Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Binary Yıldırım'ın ardından Wii'de açılmayan Youtube

Gönderen deliprofesor 
Binary Yıldırım'ın ardından Wii'de açılmayan Youtube
24 July 2010 17:47
Yurdumun hızlandırılmış karacahil bakanı Cinali'nin en son uygulattığı yasaklarla beraber Youtube ve Google'ın pek çok yan sitesine girmek için zorlanmıştık. Neyse ki bilgisayarlarda sorunu bir şekilde şimdilik hallettik. Evvelden Wii'de Google DNS'ler Youtube'a girmeme yeterken, şu an açamıyorum. Muhtemelen proxy türü bir çözüm kullanmak gerekiyor ama ben sonuca ulaşamadım. Konuyla ilgili fikri olan?

Re: Binary Yıldırım'ın ardından Wii'de açılmayan Youtube
24 July 2010 17:51
Binary Yıldırım iyiymiş smiling smiley

Ben tuzruhu'nun verdiği hosts dosyası ona ilaveten opendns'in dns server'larını kullanarak girebiliyorum...

open dns ip'leri şunlar,
208.67.222.222
208.67.220.220

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
24 July 2010 17:59
Bilgisayarda hamdolsun benim de 200 kb'a yakın ve gün geçtikçe artan bir hosts dosyam mevcut, sayesinde bütün siteler açılıyor, keşke Wii'ye de hosts dosyası koyabilsek grinning smiley Open Dns tek başına Wii'de Youtube'u açmaya yetiyor mu? Comodo DNS ve Google DNS'le açamadım çünkü.
24 July 2010 18:03
Open dns olmadan host ile girebiliyorum ben smiling smiley
24 July 2010 18:10
Yahu Wii'den mi giriyorsunuz kıllandırdınız beni burda grinning smiley
24 July 2010 19:27
Pardon yav üstüne basa basa wii demişsin ben de inatla hosts dosyası demişim smiling smiley
Wii'de hosts dosyası gibi bir şey kullanma imkanı yok, anca pc'ye dns server falan kuracan onda bu dümenleri çevirip wii'de dns server olarak da pc'ni gösterecen. Astarı yüzünden pahalıya geliyor...

O yüzden hükümetimizin demokrasi nutuklarını dinlemeye devam edelim biz. Hem kardeşim google vergi borcunu ödesin bir.. Hükümetimiz ülke içindeki kayıt dışıyı bitirdi uluslararası çalışıyor artık.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
24 July 2010 21:39
Adam "Google ülkemize savaş açmıştır" dedi resmen ya. Biz onları engellemedik, onlar kendilerini haklı göstermek için Türkiye'ye site yayınlarını sorunlu veriyorlar dedi bir de üstüne tüy dikti. Gerçi bunun diktiği tüylerle Paris Moda haftası boyunca sergilenecek bütün kıyafetler yapılır. Ulaştırmadan anlamayan bir Ulaşım bakanına bir de ekstradan bilişim işlerinin yetkisini veriyorlar. Şu ülkede en çok istediğim şeylerden biri olmuştur hep Bilişim Bakanlığı ve bizim dilimizden anlayan bir Bilişim Bakanı. Yakın zamanda bunu görecek gibi değiliz ne yazık ki. Aptullah Gül, benim elimden birşey gelmez diyor, Pıraym ministır da bizim gibi hosts dosyalarıyla giriyor anlaşılan. E şimdi kusura bakmayın da bu işleri yapacak adamlara kim atıyor bu görevleri bu canına yandığım memleketinde? Zirveye çıkana kadar yemedikleri nane kalmayan adamlar en azından ayak yapmasınlar bize elden bişey gelmez diye. Tabii burada sözüm sadece AKP tayfasına değil, şu an partilerin politikalarına baktığımızda çoğundan cacık olamaycağını görüyoruz.
25 July 2010 10:41
Aaaa ben youtube'a girebiliyorum siz giremiyor musunuz diyen boşbakanımız olduktan sonra halimiz komedi filmleri gibi oluyor. Angutun teki bir video paylaşıyor ceremesini suçu olmayan vatandaş murtaza ödüyor garibim. Ama iyide oluyor iş performanslarında düşüş vardı birde feyzbuk'u yasaklarlarsa o zaman ülke japonya ile yarışır, zaten youtube yüzünden "ulen komik filmde izleyemeyoz bari high tech fabrika kuralım da vakit öldürelim" deyip karbon elyaf fabrikası kuruyorlar... Sen nelere kadirsin uy ulu youtube? Feyzbuk'da giderse ben adım gibi biliyorum NASA gibi bir yer yaparız....
26 July 2010 22:04
google in basi youtube yuzunden yanmadi mi? yani adres degismesi midir cakismasi midir nedir ondan.

