Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

3. BootMii ile nasıl yedek alınır?

Gönderen Tuzruhu 
Re: 3. BootMii ile nasıl yedek alınır?
28 April 2011 19:50
Bizler çalışan insanlarız. Burayı da çok sevdiğimiz bir konsol ile ilgili bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak için fırsat bulduğumuzca çevirip çevreliyoruz. Yeri geliyor sabaha kadar çalışıyoruz. Arada işten kaynaklı problemler buraya da yansıyabiliyor.

Her neyse, bizler oyun konuşmamız gerekirken böyle menfii şeylerden bahsetmesek gül gübü eçinip gideriz.

Ben hatanın sebebini yazmışım (mesajlarımı kontrol ettim) 4.3 update boot2 koruma özelliğini götürüyor diye. Bu şekilde bir problem olduysa zaten nand yedeğini geri yükleyemezsin. Yedek alırsın ama geri yükleme yapamazsın.

Bu arada ismim artık Tuzruhu değil. DarkenZeuss. smiling smiley

29 April 2011 18:38
DarkenZeuss
Bizler çalışan insanlarız. Burayı da çok sevdiğimiz bir konsol ile ilgili bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak için fırsat bulduğumuzca çevirip çevreliyoruz. Yeri geliyor sabaha kadar çalışıyoruz. Arada işten kaynaklı problemler buraya da yansıyabiliyor.

Her neyse, bizler oyun konuşmamız gerekirken böyle menfii şeylerden bahsetmesek gül gübü eçinip gideriz.

Ben hatanın sebebini yazmışım (mesajlarımı kontrol ettim) 4.3 update boot2 koruma özelliğini götürüyor diye. Bu şekilde bir problem olduysa zaten nand yedeğini geri yükleyemezsin. Yedek alırsın ama geri yükleme yapamazsın.

Bu arada ismim artık Tuzruhu değil. DarkenZeuss. smiling smiley

dostum tuzruhu darkenzeuss benim için farketmez ben insan sevmiyim dermişim smiling smileysmiling smiley
şaka bir yana dostum buraya wiidewii olmadan öncesinden takipteyim ben.. wiicrazy olsun sen ve dedezade yi.. emeklerinizin farkındayım. benim katılımım az olsada sürekli takipteyim yeniliklerin.. ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. bende istemeden boş yazılar yazmış olabilirim kusura bakmayasın..

dostum yazılarını okudum faydasıda dokundu en azından hdd den oyunları oynayabiliyorum. ama sorun giderilmiş değil.. en son olarak gamecube kolu lazım demiştin. oda bende yok.. o olmadan başka türlü çözemiyormuyuz sorunu yoksa tek çare bu mudur.
2- ayrıca 4.3 update boot2 korumasını kaldırıyor derken bu koruma dan kasıt nedr dostum. yeniden yedeği yükleyebilme özelliğini mi kaldırıyor nand yedeği.. yoksa benim bilmediğim başka koruma mı.. çünkü ben boot2 den bootmii yi açıyorum nand ı yükleyemiyorum.
3 - 4.3 den downgrade yapma olanağı var mı ?
4 - bazı wad ları yüklerken bazı wad ları yükleyemiyorum nedeni nedir acaba.. ( bu hususda yeniden yazmam gerekebilir softmodu lego indiana jones yada başka anlattığınız dvd ler olmadan yaptım ben.. )
5 - özel msj atamıyoruz neden ?
29 April 2011 19:30
4.2 menü güncellemesi ile boot2 yüklü sistemlerde bootmii'yi silip yeni versiyonu olan V4 yükleniyordu. Bunun amacı Boot2 üzerindeki açığın kapatılması için. Eğer ilerde boot1 veya boot2 için exploit çıkarırlarsa o zaman 4.2 ve 4.3 sistemlere de boot2 olarak yüklenebilir pek tabii...

