Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Sizcede nintendo wii artık yetersiz mi ?

Gönderen Murattt 
Sizcede nintendo wii artık yetersiz mi ?
11 September 2010 21:05
Merhaba

Öncelikle söylemek isterimki yaklaşık 2 senedir nintendo wii kullanıcısıyım.İlk aldığımda inanılmaz bir zevkle oyunları oynardım ve bana eğlenceli vakit geçirtirdi.Fakat son 6 aydır nintendo wiiye elimi bile sürmedim.Bunun nedenleriyle
-Zamanında lcd televizyon kullanmadığım için diğer konsolları tercih etmemiştim.Fakat 1 sene önce lcd tv ve xbox360 alınca aradaki grafik farkının ne denli fazla olduğunu gördüm.
-Nintendoyu nintendo yapan oyunları büyük bir zevkle bitirdim.Grafiklere bakmaksızın oyunlar süper kalitede zevkliydi.Fakat son zamanlarda iddialı yapımlar dışında (metroid m, zelda-mickey,mario, kirby vs) o kadar kötü oyunlar çıkardılarki aletten bile insanı soğutmaya yetti.Her ay diğer konsollara adam gibi 5-10 oyun nintendoya ise 1-2 oyun çıkar oldu. Hep bir aile oyunu, yok party oyunu, sürüsüne bereket kalitesiz wiiware oyunu çıkarıp çıkarıp duruyorlar.
-Kontrollerini diğer konsollara benzemediği için oyunlar çok daha eğlenceli geliyordu.Şu zamana baktığımızda ise playstationa move, xboxa Knect ile wiinin en büyük silahı olan kontrol sistemini diğer konsollarında sağlamış olduğunu görüyoruz.Buna karşılık wiinin çıkaracağı ise vitality control ve çizme tahtası.Bilmiyorum bu eklentiler diğer konsollarea çıkan eklentilerin yanında devede kulak gibi geliyor bana.
-Bilgisayar emulatorunde bile 720p grafikleri upscale ederek oynatabilirken nintendonun böyle bir eklenti dahi çıkartmaması düşündürücü bence.
-İnatla hiçbir oyuna online desteği koymaması oyunların süresini inanılmaz derecede kısalttı.New super mario gibi 4 kişinin ayna anda oynayabildiği bir oyun yapıyorsun ama çoklu oynamak için mutlaka eve birini çağırman gerekiyor !!!! Smash Bros gibi mükemmel bir seriye online mod koyuyorlar ama bir kişiye bile bağlanmak imkansız.

Bunlar benim gözüme çarpan unsurlar.Bunları nintendoyu kötülemek için değil ama bu kadar çok satan bir konsolun kendini bu kadar az geliştirmesi sizcede mantıksız değil mi ?

Re: Sizcede nintendo wii artık yetersiz mi ?
11 September 2010 21:58
Murattt
Merhaba

Öncelikle söylemek isterimki yaklaşık 2 senedir nintendo wii kullanıcısıyım.İlk aldığımda inanılmaz bir zevkle oyunları oynardım ve bana eğlenceli vakit geçirtirdi.Fakat son 6 aydır nintendo wiiye elimi bile sürmedim.Bunun nedenleriyle

Valla bu sıkıntı muhtemelen sende diğer konsollarda da belli bir süre vakit geçirdikten sonra baş gösterecek.

-Zamanında lcd televizyon kullanmadığım için diğer konsolları tercih etmemiştim.Fakat 1 sene önce lcd tv ve xbox360 alınca aradaki grafik farkının ne denli fazla olduğunu gördüm.

Aslında diğer konsolların grafik kalitesini görmek için ille de 720p oynatabilen bir sisteme de gerek yok. Ekstra grafik gücü sayesinde sonuçta daha karmaşık 3d grafikler sunabiliyor diğer konsollar. Sd tv yayınındaki gerçeklik düşünüldüğünde hiç bir konsolun o gerçeklikte karakterler ve ortamlar sunamadığı düşünüldüğünde 720p çoğu oyun için bir yanılsamadan ibaret. Pek tabii bu wii'nin 720p desteklememesinin bir mazereti değil. Nintendo hedeflediği kitle ve insanların sahip oldukları tv'leri de düşünerek böyle bir seçim yapmış. Şahsen bu oyun da hd olsaydı canavar olurdu dediğim de bir Nintendo oyunu da yok aslında. Benim için olmayan 720p desteği kesinlikle bir eksi değil yani.

