Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

RGB kablo composite kabloya oranla ne kadar fark yaratır?

Gönderen canoz 
RGB kablo composite kabloya oranla ne kadar fark yaratır?
08 July 2010 23:36
Selam arkadaşlar rgb kablo almayı düşünüyorum wii m için

Aklıma takılan composite yani wii nin içinden çıkan kabloya göre gözle görülür grafik farkı yaratır mı?

not:component kablo yerini 360 kullandığı için ne yazık ki kullanamamaktayım component kabloyu.

Re: RGB kablo composite kabloya oranla ne kadar fark yaratır?
09 July 2010 05:10
Pek tabii bariz fark var, hem iyi yönde hem de belli açılardan kötü yönde... Bir kere renkler daha canlı ve düzgün ayrılmış, yazılar daha okunaklı hale geliyor. Kötü tarafı ise yabancıların jaggies dediği keskinliğin artması ve pixelleşmelerin iyice belirgin olması.Özellikle Nintendo'nun yayınladığı oyunlarda ekrana yakından bakınca kolayca anlayabilirsin.

Denemedim ama RGB ile Component arasında görüntü kalitesi açısından bir fark olmamalı.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
09 July 2010 07:03
Peki RGB bağlantı ile de 480p çözünürlük alabiliyor muyuz?
09 July 2010 07:28
canoz
Peki RGB bağlantı ile de 480p çözünürlük alabiliyor muyuz?

Alabiliyorsun. RGB kablo kullanılabilmesi için menünün PAL (E) olması lazım bu arada.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
09 July 2010 07:53
Composite'te bütün veri tek bir kablo üzerinden gönderilir (sarı kablo)
Yatay - dikey frekans bilgileri, renkler, kontrast. Hepsi bir kablo üzerinden gider.

RGB kablo dediğiniz ise scart'a takılıyor bildiğim kadarıyla. İsmen RGB dediğine göre en azından Red Green ve Blue kanallarını ayrı ayrı gönderiyor olması lazım. Bunun dışında yatay - dikey frekanslar , kontrast gibi bilgiler de ayrı kanallardan gönderiliyorsa görüntünün canavar gibi olmasını bekleyebiliriz.

Açıkçası component'ten bile kaliteli olabilir diye düşünmüyor değilim. Component'te bildiğim kadarıyla 2 ayrı kablo renkler , bir tanesi de frekans ve kontrast için falan kullanılıyor.

Bu arada eğer TV'de 2 giriş varsa 1. scart girişini tercih edebilirsiniz. Bazılarında bildiğim kadarıyla 1. scart girişinin özellikleri daha farklı olabiliyor.
09 July 2010 08:01
Vallahi bendeki TV'de oyun konsolları için ayrı scart girişi var tongue sticking out smiley
09 July 2010 09:51
Rgb scar kutu uzererınde yazan 480p--------720 p alacağın rgb kablo kalıtelıyse 720 p görüntü alacağını söyluyor ben sahsen denedım göruntu far edıyor .

09 July 2010 10:58
Ya da component çoğaltıcı mı alsam diye düşünüyorum da.
09 July 2010 11:28
Component çoğaltıcı alma, component kablo normal haliyle bile sorun yaratabiliyor... nerede sorun yaratıyor dersen senkronizasyonda... anlık ekranın tamamen siyah olması gibi bir durumla karşılaşabiliyorsun... oturup araya çoğaltıcı falan takarsan düşer görüntü kalitesi...

09 July 2010 18:07
Oscar Technoshop
Rgb scar kutu uzererınde yazan 480p--------720 p alacağın rgb kablo kalıtelıyse 720 p görüntü alacağını söyluyor ben sahsen denedım göruntu far edıyor .
Valla hocam şöyle diyim, component'lerde de 720p yazıyor falan ama inanamıyorum. Abi alette 480p üzerinde seçenek yok ki grinning smiley

Haa görüntü fark ediyor diyorsun ona birşey diyemem, lafım sana değil yanlış anlama. Çünkü daha önceki mesajımda da dediğim gibi daha kaliteli olması ihtimali var. 720p'nin gerçek olacağına inanamıyorum sadece.
09 July 2010 18:10
kutuda yazan o ha dersenki sen ınanıyomusun bende ınanmıyorum ama her iki şekildede wii bagladım compenant ile bariz bi fark gördüm. ama ne yazıkki wicrazy nin yukarıda bahsettiği olay yaşanıyor.
09 July 2010 18:33
Component kablo 720p destekler, hatta 1080p de destekler çıkışı veren alet destekliyorsa... Bizim durumumuzda wii'nin destekledikleri belli... 478i, 576i ve 480p... başka yok...

11 July 2010 16:14
Yeni gelişmeler oldu

Benim onkyo amfinin component çoklayaıcısı varmış yeni fark ettim smiling smiley)

Bu sayede wii yi de component le bağlayabildim (xbox ve wii amfiye amfi de tv ye).

Renklerin bu kadar fark edeceğini düşünmezdim. Resmen bulanık oynuyormuşuz.

Component bağlayamasaydım kesin rgb kablo alıp öyle bağlardım

not: 20 tl lik yan sanayi kablo çok iyi bence
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 103
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!