Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Amatörler için basit rehber -Eski Rehber itibar etmeyiniz (İlk defa softmod yükleyecekler burayı okumalılar)

Gönderen Tuzruhu 
Amatörler için basit rehber -Eski Rehber itibar etmeyiniz (İlk defa softmod yükleyecekler burayı okumalılar)
13 November 2009 08:54
Wii versiyonum 3.4E, benimkisi 4.0, haydaa bende 4.1 var ne yapmam gerekiyor "daha önce hiç böyle bişi yapmadım" diyenler için aşağıda basitçe anlatılmış yazı ile ne yapılması gerektiğini bulabilirsiniz.

Aşağıdaki anlatımlar 4.1 ve eski menü versiyonuna sahip kullanıcılar içindir.

4.2 menüye sahip olan kullanıcılar için ayrı bir konu var 
(aslında 4.2 versiyonu için Bannerbomb'un versiyonu farklı, 
CIOS yüklemeye kadar aynı şekilde yapılıyor bütün ayrım 
CIOS yükleme esnasında oluyor. Dediğim gibi 4.2 için buradan bannerbomb'u indirebilirsiniz, 
CIOS yüklemesi için buradan
ilgili konuya ulaşabilirsiniz.)

Sıralama şekli:
1- Bannerbomb ve hackmii installer ile Homebrew/bootmii kurulumu
2- Bootmii ile Yedek alma işlemi
3- CIOS yükleme

Sıralamamız basitçe yukarıda anlatıldığı şekildedir. Sanıldığı kadar zor olmayan bir yöntem olan hack işlemi için aşağıdaki programlarla birlikte CIOS yükleme kısmını Wii'nizin versiyonuna uygun olan menü başlığı altındakini uygulamanız önemle hatırlatılır. Uygulamadan doğan hatalar veya problemler tamamen kullanıcının sorumluluğundadır.

Aşağıdaki anlatım 3.1 - 4.1 arasında menü versiyonu olanlar içindir. CIOS'a kadar olan anlatım bütün versiyonlarda aynıdır. CIOS yüklemeden önce Bootmii ile yedek alınması şiddetle tavsiye olunur.

Yapılması gerekenler:

1- Bannerbomb ile hack işlemi. Linki: Bannerbomb --> [bannerbomb.qoid.us] (3.1 - 4.1 içindir)
2- Hackmii installer dosyasını indirme işlemi. linki: hackmii installer v.06 --> [www.bootmii.org]
3- Bir adet SD kart (Fat veya Fat32 ile formatlanmış) (Nasıl yapılacağını bilmiyorsan onu da anlatırız)

Açıklamalar:
Bannerbomb ne işe yarar? Ne için gerekir?
Bannerbomb bizim wii'ye hack işlemini yapmamız için gerekli Wii'nin bir açığından yararlanan bir exploittir. (Belki duymuşsundur Zelda Twilight Princess ile yapılan hack'i. Bu TP hack işlemi için orijinal oyunu almamız gerekiyordu, bannerbomb sağolsun bunu ortadan kaldırdı.)

Hackmii installer nedir? Ne işe yarar?
Hackmii installer bizim için Wii'ye Homebrew kanalını (HBC olarak geçecek bundan sonra), Bootmii'yi ve DVDx'i kuran deyim yerindeyse cansuyu bir uygulamadır.

SD kart ne için gerekir?
Wii denen faydalı zımbırtının önünde farketmişsinizdir, 1 adet SD kart girişi var. Bu SD kart girişi ile HBC vasıtası ile program yükleyebilirsin, oyun yükleyebilirsiniz vs. vs. gerekli birşey yani. SD kart olmadan hack işlemleri çalışmaz. Ayrıca benden tavsiye SD kartınız Sandisk marka olsun. Biraz seçicilik yapıyorda.

---------

Kısa açıklamalardan sonra şimdi neyi nasıl yapmamız gerektiğine gelelim.

