Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Yellow Dog ve Kurulumu ps3 rehber

Gönderen Oscar Technoshop 
Yellow Dog ve Kurulumu ps3 rehber
14 February 2010 22:38
Nedir bu yellow dog diyenler olursa bu bir linux işletim sistemidir. e hadi kuralım winking smiley

Tüm Playstation 3 sahiplerinin aklındaki soru Linux kursam mı acaba?

Sizlerin aklına takılacak en büyük soruyu bizzat yaşamış olarak aydınlatayım biraz.- Linux işletim sistemi Playstation 3’mü bozar mı” sorusu ile başlayalım. Geçtiğimiz günlerde şöyle bir olay oldu. Bir arkadaşımız Yellow Dog’u kurarken tam kurulum sırasında elektrikleri kesilmiş ve Playstation 3 bir daha açılmamış. Arkadaşımız ilk başlarda biraz telaşlandı ama sonuç korkulduğu gibi olmadı. Arkadaşımız PS3’ünü fabrika ayarlarına döndürdü ve hardiske bilgisayar aracılığı ile format çekti sonrada canavarlar gibi Playstation 3’nü kullanmaya devam etti. Yani sonuç olarak işletim sistemi kurulum ve kullanım sırasında Playstation 3’nüzde istisnalar hariç hiçbir sorun yaşamazsınız.

Birazda Teknik olarak Yellow dog tan bahsedelim arkadaşlar.winking smiley

Neden Yellow Dog işletim sistemini kuruyoruz başka işletim sistemleri de var mı diyebilirsiniz. Yellow Dog işletim sistemi PS3 için üretilen yaygın işletim sistemi ve sadece Playstation 3 için üretilen ilk işletim sistemi olarak geçiyor. “For Playstation 3” kelimeleri de durumu çok iyi anlatıyor.

Linux çekirdeği yaklaşık olarak 600 ile 750 MB arasında olduğunu duymuştum. Bizim Yellow Dog işletim sisteminin 4 GB olmasının nedenini ise, Linux çekirdeğinden hariç 3,5 GB’lik program topluluğunu Playstation 3’nüze kurulmasına bağlayabiliriz. Bu programlar nelerdir sorusuna ise kısaca cevap vereyim. Cd yazma programından tutun, resim düzenleme, anti virüs yazılımları, mail alma, film izlemei Ofis programları ve internet tarayıcılarına kadar birçok program var. Bu programların listesini, kurulum tamamladıktan sonra yerel diskin içersinde log olarak bulabilirsiniz.
Kurulumu yaptıktan sonra çok hızlı bir işletim sistemi ile karşılaşmayacağınızı şimdiden şöyleyim. Hız olayını bilgisayarımız ile karşılaştırdığımızda bilgisayarın daha hızlı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Yellow Dog kurulduktan sonra istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz. Playstation 3 menüsünden Yellow Dog işletim sistemine geçmek yaklaşık olarak 2 dakika alıyor. Açılış videosuna hemen göz atalım…

Yellow dog için gerekli olan aksamı yazıyorum .

Klavye-fare,
*Playstation 3 Yellow Dog işletim sistemi kurulum paketi,
*Playstation 3 için boot dosyaları. Bu dosyaları yazımın alt kısmında bulabilirsiniz

Yellow dog kurmanız için 4 neden yazıyorum işinize yararsa kurun smiling smiley

1-Eğer Playstation 3’nüzü benim gibi LCD ile kullanıyorsanız, şaşırabilirsiniz. Tam bir bilgisayar karşınızda duruyor gibi. Şaşılacak ikinci neden ise programların sayısının çok olması. Bir sürü program var. Bilgisayarımız yoksa yerini alır
2-İşletim sisteminin alt yapısı sağlam; Linux işletim sisteminin alt yapısı netten duyduğum kadarı ile çok sağlammış. Windows gibi hataları görmezsiniz diyorlar. Bu konuda yetersiz olduğum için sadece duyumlarım ile açıklama yapmak istiyorum. Sağlam işletim sistemi
3-Sizlerden gelen sorularda msn programı var mı sorusu en çok sorulanlar arasında idi, forumda testlerimi takip etmişseniz arasında yazmıştım. Msn programımın türevi niteliğinde olan Gaim isimli bir program var. Bu program ile listedeki hesaplarınızı açabiliyorsunuz. İnternet için bütün programlar düşünülmüş.
4-Tam olarak Türkçe olamasa da %45 oranında Türkçe dilimiz kullanılıyor. Türkçe menüler

