Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Oyunu oynarken okuma hatası

Gönderen coskuonbas 
Oyunu oynarken okuma hatası
07 November 2009 10:12
Selam, wii konusunda daha çok yeniyim. 1 ay önce pal sistem aldım, çip taktırdım. Şu anki versiyon 3.4e. Eniştem bu konuda eski olduğu için geçen hafta wii mi alıp ona gittim. Ondaki wii nin versiyonu 4.1 idi sanırım. (Pal) Taktırdığım çip çalışıyor mu diye ondaki 4-5 oyunu benim cihazda denedik, sorunsuz çalıştı. Bu oyunları da dvd ye kopyalarak bana verdi. 4 oyunu kopyalayarak verdi. Eve gelip oyunları tek tek denedim. Sadece açılışlarına baktım. 1 oyun hariç sorun görünmüyordu (resident evil) Oyunu cihaza koyduğumda siyah ekran çıktı ve cdde hata var uyarısı verdi. Cihazı kapattıp. Ertesi gün oyunları oynayayım dedim. "Mario kart"ı battle ve vs race bölümlerinde sorunsuzca oynadım.Ancak grand prixi açınca yine aynı hatayı verdi. "Mario Galaxie" yi oynamaya çalıştım, demoyu izlerken yine aynı hatayı verdi. Anlamadığım nokta eniştemde sorunsuz oynadığım oyunları eve gelince oynayamadım. Acaba cdyi kopyalarken hata mı oluştu? İnternetle ilgili olduğunu sanmıyorum çünkü cihazımı eniştem de denerken herhangi bir internet ayarı yoktu.
Sorun ne olabilir acaba?

Re: Oyunu oynarken okuma hatası
07 November 2009 11:18
Büyük ihtimal yazma hızından kaynaklanıyordur. Wii oyunlarını cd'ye kaydederken çok düşük hızlarda (2x tavsiye edilir ama 1x en makbulüdür, ayrıca DVD seçer. Öneri: Verbatim veya Maxell) yazman gerekiyor. 1-2 kere okumuş olabilir ama 3. okumada sorun çıkarması normal. Sebebine gelince, DVD'nin iç kısımları ila en dış kısımlarına aynı hızda yazmıyor (nero ile kopyaladıysanız)...
07 November 2009 11:33
Şunlardan biri ve bir kaçı olabilir,

1. Çip ile uyumlu/kaliteli medya kullanılmamış olabilir. Wiikey/wiikey2 gibi sürücüler medya seçiyor misal.
- Kaliteli medya (verbatim) kullanılabilir.
2. Sürücünün lensi kirlenmiştir.
- Çözüm lens temizleyici kit'lerden kullanıp denemek lazım, mediamarkt'da wii için olanlar satılıyor, dvd için olanları da homebrew medya oynatıcılarla oynatman mümkün. D2CKey ve klonları gibi dvd'nin gönderdiği bilgileri modifiye eden bir çipse wii için olanı kullanman lazım. Bu çiplerde dvd oynatma özelliği kullanılamıyor.
3. Sürücünün lens'inin pot ayarı bozulmuştur. (Lazer'in gücünü ayarlayan bir ayar mekanizması var sürücü üzerinde)
- Çetrefilli epey, ben üşenmiştim yapmaya. Pot'un bulunduğu yer biraz sapa.
4. Çip montajı düzgün yapılmamış olabilir.
- No comment

Bunlardan hangisi ile alakalı olduğunu anlamak için makinene softmod yapıp bir de öyle deneyebilirsin, oyunlar açılırsa muhtemelen problem 1 ya da 4'tür... Hala problem yaşıyorsan 2 ve 3'ü de değerlendirmen gerekir.

Benim durumumda softmod'da da problem çıkmaya başlamıştı, lens temizleyici kullanmak da işe yaramamıştı. Yalnız benim durumumda işin garibi makineye çip takılmadan önce makine softmod ile takır takır çalışıyordu. Neyse ben sorunu wii'yi usb loader'a geçirerek çözdüm. Etrafta çizilip duran disklerden daha kullanışlı, oyunları menüye kanal olarak atıp çipten çok daha verimli bir şekilde kullanmak mümkün. Bu şekilde menüye 40-50 oyun yükleyerek abime verdim wii'yi.