SD kartı bilgisayarımıza yerleştiriyoruz. Eğer yapılmadıysa FAT ile formatlıyoruz. (Nasıl yapılıyor? SD kartı taktık, Bilgisayarım ikonuna çift tıkladık, karşımıza sürücüler çıktı, SD kartın olduğu sürücüyü bulduk. Misal G: sürücüsü. G: sürücüsüne sağ klikledik, açılan listede aşağılara doğru biçimlendir var onu seçtik. Karşımıza ufak bir menü çıkacak. Orada dosya sistemini FAT olarak seçtik, hızlı biçimlendirme seçeneği var aşağıda onu iptal ediyoruz. Tam biçimlendirme yapılması gerekiyor)...

Bu işlemlerden sonra indirmiş olduğumuz bannerbomb dosyasını bir klasöre açıyoruz. İçerisinde Private diye bir klasör var. onu oldupu gibi SD kartın içine kopyalıyoruz.

SD karttaki yerleşim şekli:

G:\private

şeklinde olacak.

Bu işlemi yaptıktan sonra hackmii installer dosyasını bir klasöre açıyoruz. İçerisinde Boot.elf dosyası var. Onu da SD kartın kök dizinine atıyoruz.

SD karttaki yerleşim şekli:

G:\boot.elf

şeklinde olacak.

SD kartımızı hazırladık ve Wii'ye takıyoruz. Wii'mizi açtığımız zaman Sol altta bulunan Wii ikonuna tıklıyoruz. Data Management seçeneğinden Channel'e geliyoruz ve orda yukarıda sağda SD kart seçeneğini seçiyoruz. SD kartı seçtiğimiz zaman karşımıza bir uyarı ekranı gelecek. Wii Remote kumandasından 1 tuşuna basarak onaylıyoruz. Bu Mesaj SD kartın root'unda bulunan Boot.elf dosyasını çalıştırayım mı? demek. Biz çalıştırmasını istiyoruz. 10-15 sn'lik bir uyarı ekranından sonra hackmii'nin installer ekranı gelecek. Burada öncelikle HBC'yi kuruyoruz.

Daha sonra bootmii'yi kuruyoruz. Bootmii kurulumunun nereye olduğu önemli aslında.Hackmii programı sana nereye kurulabileceğini söylüyor. IOS olarak veya boot2 olarak kuruluyor diye. Eğer sende oluyorsa mutlaka Boot2 olarak kur. Yok IOS olarak kuruluyorsa problem değil. İşine ilerde mutlaka yarar. Anlayacağın her halükarda bootmii'yi de kuracaksın.

Hackmii Installer ile bootmii, dvdx ve homebrew channel'i kurdunuz veya sadece homebrew channel'i kurdunuz diyelim. Önceden bir hazırlık yapmadıysanız eğer homebrew channel'i açtığınızda boş bir ekranla karşılaşırsınız.

Sebebi çok açık, çünkü sd kartımıza yahut wii'ye usb portundan bağladığımız flash disk/harddisk vesaireye herhangi bir program atmadık.

Nasıl pc'de çalıştırdığımız programların birer uzantıları varsa wii'de çalışan programların da bir uzantısı var. Pc dünyasında programların uzantısı EXE iken wii dünyasında programların uzantıları iki tipte olabiliyor, DOL ya da ELF. Bunlar yapı itibariyle birbirlerinden farklı olsalar da netice itibariyle bir program barındırmalarından ötürü aynı amaçla kullanılmaktalar. Daha yaygın olarak kullanılan format DOL formatı bu arada.

Öncelikle homebrew channel içerisinden açılan tüm uygulamaların apps isimli bir dizinde ve her biri de ayrı bir klasörde olacak şekilde yer almaları lazım. (Bu klasör sd kartımızda yoksa bizim oluşturmamız lazım)

Sd kartımızı bilgisayarımıza bağladığımızda nasıl göründüğüne bir bakalım.

apps klasörümüzü görebiliyoruz... apps klasörü içerisine girdiğimizde de yüklediğimiz programları birer klasörde görebiliyoruz...

