Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Lego Batman Oyunu İle 4.3e Versiyonlu Wii'ler İçin Softmod Kurulumu

Gönderen shadowman_20 
Lego Batman Oyunu İle 4.3e Versiyonlu Wii'ler İçin Softmod Kurulumu
30 April 2011 15:47

Evet arkadaşlar Lego Batman oyunu ile fabrika çıkışlı 4.3e wii sahipleri ve 4.3e'ye update etmiş wii sahipleri
hazırladığım rehber ile wii'lerine softmod uygulayabilecekler.Dikkatli bir şekilde adımları uygularsanız softmodu
gerçekleştirirsiniz.

Gerekli Olan Ekipmanlar ve Dosyalar;
1.1 veya 2gb'lık SD kart(SDHC Olmayacak!)
2.Bathaxx exploit save dosyası
3.Orjinal Lego Batman Oyunu
4.Hackmii installer dosyaları
5.IOS236 installer dosyası
6.Cios installer dosyaları
7.CFG USB Loader installer dosyası

Gerekli Olan dosyaları burdan indirebilirsiniz.

http://www.mediafire.com/?hytqxbb46p81d1a

Şifre shadowman_20

NOT: Kurulumları; Adımlardaki açıklamaları okuyup daha sonra videoyu izleyerek uygulayın.

1.ADIM BATHAXX SAVE DOSYASININ Wİİ HAFIZASINA KOPYALANMASI.

Bu adımı uygulamadan önce Lego Batman Oyununu birkez çalıştırın.Çünkü Wii Konsolda hiç oynanmayan oyunların save dosyalarının
kopyalanmasına izin vermiyor.O yüzden birkere çalıştırıp çıkmanız yeterli olacaktır.(Oynamanıza gerek yoktur.)

İndirdiğiniz zip dosyasının içinden çıkan 1.ADIM klasörün içindeki dosyaları olduğugibi SD kartımızın içine kopyalıyoruz.
Kopyalama işlemi bittikten sonra SD kartımızı konsolumuza takıyoruz.Sonra sırasıyla Wii Options\Data Management\Save Data\Wii
menüsüne geliyoruz.Burda oynadığınız oyunların save dosyaları mevcuttur.Bu menünün sağ üst köşede Wii/SD card seçenekleri var.
Oradan SD karta geçiyoruz.5-10 saniye bekledikten sonra ekrana 3 adet Bathaxx save dosyası gelecek(Asya Avrupa Amerika bölgeleri için)
Burdan konsolunuz hangi bölgeyi destekliyorsa(Tabiki oyununuzunda desteklemesi lazım) üzerine gelip A tuşu ile tıklıyoruz.
Ekrana MOVE COPY ERASE seçenekleri gelecek.Burdan COPY şıkkına tıklıyoruz.Tıkladığımız zaman bir soru soracak Save dosyası
wii hafızasına kopyalansınmı? Evet diyip kopyalama işlemini bitiriyoruz.

Tebrikler 1.ADIM tamamladınız.Şimdi SD kartı çıkartıp içindeki tüm verileri silip 2.ADIM'a hazırlayalım.