Konami kodunu kullanabilmek için Gamecube kolu şart. Onu da çalıştırmak için yön tuşlarına aynı anda basman gerekiyor. smiling smiley

4.3'ten downgrade işlemi yapabilirsin ama ben pek önermiyorum, yeterli seviyeye gelmeden böyle birşey yapmak wii'yi evine temel taşı yapmana yol açabilir.

Bazı wad'ları yüklemek için gerekli IOS'ları sisteme tanıtmak gerekiyor.

4.1'den (bir önceki mesajında galiba böyle demiştin) yanlışlıkla 4.3'e güncelleme yapılırsa (örnek vermek gerekirse, Homebrew güncellenmiş versiyonu yüklü ise) yapılan güncellemeden kendini kurtarabiliyor. Böylece 4.3 yüklesen bile şanslı güruhtan birisi oluyorsun.

Özel mesaj kısmına gelince bu problem forum versiyonu değiştikten sonra ortaya çıktı smiling smiley
30 April 2011 20:49
Öncelikle eskisi kadar vakit ayıramıyorum foruma bunu belirteyim, konu açıp, özel mesaj atıp yardım isteyen arkadaşlardan baştan özür dileyeyim.

@afilli22 : Hata mesajında dump farklı bir wii'ye ait diyor. Bu doğru da olabilir yanlış ta olabilir. Ama esas neden muhtemelen yedeği bootmii'nin eski versiyonu ile almış olmandan kaynaklanıyor. Eski versiyonlarında key dosyası yedeğin en sonunda bulunuyordu sonradan bunu ayrı dosya olarak dump etmeye başladılar.

Yedek dosyasının sonundan 1 kilo byte kırpıp ismini de keys.bin yaparsan yeni sürüme uygun hale getirirsin. Konami kodunu sormasının sebebi muhtemelen bootmii'yi homebrew channel içerisinden açıyor olman. Homebrew channel içinden açtığında bootmii ios'u açmış olursun, buradan yedekten geri dönmek tehlikeli olduğu için sana o kodu soruyor.

Bootmii@boot2 hala yüklüyse yedeğe dönme işlemini orada yapman daha sağlıklı olacaktır.

Ama bunlarla uğraşma boşuna. Şunları yap :
1. Homebrew channel hayatta ise ve boot2'deki bootmii ezilmişse hackmii installer'ı indirip bootmii'yi tekrar kur.
2. Yedek al, sağlam bir yere sakla.
3. Usb loader kullandığını söylemişsin, demek ki cios'ların hala sağlam, bunları kullanarak istediğin wad'ları yükleyebilirsin.

4.3'de olmanın bir eksisi de yok zaten. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın 4.3'de bootmii'nin boot2 koruma özelliği gitti diyemeyiz, 4.2 ile beraber boot2'nin yeni versiyonu makinelere yüklenmeye başladığı için bootmii'nin kendisi gidiyor ama neticede tekrar yüklenebiliyor ve bizi koruma altına alabiliyor.

Yaşadığın sıkıntının tek sebebi bootmii'de kullanılan yedek formatının değişmiş olması, ve dediğim gibi bu sıkıntıyı yaşamakta ısrar etmen için hiç bir sebep yok.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
02 May 2011 18:36
Tuzruhu
4.2 menü güncellemesi ile boot2 yüklü sistemlerde bootmii'yi silip yeni versiyonu olan V4 yükleniyordu. Bunun amacı Boot2 üzerindeki açığın kapatılması için. Eğer ilerde boot1 veya boot2 için exploit çıkarırlarsa o zaman 4.2 ve 4.3 sistemlere de boot2 olarak yüklenebilir pek tabii...

Konami kodunu kullanabilmek için Gamecube kolu şart. Onu da çalıştırmak için yön tuşlarına aynı anda basman gerekiyor. smiling smiley

4.3'ten downgrade işlemi yapabilirsin ama ben pek önermiyorum, yeterli seviyeye gelmeden böyle birşey yapmak wii'yi evine temel taşı yapmana yol açabilir.