Görüldüğü gibi her uygulama ayrı bir klasörde bulunmakta. Bir de herhangi bir uygulamanın içine bakalım. Örnek olarak homebrew browser programına bakacağım. Bu program ile internetten homebrew programları indirip ekstra bir şey yapmadan çalıştırmamız mümkün.

boot.dol : Homebrew Channel'in çalıştıracağı esas program dosyası, bu örnek için boot.dol, program elf formatında ise bu boot.elf olur.

icon.png : Programı yayınlayan kişinin programı için seçtiği ikon. Png formatında ve 128x32 boyutlarında.

meta.xml : Program hakkında bilgilerin bulunduğu xml dosyası.

Bütün bu dosyaları programı yayınlayan kişi bizler için zaten hazırlıyor o yüzden sadece ne işe yaradıklarını bilmemiz yeterli. Ayrıca apps klasöründe herhangi bir klasör açmak ve içine çalıştıracağımız programın dol/elf dosyasını boot.dol yahut boot.elf olarak atmamız da homebrew channel içerisinden görmek ve çalıştırabilmemiz için yeterli. Mutlaka meta.xml ve icon.png isimli dosyaların olması gerekmiyor yani.

Aşağıdaki işlemleri yapmadan önce mutlaka [konsol.tepetaklak.com] linkindeki bootmii ile nasıl yedek alınır kısmını okuyalım. Zira bir aksilik olurda önleminiz olmazsa Wii'ye güle güle diyebilirsiniz.

Şimdi gelelim CIOS kurmaya...

**** 3.2-3.3 VE DAHA ALTI MENÜ İÇİN ****

Gereken dosyalar :

1. Custom IOS R14 Installer --> [www.tepetaklak.com]

İşler 3.2 ve 3.3 için oldukça kolay, homebrew programlar tarafından kullanılan IOS 36 bu sistemlerde trucha açığını içerdiğinden dolayı cios installer programını homebrew channel içerisinden çalıştırmanız ve cios kurulumunu yapmanız yeterli.

* 1 nolu Custom IOS R14 installer'i sd kartınıza homebrew channel içerisinden çalıştırılabilecek şekilde açın.

* Programı homebrew channel içerisinden çalıştırarak Cios R14'ü yükleyin. Bu aşamada wii'nizde internet bağlantınızın olması gerekiyor.

**** 3.4, 4.0 ve 4.1 İÇİN ****

Gereken dosyalar :

1. Trucha Bug Restorer --> [www.tepetaklak.com]

2. Custom IOS R14 Installer --> [www.tepetaklak.com]

* 1 no'lu Trucha Bug Restorer programını sd kartınızın içerisinden Homebrew channel ile çalıştırılabilecek şekilde açın.

* Programı homebrew channel içerisinden çalıştırın, "Select which IOS to load" kısmından IOS 36'yı seçin.

* Programın disclaimer'ı gözükecek, peşinden wiimote üstündeki 1 tuşuna basın.

* Çıkan menüden "Downgrade IOS 15"'i seçin, IOS 15 wad'ını nereden alacağınızı soracak, "Download IOS from NUS"'u seçin. Seçimi bitirdiğinizde download işlemi başlayacak. Bunun için wii'nizde internet bağlantısının olması gerekiyor. Program istedikçe A tuşuna basarak işleme devam edin.

* İşlem bittiğinde homebrew channel'e geri döneceksiniz, tekrar TBR programını çalıştırın. Aynı işlemleri bu sefer ilk seçim yaptığınız yerde IOS 15'i seçerek, ikinci kısımda da IOS 36'yı seçerek yapın.. İlk işlem IOS 15'i yamama idi, bu işlem de IOS 36'yı yamamak oluyor. Yama seçenekleri daha fazla burada, yes/no şeklinde sorulan tüm yamalara yes'i seçerek cevap verin.

* Son olarak IOS 15'i bütün işlemlerden önceki haline getirmek için programı IOS 36'yı kullanacak şekilde açın, IOS 36 menüye girip Restore IOS 15'i seçin...

