Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Virgin 4.3V2 SoftMod Rehberi

Gönderen DjarumBlack 
Virgin 4.3V2 SoftMod Rehberi
22 September 2010 22:48
Herkese merhaba arkadaşlar. Bu gün WiiCrazy'nin de yardımlarıyla arkadaşıma ait 4.3V2 sistem menülü bir Wii'ye softmod yaptım. Bazı aksaklıklar yüzünden video almayı başaramazsam da adımları buradan yazmak istiyorum.

Gereksinimler :

- 1 adet Lego Indiana Jones oyunu ( Wii'nizin Region'u ile uyumlu olmalı ) ya da çip varsa korsan da olur.
- 2 GB kaliteli bir SD kart.
- WiiCrazy'nin rehberindeki ( [www.wiidewii.com] ) dosyalardan bazıları. Onlar da :
-- 1. adımdaki Indiana Pwns save dosyası.
-- 4. adımdaki tüm cIos'lar.
-- [sharebee.com] bu adresteki Ios 236 Installer dosyası.
-- [bootmii.org] bu adresteki HackMii dosyası.

Adım 1 HackMii ve Adım 2 Homebrew Channel Kurulumu

HackMii dosyasını alın ve SD kartınıza bocalayın. boot.elf dosyasını çalıştıracağız.

WiiCrazy rehberindeki gibi Indiana Pwns olayını yapıyoruz. Exploidli save dosyasını Wii'ye atıp videodaki gibi " satıcı kılıklı herif"in yayına gidip işlemi başlatıyoruz. WiiCrazy rehberinden farklı olarak burda HackMii çalıştıracağız. Uygun opsiyonları kullanarak BootMii'yi kurun.

Not : Emin olmamakla beraber son Wii'lerde bildiğim kadarıyla Boot2 olarak değil IOS olarak kurulmakta bu zımbırtı. Ben de IOS olarak kurdum.

Ardından aynı menüden Homebrew Channel kurulumunu da yapın. Install demeniz yeterli olacaktır.

Adım 3

İndirdiğiniz Ios 236 Installer klasörünü açın ve içindeki IOS236 klasörünü SD kartın ana dizinindeki apps klasörüne ( yoksa oluşturun ) atın. Sonra Wii'den Homebrew Channel'ı açıp IOS236'yı çalıştırın.

IOS236 kurulumu başlayınca sağ/sol tuşlarıyla sizden kurulum metodu seçtirecek. İnternet üzerinden kurulum yapmak istediğinizi seçin. İnternet bağlantısı yoksa IOS236'yı ana dizine atıp adını değiştirmek falan lazım o olayı denemedim. Kurulum başlayacak ve ardından size bir soru soracak.

" Korsan oyun da oynamak istiyor musun ? " tarzında. Evet için 1, Hayır için 2'ye basın. Tabiki amacımız Backup oyun oynamak bu işlemi yaparken. Bu soru bana da saçma geldi. Ama burda bir çakallık var. Tam bir saatimi yedi. Ne küfürler ettim sormayın. Evet derseniz bir anda kurduğu IOS236'yı siliyor ve ardından da bir mesaj geliyor : " Homebrew Cahannel'ı silmediğime dua et " ...

Biz napıyoruz, oynamak istemiyorum, Hayır seçeneğini seçiyoruz 2'ye basarak. O da bize " Afferim sana " diyor ve sistem IOS 236'yı hallediyor.

Adım 4

WiiCrazy rehberindeki 4. adımdaki cIos'ların hepsini indiriyoruz. İki tane de USB Loader için wad dosyası var. Direk 4. adımdaki Wad klasörünü alıp SD kartın ana dizinine atın.

MMM ( Multi Mod Manager ) indirip SD kartımızdaki apps klasörüne atıyoruz. Link bulmanız zor olmayacaktır, yukarıda vermedim. Son versiyon Google aramasıyla bulunabilir.