diger taraftan google konusunda hakli degiller mi ki ? milyolarca dolar kazaniyorlar turkiyeden ama vergiye gelince yok.turkiyede de ofis acsinlar gerekli mali zorunluluklara uysunlar.

vergi icin bizim bogazimiza basiyorlar onlarin ne ayricaligi var??
27 July 2010 07:35
Google, Adwords'lerle topladığı para kadar bu ülkeye Adsense aracılığıyla para aktardı. Yani ortada sürekli bir para sirkülasyonu var, ki olup olmaması da umrumda değil. Ömründe belki de internete dahi girmemiş bir muz bakanının muz kanunlarıyla hangi siteye girip girmeyeceğimiz konusunda zorlamasına maruz kalıyoruz. 2000'li yılların değnekçileri artık mecliste insanların yapacağı ve yapmayacağı kararları veren ve hepimizi koyun yerine koyan bazı bakanlardır benim gözümde. Binary türü adamlara kısaca Deli Dumrul da diyebiliriz. Köprüden geçen Google yirmi akçesini verirken, bununla yetinmeyen değnekçi Cinali döve döve kırk akçe alma niyetinde. Google yok Youtube ip aralığındaymış da falan filan bunlar tamamen palavra, tamamen martaval. Kesinlikle bilinçli olarak verilen yasaklardı ve umarım Google ve toplumumuz bu gözünü para bürümüş şeytanlara pabuç kaptırmaz. Bakıyorum ne de güzel kabullenmişiz verginin ne kadar "kutsal" olduğunu. Kazandığının "büyük" bir oranı vergiye giden insanların yaşadığı bir ülkedeyiz ve siz sanıyorsunuz ki Google vergi verince, Youtube ofis açınca bizden daha az vergi alınacak. Bunların yaptığı sadece açgözlülüktür, cepleri doldurma niyetidir. Bulmuşlar altın yumurtlayan tavuğu, üstüne çullansınlar bakalım...
27 July 2010 07:37
Ek olarak Google Adwords, o kobilere destek verdiğini söyleyen KOSGEB gibi kangren olmuş kurumlardan çok çok daha fazla yararlı oluyor küçük girişimcilerin gelişmesine..
27 July 2010 07:50
Bu da benim blogun 404 sayfası smiling smiley [www.deliprofesor.com]
27 July 2010 07:55
Abi bu yasaklar konulurken bilirkişiye danışmadan iş yapılırsa böyle olur. Adam bi sorar biz bunu kapatacağız ama etkileri ne olur bunu falan diye. Mahkemedeki hakimi savcısı bilmemnesi bilgisayardan anlamak zorunda değil ki. Ama en azından bunlara akıl verecek birileri olması lazım birşey yapacakları zaman.

ps : Ben talibim, devlet memuru olaraktan çalışabilirim, bana sorsunlar bişey yasaklıyacakları zaman grinning smiley
27 July 2010 08:54
valla kopru 40 akceyse 40 akce vercek.20 verdi bunada sukur eyvallah dencek halimiz yok.

konunun bana gore ozeti su , benim ailem kazandigi her kurusun vergisini tikir tikir oduyorsa , milyonlar kazanan sirkette odeyecek.

eger ki hakli burda bakanliksa google mesaj atin yaptiginiz yanlislar yuzunden kullanicilar magdur oluyor daha sorumlu davranin diye.

bakanlik hem hakli olacak hemde aman insanlar magdur olmasin adamlarin yaptigida yanina kar klasin mi diyecek.