* İşlem bitti, IOS 36'mız artık kısıtlamalardan kurtulmuş oldu.

* 2 nolu Custom IOS R14 installer'i sd kartınıza homebrew channel içerisinden çalıştırılabilecek şekilde açın.

* Programı homebrew channel içerisinden çalıştırarak Cios R14'ü yükleyin. Bu aşamada wii'nizde internet bağlantınızın olması gerekiyor.

İşlemlere başlamadan önce video'yu izlerseniz daha açıklayıcı olur.

-----

Basitçe bu şekilde oluyor Wii hack işlemleri. yukarıdaki yazıların bir kısmı bana bir kısmı Wiicrazy'ye aittir.

4 kez düzenlendi. En son 09/06/2011 22:04 tarihinde Tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.

Re: Amatörler için basit rehber
13 November 2009 13:52
guzel rehber ama ...

Wii versiyonum 3.4E, benimkisi 4.0, haydaa bende 4.1 var ne yapmam gerekiyor "daha önce hiç böyle bişi yapmadım" diyenler için aşağıda basitçe anlatılmış yazı ile ne yapılması gerektiğini bulabilirsiniz.

demissin ama bu konuda hicbir sey yazmamissin hemen simdi ya burda 4.2e veya u yok acaba bunu yapsam olurmu diye aklima soru takildi yani amator bakisi ile ..
gerci usta bakisi ilede 4.2 e veya u icin olan ne yapacak yada 3.4 den eski versiyonda olanlar....
yanlis anlama ama amator rehberinde neyin ne oldugundan cok hangi versiyondaki ne yapmali veya yapmamali seklinde gitsen daha aciklayici olur
13 November 2009 14:01
Konunun içeriğinde 4.2 için hiçbir şekilde anlatım yapmadım. Başlangıçta da göreceğin üzere 3.4, 4.0 ve 4.1 için olduğu belli oluyor.

1 ve 2. bölümler bütün versiyonlarda aynı. Bannerbomb mesela. 3.4'ün var senin indirdiğin versiyon yeni, bu programın geriye dönük olarak destek veriyor.

CIOS kısmında ise yukarıda da yazdığı üzere her versiyon için ayrı açıklama var.

Birisi hack yapmadan önce yazıları okumuyorsa zaten bizim yapabileceğimiz birşey olmuyor malesef. Ben hack yapmak için kendimde cesaret topladığımda eski forumun nerdeyse bütün konularını okumuş, gerekli programları kaydetmiş tekrar tekrar üstünden geçmiştim.
13 November 2009 14:07
bir onerim var siz nasil bulursunuz bilmem ama ...
dun aksam bir arkadasa wii hack yaptim versiyonu 3.1e idi boot2 kurulabiliyordu sd kartdan dolayi bootmii yi birturlu calistiramadim yani yedek alabilmek icin artik 1 veya daha ufak sd kartlari bulmak zorlasti 2gb veya daha ustu oluyor cogunlukla magzalarda...
elimde 4.. 5 tane sd ve sdhc kart vardi ama olmadi bende mecburen 4.2e ye nintendodan yukselttim ve hic problemsiz 4gb sandisk ile boot2 kurup yedek aldim ve butun islemleri problemsiz tamamladim
lafi fazla uzattim ama deneyimimden yola cikarak bir onerim var bu isi yapacak insanlari 4.2 versiyona yonlendirsek hem rehberler uzun uzadiya olmaz hem insanlar problem yasamaz....
bu benden bir oneri siz ne dusunursunuz
13 November 2009 14:11
haklisin bende cook uzun zamanlar harcadim ama ilk aldigim wiiyi brick ettim sirf su e ..u versiyonu hakkinda yeterli bilgi olmamasindan allahtan hollandada hemen geri alip yenisini veriyolar bir hafta icinde gidincetongue sticking out smiley
demek istedigim bazan cook uzun seyler okumakta kafa karistiriyor
13 November 2009 14:28
kusura bakmayin mesaj kirliligi yapmak istemiyorum ama
oncelikle bu ise baslayacak biri once ne yapmasi konusunda celiskide kaliyor bu nedenle ilk olarak hack yapacak arkadaslari siralama konusunda uyari mesaji yazmak ve o siralamaya gore rehberlere yonlendirmek en iyisi ve de rehberlerinde gayet acik oldugu kanaatindeyim
yani siralama once..
brick konusunda bilgilendirme
yapilmasi gerekenler basligi altinda siralama
rehberlere yonlendirme
siksorulan sorular
seklinde olsa
ben kendi adima daha cok faydalanirim....
13 November 2009 15:02
3.2'deyim ve 1GB, 2GB sandisk sd kartlar ile hiç problem yaşamadım.. SDHC kart kullanıyorsan problem yaşamış olabilirsin... bootmii'nin doğru düzgün sdhc desteği olduğunu sanmıyorum hele de sd desteği bile zayıfken...

