
40 41 43 45 46 gri renkte.3, 52, 58 202 222 223 249 250 diğer gri renkte olanlar. Teşekkürler
31 October 2010 10:16
tyler
40 41 43 45 46 gri renkte.3, 52, 58 202 222 223 249 250 diğer gri renkte olanlar. Teşekkürler

Ok shop update'ini yapmamışsın gibi gözüküyor. IOS 36 yamama adımında problem yaşamaman gerekiyor. Belki de Homebrew Channel'in yeni versiyonu olayı etkiliyor olabilir.. Cios yükleme adımında doğrudan Wad Manager'a gitmek yerine önce IOS manager'a geçip 36'yı seçip sonra Wad Manager'a geçip deneyebilir misin?

Edit: Üstü çizili yerin doğrusu Load Another IOS menüsüne girerek oluyormuş... başka okuyan olursa diye düzelteyim.

1 kez düzenlendi. En son 31/10/2010 19:12 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
31 October 2010 10:20
Her ne kadar anlamıyor olsamda homebrew 'in yenisürüm olmasından bende şüpelendim. Yamama olayını demin tekrar yaptm express te ve sorun yaşamadan bitti. Şimdi dediklerinizi deniyorum çok anlamadım ama yapmaya çalışacağım.
31 October 2010 10:30
Hocam MMM'den ios manager a girdim. 36 nın üzerine geldim A ya bastım. IOS36 v3361 iseçtiniz devam etmek ister misin dedi evet dedim. Sonra aynı ekranda hemen altta apply fakesign patch to ios36 dedi onada yes dedim. Sonra apply ES_identify patch in ios36 dedi, onada evet dedim. Ardından aynı şekilde Apply NAND permission patch dedi, evet dedim.

Sonra farklı bir ekran select ios revision seçeneği çıktı. 3 1042 3351 65535 seçilebiliyor altında ise başka bir 4 seçenek onlarda şu şekilde

any ıos 3361 , go by 10s , go by 100s , go by 1000s

any ios 3351 i seçtim load wad from sd dedim.

couldnot open file : sd:/ios36-64-v3551.wad
'' '' '' '' : sd:/wad/ıos36-64-v3351.wad

error reading ios

ERROR : something failed ( ret: -1)

continue ?

evet dedim sonra ıos manager ekranına geri döndü
31 October 2010 11:06
Hocam yapman gereken sadece Ios manager kısmından IOS 36'yı seçip ona reload etmek... Zaten yamadığın için yanlış bir şey yapmaya çalışıyorsun...

Tekrar düşündüğümde problemin tamamen Homebrew Channel'den kaynaklandığını düşünüyorum zira yeni versiyonunda artık uygulamaları başlatmadan önce IOS 36'ya geçmiyor Homebrew Channel... Uygulama da Homebrew Channel'ın başlattığı ios'a razı olduğu için Homebrew Channel hangi ios'u kullanıyorsa açılışta onunla başlamış oluyor...

IOS manager içinden 36'nın üstüne gelip Home tuşuna basacaksın...(Load ios seçeneği)

edit : burada da düzelteyim... bunun yerine Load Another IOS menüsü olacakmış...

1 kez düzenlendi. En son 31/10/2010 19:13 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
31 October 2010 11:20
Hocam Ios managerdan 36 nın üstüne gelip home a bastım reload etti, sonra cios için tekrar sd kartı taktım yine aynı wad sorununu yaşadım.
31 October 2010 11:24
tyler
Hocam Ios managerdan 36 nın üstüne gelip home a bastım reload etti, sonra cios için tekrar sd kartı taktım yine aynı wad sorununu yaşadım.

O zaman djarumblack'in yazdığı aşağıdaki rehberle cios'ları yüklemeyi dene.. işin içinde bir mantıksızlık var ama ben bulamadım.

[www.wiidewii.com]

31 October 2010 11:35
Hocam yamarken express dediğimiz yere normal deyip tekrar denesem? Yada en baştan homebrew kursam olabilir mi acaba, homebrewi update etmeden denesem sonrada.
31 October 2010 12:03
tyler
Hocam yamarken express dediğimiz yere normal deyip tekrar denesem? Yada en baştan homebrew kursam olabilir mi acaba, homebrewi update etmeden denesem sonrada.

Niye böyle bir zahmete gireceksin ki? Verdiğim linkte anlatılanlardan sadece IOS 236 installer ile ilgili kısmı yapacaksın zira sende Homebrew Channel hali hazırda yüklenmiş durumda...

Daha sonra da asistandan sd kartına yüklenen cios'ları MMM programında IOS36'ya load demek yerine IOS236'ya load diyerek (Home tuşu ile) yükleyeceksin...

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 39
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!