Kurmamak içinde 3 neden yazıyorum bunlarada bir göz atınızwinking smiley

1- Kurulum sırasında hardiskiniz de Yellow Dog için en az 10 GB alan ayırmanız gerekiyor. Bu işlemi format çekerek yapıyoruz ve format işlemi hardiskinizde ki demoların ve de diğer medyaların silinmesine neden oluyor. Format işleri karıştıryor.
2-Bilgisayar gibi oluyor ama esnek değil, kullanımı da biraz karşamış. Program kuracaksınız çift tıklama ile kurulan program bulmak biraz zor. Komutlarla programı bularak kurmanız gerekiyor. Birde kişiselleştirme olayı çok esnek değil. Mesela görev çubuğu gibi bir çubuk vardı. Ben onu düzenleyim derken kayboldu. Sonra geri getirmek için çok uğraştım. Bu işlem çok basit olmasına rağmen biraz sinir ve karın ağrısı yaptı Esnek ve kişileştirmek biraz zor

3-örneğin yazı yazma programını tıkladınız ve açılması için biraz beklemeniz gerekiyor. Programların büyüklüğüne göre 10 saniyeyi aşan bekleme süreleri olabiliyor. Buda ilerleyen günlerde biraz sıkıcı oluyor.
4-Playstation 3’nüze Yellow Dog işletim sistemini kurnamız yaklaşık olarak 2 saati buluyor. Hatta daha da aşabilir. Uzun olması biraz sıkıcı hatta yeter yaa diyebilirsiniz. 3,5 GB’lik program listesini görünce kurulumun uzun olmasının normal olduğunu anlayacaksını

Kurup kullananların incelemeri çevremdeki.

Şu anda bilgisayarın yerini alamayacağı düşüncesi ile Yellow Dog işletim sistemini sevemediğimi belirtmek istiyorum. Bu benim görüşüm tabikide. Mutlaka sizlerin seveceği bir kaç yön vardır. Kullanırken beni bir odaya kitlemişler hissi verdiği için sevemedim. Ama her Playstation 3 kullanıcısının mutlaka denemesi lazım. Buraya kullanım videolarınıda koymak isterdim ama yeterli imkanım olmadığı koyamadım. Sizler artık kurunca daha detaylı bir şekilde işletim sistemini kurcalayabilirsiniz.

Artık ayrıntılı bilgiyi verdikten sonra kuruluma geçelimwinking smiley

.ADIM
öncelikle YellowDogLinux.iso Dosyasını İndirin ve Bir Dvd ye Yazın.

2. ADIM

öncelikle Tüm GameSave ve Makineye Yüklediğiniz Diğer Şeylerin Yedeğini MemoryCard’ınıza, USB HDD ya da USB Flash Disc’inize Alın.

Bütün Bunları Yaptıktan Sonra;
Sırayla Settings===>System Settings===>Format Utility===>Format Hard Disk
Seçeneklerine Tıklayın.

Bundan Sonra Birkaç Seçenek Daha Karşınıza çıkacak. Burada Yapmanız Gereken En önemli Şey HDD inizi 2 Eş…. Parçaya Ayırmak Olacak. Eğer 20Gb’lık Sisteminiz Varsa HDD inizi 10Gb-10Gb, Eğer 60Gb’lık Sisteminiz Varsa İster 30Gb-30Gb Olarak İkiye Ayırın, İsterseniz 10Gb-50Gb Olarak Ayırın. Bilmeyenler İçin Yazıyorum 1Gb=1024Mb.

Not: Bunun Nedeni “PS3″ ünüzün Kendi İşletim Sisteminin 10Gb Boş Yere İhtiyaç Duymasıdır. Eğer Bu Şekilde Yapmazsanız YellowDogLinux Doğru Biçimde Yüklenmeyebilir.

Bütün Bunlar Yaptıktan ve “PS3″ ünüze “Reset” Attıktan Sonra Birkaç Dosyaya Daha İhtiyacınız Olacak. Bunlar;

Boot İçin;
BootLoader (otheros.self)
Download: [www.playstation.com]

alternatif link [rapidshare.com]

Kboot (otheros.bld)

[www.terrasoftsolutions.com]

Şimdi Bu Dosyaları İndirdikten Sonra:
Neye Kaydedecekseniz (Boş Cd-Dvd, UsbHdd, UsbFlashDisc, MemoryStick v.s…)
İçine önce “PS3″ Klasörü Açın. Bu Klasörün İçine de “otheros” Adlı Bir Klasör Daha Açın. İndirdiğiniz “otheros.self” ve “otheros.bld” Dosyalarını “otheros” Klasörünün İçine Atın ve
Boş Cd-Dvd, UsbHdd, UsbFlashDisc, MemoryStick v.s ye Kaydedin.