Update yapmak, yapmamak kişinin kendi insiyatiflerine kalmış... Sırf anlatması kolay olacak diye ben kimseye update et yahut etme diyemem. Herkesin kendi tercihidir, ben de misal 1 seneden fazladır 3.2'deyim ama artık kimseye downgrade edin falan demiyorum.

Yabancı forumlarda bu hack yöntemleri üst sürümler için anlatıldığı için bir sürü vatandaş wii'sini brick etti... Neden? bilgisizce menü versiyonları arasında ios nedir, nasıl çalışır bilmeden dolaşmak yüzünden. Brick eden bilgisiz, ona çözüm önerileri getirenler ayrı bilgisiz.

Misal ne homebrew channel ne de bootmii softmode için zorunlu şeyler değil. Öyle bir rehber de yapabilirdik, yanında bir tane de zip dosyası, anlatımı kolay... Peki sonunda kullanan kişi ne öğrenecek? Hiç bir şey... Sonra basit bir programı çalıştırmak için bile tekrar tekrar sorular yazılacak.

Herhangi bir şekilde konsolunuzu modluyorsanız (soft/hard) neyin ne olduğunu da bilmek zorundasınız. Yoksa hiç bulaşmayın derim.
13 November 2009 15:06
Bazı arkadaşlar ilk defa Wii ile hack işlemi yapacakları için birden fazla konu açılıyor. Fazla olan konuların daha fazla kirlilik yaratmaması ve konudan konuya atlamamaları için böyle bir başlık açmayı uygun gördük. Zaten problemli olan kısım CIOS yükleme kısmı. Onunda başlangıcında bootmii ile yedek alınması konusunda uyarıcı bir yazı yazmıştım.

Dedezade aslında sende böyle bir yazı hazırlayabilirsin.
13 November 2009 20:39
emeklerinize ve yaptiklariniza saygi duyuyorum ve takdir ediyorum beni yanlis anlamayin ben sadece yardimci olmak acisindan fikirlerimi paylastim
sol elle sag kulak gostermeyelim diyorum sadece
@tuzruhu:
tabiki yardimci olmak isterim hangi konuda yazmami istersen hemen kollari siviyim...
@wiicrazy:
iki ayri makinada bu sd sorunu yasadim biri 3.4e digeri 3.1e makinaydi birinde ios olarak yuklendi digerinde boot2 olarak ama ikisinide 4.2 ye update ettikten sonra sdhc 4gb sandiske bootmii kurulumu yaptim ve yedek aldim kendi makinamda da 4.1e versiyonda 4 gb sandisk sdhc ye yedek aldim ...
anlayacaginiz deneme yanilma yolu ile bizzat yapiyor ve deniyorum ondan sonra paylasiyorum sizlerle
13 November 2009 20:50
@dedezade,

Ben hiç preloader veya starfall kurmadım/kullanmadım, bannerbrick'le de işim olmadı. Bu konulardan birisi hakkında yazı yazabilirsin mesela. Daha önceki tecrübelerini paylaşabilirsin.

