Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

LCD Tv ve Wii

Gönderen WiiCrazy 
LCD Tv ve Wii
24 December 2009 23:57
Bugünlerde bir LCD tv almaya niyetim var, genelde ps3 için falan yazılmış ama wii ile input lag olayını yaşama ihtimalim nedir bilen var mıdır?

Düşündüğüm model Samsung'un LE-40B530, öyle 100Hz'lere ya da ötesine ihtiyacım olacağını düşünmüyorum. 6XX serilerindeki divx/mkv oynatma desteğine falan da ihtiyacım yok zira halihazırda hd oynatabilen Egreat M34A var elimde.

Sizce tercihim doğru mudur yahut başka bir öneriniz var mı?

Re: LCD Tv ve Wii
25 December 2009 08:39
Güzel seçim, bende Samsung almayı planlıyorum ama 6 veya 7 serisi düşünüyorum. 6 serisi 42" Full HD, Ultra High Contrast 100 Hz en son 2.300 TL fiyat gömüştüm. Gerçi LED'ler çıktıktan sonra iyice düşecekler smiling smiley.

7 serisi ise 46" 2.800 müydü 3.200 müydü neydi öyle birşey ama görüntü kalitesi muhteşem. LED tv ile karşılaştırdım Philips ile...

----

Evde 72 ekran Sony WEGA kullanıyorum Wii'de 60 Hz gördüm maksimum ama bir de HD TV seçeneği var. LCD TV olmadığı için nasıl bir sonuç verecek bilmiyorum.
25 December 2009 20:12
Valla 530'u kaptım getirdim electroworld'den... Şimdilik memnunum. Mağazalarda 40 inch'i diğer büyük tv'lerin yanında görünce küçük görüyor insan, lakin eve gelip tv'yi yerleştiğimde durum pek öyle olmadı hatta tv için ayırdığımız yere sığmadı.

Komponent kablo aldım wii için ama o biraz canımı sıktı, benim menü ntsc olduğu için herhalde 720x480 60hz output ediyor, tv de sanıyorum beğenmiyor bunu (60hz zira ntsc için olan frekans, 50hz olması lazımdı sanki) kesik kesik geliyor görüntü. Bakalım haftaya preloader'ı tekrar yüklemeyi gözüm kestiğinde tekrar deneyeceğim. Şimdilik composite ile devam wii'de.
25 December 2009 20:21
Pal wii sahibiyim lcd de oynuyorum iki gün önce gittigidiyordan bir component aldım aradaki fark dağlar gibi yaw edtv özelliğini açınca cam gib oldu tavsiyemdir. hot smiley
25 December 2009 20:26
Wii'ye geçince video modu ne gözüküyor tv'nin gösterdiği? 720x480 50hz mi?
25 December 2009 21:49
Ben de yakın zamanda lcd tv aldım, ancak wii remote ile TV arasında yaklaşık yarım saniye fark oluyor, CoD'de ciddi ölçüde hissediliyor özellikle. Component kablo alsam sorun düzelir mi, veya ne yapmalıyım düzeltmek için?

25 December 2009 23:04
Valla ben işte o input lag'i de düşünerek aldım biraz da 50 hz'lik tv'yi... tv gelen görüntüye preprocessing yaptığı için oluşuyor input lag... tv'nin ayarlarından bunu yapmasını engelleyebilirsen görüntüdeki kalite farkı karşılığında engel olabilirsin sanıyorum... game mode falan oluyormuş ben de yeni lcd kullanıcısı olduğum için aslında çok detaylı da bilgim yok.
26 December 2009 07:26
WiiCrazy
Valla ben işte o input lag'i de düşünerek aldım biraz da 50 hz'lik tv'yi... tv gelen görüntüye preprocessing yaptığı için oluşuyor input lag... tv'nin ayarlarından bunu yapmasını engelleyebilirsen görüntüdeki kalite farkı karşılığında engel olabilirsin sanıyorum... game mode falan oluyormuş ben de yeni lcd kullanıcısı olduğum için aslında çok detaylı da bilgim yok.
hmm... anladım. oyun modu yok gerçi ama engellemenin bir yolu var mı bakayım.

