Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Yardım Harici hdd ile ilgili?

Gönderen reptile 
Yardım Harici hdd ile ilgili?
14 March 2010 11:55
arkadaşlar harici harddisk aldım da 320 gb ben bunun bir kısmını 100 gb ını falan Wii oyun için kullanıcam diğer kısmınıda film yüklüycem nasıl yapabilirim bilgi verebilir misiniz ?

Re: Yardım Harici hdd ile ilgili?
14 March 2010 12:17
partition magic diye bi program var onunla hdd yi pc ye baglarsin programi calistirirsin hdd yi secersin sonra ztn orda kac parcaya bolucegin yada boyutlari kac gb olcak diye secersin programlari kullanma da yardim almadan yapamiyorum diyosan google a partition magic rehber, yardim fln v.b sekilde aratirsan karsina cikar

ha bide burda ztn basligi var : burdan da programi indirebilirsin
[www.wiidevi.com]

1 kez düzenlendi. En son 14/03/2010 12:18 tarihinde 129912994 tarafından düzenlenmiştir.
14 March 2010 12:19
ok tşkler bir bakayım
14 March 2010 12:20
herhalde sabirsizlikla fn hemen bir cvp bekliyordun benden 2 dk sonra cvp yazmisin xD

1 kez düzenlendi. En son 14/03/2010 12:26 tarihinde 129912994 tarafından düzenlenmiştir.
14 March 2010 12:56
acil cevap bekliyordum ondan, programı indirdim biraz karışık geldi anlamaya çalışıcaz..
14 March 2010 13:03
Bu arada ilk bölümlemede partition manager'a gerek yok... Windows içindeki disk manager'ı da kullanabilirsin.

Xp ve üstünde var bu tool,

Control Panel -> Administrative Tools-> Computer Management içinde

Sol tarafta Disk management olarak görürsün... buradan diski seçip yeni bölümler yaratıp bunları formatlayabilirsin... Ntfs bölümleri oluşturacaksan sorun yok yalnız fat32 bölümlerini belli bir boyutun üstünde (32GB galiba) oluşturamıyorsun...

Büyük fat32 bölüm oluşturmak istersen dedezade'nin önerdiği Easus partition manager programı gayet güzel iş görüyor bu arada.
14 March 2010 13:48
Ntfs bölümü yapıcam ben film atıcam içine wiicrazy seninki daha basit gibi..
14 March 2010 13:52
@reptile senin yerinde olsam 320 gb hic bolmem ya fat32 yada ntfs olarak kullanirim hem oyun atarim hem film vs...
cunku ilerde sana 100gb oyun icin yetmeyecek sana is cikaricak.1tb falan olsa bol derim ama buna hic gerek yok
14 March 2010 13:55
@reptile : seninki benimki yok yahu smiling smiley hepsi kendine has özellikleri olan programlar... mesela windows ile gelen disk management tool'u ile bölüm küçültme / büyütme falan yapamazsın ya da ne bileyim desteklediği dosya sistemleri daha azdır falan...

wbfs + ntfs yapacaksan, iki tane bölüm oluştur wbfs olarak kullanacağının dosya sistemini ntfs seç ama formatlama, diğerini ntfs seçip formatla... wbfs olarak kullanacağını daha sonra wii backup manager / wbfs manager gibi bir programla wbfs dosya sistemine formatlayabilirsin...
14 March 2010 14:12
dedezade fat32 veya ntfs olarak kullanırsam hdd den oyun nasıl oynuycam wbfs programı ile hdd ye format atıp içine oyunları ancak böyle atabiliyorum..
14 March 2010 14:16
fat32 olarak denedinmi calismadimi oyunlar,hermes kurulumu yapmismiydin, sanirim ciosxrev19 da artik fat32 destekliyor.
[www.wiidevi.com] bu rehberde gerekli hersey yaziyor.
14 March 2010 14:23
Ha bu arada dedezade'nin tavsiyesine istinaden.

Yazmak lazım bunların avantaj / dezavantajlarını

Wbfs dosya sistemi
+ Basit bir dosya sistemi olduğu için diğerlerinden daha hızlıdır
+ Diğerlerinden daha eski olduğu için kullanabileceğin loader / program sayısı daha fazladır
+ Defrag etmen gerekmez (zaten öyle bir tool yok)
- Diskten diske kopyalamalarda diğerlerine göre biraz daha yavaştır, wbfs programlarını kullanman gerekir
- Oyun sildiğinde, oyun silinen bölgedeki alanı doğrudan kazanmazsın, eşit ya da daha küçük bir oyun yüklediğinde oraya yerleşir.
- Boyutunu arttıramaz, azaltamazsın
- Bölümü sadece wii oyunu saklamak için kullanabilirsin başka amaçlarla kullanamazsın

Fat32
+ Standart bir dosya sistemi olduğu için diskten diske kopyalama işlemini ek program gerektirmeden ve daha hızlı yapabilirsin
+ Disk yönetim programlarını kullanarak boyutunu arttırabilir, azaltabilirsin, defrag edebilirsin
+ Bölümden homebrew uygulamaları da çalıştırabilirsin
+ Bölümden homebrew uygulamaları da çalıştırabildiğin için sd kartsız oyunları çalıştırabilme imkanın olur
- Wbfs'ye göre oyun başlatma hızı, oyun içindeki ara yüklemelerdeki hızı daha düşüktür, fragmentation (parçalanma) oluştuysa bu hız daha da düşebilir.
- Fat32'nin normalde desteklediği max bölüm boyutu 32GB olduğu için burası biraz soru işareti.
- Homebrew programlar tarafından corrupt olma riski her zaman vardır.
- Disk üzerinde saklayabileceğin max. dosya boyutu 4GB olabilir, misal 6-8GB'lık mkv dosyasını bu bölüm üstünde saklayamazsın.