Başlangıç olarak mesela Preloader nedir? Hangi versiyonlara kurulur, ne işe yarar, eksileri nedir, artıları nedir gibi....
13 November 2009 21:15
@dedezade : bootmii'nin nasıl çalıştığı ile system menu versiyonunun hiç mi hiç önemi yok çünkü bootmii'nin olayı hiç bir nintendo yazılımı kullanmadan wii'yi başlatabilmesi, MINI denen kendi ios'unu kullanıyor. Bootmii'yi güncellemedikçe sd / sdhc desteğinde bir fark olmayacaktır. Belki de kullandığın bootmii versiyonları farklıydı, zaman içinde bootmii en az 3-4 revizyon geçirdi, şu an belki de kısmi olsa da sdhc uyumluluğu vardır.

Ayrıca bootmii ile yedek alırken önce sd kartı formatlamak gerekiyor çünkü zırıltı oldukça low level bir şekilde sd kartı kullanıyor ve hızlı da olmak için tam olarak dosya sistemi seviyesinde çalışmıyor, sd kart üzerinde ardışık blokları kullanmak istediği için formatlama istiyor bu arada. Fragmented olmaması lazım kartın. Bundan dolayı da problem yaşamış olabilirsin.
13 November 2009 21:20
Sd kartta da dosya parçalanması oluyor muydu Harddiskteki gibi? onu bilmiyordum işte. Sonuçta SD kartta sanalda olsa blok yazma olayı olmuyor diye biliyorum. Harddiskte her sector her block ayrılmış veya parçalı olabiliyor da SD kart confused smiley
13 November 2009 21:30
Pek tabii olur bu kartlarda block device, yalnız etkileri disklerdeki gibi olmuyor mekanik parçalar içermedikleri için.

Bootmii ile ilgili bu mevzuyu da Twiizers'ın yazdıklarından biliyorum. Kodu yazan eleman ancak böyle yazdığında tam performanslı çalıştığını söylüyordu.

Şimdi biraz baktım sd, sdhc standartlarında da bununla ilgili mevzular var. Sdhc'ler mesela destekledikleri hız açısından belli class'lara bölünmüş. Bu sınıflandırmalara dahil olabilmek için minimum belli bir hızı garantilemek zorunda imiş bu kartlar ve işin içerisinde fragmantasyona karşı hızlarının düşüp düşmemesi gibi kriterler de var.

[www.sdcard.org]

ps: Bu arada konunun içine ettik resmen smiling smiley

1 kez düzenlendi. En son 13/11/2009 21:31 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
13 November 2009 22:56
@TUZRUHU tamam bu konuda bir rehber hazirliyim
@wiicrazy
4.0 .... 4.1....4.2... den onceki versiyonlarda kullanamadim bootmii kuramadim ama bu versiyonlarda 4gb sdhc karti kullandim bootmi calisti ve yedek aldim
format atmadi
sistem menuden once baslangicta bootmii yi acti bende yedek aldim ve sd kart icinde olmasi gereken dosyalar olustu
yani ben anlamadim simdi ben yedek almadimmi aldigim yedek bosmu nand ve key bin
13 November 2009 23:18
Bootmii'nin yeni versiyonlarını çok iyi takip etmedim, belki de artık formatlamaya gerek olmuyodur. Ben ilk versiyon yayınlandığında iki wii'me de yüklemiştim ve yedek almıştım. Hep yedek sd kart kullandım. Yeni versiyonlarda farklı olabilir.