2.ADIM BOOTMİİ HOMEBREW CHANNEL KURULUMU.
İndirdiğiniz zip dosyasının içinden çıkan 2.ADIM klasörün içindeki dosyaları olduğugibi SD kartımızın içine kopyalıyoruz.
Kopyalama işlemi bittikten sonra SD kartımızı konsolumuza takıyoruz.Sonra Lego Batman Oyununu konsolumuza takıp oyunu
çalıştırıyoruz.Bundan sonra videoyu izleyelim!!! Karekter seçim ekranına geldinğinizi farz ediyorum.Bu ekranın en alt en sondan
ikinci halkaya geldiğimiz zaman otomatik olarak HACKMİİ installer başlatacaktır.Bir süre bekledikten sonra Wiimote üzerindeki
1 tuşu ile devam ediyoruz.Karşınıza HACKMİİ installer gelecek.Burdan ana menüye geçmek için "continue" diyip
menüye geçiyoruz.İlk işimiz BOOTMİİ kurmak olacak.Menüdeki BOOTMİ seçeneğine tıklıyoruz.BOOTMİİ yi iki seçenek olarak
yükleyebilirsiniz BOOT2 olarak diğeride IOS olarak.BOOT2 olarak yüklemenizde fayda var. Fakat 2008 ve sonrası üretilen wiilerde
BOOT2 seçeneği yok.İnstall Bootmii as ios seçeneğine tıklıyoruz.Kart tak diyecek evet diyip Bootmii yükleme ekranına gelecek
Buradada yine evet diyip yüklemeyi başlatın.Yükleme bittikten sonra ana menüye dönüp en üstte İnstall Homebrew Channel'e
tıklıyoruz.Evet diyip yüklemeyi tamamlıyoruz.Wii menüsüne dönüp HBC nin yüklü olduğunu göreceksiniz.

Tebrikler 2.ADIM tamamladınız.Şimdi SD kartı çıkartıp içindeki tüm verileri silip 3.ADIM'a hazırlayalım.

3.ADIM IOS236 KURULUMU
İndirdiğiniz zip dosyasının içinden çıkan 3.ADIM klasörün içindeki dosyaları olduğugibi SD kartımızın içine kopyalıyoruz.
Kopyalama işlemi bittikten sonra SD kartımızı konsolumuza takıyoruz.Wii menüsünden HBC'yi çalıştırıyoruz.
SD kartımıza kopyaladığımız IOS236 installeri karşımıza gelecek yanlız installere tıklamadan önce İnternet bağlantınızın olması
gerekiyor.(İnternet bağlantısız olanı da var ama ben onunla yüklemedim) HBC menüsünun sağ alt tarafında internet göstergesi yer
alıyor.Eğer uzunca bir süre yanıp sönüyorsa internet bağlantınız ya yok yada açık olmadığını gösterir.Eğer bir kaç yanıp sönmeden
sonra sürekli yanıyorsa açık demektir.Ben açık olmadığını farz ediyorum.Wii ana menüye dönünün.
Burdan Wii Options\Wii Settings 2. sayfasından Internet ayarlarına geliyoruz.Açılan sayfadan Connection Settings\Connection 1
sekmesine tıklıyoruz.Wireless\Wired bağlantı seçeneklerinden hangisi varsa onu seçiyoruz.Eğer öceden bağlanıpta kapattıysanız
açabilirsiniz burdan.Yada hiç bağlantı kurmadıysanız,Search for an access Point'e tıklıyoruz.Bağlantı bölgeleri bulundu
birisini seçin gibisinden yazı gelecek ekrana "OK" diyip bağlanacağımız modemi seçiyoruz.Seçtikten sonra ayarları kaydetmek
istiyormusunuz diyecek OK diyoruz.Ayarlar kayd edildi diyecek Bağlantıyı test etmenizi isteyecek OK diyip bağlantıyı test ediniz.
Test başarı ile sonuçlandı diyecek size.Sonra Wii'yi update etmek istermisiniz diye soracak hayır diyelim.
(Evet desenizde birşey olmaz zaten.)Ana menüye dönüp HBC'yi tekrardan çalıştıralım. Sağ altta İnternet göstergesi artık sürekli
yanıyor olması lazım.Yanıyorsa IOS236 installer'i çalıştırabiliriz.Çalıştırdığımızda siyah bir ekran gelecek en altında
Wiimote üzerindeki 1 tuşu ile uygulumayı başlatın yazıyor.1 tuşuna basıyoruz.Bastıktan sonra iOS236'yı nerden yüklemek istersiniz
diye soracak.Yine wiimote üzerinden sol sağ tuşları ile seçim yapabileceğimiz üç tane seçenek sunacak.1.SD kart 2.USB bellek
3. ise İnternet üzerinden indirerek olacak.Bizde bağlantımızı bu yüzden açtık zaten.İnternetten kurulumu seçerek İOS236 kurulumu
başlatıyoruz.İndirme bittikten sonra A tuşu ile yükleme işlemine geçiyoruz.Yükleme bittikten sonra size bir soru soracak.
Korsan oyun oynamak istiyormusunuz diye.1.şık evet oynamak istiyorum.2. şık hayır istemiyorum.Eğer 1.şıkkı seçerseniz HBC hariç
bütün yaptığınız yüklemeleri siliyor.O yüzden Wiimote üzerinden 2 tuşuna basarak yüklemeyi tamamlayıp ana menüye dönelim.