3.ADIM

Artık Başlamaya Hazırsınız.Şimdi Cihazınıza USB Klavye ve Mouse unuzu Bağlayın ve Açın. Klasörleri Neye Kaydettiyseniz Cihazınıza Takın ve İşleme Başlayın. Sırayla Settings===>System Settings===>Install Other OS Seçeneklerine Tıklayın. Sonra

“Start” Seçeneğine de Tıkladıktan Sonra Program Otomatik Olarak “otheros.self” Dosyasını Bulacak ve Size Yüklemeyi Onaylayıp-Onaylamadığınızı Soracak. Siz “X” Tuşuna Basıp Onayladıktan Sonra Sırayla Cihazınızda Aşağıdaki İşlemler Gerçekleşecek.

Bu İşlemden Sonra Tekrar Menü!ye Dönün ve Sırayla;
Settings===>System Settings===>Default System Seçeneklerine Tıkladıktan Sonra “Other OS” Seçeneğini Seçin.

Sonra Linux Dvd nizi Sürücüye Takın, Açılış Paketi Cihaza Yüklendikten Sonra Cihazınızı “Reset” leyin…

4.ADIM

Cihazını “Reset” leyin , ğer “KBoot” Ekranı Gelmezse Cihazınızı Tekrar “Reset” leyin. Problem Büyük İhtimalle Kullandığınız USB Klavye veya USB Mouse tan Kaynaklanıyordur. Söküp Tekrar Takmayı Deneyin.

İşte Şimdi İşin En Zor Kısmına Geldik. Eğer Bir HDTV Kullanıcısıysanız Sorun Yok. “KBoot” Ekranından Sonra Penguenleri Görüp Yüklemeye Devam Edebileceksiniz. Fakat Standart Tüplü TV Kullanıcısıysanız “Text” Ekranıyla Boğuşmak Zorunda Kalacaksınız. Anlayacağınız İşiniz Biraz Daha Zor. Ama Ben Yapmanız Gerekenleri Adım Adım Anlatacağım…

Grafiksel Kurumu Yaptıktan Sonra Sizden HDD’inizi Formatlamanızı İstiyor.

1-2 Soruya Daha “Yes” İle Cevap Verdikten Sonra Kuruluma Devam Edebilirsiniz.

Kurulum Tamamlandıktan Sonra YDL Sizden Aşağıdaki Resimde Olduğu Gibi Bir “Root” (“Admin”) Şifresi Belirlemenizi İsteyecektir. Sisteme Program Kurmak ve Sistem üzerinde Değişiklik Yapmak İçin Bu Şifreyi Kullanacaksınız.

Bütün Bu İşlemleri Tamamladıktan Sonra Sisteminiz Yeniden Başlatılacak ve Linux’un Muhteşem Dünyasına Adım Atacaksınız. ”Yellow Dog Linux”un Taş Gibi “GUI”si İle “Windows”ta Yaşadığınız Hiçbir Problemi Yaşamayacaksınız.

Evet Sonunda Yüklemeyi Başardığınız Bu Canavar’ın Dashboard’ında çalıştıramayacağınız Uygulama Yok. çeşitli Emülatörlerden Tutun VLC Media Player’a Kadar Her Türlü Uygulamayı Rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.
Kurulum Bitti…

*Eğer 60Gb’lık Sistem Kullanıyorsanız Wireles Network Yardımcınız “SOL” Yardımınıza Koşacaktır. Ne Yazık Ki Bazı Network Kartları Şu An İçin Desteklenmiyor Fakat Gelecekteki “Update” ler Sayesinde Onların da YDL Tarafından Destekleneceği Bildirdi.

*Kurulumdan Sonra Cihazınız Her Açılışında Yellow Dog Linux İle Açılacaktır. Cihazınızın Tekrar Play Station 3 Dashboard’ına (GameOS) Dönmek İçin 2 Yöntem Mevcut…

1. ”kboot” Komut Sistemine (Başlat / çalıştır Gibi) “boot-game-os” Yazıyoruz.
2. Linux Kabuğundayken (Dos Gibi) “boot-game-os” Yazıyoruz.

*Eğer Cihazınızın Linux İle Açılmasını İstemiyorsanız GameOS Menüsüne Döndükten Sonra Sırayla ; Settings===>System Settings===>Default System Seçeneklerine Tıkladıktan Sonra “Game OS” Seçeneğini Seçin.

Text Menü’süyle Boğuşanlar İçin Yardım :
önce “localhostlogin” Yazın. Sonra “root” Yazıp “Enter” a Basın.
Sonra Bir “Root” Şifresi Girmeniz İstenecektir. Şifrenizi Girin ve “Enter” a Basın.
Şimdi Komut Ekranındasınız. Yapmanız Gereken İlk Şey ”Xautoconfig” Dosyasını “PS3”ünüze Kurmak.

*Eğer Network Kablonuz “PS3”ünüze Takılı İse İşiniz Kolay. Komut Ekranına “wget [www.terrasoftsolutions.com]” Yazın ve “Enter” a Basın.