Homebrew Channel ile MMM'i çalıştırıyoruz ve Wad klasöründeki her şeyi tek tek kuruyoruz.

Ve bitti. Hayırlı olsun. Tertemiz bir 4.3V2 sistem menülü Softmod işlemi bitmiş Wii sahibi oluyorsunuz !

Not : WiiCrazy bu rehberi okuyup onaylamadan denemenizi tavsiye etmiyorum. Zira bende çalıştı ama bu konularda çok iyi olmadığımdan sorumluluk almak istemem.

Re: Virgin 4.3V2 SoftMod Rehberi
23 September 2010 02:01
aga burda stub ios silme gibi bi adim gormedim.sistemdeki ioslari silmeden .cios kurulumu yapilabiliyormu? ayrica bu hali ile cook soru sorulacaga benziyor.wad kurulumu.hbc kurulumu.bootmii kurulumu ve bootmii ile yedek almaB-)
23 September 2010 06:23
Şeyden de bahsetmek lazım, internet bağlantısı olmayan bir wii'de bu IOS 236 installer programı crash oluyormuş eğer ki HBC network'ü başlatmak isteyip daha ios'tan cevap almadıysa... Dolayısıyla kullanırken yapılacak en mantıklı hareket internetiniz var ama wii'de kapattıysanız açmak... Internetiniz hiç yoksa ve olmayacaksa da Homebrew channel'i açtıktan sonra sağ alttaki network ışığının hareketlilliğini izleyip hareket sona erdiğinde programı çalıştırmak IOS 236 installer'ın daha az kilitlenmesini sağlamaktaymış... Problem ile ilgili tavsiye verenler 30sn. bekleyin diyor.

Offline kurulum yapmak isteyenler, 4.3 virgin softmod rehberininin ilk aşamasında verilen zip dosyasının içindeki wad dosyalarını kullanabilirler...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
23 September 2010 06:57
1 ve 2 numarali sorular hakjkatten kufredilecek sorular grinning smiley tabi cevaplarida smiling smiley
23 September 2010 07:55
no_ios_reload muhabbeti olan programlara dikkat etmek lazım ayrıca,mesela MMM in son sürümünde meta.xml yi açıp no_ios_reload satırını silmek gerekiyor,ayrıca priiloader 0.5 versiyonu da internetten çekildi bir kaç kişi brick olmuş bu no_ios_reload yüzünden ama priiloader ı yazan elemanın söylediğine göre hepsinde boot2 varmış da kurtulmuşlar smiling smiley

programların meta dosyasında no_ios_reload var mı yokmu bakın dikkat edin buna yoksa kitlenme ve bu no_ios_reload kodu içeren programların sistem dosyalarına erişim sağlaması sonunda brick riski mevcut olduğu yazılmış.
23 September 2010 09:35
Valla yorumlar için çok sağolun. Keşke bir video çekebilseydim de elime yüzüme bulaştı elimden bu kadarı geldi (: Deneyimsiz arkadaşlar rehberde zorlanabilirler evet. Forumda kurulumlar hakkında bilgi var diye çok değinmedim HBC kurulumuna falan eheh
23 September 2010 09:42
rehberde ios236 installer ın hangi versiyonunu kullandınız?
23 September 2010 10:16
V4 kullandım. Sanırım son versiyon bu.
23 September 2010 11:19
evet bu versiyon v3 e göre disclaimer ekranında bekletmeyip böylece daha kısa sürede bitirmemizi sağlıyor,olası bir donma durumu söz konusu olduğundan daha avantajlıthumbs up
23 September 2010 12:10
dedezade
aga burda stub ios silme gibi bi adim gormedim.sistemdeki ioslari silmeden .cios kurulumu yapilabiliyormu?