Tebrikler 3.ADIM tamamladınız.Şimdi SD kartı çıkartıp içindeki tüm verileri silip 4.ADIM'a hazırlayalım.

4.ADIM CIOS KURULUMU
İndirdiğiniz zip dosyasının içinden çıkan 4.ADIM klasörün içindeki dosyaları olduğugibi SD kartımızın içine kopyalıyoruz.
Kopyalama işlemi bittikten sonra SD kartımızı konsolumuza takıyoruz.Wii menüsünden HBC'yi çalıştırıyoruz.
Karşımıza MMM(Multi Mod Manager) gelecek tıklayıp load diyoruz.Karşımıza liste gelecek listeden Wad Manager'in içine giriyoruz.
Karşımıza 5 adet Cios wadları gelecek.Bu Ciosların yanlarına gelerek Wiimote'deki + tuşu ile hepsini işaretliyoruz.İşaretledikten
sonra A tuşuna basıyoruz.Yükleme ekranı gelecek karşımıza buradada A tuşuna basarak yüklemeyi gerçekleştiriyoruz.Yükleme bittikten sonra
MMM'de işimiz kalmadı Wii menüye dönebiliriz.

Tebrikler 4.ADIM tamamladınız.Şimdi SD kartı çıkartıp içindeki tüm verileri silip 5.ADIM'a hazırlayalım.

5.ADIM CFG USB Loader KURULUMU
İndirdiğiniz zip dosyasının içinden çıkan 4.ADIM klasörün içindeki dosyaları olduğugibi SD kartımızın içine kopyalıyoruz.
Karşımıza MMM(Multi Mod Manager) ve CFG USB Loader gelecek MMM(Multi Mod Manager)'e tıklayıp load diyoruz.
Karşımıza liste gelecek listeden Wad Manager'in içine giriyoruz.Karşımıza USBLoaderCFG_NForwarder-UCXF-Channel.wad
dosyası gelecek.(NOT: Videoda Wad Managerede 3 tane wad dosyası gözükecek sizinle bir alakası yoktur.SD karttan silmeyi unutmuşumsmiling smiley )
A tuşu ile seçiyoruz yine karşımıza yükleme ekranı gelecek yeniden A tuşuna basarak yüklemeyi gerçekleştiriyoruz.Yükleme bittikten sonra
Wii ana menüye dönüp CFG USB Loader channel'ın yüklü olduğunu göreceksiniz.

Tebrikler tüm adımları eksiksiz olarak tamamladınız. 4.3e konsolunuza Lego Batman ile softmod uygulamış bulunmaktasınız.

4 kez düzenlendi. En son 29/04/2013 08:51 tarihinde shadowman_20 tarafından düzenlenmiştir.

Re: Lego Batman Oyunu İle 4.3e Versiyonlu Wii'ler İçin Softmod Kurulumu
30 April 2011 16:10
Emeğin için teşekkürler shadowman_20, 4. adımda ki Wad dosyaları çok işime yaradı.
30 April 2011 18:54
bütün bu işlemleri yaptıktan sonra harici hdd'den nasıl oyun oynuyoruz? iso dosyalarını direk olarak atınca görüyor mu? bazı torrent sitelerine baktım hep iso olarak paylaşılmış oyunlar.

