Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

PS4 yolda mı?

Gönderen Tuzruhu 
PS4 yolda mı?
01 December 2009 14:51
Hürriyet
Sony elini daha mı çabuk tuttu? İşte karşınızda Sony'nin yeni nesil konsolu PlayStation 4...

FGNonline'ın bildirdiğine göre PlayStation 4 ancak 2012'de piyasaya sürülebilecek.

Portaldaki bilgilere göre Sony şimdiye kadar kullandığı Cell mimarisine sırtını dönecek ve yeni konsolunda IBM'nin Power 7 yongalarını kullanacak.

Bu yongalar ise muhtemelen 2010'da piyasaya sürülecek ve sunucularda kullanıma odaklı olacak. FGNonline'a göre PlayStation 4'te bu yongaların sadeleştirilmiş, ucuz sürümleri kullanılacak.

Bu adıma sebep olarak eski mimariyle programlama sırasında ortaya çıkan problemler gösteriliyor.

Bir sonraki konsolun yongası altı ila sekiz çekirdeğe ve 32 MB önbelleğe sahip olacak. Her çekirdek Quad-Threading teknolojisi sayesinde dört görevi aynı anda gerçekleştirebilecek ve böylece işlem gücü 200 Gigaflops'a kadar çıkabilecek.

Siteye göre grafik yongası Imagination Technologies tarafından üretilecek. PowerVR-6 yongasının diğer yongalarla karşılaştırıldığında üç ila dört kata kadar daha fazla performans sunması bekleniyor. Toplamda ise PlayStation 4'ün selefine göre on kat daha hızlı çalışacağı söyleniyor.

Sony şu ana kadar PS4 ile ilgili hiçbir detay hakkında açıklama yapmadı.

Kaynak: [www.hurriyet.com.tr]

Acaba Wii 2 ne zaman duyurulacak?

Re: PS4 yolda mı?
14 February 2010 13:35
bide ps4 icin yapilan blu-ray ler 5000 gb(5 terabayt) lik mi ne olucakmis sony nin aciklamasina gore
14 February 2010 14:51
Hmm, yine işlemciyi değiştirirlerse ps3'e oyun geliştireceklerin işi zor.
15 February 2010 16:07
10kat daha hizli diyor bu adamlar ps4 ü ole bi zamanda cikartir ki buda ps3 ün stoklarda kalmadigi zaman olur adamlar resmen sanki ps3 ün devrini bu sistem ile hemen bitirip milleti ps4 hayrani birakmak veya aldittirmak xD ps3 ün sistemi ztencanavar gibi ps4 te ona gore 10 kat daha hizli calisiyo diyor yazida bu da heralde dünyadaki en saglam pc leri bile geride birakir demek oluyor heralde xD
16 February 2010 15:44
yine bisi diyim adamlar bole saglamve masrafli bi sisemle cikarirlarsa ps4 un cok saticagini sanmiyorum cunku butun dunya para icinde yuzmuyorsonucta ki bu sistemle ps 4 2 milyardan asagi cikmaz ki ps 3 turkiyede 1 milyar ile cok fazla satilmiyor ki hack olayi olmadigi icin ztn satilmiyor ps 4 tede o fiyatla ve korsansiz oyun ilr turkiyeye geliceginden bile suphe ederim xD adamlar full abartiyorlar ztn bak nintendoya adam hd icin ugrasmiyor oyunlarin verdigi zevki arttirmak icin ugrasiyor ve hem masrafsiz hem deli gibi satiyolar wii 2 de ole olur sistem gelisir ama abartilmaz uygun fiyata tum dunyada deli gibi satilir
16 June 2010 14:40
129912994
yine bisi diyim adamlar bole saglamve masrafli bi sisemle cikarirlarsa ps4 un cok saticagini sanmiyorum cunku butun dunya para icinde yuzmuyorsonucta ki bu sistemle ps 4 2 milyardan asagi cikmaz ki ps 3 turkiyede 1 milyar ile cok fazla satilmiyor ki hack olayi olmadigi icin ztn satilmiyor ps 4 tede o fiyatla ve korsansiz oyun ilr turkiyeye geliceginden bile suphe ederim xD adamlar full abartiyorlar ztn bak nintendoya adam hd icin ugrasmiyor oyunlarin verdigi zevki arttirmak icin ugrasiyor ve hem masrafsiz hem deli gibi satiyolar wii 2 de ole olur sistem gelisir ama abartilmaz uygun fiyata tum dunyada deli gibi satilir

katılıyorum ztn ps den ne anlıyorlar anlamıyorum aynı oyunları wii de gerçekçi ve daha hesaplı yaşamak varken git bi ton parayı ps3-4e yatır... al bi wii hem ucuz hem 10 kat hızlı olmasa bile 10 kat zevkli smiling smiley grinning smiley