28 December 2009 08:19
Baba composit kablo alsana artık madem LCD aldın, hayırlı olsun.

Ben kabloyu dealextreme'den sipariş verdimi elime geçmesini bekliyorum.
01 January 2010 08:54
Merhaba üstadlar
İnternette şöyle bi cihaz gördüm wii nin görüntüsünü full hd olarak aktarıyormuş,
sizce böyle birşey mümkünmüdür?
Ürünün görselini ekte inceleyeblirsiniz

Ürün adı: " Hi-Def 1080p HD Video to VGA Output Game Box for Wii/Xbox 360/PS2/PS3 (110~240V AC)" olarak geçiyor.
Eklentiler:
| indir - sku_16139_1.jpg (25.6 KB)
01 January 2010 10:47
benim kendi wii mi mediaboxuma ordan da hdmi ile tv ye baglamam gibi bir sey bu ..
oyunlarin cozunurlukleri falan belli yani bunlarin goruntusu nasil full hd olacak bence sacma iyi bir goruntu kalitesi alinabilir ama full hd olamaz
01 January 2010 14:08
full hd olma ihtimali bencede yok bu full hd olayı sadece donanımla olmuyor benim bildiğim ekranında bunu desteklemesi gerekiyor yani lcd led yada tüplü ekran mesela sony trinitronların tüplü ama düz ekran olan destekliyordu sanırım hd yi ama trinitron olmayıpda oval tüplerde desteklemiyor hd olayı ayrı bir aparatla
02 January 2010 07:53
Görüntüyü upscale ediyordur büyük ihtimal. Bu şekilde upscale yapan zımbırtılar var. Ama gerçek 1080P olması mümkün değil. Eşyanın tabiatına aykırı.
02 January 2010 08:10
Konuyla biraz alakasız olacak ama Xbox 360 ilk çıktığında full hd desteği yoktu,
yazılım güncellemesiyle la full hd desteği sunuldu diye biliyorum. Belki de hd desteği vardı ama full hd desteği yoktu, bu nasıl oluyor??
02 January 2010 13:20
Denildiği gibi bu bahsedilen 1080P olayı upscale'den başka bir şey değildir...

Xbox ve benzeri cihazlarda başta olmayan çözünürlüklere çıkılma olayı da tamamen zımbırtının ekran ile ilgili işlevlerini sağlayan çipi / onun programlanmasında kullanılan yan birimler vesaire ile alakalı...

Sonuçta çözünürlük biraz da makinenin gücü ile de alakalı, bir oyun/program vesaire zaten işlemcinin/grafik işlemcinin bütün gücünü kullanıyorsa kalkıp onu daha yüksek çözünürlükte çalıştırabilmek konsollar için pek mümkün değil... Ekran için ayrılmış hafıza falan sınırlı bir yandan da...

Olay şu, ekran kartı/çipi size low level erişime izin veriyorsa taklalar atarak konsol üreticisinin öngörmediği öncelikle desteklemediği çözünürlüklere de ulaşmak mümkün olabiliyor... Muhtemelen xbox'da böyle olmuştur net bilgim yok...

Wii için böyle bir ihtimalin olduğu wiibrew'de satır aralarında bushing'in yazdıklarından okumak mümkün...

[www.wiibrew.org]
[www.wiibrew.org]

Ha wii'de bize bir fayda getirir mi orasını bilemem...
04 January 2010 15:27
Gayet iyi anladım teşekkürler.
05 January 2010 20:56
Boşverin goruntuyu bence grinning smiley Amerikan güreşini ilk actığımda dikkat ettiğim grafikler oldu ps2den cok daha üstün olduğunu gorunce sasırdım ama 2. yada 3. dakikada bu dusunceleri coktan unutmuştum eğlenceye kaptırınca kendini zaten fark edemiyorsunuz ki grafiği grinning smiley
10 January 2010 21:44
22 inc samsung monitör ile kullanıyorum. Easycap ile bağladım USB'den Wii'yi. 480p görüntü alıyorum ve gayet net bir şekilde kullanıyorum.
26 January 2010 12:55
Bende wii yi 2 aydır komponent kablo ile kullanıyorum. Görüntü bariz bir şekilde daha iyi(tabi yakından bakınca). Birkaç soruya cevap vereyim.