Hiç bunlarla uğraşmadan benzer bir şey yapmanı tavsiye ederim.
07 November 2009 11:45
Çip montajı düzgün yapılmamış olsa nasıl oluyor da eniştemdeki kopya oyunları oynayabildim?
Ayrıca cihazı alalı daha 1 ay oldu, doğru düzgün oynamadım bile smiling smiley Sürücünün lensi bu kadar kısa sürede kirlenir mi.

Enişte 1 yıldır yakından takip ediyor bu işi. Birçok boş dvd heba ettikten sonra en iyi sonucun verbatim dvdye imgburn programı ile 2.4 hızla elde edildiğini görmüş. Ben wii oynarken başka odada kopyaladığı için hangi programı kullandı bilmiyorum. Zaten bu akşam arayıp ona da soracağım. Ama bir oyunda hiç sorun yaşamamam, bir oyunda kısmi bölümlerinde sorun yaşamam (mesela mario kart battle bölümü sorunsuz, ama grand prix bölümü sorunlu) bazı oyunları ise hiç açmaması tuhaf değil mi? Ne de olsa hepsini aynı bilgisayarda aynı programla aynı yöntemle kopyalamıştır enişte. Oyunları önce bilgisayara sonra boş verbatime yazarsam çalıştırabilir miyim? Aksi halde oyunlar çöpe gidecek.
07 November 2009 12:10
Çip devri bence bitti gibi bişey. Softmod'dan sonra çipin ne artısı var anlamıyorum? Birton DVD ile uğraş, en düşük hızlarda kaydet, olmadı tekrar tekrar tekrar vs...vs.... Çok pis bir iş çip olayı. Hem Wii'ye donanımsal hasar verme riskin herzaman var.

İstersen bir de softmod yükle USB harddisk ile dene.
07 November 2009 12:14
Nasıl nerden yükleyeceğim, yardımcı olabilir misin? Konsolumun versiyonu 3.4e , sorun olmaz değil mi?
07 November 2009 12:46
Tabii sorun olmaz, buradan konuyu takip edersen nasıl yükleyeceğini görürsün. Bu işlem için SD karta ve bilgisayarında bir SD kart okuyucuya ihtiyacın olacak.
07 November 2009 12:52
Ok sd kartım var. Biraz bakayım konuya, anlamadığım yerde sorarım. Teşekkürler yardımlarınız için. Acaba diyorum eniştemde denerken cihazda sd kart yoktu, eve gelirken kart aldım ve taktım cihaza. O sebepten oyunlar çalışmıyor olamaz değil mi smiling smiley
07 November 2009 13:13
Yok hayır, SD kartla ilgisi yok. SD kartın amacı başka. Ama benden bir tavsiye, Softmod'u yükleyince en azından 4.0 versiyonuna geç. Onu da nasıl yapacağını yazarız burda. 4.0'ın avantajı menüye SD kart ikonu koyması ve wiiware oyunlarını ve kanallarını SD kart üzerinden çalıştırabilmene imkan vermesi. Yani bence çok gerekli birşey. Wii'nin hafızasını boş yere doldurmak yerine SD karttan çalıştırmak daha mantıklı.
07 November 2009 13:22
Ok teşekkürler. Aslında soracağım çok soru var ama önce siteyi araştırmam daha doğru olacak. Çok teşekkürler.
07 November 2009 18:40
Montajın düzgün yapılmamasından kasıt lehimlerin problemli, sallantıda olma ihtimali... .soğuk lehim denen bir olay var belki duymuşsundur... Misal bir ara modchip'leri doğrudan wii'deki sürücü çipi üzerine monte etmek için aparatlar yaygındı (wii clip), onlarda mesela temazsızlıktan muzdarip oluyordu sıklıkla kullanıcılar.

Ayrıca bir oyunu oynayabildiğin, diğerini oynayabileceğin anlamına gelmez smiling smiley

Bilgisayara aktarıp tekrar yazdırsam olur mu demişsin... olur.. Imgburn ile imajını alıp tekrar başka medyaya yazdırabilirsin...