Dosyaları kontrol et nand.bin 528 (salladım, 500-550 arası bir şey) küsür mega byte olmalı... Zaten kısa süren bir olay değil, yedek alıyor gözükmüşse almıştır herhalde smiling smiley
13 November 2009 23:28
evet yedegin boyutu dedigin gibi en son versiyonu kullandim kisada surmedi yedek alma
aman aga korktum arkadasa yedek aldik vur kir parcala rahat kullan dedik smiling smiley
Re: Amatörler için basit rehber (İlk defa softmod yükleyecekler burayı okumalılar)
18 November 2009 22:19
Arkadaşlar. Wii' m 3.4E
HBC yi kurdum.
Usb loader 1.1' i kurmak istiyorum. Harddiskten oynamak için. Ama önce Cıos kurmak gerekiyormuş. Hazırlagınız rehber de internet bağlantısı olması gerekiyor demişsiniz. İnternet bağlantım yok Wii 'de.
Cıos36 rev 9 kurmak istedim hata verdi.
Usb loader 1.1' i kurmam için ne yapmalıyım.
Re: Amatörler için basit rehber (İlk defa softmod yükleyecekler burayı okumalılar)
19 November 2009 06:51
@geikmen: ben de internet bağlantım olmadığını belirterek soru sormuştum geçen hafta, orada wiicrazy nin açıklamalarıyla yaptım, senin versiyon için uygunmu bilemiyorum ama okumanda fayda olabilir. . kolay gelsin.

[konsol.tepetaklak.com]
19 November 2009 08:34
Wiicrazy
@dorillis : Cios kurulumu için internet bağlantısı olmadan kurmak için ios 38'in sd kartın kök klasöründe olması, senin de installer içerisinden network installation yerine wad installation'ı seçmen lazım..

google'da IOS38-64-v3610.wad diye aratırsan bulabilirsin dosyayı.

Homebrew channel için internet bağlantısı gerekmiyor. 2.1 wii'ye homebrew channel kurduğunda hatta peşine cios kurduğunda ters yüz problemi olmaz bu arada. O konuda endişe etmene gerek yok.

Tek emin olmadığım şey hackmii installer programının 2.1'i destekleyip desteklemediği konusunda...
Olur da desteklemez ise eğer bir oyun diski ile önce 3.2'ye update etmen gerekebilir. %90 destekliyordur diye düşünüyorum ama denemek lazım dediğim gibi.

Bu dört rehber de wii üzerinde belli şeyleri yapabilmek için benim tavsiye ettiğim yöntem... Homebrew channel yüklemeden de cios kurmak mümkün, usb loader çalıştırmak mümkün ama kurabildiğimiz sürece bize bir sakıncası da yok.
19 November 2009 21:04
Sağolun arkadaşlar.
İş yerinden bir geceliğine kablosuz modem getirdim. Onunla tekrar deniyecem bu gece.
Bu arada bendeki Wii 3.4E.Yani 2.1 değil. HBC' yi de kurdum.
Dün yarım yamalak usb loader kurmuştum. Hata veriyordu. İnşallah o bugün sorun çıkarmaz bana.
20 November 2009 00:16
ikinci kısımda da IOS 36'yı seçerek yapın.. İlk işlem IOS 15'i yamama idi, bu işlem de IOS 36'yı yamamak oluyor. Yama seçenekleri daha fazla burada, yes/no şeklinde sorulan tüm yamalara yes'i seçerek cevap verin.

Tam buradan sonra " failed vs vs diyor." İnterneti bağladım sorunsuzca. Downgrade 15 yapıyor internet bağlantısıyla. Soruları yesliyorum biraz yüklemeden sonra failed. sad smiley((
20 November 2009 07:17
merhaba, benimde bir kaç sorum olacaktı, hbc ve IOS u da yaptığımı zannediyorum ( hala kopya oyun edinemediğim için uygulamaları(IOS) başarılı kurup kuramadığımı bilmiyorum)! hbc yi açtığımda wad manager, geex, wiiflow ve usb loader ikonları gelioyor, ve üzerine tıkladığımda load/delete/back ibareleri çıkıyor, bu uygulamaları kullanmak istediğimde her seferinde kurmam gerekiyor? misal; içinde filmlerin bulunduğu hard diski bağladım, hbc içinden geex çalıştırdım, kurulum yaptı, sonra film seçtim ve görüntü geldi. cihazı kapatıp tekrar film seyretmek istediğimde tekrar kurulum yapmam gerekiyor bu durumda, hbc içinden tıkladığımda load/delete ekranı açılıyor. belki normal kullanım böyledir ama emin olmak istedim, her seferinde kurulum yapıp uygulmadan öylemi faydalanıyoruz? Sd kart içinde apps içinde uygulamaların boot lu dosyaları, sd kartın direk rootunda ise uygulama dosyları mevcut, burda hatalı bir yerleştirme yapmış olabilirmiyim? görünüm ise aşağıdaki şekildedir.

