Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

WBFS programlarındaki boyut farkı...

Gönderen DasheriM 
WBFS programlarındaki boyut farkı...
08 December 2010 19:21
Herkese selamlar. 2 gün önce 2. el wii alarak aranızı katılmış bulunmaktayım. Alet 4.2 ve softmod var. Oyunları da neogamma ile oynuyorum şimdilik. Usb loader da kurulu ama sd kart olmadığından çalışmıyor. Sd kart alınca ayrıntısına gireceğim işte.

Soruma gelince. 250 gb hddimi wbfs formatlayıp Wii backup manager veya Wbfs manager 3.0 ile atıp oynuyorum ama bu programlarlar farklı boyutta wbfsye çeviriyor oyunları. Örnek vermem gerekirse Nba Jam (PAL) oyununu Wii backup manager 924 mb'a düşürürken Wbfs manager ise 744 mba düşürüyor. Hemen hemen her oyunda Wbfs manager ile daha az yer kaplıyor. Bu farklılık neyden kaynaklanıyor ve ilerde sorun yaratır mı? Az yer kapladığı için wbfs manageri kullanıyorum ama onda da pcye kopyalama yapamıyorum. Önce onunla hdde atıp sonra wbfs backup managerla pcye aktarabiliyorum. Bunun daha hızlı yapılması için bir yöntem var mı?

Son olarak da aynı yöntemle okami oyununu oynamak istediğimde ekran yeşil olarak takılıp kalıyor. Wiinin açma kapama tuşu bile çalışmıyor. Fişi prizden çekmek zorunda kalıyorum. Ayarlardaki özellikleri denedim ama olmadı. Bunu oynamam için ne yapmam gerekir? Teşekkürler...

Re: WBFS programlarındaki boyut farkı...
08 December 2010 19:28
Ekranın yeşil olarak takılı kalması genelde region uyumsuzluklarından öne gelir.. Neogamma'da aynı problemi ben de çok yaşadım. Fişi çekmeden önce alet kapanana kadar tuşa basılı tutmayı dene,kapanması gerek smiling smiley
WiiCrazy hocamın söylediğine göre bazı oyunlar video force seçeneğine baş kaldırabiliyor.. Televizyonun ntsc/pal destekliyor mu? Aletin pal mi?

08 December 2010 19:35
İşin ilginci alet PAL ve oyun da PAL. LCD olan destekliyor da CRT olan desteklemiyor. NTSC oyunları onda oynarken Pal 576i olarak seçip oynuyorum yoksa siyah beyaz gösteriyor. WBFS manager ile alınca 4.02 gbtı. Şimdi Wii backup manager ile aldım 4.24 gb oldu. Belki fark eder. Video force özelliğini denedim sanıyorum hatta onunla açmayı deneyince siyah ekran olarak takılı kalmıştı diye hatırladım ama tekrar deneyip sonucu yazarım...
08 December 2010 20:08
Oyunların boyutunun ufalmasının sebebi birinde muhtemelen default seçenek sadece game partition'ını (bölümünü) kopyala şeklinde iken diğerinde update bölümü de default seçili...

Program ayarlarından hangi bölümleri atacağını söyleyebiliyorsun. Update bölümü oyunları oynama anlamında önemli değil, arşivcilik yapacaksan, daha sonra buradan bir dosyaya ihtiyacım olur diyeceksen wbfs'ye çevirirken tutmakta fayda var... aksi taktirde dediğim gibi önemi yok...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
08 December 2010 20:28
Region ayarlarından hepsini seçince oyunu açtı. Teşekkürler. Yeşil ekrandayken yalnız dediğini denedim ama kapanmadı 10 sn kadar tuttum ve sonra fişi çekmek zorunda kaldım.

@WiiCrazy

Cevabın için teşekkürler. Amacım daha sonra usb veya sd kart ile oynamak için oyunları dvdde saklamak. Tabii 4.3 gbı boşa heba etmemek için 2-3 oyunu 1 dvdye çekmeyi düşünüyorum. Update dosyasını eklemeden saklasam sorun olmaz herhalde?

1 kez düzenlendi. En son 08/12/2010 20:30 tarihinde DasheriM tarafından düzenlenmiştir.
08 December 2010 20:34
Hayır sorun olmaz.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
08 December 2010 20:43
Teşekkür ederim. Programlara baktım da dediğin gibi WBFS manager sadece game partition saklıyor Backup manager ise bütün partitionları...
24 December 2010 08:10
ben de DasheriM arkadaşımız gibi düşünüyorum, oyunu wbfs olarak saklamak daha mantıklı sanki. o yüzden indirdiğim oyunlar iso çıkarsa wbfs'ye çevirip öyle saklıyorum (wii alınca oynamak için hehe).

ben başka birkaç soru sorayım:
1- bir dvd içine 2-3 oyun yazdığımızda bunu nasıl oynuyoruz?
2- yoksa oyunun çalışması için o oyunun iso halinden yazdırılmış dvd mi olmalı? eğer öyleyse bahsettiğiniz update dosyalarının olmayışı sorun yaratır mı?
3- veya kısaca wii alırken hdd de mi alayım?
24 December 2010 08:15
bigobren
ben de DasheriM arkadaşımız gibi düşünüyorum, oyunu wbfs olarak saklamak daha mantıklı sanki. o yüzden indirdiğim oyunlar iso çıkarsa wbfs'ye çevirip öyle saklıyorum (wii alınca oynamak için hehe).

ben başka birkaç soru sorayım:
1- bir dvd içine 2-3 oyun yazdığımızda bunu nasıl oynuyoruz?

Varsa çipin desteklemesi ya da özel bir cios / loader kullanman gerekiyor. Pek tercih edilen bir yöntem değil, bir ara bunun desteği falan verildi ama yaygınlaşmadı usb loader'lar yüzünden.

2- yoksa oyunun çalışması için o oyunun iso halinden yazdırılmış dvd mi olmalı? eğer öyleyse bahsettiğiniz update dosyalarının olmayışı sorun yaratır mı?

Softmod ile oynayacaksan dvd'ye yazsan da harddisk üstünden de oynasan update dosyasının olmayışının bir dezavantajı olmaz.

3- veya kısaca wii alırken hdd de mi alayım?

Yeni alacaksan zaten bir nevi mecbursun, uzun zamandır satılan wii'lerin sürücülerinde kopya dvd okuma fonksiyonu bulunmuyor.

24 December 2010 08:25
teşekkürler cevap için. evet softmod yapacağım ama kendimde o cesareti ne zaman bulurum bilmiyorum smiling smiley asistanı falan indirdim grinning smiley yeni mario kart pack veya wii fit black pack'lerden almayı düşünüyorum, bu wii'lerin versiyonu büyük ihtimalle 4.3tür sanırım. o yüzden lego oyunu lazım ki o oyunu da oynamayacağımı düşündüğüm için almak istemiyorum sad smiley mersinde olduğum için de ödünç alacak biri var mıdır bi fikrim yok. olmadı khalkedona yollarım ama emin değilim.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 34
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!