Hala bu yazıyı anlamamaktayım grinning smiley WiiCrazy, acep ben dün sildim mi Stub Ios'ları ? Hatırlamıyorum o adımı. Direk senin rehberdeki 4. Adım dosyalarındaki ciosları attım sadece.
23 September 2010 12:15
DjarumBlack
dedezade
aga burda stub ios silme gibi bi adim gormedim.sistemdeki ioslari silmeden .cios kurulumu yapilabiliyormu?

Hala bu yazıyı anlamamaktayım grinning smiley WiiCrazy, acep ben dün sildim mi Stub Ios'ları ? Hatırlamıyorum o adımı. Direk senin rehberdeki 4. Adım dosyalarındaki ciosları attım sadece.

Endişeye mahal yok... düz ios'larda normalde versiyon sınırlaması var... ama bu versiyon kontrolü yamandığı vakit herhangi bir versiyon ios/cios üstüne başka bir tanesi çakılabiliyor...

Yani kurulan IOS 236 içinde versiyon yaması var... Nintendo'nun kurduğu stub IOS 249'un üstüne, ciosu versiyonu düşük olsa da çakabiliyor olmamız demek bu...

Asistanda niye siliniyor derseniz bu versiyon yaması zamazingosu bu programlara daha yeni yeni ekleniyor... öyle yani...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
24 September 2010 11:50
bu daha önce hiç softmod yapılmamış wii ler için mi acaba??

ben dün aldım wii mi 4.2 idi update ettim eye popping smiley

hatta o shop zımbırtısını da update ettim moody smiley

sanırım 4.3e v2 oldu

aslında sadece 4.3e yazıyor menude
24 September 2010 12:05
@basaran76 : aynen, senin için... bütün update'leri başarı ile uygulamış arkadaşlar için yani... Orjinal lego indiana jones / yu-gi-oh 5D's wheelie breakers oyunlarından biri lazım yalnız...

24 September 2010 12:51
@basaran76, evet dostum. Zaten virgin sözcüğü bakire demek (: Senin Wii de daha önce işlem görmediği için bakire sayılmakta.
24 September 2010 12:52
hocam aslında yeni konu da açtım ama

burda farklı bi talebim olduğu için buraya yazayım smiling smiley

önceden bu asistanla felan kolayca oluyormuş softmod

öyle anladım

acaba bizim versiyon için böyle bişey çıkar mı çıkarsa ne zaman çıkar hot smiley
24 September 2010 13:53
Şu indiana jones lego oyunu olmadan yapabilmenin yolu yokmu :/ benim cihazda 4.3e ve sanıyorum ki v2.

Cihazı alıralmaz kardeşim update etmiş bilmeyerek (yani 5-6gün önce)

veya izmirde bu oyuna ulaşabileceğim bir arkadaş yokmu ?
24 September 2010 14:48
@basaran76, versiyonun kaç ? Bu rehber çıkan son versiyon için zaten.
25 September 2010 19:44
versiyonum 4.3e

shopuda update ettim eye popping smiley

oldu v2

keşke önce forumu okusaydım demekten biharap oldum hot smiley

hoş zaten kızım izin vermediği için wii nin yüzünü gördüğüm de yok ya spinning smiley sticking its tongue out

softmod felan biraz bekleriz
26 September 2010 16:35
Ve sonunda dün gece softmode olayını yaptım ve ilk oyunumu oynadımsmiling smiley

Makinama 4.3v2 öncesi HBC son versiyonu yüklemiştim.
Bu rehberdeki ios236'yı yükledim ve ardından (HBC zaten yüklü olduğundan Lego Indiana Jones oyununa ihtiyacım olmadı)
WiiCrazy'nin Virgin 4.3 Softmod rehberindeki,"4. Adım - Cios / Usb Loader kurulumu" nu uyguladım ve
hiç sorun yaşamadan softmode yaptım.
Bu rehberleri hazırlayan ve gerektiğinde sorulara cevap vererek yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler.thumbs up