Eğer WiFi Kullanıyorsanız Yapmanız Gereken Birkaç İşlem Daha Var. İlk Yapmanız Gereken Yukarıdaki Adresten ”Xautoconfig.rpm” Dosyasını İndirip Bir SDCard’a Kopyalamak. SDCard’ınızın FAT32 Dosya Sistemini Kullandığından Emin Olun.

SDCard’ınızı “PS3”ünüze Taktıktan Sonra Komut Satırına;
“mount -t vfat /dev/sdd1 /mnt” Yazın ve “Enter”a Basın.

Bu İşlemden Sonra Linux SDCard’ınıza Erişebilecektir. Şimdi Yapmanız Gereken SDCard’ınızdaki ”Xautoconfig.rpm” Dosyasını Kurmak.

*Eğer Dosyayı SDCard Kullanmadan Yukarıdaki Adresten Cihazınıza İndirdiyseniz, Komut Satırına; “rpm -ivh Xautoconfig-0.23-2.ydl.2.ppc.rpm” Yazın ve “Enter” a Basın.

*Eğer SDCard Kullanarak Dosyayı Yükleyecekseniz, Komut Satırına;
“rpm -ivh /mnt/Xautoconfig-0.23-2.ydl.2.ppc.rpm” Yazın ve “Enter” a Basın.

Şimdi Dosya Otomatik Kuruluma Geçecek. Kurulumdan Sonra Komut Satırına “Xautoconfig” Yazın ve “Enter” a Basın.

Şimdi Yapmanız Gereken Şey “Boot”tan Sonra “GUI”ye Girebilmek İçin Bir Dosya Yaratmak. Bunun İçin Komut Satırına; “vi /etc/inittab” Yazın ve “Enter” a Basın.

Ekranda “id3:initdefault:” Yazısı çıkınca Bu Yazıyı. “id:5:initdefault:” Olarak Değiştirin. Yazıyı Değiştirdikten Sonra Klavyenizden “Insert” Tuşuna Basın, Dosyayı Tamamlayın ve “Esc” Tuşuna Basarak Komut Satırına Geri Dönün. Bu işlem Dosyayı Kaydedip çıkmanızı Sağlar Eğer Komut Satırına Geri Dönemezseniz “Esc” Tuşuna Tekrar Basın ve “:wq” Komutunu Yazarak Tekrar Deneyin.

*Şimdi Yapmamız Gereken Açılışta çözünürlüğü Ayarlayabilmek İçin “kboot.conf” Dosyasını Düzenlemek. Bunun için Komut Satırına;
“vi /etc/kboot.conf” Yazın ve “Enter” a Basın.

Ekranda “default=ydl” Yazısı Yazısı çıkınca Bu Yazıyı;

Eğer SDTV/480i Kullanıyorsanız :
“default=ydl480i” Olarak Değiştirin.

Eğer HDTV/1080i Kullanıyorsanız :
“default=ydl1080i” Olarak Değiştirin.
Sonra “Esc” Tuşuna Basarak Kaydedin ve Komut Satırına çıkın.
Şimdi Tek Yapmanız Gereken Cihazınızı Yeniden Başlatmak. Komut Satırına “reboot” Yazın ve “Enter” a Basın.

Eğer Herhangi Bir Nedenle Linux’u Kurmayı Başaramaz ve Komut Satırında Kalırsanız; Komut Satırına “boot_game_os” Yazın ve (PS3)GameOS Menüsüne Döndükten Sonra Sırayla ; Settings===>System Settings===>Default System Seçeneklerine Tıkladıktan Sonra “(PS3)Game OS” Seçeneğini Seçin

Nintendo wii+Playstation 2+Psp+Playstation3+Xbox360+ Teknik Servis ve Modifikasyon işlemleri Tüm konsol ve aksesuar Satışları Oscar Technoshop 0212 660 93 51 www.wiiTurkiye.com

Re: Yellow Dog ve Kurulumu ps3 rehber
01 March 2010 16:38
bu sistem slimlerde olmuyor dimi??
02 March 2010 19:20
slim lere'de oluyor bildiğim kadarıyla neden olmasınki zaten ps3 linux uyumlu options kısımlarındna bırındede slim de görmüştüm bi ibare sonucta cihaz sadece slim neden olmasın.
02 March 2010 19:25
sadece linux deil

Ubuntu:

[cdimage.ubuntu.com]

Kubuntu:

[cdimage.ubuntu.com]

Xubuntu:

[cdimage.ubuntu.com]

Edubuntu:

[cdimage.ubuntu.com]

Bunlarıda kurabilirsin
09 March 2010 07:38
Pardus kurulabilir mi?

Hep gavurca kullanmayalım smoking smiley
09 March 2010 11:30
Malesef tuzruhu smiling smiley

1 kez düzenlendi. En son 24/03/2010 20:32 tarihinde Oscar Technoshop tarafından düzenlenmiştir.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 36
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!