30 April 2011 18:56
bir de yabancı forumlarda NAND'ı yedekleyin mutlaka diye bir şey deniyor bu ne demek?

30 April 2011 19:31
eline sağlık. güzel bir anlatım olmuş.
shopto dan bende lego batman siparişi vermiştim. şuan istanbulda torbaya ekendi yazıyor. sanırım 4-5 güne oyun gelir.
gelir gelmez bu uygulamayı deneyeceğim. tekrar eline sağlık.
30 April 2011 19:56
darkweather
bütün bu işlemleri yaptıktan sonra harici hdd'den nasıl oyun oynuyoruz? iso dosyalarını direk olarak atınca görüyor mu? bazı torrent sitelerine baktım hep iso olarak paylaşılmış oyunlar.
sorularinin tum cevabi bu sitede mevcut yazmak isterdim ama suan psp ile baglaniyorum zor oluyor
30 April 2011 20:02
matis
shopto dan bende lego batman siparişi vermiştim. şuan istanbulda torbaya ekendi yazıyor. sanırım 4-5 güne oyun gelir.
hayirli olsun okadar surmez pazartesi engec sali elinde olur.
30 April 2011 20:11
Güncel rehber için teşekkürler, 4.3'dekilerin takip edebileceği derli toplu bir rehber olmuş smiling smiley

ps: videolarda orjinalmiş, teşekkürler * 2

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage

1 kez düzenlendi. En son 30/04/2011 20:14 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
30 April 2011 20:39
WiiCrazy
Güncel rehber için teşekkürler, 4.3'dekilerin takip edebileceği derli toplu bir rehber olmuş smiling smiley

ps: videolarda orjinalmiş, teşekkürler * 2
Asil ben tesekkur ederim nedemek senin rehberlerin olmasaydi ben bunlari yapamazdim.Senden ogreniyoruz herseyi.
Videolar degiIde anlatim cok yordu beni tam 3 saatimi aldi ama olsun ugrastigima degdi.
30 April 2011 20:42
Rehber için sağol, güzel bir çalışma olmuş. Anlatım için biraz daha pişmesi gerekiyor tongue sticking out smiley anlatımlar paragraflar, satır başları falan...

Yine de eline sağlık. Artık bu işin nasıl yorucu ve zor olduğunu ilk elden görmüş oldun.
30 April 2011 21:01
DarkenZeuss
Rehber için sağol, güzel bir çalışma olmuş. Anlatım için biraz daha pişmesi gerekiyor tongue sticking out smiley anlatımlar paragraflar, satır başları falan...

Yine de eline sağlık. Artık bu işin nasıl yorucu ve zor olduğunu ilk elden görmüş oldun.
Tesekkur ederim.1.5 ay once wii ile ilgili hicbir bilgim yoktu ne ogrendiysem bu 1.5 ay icinde ogrendiklerimi paylastim ilk rehberim bu umarim devami gelir.
02 May 2011 11:37
forumda "sisteminizde boot2 ye kurulu bootmii veya preloader\priiloader kurulu olmadan wad kurulumu yapmak brick e sebeb olabilir." diye bir şey okudum. sizin uyguladığınız bu yöntemi yapınca bunu ( boot2 ye kurulu bootmii veya preloader\priiloader kurulumu) yapmış oluyor muyuz yoksa ekstra bir işlem daha yapmak gerekiyor mu?

1 kez düzenlendi. En son 02/05/2011 11:38 tarihinde darkweather tarafından düzenlenmiştir.
02 May 2011 12:21
shadowman_20
matis
evet dediğin gibi oyun bugün(pazartesi) elime geçti. biraz sonra softmod deneyeceğim acemiyim ilk defa deneyeceğim. inşşallah bir sıkıntı çıkmaz.
02 May 2011 16:34
darkweather
forumda "sisteminizde boot2 ye kurulu bootmii veya preloader\priiloader kurulu olmadan wad kurulumu yapmak brick e sebeb olabilir." diye bir şey okudum. sizin uyguladığınız bu yöntemi yapınca bunu ( boot2 ye kurulu bootmii veya preloader\priiloader kurulumu) yapmış oluyor muyuz yoksa ekstra bir işlem daha yapmak gerekiyor mu?