Bir sorum olacak.
Makinanın bu hali ile yedeğini almak mümkünmü?
26 September 2010 17:01
Bootmii kurduysa yedeğini alırsın. IOS olarak kurulduysa tam koruma değilde yardımcı bir koruma sağlar. Boot2 olarak kuruluyorsa Full-Contact bir koruma sağlar grinning smiley
26 September 2010 21:07
Ben de bu rehberi arkadaşıma uygulayıp yazdım. Ama IOS olarak Bootmii kurabildim. Boot2 olarak kuramadım.
27 September 2010 19:12
Aslında makina 3.1e iken Boot2 olarak yedeğini almıştım.
1)Şuan 4.3e v2 ikende yedek almak bir artı getirirmi ?
2)Bu hali ile yedek aldığımda softmodda yedeklenmiş oluyormu?
3)3.1 yedeğinden geri yükleme yaparsam doğal olarak 3.1e dönmüş olacağım değilmi?
4)4.3e V2 eski yedeği yüklememe engel olabilirmi?
5)Çok mu soru soruyorum?
27 September 2010 20:05
ucaglin
Aslında makina 3.1e iken Boot2 olarak yedeğini almıştım.
1)Şuan 4.3e v2 ikende yedek almak bir artı getirirmi ?

Dönebileceğin değişik opsiyonların olmuş olur, ayrıyeten nand flash üstünde çok düşük ihtimal de olsa oluşabilecek bad sector'lere karşı dönebileceğin sağlam yedek alternatifin olmuş olur. İkinci söylediğim brick'ten kurtulma anlamında çok büyük avantaj sayılmaz zira başkasının yedeğini de kendi makinene flashlayabilecek şekilde dönüştürmek her zaman mümkün. (betwiin programı sayesinde)

2)Bu hali ile yedek aldığımda softmodda yedeklenmiş oluyormu?
Evet olur... Yedeğe dönmenin en büyük dezavantajı save'lerinin yedeği aldığın zamandaki hallerine dönecek olması...

3)3.1 yedeğinden geri yükleme yaparsam doğal olarak 3.1e dönmüş olacağım değilmi?

Evet...

4)4.3e V2 eski yedeği yüklememe engel olabilirmi?

Bootmii menüden önce çalıştığı için menünün olan bitenden haberi bile olmaz.

5)Çok mu soru soruyorum?

No comment...

05 October 2010 09:19
rehber yeni haliyle çok iyi olmuş elinize sağlık tebrikler...
17 October 2010 03:36
Cok tesekkurler.. dediginiz adimlarin hepsini yaptim. simdi bide softmode ne gibi islere yarayacak bilmek isterim.. hdd oyun yuklemek disinda? ve softmodun yuklenip yuklenmedigi nasil anlasiliyor.. tesekkurler..
18 October 2010 09:11
Homebrew channel yüklü ise, USB Harddisk veya memory stick çalıştırabiliyor/içeriğine bakabiliyorsna softmod yüklü demektir.

Softmod ne işime yarayacak dersen ne istersen onu yaparsın, kablosuz ağ üzerinden film izlemeden tutta usb disk üzerinden oyun oynamaya kadar.
21 October 2010 09:43
arkadaşlar, bu konuya video eklenecek mi acaba? eklense ne güzel olur..
21 October 2010 20:01
Eklemeyi planlıyordum ama captureda problem yaşadım malesef. Umarım eklenir çok daha faydalı olacağına eminim.
19 November 2010 08:02
Djarumblack çok teşekkürler,

Rehber ile halletim,

Not : Wiircazy, tuzruhu, hatırlarsanız benim makinam virgin değil softmod idi ancak elimizdeki tek tool olan wiiflow forwarder channel çalışmadı , boot.elf i boot.dol yaptım olmadı, loadmii ye yönlendirdim olmadı, pes edip indiana pwns e döndüm
19 November 2010 12:41
benimde eksiğim var bu konuda eklense çok iyi olur.

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 34
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!