1 kez düzenlendi. En son 16/06/2010 14:41 tarihinde SivriSinek tarafından düzenlenmiştir.
tym
16 June 2010 17:37
bu arada bence ps4 seneye e3'te duyurulacağını bile zannetmiyorum. Daha yeni Move çıkardılar ayrıca yeni alet geliştirmek kolay değil. Ps3 şuanda teknik olarak bu nesil Wii'den ve xbox360'dan daha ilerde. Ve satışlar oldukça düşük seyretti son zamanlarda artma var. Satışların artacağı varken de bence yeni konsolu hemen duyurmazlar. bence 2012 sonunda anca çıkar.
16 June 2010 18:23
2012 de kıyamet kopmassa tongue sticking out smiley tongue sticking out smiley XD buahahah XD
17 June 2010 04:57
Yeni konsollorın daha yolu var.Seneye Wii 2 yada yeni br konsol tanıtır nintendo,o da belki.Çünkü 3 firmada yeni aletler çıkardı.Kinect,Move,3Ds bunlar en az 2-3 yıl götürür.
17 June 2010 10:22
Şu kinect adamı şeytana uydurtur valla.

Nintendo'dan artık sağlam bir hamle gelmeli yoksa ben yavaş yavaş kinect'te doğru akarım gibi hissediyorum. Wii 2 gelecek mi gelmeyecek mi adamlar açıklasın artık. Sony'nin cihazı gördüm de sanki kontrol kumandasının üzerine pinpon topu yapıştırmışlar çok komik...
17 June 2010 11:33

Bu resim hakkında ne düşünüyor sunuz?

Siz olsaydınız böyle bir cihazı kullanmak ister miydiniz? insanda değişik tuhaf düşünceler uyandırıyor!!!

Kendi ayağına kurşun sıkıyor bence. Daha fütüristik çözümler üretebilmeliydi. Lolipop gibi bişi yapmış...
17 June 2010 11:49
Bu aleti kullansa kullansa Star Wars manyakları kullanır. Yani ne bileyim o ampülün altındaki kolda traş makinesi özelliği olsa ben de kullanırdım smiling smiley

Zımbırtı ile ilgili esas yorumlarımı ekşi sözlükte yazdım smiling smiley

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
17 June 2010 12:35
WiiCrazy
Hangi yorum acaba merak ettim? smiling smiley
17 June 2010 13:42
DiABOLiCAL
WiiCrazy
Hangi yorum acaba merak ettim? smiling smiley

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
17 June 2010 14:03
WiiCrazy
Senden bir önceki yorum olabilir mi diye düşünmüştüm ama kinect'i sevmediğini düşünerek vazgeçmiştim. En azından o yorumdaki bir kelime(!) tutuyor grinning smiley
17 June 2010 14:30
DiABOLiCAL
WiiCrazy
Senden bir önceki yorum olabilir mi diye düşünmüştüm ama kinect'i sevmediğini düşünerek vazgeçmiştim. En azından o yorumdaki bir kelime(!) tutuyor grinning smiley

Yok genelde o kadar fütursuz olmuyorum smiling smiley

17 June 2010 17:14
Bence o görüntüye takılmamak lazım.Önemli olan kontrolünün iyi olması.Kontrol wii'den iyi olursa bende de ps3+move alacak para olsa alır oynardım.Kimin ne düşündüğü pek umrumda olmazdı smiling smiley Sonuçta harika grafikler+kontrol var ( eğer varsa tabi ).
17 June 2010 17:31
Aslında herkesin yanıldığı bir olay var, 1:1 kontroller geldiği anda ekranda da herşey buna uygun hareket etsin istiyor herkes ama olay o kadar basit değil bence. Kılıçla bir yeri kestiğimde nerden kestiysem o şekilde kesilsin falan bekliyorsun ama oyunlarda alışılagelmiş 3d modelleme tekniklerine falan epey uzak bu beklentiler. Oyun üreticileri de bir kaç üçkağıt ile ya da Nintendo gibi primitif karakterler kullanarak bertaraf ediyorlar durumu şimdilik. 1:1 kontrollerle beraber ben fizik motoru olayının iyice yaygınlaşıp standart hale geleceğini düşünüyorum.

Yani olay grafik anlamda güçlü olmakla kalmıyor, bir adım öteye gidip oyun tasarımları, modellemeleri bunların kaplamaları vesaire bunları kökten değiştirecek değişiklikleri zorunlu kılıyor. Ha bir de şu var PS3 720P'ye render ediyor ki bu da neredeyse wii'nin 3 misli pixelle, kaplama boyutları ile vesaire uğraşmak demek.

Ben bu nesilde gerçek anlamda 1:1 kontrollerin grafik kısmını da %100 başarı ile ekrana yansıtabilecek bir konsol olduğunu düşünmüyorum. Bir sonraki nesilde de muhtemelen 1:1 kontroller artık tamamen oturmuş olacak muhtemelen ve bambaşka bir şeyden bahsediyor olacağız.

