Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

confused smiley Fat32 Sevdası

Gönderen Tuzruhu 
confused smiley Fat32 Sevdası
22 December 2009 08:48
Arkadaşlar bu Fat32 sevdası nedir? Biri açıklayabilir mi? Henüz daha tam olarak oturmamış bir sistemi diğer arkadaşlara yaptırmak bence mantıklı değil. Daha sistem tam oturmamış, bir sürü sorun çıkartabiliyor.

WBFS formatı neden herkes es geçiyor? Neden Fat32'de millet takıldı? Bakın bu yöntemin zararlarını bilmiyorsunuz galiba. Fat32 büyük disklerin anasını ağlatır. Verilerinizin hiçbir garantisi yok. Sonra üzülmeyin. Onca emekle indirdiğiniz oyunlarınız bir süre sonra ulaşılamaz hale gelebilir. Bunun tehlikelerini bilerek Fat32 yapın.

32 Gbyte'tan büyük bir diski formatlayacaksanız bütün sorumluluk size aittir. Sırf 32 gbyte'ı kullanacaksanız Fat32'nin ne mantığı olacak anlamıyorum.

Bütün sorumluluk size ait. Sonradan kimse uyarmadı, ben yoktum, elektrikler kesikti okuyamadım demeyin. Ben en baştan beri bu Fat32 formatına karşıyım. Sebeplerini de açıkladım.

Re: confused smiley Fat32 Sevdası
22 December 2009 10:21
FAT değil, NTFS sevdası diyelim. Son sürümlerle NTFS desteği de geldi.
Tabi ki büyük boyutlu diskleri FAT olarak kullanmak iyi değil fakat NTFS sanırım şu anki en iyi dosya sistemi.
Ben niye WBFS kullanmak istemiyorum, çünkü bir oyunu tek yerde tutarak yer kaybını önlemek istiyorum.
Hem WBFS olan diske kopyalayıp hem de iso veya ciso dosyalarını tutmak istemiyorum.
22 December 2009 10:35
WBFS olarak harddiske attığın zaman iso'sunu tutmak zorunda değilsin ki. iso olarak istersen geri çıkartabiliyorsun. Hem ISO olarak tuttuğun oyun acayip yer kaplar. Şimdi wbfs olarak nrmal ntfs diske kayıt edilebiliyor ama bir ton kıl tüy işlem var. Ben niye isteyeyim ki?

Örnek: Süper Mario Bros New oyununun iso'su 4 Gbyte, ama WBFS ile formatlanmış diske attığın zaman 0,54 Gbyte. Ha NTFS diske bu boyutta atılabiliyor ama ne gereği var? Önce kendinize bunu sorun.

İhtiyacım var mı? USB Loader destekleyecek mi? desteklemezse ne kadar uğraşırım?

Gözünüz kestiriyorsa eyvallah...
22 December 2009 11:17
En büyük artısı başka işler için de o diski kullanabiliyor olmak.
WBFS olduğu zaman başka herhangi birşey için kullanamıyorsun.
Diskin içeriğini görmek için bazı programları ihtiyacın var. Windows direk görmüyor.
Ayrıca bilgisayara her bağladığımda diski tanımadığı için formatlayayım mı diye soruyor.
22 December 2009 22:19
Buradakilerin değil ama yurtdışındakilerin FAT32'yi tercih etmesinin bir sebebi de Homebrew Channel ve Triiforce gibi programları kullanıp hiç sd kart kullanmak istememeleri... Malum bu uygulamalarda NTFS desteği henüz yok...

Bu arada ben bir dönem 100 küsür GB'lık bir bölümü FAT32 olarak kullanmıştım pc'deki diskimde bu bahsettiğin problemleri hiç duymamıştım. FAT32'nin eski sürümlerine ait bir problem olmasın bu? Gördüğüm kadarıyla cluster size'ından dolayı oluşan bir verimsizlik var sadece 32GB üstü bölümler için.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 56
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!