Bazı wad'ları yüklemek için gerekli IOS'ları sisteme tanıtmak gerekiyor.

4.1'den (bir önceki mesajında galiba böyle demiştin) yanlışlıkla 4.3'e güncelleme yapılırsa (örnek vermek gerekirse, Homebrew güncellenmiş versiyonu yüklü ise) yapılan güncellemeden kendini kurtarabiliyor. Böylece 4.3 yüklesen bile şanslı güruhtan birisi oluyorsun.

Özel mesaj kısmına gelince bu problem forum versiyonu değiştikten sonra ortaya çıktı smiling smiley

dostum şu an hdd den oyun oynuyorum wiimc den film seyrediyorum... sorunum bir nevi çözüldü bilmeyerek birşeyler yapıp çözsemde smiling smiley ama bazı vad ları yükleyemiyor genel olarak bir şeyler yapamamak rahatsız ediyor beni..
hbc yüklü bootmii yüklü ( yedeği geri yükleyemesemde yüklü smiling smiley ) bundan sonraki adımlar nedir ne yapmam lazım. ios yükleme seçeneklerinde wad ları yükleyemiyorum mesela. bunun için ne yapmam lazım..
02 May 2011 18:47
WiiCrazy
Öncelikle eskisi kadar vakit ayıramıyorum foruma bunu belirteyim, konu açıp, özel mesaj atıp yardım isteyen arkadaşlardan baştan özür dileyeyim.

@afilli22 : Hata mesajında dump farklı bir wii'ye ait diyor. Bu doğru da olabilir yanlış ta olabilir. Ama esas neden muhtemelen yedeği bootmii'nin eski versiyonu ile almış olmandan kaynaklanıyor. Eski versiyonlarında key dosyası yedeğin en sonunda bulunuyordu sonradan bunu ayrı dosya olarak dump etmeye başladılar.

Yedek dosyasının sonundan 1 kilo byte kırpıp ismini de keys.bin yaparsan yeni sürüme uygun hale getirirsin. Konami kodunu sormasının sebebi muhtemelen bootmii'yi homebrew channel içerisinden açıyor olman. Homebrew channel içinden açtığında bootmii ios'u açmış olursun, buradan yedekten geri dönmek tehlikeli olduğu için sana o kodu soruyor.

Bootmii@boot2 hala yüklüyse yedeğe dönme işlemini orada yapman daha sağlıklı olacaktır.

Ama bunlarla uğraşma boşuna. Şunları yap :
1. Homebrew channel hayatta ise ve boot2'deki bootmii ezilmişse hackmii installer'ı indirip bootmii'yi tekrar kur.
2. Yedek al, sağlam bir yere sakla.
3. Usb loader kullandığını söylemişsin, demek ki cios'ların hala sağlam, bunları kullanarak istediğin wad'ları yükleyebilirsin.

4.3'de olmanın bir eksisi de yok zaten. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın 4.3'de bootmii'nin boot2 koruma özelliği gitti diyemeyiz, 4.2 ile beraber boot2'nin yeni versiyonu makinelere yüklenmeye başladığı için bootmii'nin kendisi gidiyor ama neticede tekrar yüklenebiliyor ve bizi koruma altına alabiliyor.

Yaşadığın sıkıntının tek sebebi bootmii'de kullanılan yedek formatının değişmiş olması, ve dediğim gibi bu sıkıntıyı yaşamakta ısrar etmen için hiç bir sebep yok.

sırasıyla cevapliiim dostum yazdıklarını dump farklı derken ve dediğin gibi yedek eski bootmii ile alınmıştı. ama şimdi alıyorum yedeği peşinden yüklemeye çalışıyorum sorun dediğin gibi mi diye onuda okumuyor. tuzruhunun dediği gibi gamecube kolu mu lazım acaba..
ayrıca yedekden 1 kb kes isminide değiştir demişsin dostum bunu nasıl yapıcaz kırpma işlemini onuda söylersen birde öyle deneyeyim belki düzelir..

