Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Wii Homebrew Geliştirme Nasıl?

Gönderen DonkanShinigami 
Wii Homebrew Geliştirme Nasıl?
07 January 2010 23:26
valla şimdiye kadar wii'ye dokunmadım bile. 4 yıl önce elime geldiğinde 1-2 ay kadar wii sport oynadım. daha sonra bi arkadaşım softmod falan bişeyler diyince burayı buldum grinning smiley kart okuyucum gelsin direk kurucam grinning smiley

bu arada birşey sormak istiyorum, yeri burası değil gerçi ama grinning smiley WiiCrazy 2 adet hbc için program yazmışsın sanırım, bunların kodlama sistemi wii için özel mi yoksa bilindik yazılım dilleri mi?? Oyunlardan hevesimi alınca belki ben de bişeyler yaparım hbc için. şu anda pascal,perl,python,delphi,c,c++ biliyorum. ama wii içinde bunlardan biri mi kullanılıyor hiç araştırmadım confused smiley

1 kez düzenlendi. En son 08/01/2010 21:48 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

ev yapimi program hazirlama
07 January 2010 23:49
O süper, bir yazılımcımız daha oldu smiling smiley

C ya da C++ ya da her ikisini birden kullanabilirsin. Linux veya Unix türevleri ile biraz uğraştıysan işin epey kolaylaşıyor zira derleyici olarak gcc kullanılıyor.

Sdk anlamında kısmen nintendo'nun revolution sdk'sından uyarlanmış kısmen de open source library'leri kullanılarak oluşturulmuş libogc kullanılıyor... Devkitpro isminde bir toolchain wii için yazılım geliştirmek için gerekli herşeyi içeriyor...
[www.devkitpro.org]

Bu toolchain'i indirip kurduğunda source'larını bulduğun bir uygulamayı Makefile'ının olduğu dizine gidip make deyip derlemen mümkün... Sonuç muhteviyatı aynı iki değişik executable oluyor.. Dol ve Elf ...

Derlediğin programları homebrew channel içerisinden çalıştırmak için network üzerinden wii'ye homebrew channel'a göndermek mümkün. Bunun için wiiload isminde ufak bir programı kullanabiliyorsun. Hackmii installer arşivi içerisinde mevcut.

Homebrew ile uğraşanların ilk uğraması gereken yerler de şöyle
[www.wiibrew.org] (Wii ile ilgili oldukça sağlam bilgiler içeren bir wiki)
[forum.wiibrew.org] (Aynı ekibin forumu, kafana takılan yerlerde soru sorabilirsin)

Eski DJGPP miydi ismini hatırlayamadım onunla dos için bir şeyler yazdıysan mantık aşağı yukarı aynı, Wii'de elimizde bir OS yok dolayısıyla her şey statik olarak linkleniyor.. dll falan yok...

Wii'de iki tane işlemci var biz daha çok işin PPC kısmındayız... İşin OS kısmı daha çok IOS üstünden yürüyor, çoğu fonksiyon hali hazırda libogc içinden erişilebilir durumda. PPC ile IOS'ların çalıştığı ARM işlemci bir çeşit IPC ile konuşabiliyor... Derin hacking mevzularına girmedikçe libogc ile olan mevcut erişim yeterli...

Adım adım wii'de kod yazmak için güzel bir site de var, güzel dokümanlar halinde en basit wiimote kullanımı, ekrana bir şeyler çizme vesaire anlatılıyor..
[www.codemii.com]

Ve pek tabii hacking anlamında neler olup bitiyor takip etmek için Team Twiizers ekibinin bloğu : [www.hackmii.com]

Son olarak da homebrew release'lerini takip edebileceğin bir adres : [www.tehskeen.com]

ps: kusura bakma dedezade epey konu dışına çıktık...

2 kez düzenlendi. En son 08/01/2010 21:27 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
Re: PRELOADER KURULUM REHBERI
08 January 2010 21:35
bu konu icin iyi bir baslik yazsaniz iyi olacak bu konuyla ilgilenen arkadaslar olabilir
Re: Wii Homebrew Geliştirme Nasıl?
08 January 2010 21:49
Değiştirdim başlığı... du bakalım dün akşam aklıma sırf programlamadan da anlayanlar için bir forum açmak geldi... gerçi kaç kişiyi buluruz bilemem...
08 January 2010 21:52
valla aga keske bir program dili bilseydim ama ne yazikki bilmiyorum ama o forumdan ortaya cikacak meyveleri somurmek bana uyardrinking smiley
09 January 2010 07:29
Bu işe başlamak için nasıl bir temel gerekiyor? Veya temeli olmayanlar nasıl başlangıç yapabilirler? Sırf eğlence olsun diye....
09 January 2010 21:51
WiiCrazy
Değiştirdim başlığı... du bakalım dün akşam aklıma sırf programlamadan da anlayanlar için bir forum açmak geldi... gerçi kaç kişiyi buluruz bilemem...

5 kişi anca xD eğer wii için programlama ise 3 kişi zor grinning smiley
09 January 2010 22:57
tuzruhu
Bu işe başlamak için nasıl bir temel gerekiyor? Veya temeli olmayanlar nasıl başlangıç yapabilirler? Sırf eğlence olsun diye....

Soru çok kazık... Ama du bakalım cevaplayacağım uygun bir zamanda.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 58
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!