G:\apps\wiiflow
G:\apps\usb loader
G:\apps\geex
G:\apps\wad manager

G:wiiflow
G:usb loader
G:geex
G:wad manager
20 November 2009 09:43
@dorillis,

HBC içerisindeki programları çalıştırmak için o uyarı ekranı her zaman gelir bir problem yok. SD karttaki uygulamayı çalıştırayım mı? diye soruyor. Yani tipik Vista gibi. Uygulama çalıştırmadan önce soruyor.

@geikmen,

tam hata yazısı nedir?

1 kez düzenlendi. En son 20/11/2009 09:47 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
20 November 2009 13:56
@geikmen : TBR adımını baştan bir daha dene, arada bir adımda hata alınca oluyor genelde bu. Son durumunu paylaşır mısın bizlerle.
20 November 2009 19:44
Elinize sağlık, harika bir rehber olmuş, Homebrew ve bootmii yüklemiştim bu haftasonu da kalan işleri halledeyim diyorum, esasen yapmak istediğim şey download ettiğim oyunları oynayabilmek. Bunun için oyunları usb diske yazıp ardından usb loader ile mi erişmem gerekiyor diske? CIOS yükledikten sonra hangi usb loader'ı kurmak gerekiyor? wad manager da mı gerekiyor? işin o kısmına ait yardım rica edebilir miyim?
20 November 2009 19:56
@headcleaner : Öncelikle homebrew channel içerisinden çalıştırsan daha iyi olur usb loader'ları... kanal olarak kurmak için wad manager gerekli.

Hangisini kullanayıma gelince tamamen tercih meselesi, tuzruhu configurable usb loader için güzel bir rehber hazırladı, onunla başlayabilirsin. Conf. usb loader her açıdan yeterli bir loader.

Wad manager kurmak biraz ağır kaçıyor bu arada, 3 nolu homebrew channel altında program çalıştırma rehberine bir bak. Altı üstü sd kart'a bir kaç dosya kopyalayıp homebrew channel içerisinden çalıştırıyorsun. Kurmak dediğimiz şey sd karta dosya kopyalamaktan ibaret yani.
22 November 2009 22:04
Modem ayarlayıp tekrar deneyip hata mesajının tamamını yazarım. Üst üste 5-6 kez denedim ama olmadı maalesef. Sinirlerim yıprandı. Wiflow u da kurmadı. rev 29 falan hatası yazdı.
Wii sporta devam biraz daha.
23 November 2009 22:44
@geikmen : dedezade wiiconnect24'ün enabled olması ile alakalı olabilir demişti, wiiconnect24'ü disable edip denedin mi?
23 November 2009 23:03
Yine modem getirdim. Herşeyi kaldırıp baştan sırasıyla eksiksiz kurdum ama nafile. Seçneklerin hepsini yes liyorum.

Çıkan yazı şu:

ES Add titlestart returned -1035

Has your installed IOS36 a higher revision 3094?

IOS 36 instalation failed.
23 November 2009 23:10
geikmen
Yine modem getirdim. Herşeyi kaldırıp baştan sırasıyla eksiksiz kurdum ama nafile. Seçneklerin hepsini yes liyorum.

Çıkan yazı şu:

ES Add titlestart returned -1035

Has your installed IOS36 a higher revision 3094?

IOS 36 instalation failed.

ayni sorunu yasadim arkadasim bak simdi wii nin ayarlar bolumunden wii24 connecte gir aciksa kapat
omrumu yedi saatlerce ugrastim sonra nus ile indirme yapmadigi icin hatalar verebilecegini dusundum
sonra cios kurulum adimlarini en bastan gene yap
Üzgünüz, konu kapalı olduğu için mesaj gönderemezsiniz.

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 24
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!