yedeği aldım dostum.. hbc yide bootmii yide yeniden defalarca kurdum... önce boot2 den açmıyordu yeniden yükleyince açtı.. bu açtığı halde önceden dediğim gibi yedeği yüklerken hata alıyorum.. aslında yukarda da yazdım tuzruhuna hdd yi kullanıyorum wiimc de çalışıyor ama bir şey yüklemek istesem yükleyemiyorum. mesela wiimc kanal olarak yükleyeceğim ios 58 kur diyor.. kuramıyorum işte mecburen hbc içinden açıyorum..
ayrıca önceki mesajlardan okumuşsunuzdur. 4.3e yi softmod yaparken dvd kullanmadan ayarladım bir şekilde.. ondan tam olarak softmod yapılmamışda olabilir. sorun belki ondan da olabilir.. vaktiniz olursa onuda nasıl yaptığımı yazarım...
teşekkür ederim yardımlarınıza... görüşmek üzre...
02 May 2011 19:07
son olarak dostum.. ben sorunumu şöyle çözdüm..

wad manager v1.5 programını ios 250 seçili olarak açıyorum.. oradan wadları yüklüyroum ios larıda.. normalde hbc de mmm girince wad managerı çalıştırıyorum oradan yükleyemediklerimi bu şekilde yüklüyorum.. bunun bana zararı olur mu.?. şimdi mesela wiimc yi kanal olarak yükleyemiyordum bu tarif ettiğim şekilde yeni yükledim kuruldu şimdi. kullanıyorumda bir problemde yok..
şimdi vaktim yokda yarında şu dvd den softmod rehberi var ona bakayım.. bende dvd olmadığı, şu an içinde gerekmediği için cios ları yükleme seçeneğinden itibaren uygulamaya başlayayım olursa dvd(lego indiana yada diğerleri) yede gerek kalmayacak sanırım..
02 May 2011 19:13
dediğim gibi eski yedeği yüklerken hata alma sebebin o yedeğin eski versiyonla alınmış olması
şu programla düzeltebilirsin yedeği : [www.mediafire.com]
(daha önce şurada anlatmışım)

bootmii@boot2 içinden yani açılışta çalışan bootmii ile yedeği geri yüklemeye çalışırsan konami kodu da sormaz sana... bu işlere girişmeden önce son halinin yedeğini yine al ne olur ne olmaz...

wad yükleyememe meselesine gelince, spesifik örneğini verirsen yardımcı olalım. normal şartlarda IOS 236 / 249 yahut 250'yi MMM programında Load another IOS deyip aktif ios yaptıktan sonra her türlü trucha bug'lı wad'ı yükleyebilmen gerekir.

ps: IOS 58 meselesine gelince de şu programla IOS 58'i yükle, peşinden de Homebrew Channel'i tekrar kur. WiiMC'nin installer'ı da daha fazla naz yapmayacaktır...

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)

1 kez düzenlendi. En son 02/05/2011 19:15 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
05 May 2011 19:39
teşekkürler deneyemedim ama deneyince yazıcam tekrardan..

elinize emeğinize bilginize sağlık..
31 August 2011 23:51
4.3E konsolum var. Sandisk marka SD kartı FAT32 ile formatlayıp konsola taktım. HBC.den Louch BootMii.ye basınca ekran siyaha dönüyor, cd.nin mavi ışığı sürekli yanıp sönüyor. Sorun nerde acaba?
01 September 2011 01:09
bunu da hallettim. yazıda bootmii dosyalarının indirilip SD.ye kopyalanması gerektiği atlanmış. tesadüfen yorumları okurken gördüm, ilgili dosyaların linki de o cevapta verilmişti.
19 September 2011 12:08
Benim söylemek istediğim birşey var sanırım farkedenler zaten olmuştur.Bootmi doğal olarak ios olarak kurulu(makine geldiğinde bile 4.2 idi yeni seri yani) ben ordan backup aldım daha ilk softmodda.o ayrı duruyor.4.3 updateden sonrada aldım o da ayrı duruyor ama yukarda az önce okudum 4.3 update geri yükleme olayını iptal ediyormuş.Ki ben dün bi sorun olmamasına rağmen yükleyeyim dedim ama backup dosyaları bozuk bu şekilde yüklemek çok riskli gibisinden bişeyler yazıyo sonrada çıkıyorum.Sonrası tek yön yani...