misal google turk sirketi olsa amerikada boyle davranabilir miydi ?onlar belki yasak koymazdi da baska turlu davranirdi o ayri ama google in devasaligi karsisinda bir devletin boyun egmesi gibi bir durum olamaz.

kullanicilar google a bildirsin sikayetlerini.

not: bunlari tabiki google in haksiz oldugunu dusunerek , izledigim takip ettigim haberlere gore yazdim.kurumlarla , kisilerle bir alakam cikarim yok grinning smiley . herkes ve her kurulus ayni kanunlara tabi olmali.dogrudur arada biz kullacilarin cani yaniyor.

ayrica danismanlari vardir elbet yahu , en azindan birsey danismak icin olmasa bile kadro doldurup tanidiklara is vermek icin grinning smileygrinning smiley
27 July 2010 09:02
Bu güzelim forumun kurallarına uymak ve konudan sapmamak amacıyla daha fazla bişey demek istemiyorum, biraz daha konuşursam kalaylaya kalaylaya anlatacağım bazı şeyleri. Köprünün değeri 40 akçeyse vrecek diyor ya, misali böyle mi anladınız yani? Binary Anonim olarak forumlarda geziniyor anlaşılan.
27 July 2010 09:16
bende soyle diyim senin bu uygulamadan canin yanmis daha agresif yaklasman dogal.beni etkileyen bir durum olmadigi icin bende daha rahat konusuyorum.

kopru meselesi gelince , adamlar bu sirket google somurdukce somurelim yapacak halleri yok ya ne gerekliyse onu versin diye ugrasiyolardir , bu kadar alabildik hic yoktan iyidir mantigiyla mi yurutcek isleri.

kalaya gerek yok bu zamana kadar normal sekillerde anlastim insanlarla , herkesde senin gibi dusuncek diye bir kaide de yok.

konu acarken sadece ayni fikirdekiler yorum yazsin dersen daha guzel anlasiriz.
27 July 2010 09:32
Türkiye'de yasaklanan 6000 tane sitenin hepsinin vergi yüzünden yasaklandığını sanıyorsan çok yanılıyorsun. Vergi sadece yasaklara dikilen kılıflardan birisi. İnsanlar sana hangi siteye girip giremeyeceğini söylüyor sen daha övüyorsun olan biteni. İlla canımız mı yanması lazım yani birşeylere kızmamız için? 200 kb hosts dosyam var hepsine giriyorum ben de. Böyle olunca olay bitmiş mi oluyor? İyi canın yanana kadar çıkan yangının büyümesini izle sen. 5 kuruş etmeyen köprüye de 40 akçe değer biç. Geçmiş olsun.
27 July 2010 09:53
Şöyle bir durum var, Google vergi vermesi gerektiği yerde vermiyorsa uluslararası yaptırımları neyse onu uygular ucuz demogoji yapmazsın. Misal Hürriyet de bir ton vergi cezası aldı (ceza aldı, vergi vermesi gerekiyor falan diye söylenti çıkmadı) ama yayınına erişim durdurulmadı.

Ha bir de erişim yasağının şekli külliyen yanlış, koca site bunlar alışveriş merkezi gibi düşün, dükkanlardan birinin suçu yüzünden bütün alışveriş merkezine kepenk indiriyorsun bunu dns yasağı ile yapıyorsun... sonra bu da yetmiyor dur lan buraya giden yolu da kapatayım (ip'leri engelleme) millet arka kapıyı keşfetti diyorsun bu sefer oraya giden yolları kapatıyorsun... arada başka yerler de ulaşılmaz oluyor sonra da pişkin pişkin bunlar cinlik yapmış bak aynı yola koymuşlar köftehorlar diyosun...

Ha bu arada tünel açıp millet yine giriyor, ya da biraz paran varsa helikopterle iniyosun...

ps: Geçen google earth lazım oldu baktım hala kapalı...