-Nintendoyu nintendo yapan oyunları büyük bir zevkle bitirdim.Grafiklere bakmaksızın oyunlar süper kalitede zevkliydi.Fakat son zamanlarda iddialı yapımlar dışında (metroid m, zelda-mickey,mario, kirby vs) o kadar kötü oyunlar çıkardılarki aletten bile insanı soğutmaya yetti.Her ay diğer konsollara adam gibi 5-10 oyun nintendoya ise 1-2 oyun çıkar oldu. Hep bir aile oyunu, yok party oyunu, sürüsüne bereket kalitesiz wiiware oyunu çıkarıp çıkarıp duruyorlar.

Bunun sorumlularından biri de korsan, bunda Nintendo'nun da (güvenli bir sistem yapmayarak) kullanıcıların da suçu var. Beri yandan Nintendo'nun seçtiği kullanıcı tabanının da etkisi söz konusu.

-Kontrollerini diğer konsollara benzemediği için oyunlar çok daha eğlenceli geliyordu.Şu zamana baktığımızda ise playstationa move, xboxa Knect ile wiinin en büyük silahı olan kontrol sistemini diğer konsollarında sağlamış olduğunu görüyoruz.Buna karşılık wiinin çıkaracağı ise vitality control ve çizme tahtası.Bilmiyorum bu eklentiler diğer konsollarea çıkan eklentilerin yanında devede kulak gibi geliyor bana.

Halen de tutunduğu ana dayanak noktası kontroller aslında. Her ne kadar xbox ve ps3 bu konuda daha üstün teknolojiler sunsalar da pazarı penetre etme açısından sonradan bu yarışa girdikleri için çok büyük şansları yok. Şahsen xbox'ı kınect, ps3'ü de move için almam.
Alırsam farklı oyunlar oynayabilmek için alırım. Bundan sonra da zaten Wii'ye aman aman bir aksesuar çıkmayacaktır, çıkan en baba aksesuar motion plus oldu o da oyunlar tarafından ciddi anlamda benimsenemedi. Aksesuarı en iyi kullanan oyunun Wii Sports Resort olduğunu düşünürsek...

Bundan sonra Nintendo muhtemelen wii'yi güçlendirmeden ziyade yeni bir konsol duyuracaktır yine yenilikçi bir kaç fikir ile. Yine ilk hedef o çok eleştirilen 720p desteği de olmayabilir bu yeni konsolda.

-Bilgisayar emulatorunde bile 720p grafikleri upscale ederek oynatabilirken nintendonun böyle bir eklenti dahi çıkartmaması düşündürücü bence.

İş grafik işlemcisinin gücünde, bilgisayar emülatöründe bile dediğin 720p'yi elde etme olayı sağlam bir genel kullanıma yönelik grafik kartı gerektiriyor.

-İnatla hiçbir oyuna online desteği koymaması oyunların süresini inanılmaz derecede kısalttı.New super mario gibi 4 kişinin ayna anda oynayabildiği bir oyun yapıyorsun ama çoklu oynamak için mutlaka eve birini çağırman gerekiyor !!!! Smash Bros gibi mükemmel bir seriye online mod koyuyorlar ama bir kişiye bile bağlanmak imkansız.

Bunlar benim gözüme çarpan unsurlar.Bunları nintendoyu kötülemek için değil ama bu kadar çok satan bir konsolun kendini bu kadar az geliştirmesi sizcede mantıksız değil mi ?

Online olayında kesinlikle haklısın... Nintendo'nun en büyük hatası ps3 ya da xbox gibi hypervisor ve oyunların dışında onlardan bağımsız bir arabirim geliştirmemiş olması... Eski oyunlara da destek vermeye devam ettiğinden bundan sonra da böyle bir sistemi getiremeyecek olması...

Gerçi konsolun da yavaş yavaş ömrü doluyor, muhtemelen 2011 yılı ortalarına, sonlarına doğru Nintendo yeni konsolunu da duyuracaktır.

Konsolu geçmişi ile de hatırlamak lazım, kurt ölür kuzunun maskarası olur'a gidiyor zira öteki türlü smiling smiley

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
11 September 2010 22:55
Bilgi ve cevaplar için teşekkürler.
14 September 2010 18:01
Wiifit plus'a bakmamışsın galiba. Devrimsel bir buluş. Natal gibi martaval bir sistem değil. Çok zekice bir buluş.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 50
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!