Bootmii yüklerken boot2 olarak yükle seçeneği çıkarısa yükleyebilirsin boot2 yi.Çıkmazsa IOS olarak yüklersin bootmii yi.Boot2 olarak yüklersen priiloader'e gerek yok. Bootmi/homebrew channel yükledikten sonra nand yedeğini alabilirsin.Ondan sonra wad kurulumu yapabilirsin. Keşke onlarıda rehberde sunsaydım aklıma geldi ama uygulamadım.Ama sitede birçok konu var nand yedeğini alma ve priiloader kurulumu ile ilgili onlardan yararlanabilirsin.Yarın akşam olmadı bu rehbere nand yedeği alma ve priiloader yüklemesinide ekleyeyim.

1 kez düzenlendi. En son 02/05/2011 16:41 tarihinde shadowman_20 tarafından düzenlenmiştir.
02 May 2011 16:50
matis
shadowman_20
matis
evet dediğin gibi oyun bugün(pazartesi) elime geçti. biraz sonra softmod deneyeceğim acemiyim ilk defa deneyeceğim. inşşallah bir sıkıntı çıkmaz.

Rehberi okuyup sonra videoları izlersen hiçbirşey olmaz.
02 May 2011 18:48
softmodu kurdum. internetten bir oyun indirmiştim new super mario bros. 8 gb lık sandisk flash belleği WBFS Manager ile formatlayıp aynı programla oyunu flash belleğe yükledim. sorunsuz çalıştı. rehber için tekrar teşekürler.
şimdi internetten oyun indirme zamanı smiling smiley
02 May 2011 18:53
shadowman_20
darkweather

Bootmii yüklerken boot2 olarak yükle seçeneği çıkarısa yükleyebilirsin boot2 yi.Çıkmazsa IOS olarak yüklersin bootmii yi.Boot2 olarak yüklersen priiloader'e gerek yok. Bootmi/homebrew channel yükledikten sonra nand yedeğini alabilirsin.Ondan sonra wad kurulumu yapabilirsin. Keşke onlarıda rehberde sunsaydım aklıma geldi ama uygulamadım.Ama sitede birçok konu var nand yedeğini alma ve priiloader kurulumu ile ilgili onlardan yararlanabilirsin.Yarın akşam olmadı bu rehbere nand yedeği alma ve priiloader yüklemesinide ekleyeyim.

Bahsettiğiniz kısımarı da eklerseniz oldukça acemi bir wii kullanıcısı olarak çok mutlu olurum. zaten oyunun gelmesine daha var bana. şimdiden çok teşekkürler.

02 May 2011 20:18
Lazım olan varsa kargo paketini dahi açmadığım batman lego oyunumu ihtiyaç olmadığı için satıyorum açılmamıştır ilanım gerekli bölümde
05 May 2011 09:39
nand yedeği alma ve priiloader yüklemesini de ekleyecek misiniz?

05 May 2011 11:51
İşlerim yüzünden vakit ayıramıyorum. Bu akşam çekersem eğer videoları yarın öğleden sonra koymaya çalışırım.

Ama dediğim gibi sitede konuyla alakalı çok rehber var onlardan da yararlanabilirsiniz.
05 May 2011 16:35
Sitedeki rehberlerde anlatınlan yöntemler yetiyorda artıyor. Yeni versiyonda sadece hack işlemi farklı. Geri kalan herşey eskiyle aynı yöntemde çalışıyor.
05 May 2011 18:39
forumu okudukça daha da çok kafam karışıyor. öğrenecek daha çok şey var galiba. makine yeni 4.3e olduğuna göre, boot2 seçeneği çıkmayacak anladığım kadarıyla. o zaman bu işlemi yapmayada gerek yok sanırım?

bir de wiimc kurmak için IOS58 Installer gerekli deniliyor. bunun için ekstra bir işlem mi yapmak gerekiyor?