27 July 2010 09:57
yahu bu google gerekli vergiyi oduyor mu odemiyor mu ?

diger ulkelere gosterdigi hassasiyeti turkiye ye turkiyedeki kullanicilarina gosteriyor mu gostermiyo mu ?

ben youtube tan yada baska herhangi bir siteden bahsetmiyorum.

benim soyledigim eger ki google hatali ise bu konude , insanlarin hukumete degil google a kizmasi gerektigidir.

cesitli servislerden yararlanamiyor insanlar magdur oluyor.evt dogru , o zaman google a alternatif seylere yonelsinler , kursunlar ki google da sapkayi onune alip dusunsun.

cok buyuk bir kitleye hitap edebilir sirketler , bunu guc olarak kullanacaklarina , yaptiklarina dikkat etsinler.

not 2 : dedigim gibi google in haksiz oldugunu , gerekli mali sorumluluklari yerine getirmedigini izledim , dinledim ona gore yazdim bunlari

not 3 : canim yaniyor diye haksizi da hakli yapcak halim yok.
27 July 2010 09:58
Abi diyalog diye birşey yok zaten. yazışma yapmadan etmeden kafalarına göre hoop indiriyorlar kepengi sitelere. Ondan sonra şöyle dedik böyle dedik adamları uyardık diyorlar. Yok öyle birşey. Atatürk'ü makyajlıyor birisi, videosunu koyuyor, bunun üzerine bize at gözlüğü takıyorlar, Atatürk'e yapılanı sadece biz görmüyoruz yani, dünyanın geri kalanı görmeye devam ediyor. Mantık bundan ibaret. Youtube'dan yetkililer diyor bizle yazışmaya geçen olmadı. Olacak iş değil.
27 July 2010 10:01
Google vergi vermek zorunda değil. Türkiye gibi 3. dünya ülkelerine hiç vermek zorunda değil. Çünkü yaptığı finansal işlemleri yurtdışı ofisinde yabancı bir firma olarak yapıyor. Ve bunu yapan hangi şirket, hangi firma Türkiye'ye vergi öder Allahaşkına yapma bunu.

Adamların bu vakte kadar Türkiye'ye kattığı değerlerin yekünü Binali'nin istediği vergilerden daha fazla olur hesaplanmaya kalkılırsa. O zaman biz borçlu çıkarız Google'a.

Bir de ek olarak bu vergi vermeme işi sadece Türkiye'ye özgü değil adamlar sadece finansal faaliyet gösterdiği büyük dünya devi ülkelere vergi veriyorlar. Biz önce adamları ülkemize çekecek çalışmalar yapalım da.

2 kez düzenlendi. En son 27/07/2010 10:05 tarihinde deliprofesor tarafından düzenlenmiştir.
27 July 2010 10:26
Google'ın Türkiye Ofisi var. Ama temsilcilik gibi birşey. Burada çalışanlar da var, birkaç kere iş yapmıştık onlara. Fatura alıyorlar. Fatura alan birisi dolaylı da olsa KDV (yani VERGİ) öder. Bu kişilerin sigortası maaşı kılı tüyü de var. Eee google daha ne yapacaktı? Kardeş bizim değerimiz 100 milyar (Büyük harfle de yazayım "MİLYAR"winking smiley dolara ulaştı. Hatta geçti. Sizin ihracatı bırakın yapılan yabancı yatırımın boyutu 2009'da 7 milyar dolarda kaldı.

Eeee ben karıma niye seni ortak edeyim. Benim merkezim kaliforniya'da. Hem ABD hem İngiliz borsalarında işlem görüyorum. Size ne için vergi vereyim bir açıklasanıza.

Rapidshare'den üyelik alınıyor. Türkiye'den (belki de en fazla burada) para alınıyor. Git vegi alsana onlardan. "Bizden para kazandın" diye.

Telekom'u satarken şampanya patlatan adam Google'a vergi borcu çıkartırken zemzem suyu içerse çarpılır. Söylemedi demeyin....
27 July 2010 10:51
bir kac siteden link koyuyorum benim neyi neden savundugumu yaziyor orada.

cezalar 2006 - 2009 donemine aitmis zaten.belki ben kendimi ifade edemedim yazilanlar anlatir.

tabii biliyorda olabilirsiniz yazanlari yanlis anlasilmasin.