Şu durumda bootmii nin bi esprisi yok sanırım.Semi brick falan değil çeyrek brick yesek bitecek bu film burda gibi görünüyo...

Olay o da değilde 4.3 rehberlerinde bile HBC ve Bootmii kurulumu anlatılıyoda.Şu durumda gereksiz değilmi ben onu anlamadım...

Yazmamın sebebine gelince.Bilen bir arkadaş açıklar eğer bu bana özel bir durum veya benim yaptığım bir hata değilse genel bir olaysa bootmii ye güvenip riskli işlere girmesin insanlar diye küçük bir uyarı olsun istedim...

Birde ben bootmi cfg editor indirdim daha öncede çok kez yazdım makinem ntsc ve tvde menü renksiz diye...Editorde video seçeneği var pal yapılabiliyor ama bu kez sadece bootmi renkli reset sonrası yine siyah beyaz.

şu makinenin video çıkışına müdahelenin bi yolu yokmuki(any region changer yalnızca video ayarında save yapmıyor hata veriyor.diğer sistem menüye müdahele edecek ayarlarıda ben ellemiyorum sonu brick gibi görünüyor)...

***Wii konsolu ellerinde ölen adam... RIP Wii...***
19 September 2011 19:20
s-co
Benim söylemek istediğim birşey var sanırım farkedenler zaten olmuştur.Bootmi doğal olarak ios olarak kurulu(makine geldiğinde bile 4.2 idi yeni seri yani) ben ordan backup aldım daha ilk softmodda.o ayrı duruyor.4.3 updateden sonrada aldım o da ayrı duruyor ama yukarda az önce okudum 4.3 update geri yükleme olayını iptal ediyormuş.Ki ben dün bi sorun olmamasına rağmen yükleyeyim dedim ama backup dosyaları bozuk bu şekilde yüklemek çok riskli gibisinden bişeyler yazıyo sonrada çıkıyorum.Sonrası tek yön yani...

Şu durumda bootmii nin bi esprisi yok sanırım.Semi brick falan değil çeyrek brick yesek bitecek bu film burda gibi görünüyo...

Olay o da değilde 4.3 rehberlerinde bile HBC ve Bootmii kurulumu anlatılıyoda.Şu durumda gereksiz değilmi ben onu anlamadım...

Yazmamın sebebine gelince.Bilen bir arkadaş açıklar eğer bu bana özel bir durum veya benim yaptığım bir hata değilse genel bir olaysa bootmii ye güvenip riskli işlere girmesin insanlar diye küçük bir uyarı olsun istedim...

Birde ben bootmi cfg editor indirdim daha öncede çok kez yazdım makinem ntsc ve tvde menü renksiz diye...Editorde video seçeneği var pal yapılabiliyor ama bu kez sadece bootmi renkli reset sonrası yine siyah beyaz.