1 kez düzenlendi. En son 05/05/2011 19:02 tarihinde darkweather tarafından düzenlenmiştir.
05 May 2011 19:13
Zavviden siparişini verdiğim batman oyunum geldi ve sayenizde hızlı bir şekilde softmode yaptım.Yardımlarınızın için teşekkürler.
06 May 2011 05:54
darkweather
forumu okudukça daha da çok kafam karışıyor. öğrenecek daha çok şey var galiba. makine yeni 4.3e olduğuna göre, boot2 seçeneği çıkmayacak anladığım kadarıyla. o zaman bu işlemi yapmayada gerek yok sanırım?

bir de wiimc kurmak için IOS58 Installer gerekli deniliyor. bunun için ekstra bir işlem mi yapmak gerekiyor?

Wiimc kurman şart değil sd karta gerekli dosyaları atıp yüklemeden de çalıştırabilirsin. Bu rehberi uygularsan herhangi bir işlemde yapman gerekmiyor.
06 May 2011 07:29
shadowman_20

Wiimc kurman şart değil sd karta gerekli dosyaları atıp yüklemeden de çalıştırabilirsin. Bu rehberi uygularsan herhangi bir işlemde yapman gerekmiyor.
burada (http://www.wiimc.org/documentation/) şu şekilde yazıyor:
"Installation is simple! Just download the latest New Install package and extract the files to the ‘apps’ folder on your SD/USB device. A new WiiMC entry will appear in the Homebrew Channel and you can launch WiiMC through there."
Yani bu işlemi yaptığımızda sd kart takılı olduğu sürece wimc'ye hbc'den ulaşabiliyoruz o zaman? Peki bunun bir riski var mı?

Son olarak şunu da sorayım, bu işlemler sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsak (elektrik kesintisi gibi mesela) ve wii bir şekilde brick olursa, garanti dışı mı kalmış olur?

yardımlarınız için çok teşekkürler.

06 May 2011 08:21
Evet HBC den ulaşabilirsin ben şahsen öyle kullanıyorum bir sıkıntı da olmadı şuana kadar.

Bir kaç konuda garanti dışı kalmıyor diye yazılar okumuştum ama tam emin değilim.Ama mantıksal olarak donanımsal bir işlem yapmıyorsun (içini açıp çip takma vb.işlem) kalmaması lazım diye düşünüyorum.
09 May 2011 17:45
merhaba. hazırladığınız rehber sayesinde ben de softmode yaptım kolay bir şekilde, bunun için çok teşekkür ederim. yanlışlıkla güncelleme yapmak falan söz konusu olabilir mi? bunu engellemek için ne yapmak gerekir?

1 kez düzenlendi. En son 09/05/2011 20:08 tarihinde darkweather tarafından düzenlenmiştir.
10 May 2011 10:17
Parental Control aktive edilirse yanlışlıkla yapılan güncellemelerin önüne geçersiniz. Ufaklıklar da varsa şifre koyacağınız için kolayca güncelleme yapamazlar smiling smiley
10 May 2011 10:22
Tuzruhu
Parental Control aktive edilirse yanlışlıkla yapılan güncellemelerin önüne geçersiniz. Ufaklıklar da varsa şifre koyacağınız için kolayca güncelleme yapamazlar smiling smiley

evet ben de zaten benim oğlan kurcalar da günceller diye çekiniyorum. bu parental control'ü nasıl aktive ediyoruz anlatabilir misiniz?

1 kez düzenlendi. En son 10/05/2011 10:22 tarihinde darkweather tarafından düzenlenmiştir.
10 May 2011 10:26
darkweather
Tuzruhu

evet ben de zaten benim oğlan kurcalar da günceller diye çekiniyorum. bu parental control'ü nasıl aktive ediyoruz anlatabilir misiniz?

bir de sanki bu adreste, update'ler parental controldan bağımsız olarak yapılır diyor.

"Note that system updates will be delivered regardless of this setting".

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 32
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!