Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Konsollar kiriliyor ama nasil ?

Gönderen tospaa 
Konsollar kiriliyor ama nasil ?
29 August 2010 22:31
Belki yazicaklarim cok sacma olabilir ama hep aklima takilir bu kopya oyun oynamamiza firsat veren `kirma` olaylari nasil gerceklesir.

Misal wii cikti , geldi girdi evimize , ee sonra ? icindeki programlama sekline diline nasil ulasiyorlar.Aciklar nasil bulunuyor.

hele bide oyun uzerinden yapilan islemler , mesela psp de bi ara luminates gibi bir oyun , wii icin lego indiana jones.butun oyunlari tek tek mi deniyorlar , boyle bir luksleri maddi , manevi olabilir mi.

kirma islemini uygulamak kes , kopyala , yapistir gibi bir sey.yaraticilik gerektirmiyor dikkat ve cesaret gerektiriyor.hele bir de daha onceden yaptiysaniz korkulacak bir sey kalmiyor.herkes cesaret edemediginden kirma islemine onu yapabilmek buyuk maharet sayiliyor hatta arkadas arasinda aranan insan oluyorsunuz.

e peki kes kopyala yapistir yapmak bu kadar onemliyse , sifirdan o kapilari acmak nasil bir sey acaba.

3ds i eline alan biri ne dusunur ne denerde bu kapiyi acar.bi kere acildi mi gerisi kolay zaten ama o ilk kapiyi bulmak...

wii de softmod yazilimsal bir kirma , nintendo icin bunu yeni bir yukseltme ile kapamak cok mu zor yoksa bir kere kirilan bir daha iflah olmaz mi.

ps3 un daha yeni kirilmasi , pek haberim yok ama uzun surdu galiba.

hep dusunurum , gerci herhangi bir programlama dili yada yazilim tecrubem yok akil edememem gayet dogal ama bu kirma islemleri nasil gerceklesiyor.

cok sacma bir konuysa silinebilir tabiki , zaten nereye acacagima karar veremedim grinning smiley

Re: Konsollar kiriliyor ama nasil ?
29 August 2010 23:03
valla bu soruna ciddi bir cevap vermek isterdim ama tarih ve saat itibariyle kısa keseceğim. ayrıca o `kırma`'daki akıllı bakınız da nedir öyle yahu?

Herşeyde olduğu gibi bunda da niyet önemlidir. sonuçta konsolu yapanlar da insan, kıranlar da insan. Yani öyle garipsenecek bir durum yok ortada. Esas garipsenecek durum belki de insanların bu iş için değerli vakitlerinden zaman ayırmasıdır ki bu da insanların karakterlerine göre mantıklı bir şekilde açıklanabilecek bir durumdur.

Ali yazar, veli bozar... küp suyunu çeker azar azar demiş atalarımız...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
29 August 2010 23:22
kirma yi tirnak icine almam ise akilli bakinizdan kasit yabnaci kelime kullanmiyimda , hack leme filan demiyim diye yazdim. yoksa kiranlara bir lafim yok onlar sayesinde bu kadar oyun oynuyorum. olayin etigiyle ilgili bir sey demedim , zaten kiran insaninda programlama da kirik grinning smiley olamasi lazim ki bu kadar sonuca ulasabilsin.verilen emekte buyuk zaten.ben isin ilk adim kismin imerak ediyorum

29 August 2010 23:53
işte işin ilk adımı da zamana, mekana ve şartlara göre değişiyor aslında smiling smiley
gecenin bu vaktinde bunu kısa bir şekilde cevaplamamın bir sebebi de budur smiling smiley

detaya inersek, programları sistemlerde çalışacak şekilde derleyiciler (compiler, assembler) yazılırken bir yandan da derlenmiş bu kodları çözmek için decompiler ve disassembler'lar yazılıyor. e insanoğlu da hata yapan bir varlık olduğu için bu decompiler ve disassembler'ları kullananan programcılar hata gördükleri yerde affetmiyorlar.

hatta terorist saldırılarla bu konu arasında bir analoji bile yapılabilir ama tamamen off topic oluruz hiç girmeyeyim.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
01 September 2010 08:16
WiiCrazy
valla bu soruna ciddi bir cevap vermek isterdim ama tarih ve saat itibariyle kısa keseceğim. ayrıca o `kırma`'daki akıllı bakınız da nedir öyle yahu?

Herşeyde olduğu gibi bunda da niyet önemlidir. sonuçta konsolu yapanlar da insan, kıranlar da insan. Yani öyle garipsenecek bir durum yok ortada. Esas garipsenecek durum belki de insanların bu iş için değerli vakitlerinden zaman ayırmasıdır ki bu da insanların karakterlerine göre mantıklı bir şekilde açıklanabilecek bir durumdur.

Ali yazar, veli bozar... küp suyunu çeker azar azar demiş atalarımız...

Hocam evet iki tarafta insan ama kıran tarafın yaptığı işin neredeyse insanüstü bir emek olduğunu kabullenmek gerek. Programı C dilinde yazıp compile etmek çok büyük bir problem değil, orta seviye denilebilecek bir dil ama hali hazırda yazılmış derlenmiş bir programı debug veya disassemble etsen de eline geçecek olan şey assembly kodu. Tamam sonuçta programlamada uzmanlaşmış biri için C veya assembly çok farketmeyebilir ama binlerce C kodu büyük ihtimalle onbinlerce veya yüzbinlerce satır assembly kodu yapabilir sanıyorum. O kadar şeyin içinden hataları bulmak falan çok kolay olmasa gerek.

Wii için işler biraz daha basit belkide çünkü homebrew'e açık ancak diğer bazı kırma işlemleri gerçekten çok enteresan, adamlar eprom'daki programları bile disassemble ediyorlar hayret ediyorum.

Çok büyük emek var bu işte. Şu anki exploit'leri (Lego vs...) bulanlar elinde bir sürü tool hazır çalışıyorlar ama ilk yapanlar cidden çok enteresan insanlar. Şu Gamecube oyunlarını usb'den oynatma ile ilgili bir video paylaşmıştınız ya, adam ciğerine kadar sökmüştü wii'yi mesela. O harbiden büyük emek işi.
01 September 2010 10:48
kimi icin konsol oyun demek kimi icinse cozulmesi gereken bir bulmaca.buyuk emek var dogru ama bir iki adim atmayi basarinca verdigi zevk muthistir.bu admalar calisrken yanlrinda olup izlemek lazim belki huyundan suyundn bir sey bulasir.

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 28
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!