18 June 2010 06:59
WiiCrazy
Yani olay grafik anlamda güçlü olmakla kalmıyor, bir adım öteye gidip oyun tasarımları, modellemeleri bunların kaplamaları vesaire bunları kökten değiştirecek değişiklikleri zorunlu kılıyor. Ha bir de şu var PS3 720P'ye render ediyor ki bu da neredeyse wii'nin 3 misli pixelle, kaplama boyutları ile vesaire uğraşmak demek.
Hocam olayın zorluğunun kesinlikle farkındayım, lakin yıllardır kafamın bir türlü almadığı bir durum da var ortada. Sene 96 civarında bir oyun oynadım, hatta bitirdim de mereti. İsmi Hard Line (hard life, half line veya half life da olabilir) mıydı neydi, mouse ile oynuyordun, ileri doğru giderken sağdan soldan tipler çıkıyor ve lavukları silahla vuruyordun. İşin güzel yanı oyun video'lar ile yapılmıştı, yani hiçbirşey çizim değildi, gerçekten videolarla dönüyordu oyun. Karşıdaki tipler insan falan, oyun arası videolar da bağlayıcı ve tam bir film konusu çıkıyordu ortaya. Herneyse konudan fazla uzaklaşmayalım. Bu manyak oyunda (3 CD idi sanırım) adamları neresinden vurursam orayı tutup falan atlıyorlardı yere ( ya da ben çok fazla oynadığım için kendimi mi fazla kaptırdım hatırlamıyorum grinning smiley ) nasıl olur abicim böyle bir olay. O zamanın teknolojisi ile böyle bir oyun, ara videoların bir çoğunu atladığım halde günlerce süren bir oyun ve o kadar video görüntüsü, farklı hareketler. Mesela 2 adam çıktığında sağdakini vurunca sağdakinin önce ölmesi.

Noluyoruz lan! spinning smiley sticking its tongue out
22 June 2010 09:45
DiABOLiCAL
WiiCrazy
Hocam olayın zorluğunun kesinlikle farkındayım, lakin yıllardır kafamın bir türlü almadığı bir durum da var ortada. Sene 96 civarında bir oyun oynadım, hatta bitirdim de mereti. İsmi Hard Line (hard life, half line veya half life da olabilir) mıydı neydi, mouse ile oynuyordun, ileri doğru giderken sağdan soldan tipler çıkıyor ve lavukları silahla vuruyordun. İşin güzel yanı oyun video'lar ile yapılmıştı, yani hiçbirşey çizim değildi, gerçekten videolarla dönüyordu oyun. Karşıdaki tipler insan falan, oyun arası videolar da bağlayıcı ve tam bir film konusu çıkıyordu ortaya. Herneyse konudan fazla uzaklaşmayalım. Bu manyak oyunda (3 CD idi sanırım) adamları neresinden vurursam orayı tutup falan atlıyorlardı yere ( ya da ben çok fazla oynadığım için kendimi mi fazla kaptırdım hatırlamıyorum grinning smiley ) nasıl olur abicim böyle bir olay. O zamanın teknolojisi ile böyle bir oyun, ara videoların bir çoğunu atladığım halde günlerce süren bir oyun ve o kadar video görüntüsü, farklı hareketler. Mesela 2 adam çıktığında sağdakini vurunca sağdakinin önce ölmesi.

Noluyoruz lan! spinning smiley sticking its tongue out
kardeşim senin oynadıgın oyun neydi bilmiyorum ama benim aklıma soyle bi mantık geldi..şimdi o gorduklerin yani arageçişlerden bahsetmiyorum oyunda vurdukların video degilde videodan animated gife cevrilmiş halleri olabilir sonuctada sen hangi gif i yani hangi resmi once vuruyorsan o resmin diğer animated gif hareketine gecmesi seklinde programlanmıs olabilir gibime geldi..diğer animated gifden kastım adamın ölme sahnesi oluyor bu arada.umarım anlatabilmişimdir kardeşim....
22 June 2010 11:19
enkazweb
kardeşim senin oynadıgın oyun neydi bilmiyorum ama benim aklıma soyle bi mantık geldi..şimdi o gorduklerin yani arageçişlerden bahsetmiyorum oyunda vurdukların video degilde videodan animated gife cevrilmiş halleri olabilir sonuctada sen hangi gif i yani hangi resmi once vuruyorsan o resmin diğer animated gif hareketine gecmesi seklinde programlanmıs olabilir gibime geldi..diğer animated gifden kastım adamın ölme sahnesi oluyor bu arada.umarım anlatabilmişimdir kardeşim....
Video'da olsa aynı mantıkla çalışabilir. Hatta o yıllarda en çok kullanılan format GL ve FLI idi, öyle birşey de olabilir. Ama sene 96'lar civarında böyle birşeyin yapılabiliyor olması ve adamı vurduğumda ilgili video'nun çok kısa bir sürede devreye girmesi gerçekten enteresandı.

Yani kasılırsa aslında birçok şey yapılabilir ama oyun firmalarının oyuna ayırdığı bütçe ve zaman önemli sanıyorum.

Bu arada oyunla ilgili birkaç şey buldum, Hardline'mış adı;
[www.mobygames.com]
[www.astahost.com]
[www.dosgames.com]
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 17
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!