Ntfs
+ Standart bir dosya sistemi olduğu için diskten diske kopyalama işlemini ek program gerektirmeden ve daha hızlı yapabilirsin
+ Disk yönetim programlarını kullanarak boyutunu arttırabilir, azaltabilirsin, defrag edebilirsin
+ Bölüm üzerinde 4GB'ı aşan dosyaları da saklayabilirsin.
+ Fat32'ye göre corrupt olma ihtimali biraz daha düşüktür zira loader'lar daha çok read-only kullanıyor bu dosya sistemini.

- Wbfs'ye göre oyun başlatma hızı, oyun içindeki ara yüklemelerdeki hızı daha düşüktür, fragmentation (parçalanma) oluştuysa bu hız daha da düşebilir.
- Belli homebrew programlarla beraber kullanabilirsin (geexbox, mplayer ce) . Homebrew channel destek vermez.
- Dosya sistemi Microsoft'un tapulu malı olduğu için kullanılan kütüphaneler reverse-engineered yolu ile elde edilmiştir. Wii'de de bu kütüphanelerin port edilmesi gayet yenidir. Bug'ları çıkarsa şaşırmamak gerekir.
- Her loader'da bu dosya sistemine oyun install etme seçeneği yoktur (read-only kullanıldığı için)
14 March 2010 14:28
hermes kurmadım ben
14 March 2010 14:38
@reptile oyun icin olmasa bile hermes kur bence sana faydasi var zarari yok.ayrica bazi gitarli mitarli oyunlar icin gerekli zaten.gene mplayer ce gibi programlar icinde iyi,ayrica wii nin surucusu en yenilerden degilse dvd filmleri izlemeni de saglar.
@wiicrazy ben ayni hdd yi hem wbfs hem fat32 kullandim en fazla iki bilemedin uc saniyelik bir farkla oyunlar aciliyor,hatta ssbw oyunu 6gb gibi bir boyutta olmasina ragmen dedigim gibi oyle fark edecek bir yavaslama yada oyun icindeyken herhangi bir problem olmadi,benim cocuk en fazla bunu oynuyor zaten...
14 March 2010 14:50
@dedezade : Bende abartı yavaş demedim zaten canım smiling smiley Bu arada ben bu yavaşlamayı biraz daha fazla hissettim zira abimin wii'ye Crap ile yaptığım oyun kanallarından da attım. Kullandığım loader forwarder olduğu için oyunların açılması epey sürüyordu. Kullanıcı baksın işte dezavantajlar kısmından hangileri kendisi için önemsiz, avantajlarından hangileri kendisi için önemli ona göre karar versin.
14 March 2010 15:39
wiicrazy ya ben yanlış birşey yaptım Control Panel -> Administrative Tools-> Computer Management buraya girdim harici hardiski işaretledim sonra Eylem menüsünden Bölümü Etkin olarak işaretle yaptım.Disk etkin oldu,sonra diske sağ tıkladım bölüm sil dedim Etkin kalksın diye biraz karıştırdık şimdi Hardiski görmüyor pc hiç yapamazssam bir format çekerim düzelir bilgisayar formatsız olabilir mi ona bakıyorum..
14 March 2010 15:52
Farklı bir usb portuna bağlamayı dene, bazen olabiliyor bunlar.
14 March 2010 18:58
yok olmadı
14 March 2010 19:00
Enteresan, partition magic görüyor mu peki?
14 March 2010 19:57
tamam çözdüm partition magic programından kaynaklanıyormuş programı kaldırdım oldu pc gördü hddyi o programda bir şey yapmışım herhalde zaten programdan çıkarkende varsayılan 1 görev var diyordu
14 March 2010 19:58
fazla karıştırmamak gerekiyor programları biraz öncede D yi uçuruyorduk
15 March 2010 17:37
Partition Magic programında eylemi seçtikten sonra seçilen istek hemen uygulanmaz, sol taraftaki menüde yapılmayı bekleyen eylem olarak görünür. Ona onay vermediğiniz müddetçe eylem orada yapılmayı bekler, doğal olarakta harddiski kullanamazsınız. Partition magic'in bir tedbir uygulaması bu. Yanlışlıkla bölümü uçurupta bilgilerinizden olmayın diye. Bilgi kaybı çok fazla olmadan geri alabiliyorsunuz ama uğraştırıyor.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 30
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!