Ha bu arada 2.4X hızları falan bunlar hurafe... Bendeki d2ckey çipli makine hangi hızda yazdırırsam yazdırayım çatır çatır okuyor misal (2x,4x,8x,16x) ... Kaç hızlı yazdırabileceğin tamamen dvd writer'ının kalitesine kalmış bir olay. Yüksek hızlarda yazdırdığında makineyi çok fazla kasacak programları aynı anda çalıştırmıyor olman lazım, buffer'ın boşalması vesaire gibi olaylar yazım esnasında çok olursa o diskten hayır gelmez... Tabii yine dvd writer'ına göre değişir...
08 November 2009 06:04
Yine hurafe olacak ama dün akşam eve gittiğimde sd kartı çıkarıp deneyim dedim (bu arada transcent kart almışım smiling smiley ). İlk gün sorun çıkartan oyunlar çatır çatır çalışıyor smiling smiley Sadece resident evil i okumadı onu da bilgisayardaki iso dan çekmiştik. 5 oyunda 4 benim için yeterli bir sayı. Ardından netten iso olarak çektiğim bir oyunu verbatim -r ye yazdırdım 2.4 hızla. Onu da okudu. Daha sonra nete bağladım kablosuz ile, upgrade oldu, 4.2e ye yükseldi. Senin bahsettiğin gibi temassızlık aklıma bayağı yattı. Gerçi çip taktırma işini çokkkk uzun zamandır bu işin içinde olan küçük eniştemin tavsiye ettiği doğubank işhanındaki bir dükkanda yaptırdım ama hata olmayacak diye bir kaide yok.
Şimdilik softmode a geçmeyi düşünmüyorum. Çünkü daha yeni aldım cihazı, haftaya da sipariş ettiğim balance board,motion plus filan elimde olacak. Keyfini çıkarmadan cihazı riske atmak istemiyorum. Sonra eşimin çenesinden kurtulamam valla smiling smiley Ama ileriki zamanlarda softmode u düşünürsem yardımcı olacakların olduğunu bilmek güzel. Şimdiden teşekkürler smiling smiley
08 November 2009 07:41
Pek tabii çok kurcalamak hele de bilgisizken hüsranla sonuçlanabiliyor smiling smiley 4.2'de çiplerin multi-region olayı tamamen kalkıyor bildiğim kadarıyla. Bir hışımla downgrade etmeye falan kalkma sakın. Gerçi bizde artık downgrade rehberi yok.
08 November 2009 07:58
Zaten Pal indiriyorum. Eniştede de sağolsun sağlam arşiv var. Downgrade nasıl yapılıyor, şöyle sorayım veya haberim olmadan cihaz downgrade olmaz değil mi smiling smiley
Hazır seni yakalamışken 2 soru sorabilirim sanırım?
1. Dün cihazı upgrade ettikten sonra, region ı türkiye yaptım. Daha sonra "Add mario kart channel" butonuna bastım. 30 dakika ekran simsiyah şekilde bekledi, sonra korkarak da olsa kapattım çünkü gece 2 olmuştu ve uykum gelmişti. (İşlem öncesi bilmem kaç slota ihtiyaç var dedi, ok dedim. Ama o anda sd kart yoktu cihazda. O sebepten mi hiç bir gelişme olmadı)
2. Sabah aklıma geldi de aslında Mario kart channel eklemek gereksiz bir işlem. Asıl amacım online oynabilmek idi. Bunun için region ın ingiltere olması mı gerekli? Ve hangi menüden 11 kişi daha bularak online multiplayer oyun oynayabilirim?
08 November 2009 08:59
1. Kanalın kurulması için sd kart gerekmiyor, oyun wii hafızasından bahsetmiş. Keşke 30 dakika simsiyah ekranda bekletmeseydin, belli ki bir şeyler yolunda gitmemiş smiling smiley Belki de yine okuma hatası kaynaklıdır.

2. Wiiconnect24 için region'ın Wiiconnect24 desteği verilen ülkelerden birine set edilmiş olması gerekli evet. Bu İngiltere olur, Almanya olur, olur da olur. Net hatırlamıyorum menü içerisinde online neredeydi ama birazcık kurcalarsan bulursun. Multiplayer diye bir seçeneğin içerisinde hatırlıyorum sanki.
08 November 2009 09:23
Tamam teşekkürler. Akşam eve gidince deneyim.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 44
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!