şu makinenin video çıkışına müdahelenin bi yolu yokmuki(any region changer yalnızca video ayarında save yapmıyor hata veriyor.diğer sistem menüye müdahele edecek ayarlarıda ben ellemiyorum sonu brick gibi görünüyor)...
bootmii ile yedek alma ya yonlendirmemiz, boot2\bootmii si olanlar icin zaten olmazsa olmaz cunku brick riskinden kurtuluyorlar ve softmode yaparken daha ilerki adimlarda hata da yapsalar geriye donebilirler. ios olarak yuklu olanlar da ise infektus gibi tam telafuz edemedigim bir donanim ile bu yedek sayesinde wii brick den kurtulabiliyor.ayri ca gene bu yedekler ile yani nand yedegi ile ozellikle wiiware oyunlarini oynayabilmeye yarayan programlarin calismasi saglanabiliyor.ceyrek brick smiling smiley den kurtulmak icin boot2 yuklu olmayan arkadaslar priiloader kullanabilirler.

19 September 2011 21:22
Priiloader şu an için en mantıklı güvenlik önlemi gibi duruyor onuda kurup bi yedek almakta fayda var.Gerçi ben brick durumuna hiç şahit olmadım ama nedense benim makine brick olsa cidden inşaata tuğla olurmuş gibime geliyor smiling smiley Bi sorunumuzda yok aslında.Herşey yolunda ama ne biliyim makineyi aldıktan sonra okuduklarım makineyi almamış olsam eski sürücülü makinelerden bulur ikinci el onu alırdım diye düşündürdüsmiling smiley

Demekki almadan önce okumalıymışım.

Konu dışına sapmazsam şöyle özetleyebilirim.Ben son durumu anlıyana kadar bootmii ye güveniyodum ama ben ve benzer durumdakilere faydası yok.inşallah priiloader işimize yarar ( gerçi hiç ihtiyaç olmaması en iyisi tabi smiling smiley )

Teşekkür ederim bilgiler için

02 October 2011 21:01
@s-co : yeri değil lakin any region changer ile sadece video modunu ntsc'den pal'e çekmek mümkün. muhtemelen any region changer çalışırken kullanılan ios/cios yeterli izinlere sahip olmadığı için hata alıyorsun. MMM programını kullanarak da aynı işlemleri yapabilirsin... programı açtıktan sonra bir cios'a switch edip ve programın içinden Manage system menu altından sadece video modunu değiştirebilirsin..

bir şarkıyla özetlersek, "gide gide bir söğüde dayandım" smiling smiley

1 kez düzenlendi. En son 02/10/2011 21:02 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
28 October 2011 13:53
WiiCrazy
@s-co : yeri değil lakin any region changer ile sadece video modunu ntsc'den pal'e çekmek mümkün. muhtemelen any region changer çalışırken kullanılan ios/cios yeterli izinlere sahip olmadığı için hata alıyorsun. MMM programını kullanarak da aynı işlemleri yapabilirsin... programı açtıktan sonra bir cios'a switch edip ve programın içinden Manage system menu altından sadece video modunu değiştirebilirsin..

bir şarkıyla özetlersek, "gide gide bir söğüde dayandım" smiling smiley

bilgi için geç olsada teşekkür ederim söğüde dayandım wii brick oldu bootmi falan açılmıyo smiling smiley yanlız şaka bi yanada alet bu haldeyken cidden tuğlaya benzedi smiling smiley

21 January 2012 16:07
ustalar bütün forumu okudum ama çözemediğim bir şey var boot 2 ve ios yedeklemesi ne fark ediyor?
full brick'ten niye ios taki yedekleme kurtaramıyor herhangi bir kurtarma yöntemi yok mu infectus dışında?
4.3E yeni versiyon benim makinam öle çok fantazi işler yapmayacağım ama gördüğüm kadarı ile wiiflow hoş bir program bunu yüklemek istiyorum bir de kanal olarak olsun istiyorum wiiflow'u hbc içinden de çalıştırabilior muyum ?
teşekkürler.......
21 January 2012 21:11
bir soru daha sorayım bu arada bootmii ile yedeği alma işlemini Cios'tan öncemi yapmak gerekiyor yoksa tüm softmode işlemleri bitip cfg yüklendikten sonra mı ? cevapla için teşekkürler....
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 32
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!