Input lag: Lcd tvlerin hepsinde aslında bir geçikme vardır. Bunun sebebi görüntü üzerinde bazı algortmaların çalışmasıdır. Bu yüzden ses ile görüntü senkron olsun diye ses üzerinde de geçikme yapılır. Normalde görüntü üzerinde bir etkimiz olmadığında n bu geçikmeyi farketmeyiz. Tabi sesi ayrıca bir ses sisteminden alıyorsak burda da sesin önden gitmesi problemi olabilir. Bu yüzden de ses sistemlerinde sese manuel geçikme koyma seçenekleri vardır.

Input lagi bir miktar azaltabilirsiniz. Bunun için tv den tv ye değişen bazı özellikleri kapatmanız gerekli. Game mode ile yapılan da aslında bu tür özelliklerin kapatılmasıdır. Mesela gürültü azaltmayı kapatın. 100hz tv lerde motion plus, motion sense gibi özellikleri kapatın. Kısacası, görüntü iyileştiriyor diye geçen herşeyi kapatın grinning smiley.

Ayrıca görüntü kaynağının dijital olması bu geçikmeyi biraz daha azaltır. Zira burda analog2dijtal dönüşüme gerek kalmaz. Komponent bağlantıda dijital bir bağlantı olduğundan, burda gecikme biraz daha az olabilir.

Komponent kablo ile wii çıkışını 480p ye ayarladığınızda, tv tarafında koşacak olan bir algoritmadan daha kurtuluyorsunuz. (deinterlace).

Tabi komponent kablonun da bazı dezavantajları var sad smiley. Mesela benim tv de arada görüntü gidip geliyor. Büyük olasılıkla tv den kaynaklı bir sorun ama henüz başka bir tv de deneyip emin olma şansım olmadı.

Bu konuda detaylı bilgi isteyenler özel mesaj atabilirler.
26 January 2010 13:17
vermis oldugun bilgiler icin tesekkurler
o goruntu gitmesi olayi bende yasanmiyor
26 January 2010 20:26
khelben
Ayrıca görüntü kaynağının dijital olması bu geçikmeyi biraz daha azaltır. Zira burda analog2dijtal dönüşüme gerek kalmaz. Komponent bağlantıda dijital bir bağlantı olduğundan, burda gecikme biraz daha az olabilir.

Burada ufak bir düzeltme yapayım : komponent bağlantı şeklinde görüntü analog olarak aktarılıyor aynen s-video ve bildiğimiz vga'larda olduğu gibi...

Bu arada görüntünün gidip gelmesinin kablo kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İlk aldığım komponent kabloda zira cayır cayır gidip geliyordu ve kablonun bozuk olduğu barizdi, götürdüm geri verdim. Şu an ki kabloda da çok sık olmamakla birlikte anlık görüntü gidip gelebiliyor. Ben wii tarafındaki soketin temassızlık yaptığını düşünüyorum bu konuda. Ama %100 emin değilim tabii ki.
27 January 2010 09:32
@WiiCrazy hocam LCD TV henüz almadıysan sana SAMSUNG 40B65x i şiddetle tavsiye ederim. fiyatı biraz tuzluydu. ama yapabildikleri ve yapabilecekleri karşısında dehşete düşebilirsin. alette yok yok (divx için DTS ve Dolby desteği yok o da göz ardı edilebilir, ileride anlaşırsa firmware ile yükleyebilirsin).
27 January 2010 10:37
Valla aldım ben, 40B530 oldukça da memnunum smiling smiley
27 January 2010 11:18
hayırlı olsun güle güle kullan hocam smiling smiley
27 January 2010 15:17
Düzeltme için teşekkkürler.

Bu arada bende ki komponent kablo ile görüntü gidip gelmesi, görüntüye bağlı. Hep aynı yerlerde oluyor. Mesela mplayer ce ile FLASFORWARD dizisini izlerken, ne zaman gelecekten sahneler görmeye başlasalar görüntü gidip geliyor.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 50
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!