[forum.iyinet.com]

[www.hurriyet.com.tr]

[www.beyazgazete.com]

[www.hurriyetport.com]

[www.muhasebeciyizbiz.com]

genel olarak yazanlar ayni gibi gozuksede onemli farklar var icinde.vakti olanlar icin okumaya deger.
27 July 2010 11:06
''Nitekim Maliye Bakanlığı bu konuda bir takibata girişmiş, mükellef olmamasına rağmen firmaya 30 milyon TL'lik vergi tahakkuku yapmıştır'' gibi bir şey geçiyor son linkte smiling smiley

Vergi mükellefi olmayan firmaya 30 milyon tl borç geçirmişler bunun üstüne de yasaklamışlar smiling smiley

- bakanım 30 milyon ceza kesicez de bunlar vergi mükellefi değil
- önce bi cezayı ödesinler de sonra bakarız...

27 July 2010 11:26
o su manaya gelmiyor mu malii kaydin olmadan para kazaniyorsun.

yani en basitinden bakkal aciyorsun vergi levhan yani kaydin yok senelerced calisiyorsun sonra da yakalaniyorsun gecmis yillara ait borclarini cezasini filan istiyorlar.

ben oyle aladim valla.

bu arada buda ikinci linkten alintidir

~Edinilen bilgilere göre, Türkiye’de Google Reklamcılık Pazarlama Ltd. Şti. şirketiyle temsil edilen internet arama motoru Google’a, 2006’dan 2009’un ilk çeyreğine kadar olan dönem için vergi incelemeleri yapıldı. Yapılan vergi denetimi sonucunda da KDV, kurumlar vergisi ve stopajla ilgili matrah farkı tespit edildi.~

yani kayitli demek olmuyor mu bu confused smiley
27 July 2010 11:35
İşin saçma tarafı şurada, bu adamlar işlerinin büyük bölümünü kurdukları altyapı ile sağlıyorlar. Adsense, Adwords diye reklamcılık uygulamaları yapmışlar sen yerinden kalkmadan herhangi bir aracıya uğramadan bunları sana kullandırıyorlar. Yani Google'ın Türkiyedeki firmasının kazanılan paradaki katma değeri oldukça düşük, kime ne fatura kesecek, esas hizmeti veren google'ın yurtdışındaki firması/firmaları ve daha da önemlisi yazılımları bu yazılımları yazan yöneten akıl eden bakımını yapan vesaire vesaire adamlar...

Adam verdiği hizmetin katma değerinin %99'unu yurtdışında oluşturuyor pek tabii ki faturasını da oradan kesecek. Bundan doğal ne olabilir ki. Ortada fiziki anlamda satılan bir mal yok. Servis satılıyor...

Ha etik anlamda bir yanlış yok mu, var ki bu dünyaca üstünde durulup düzeltilmesi gereken bir mesele. Internetin gümrük vergisi gibi bir şey lazım belki de. Çünkü fiziksel anlamda olmasa da sanal anlamda herhangi bir lokasyondan herhangi bir lokasyona hizmet verilmesi ve bu hizmetin faturasının kesilmesi söz konusu...

27 July 2010 11:50
bu tip islerde pek bilgim yok ama sorun surdan dogmuyor mu turkiyden , turk sirketlerden aldiklari reklamlarin vergisini duzgun odemiyolar.

yada turkiye de yayinladiklari reklamlarin vergisini duzgun odemiyolar.

bu arada youtube un yasaklanma sebebi mahkeme karariyla olmus , Ataturke yapilan hakaretmis.yani bu durumla pek ilgisi yok gibi.

sirketler buyuklukleri kadar sorumluluk sahibi olsalar boyle sorunlar cikacagini sanmiyorum.bu tur yasaklar bilgisayar kullanicilari yerine alternatif aletler kullanarak nete girenleri zorluyor.
27 July 2010 12:02
tupbas
bu tip islerde pek bilgim yok ama sorun surdan dogmuyor mu turkiyden , turk sirketlerden aldiklari reklamlarin vergisini duzgun odemiyolar.

yada turkiye de yayinladiklari reklamlarin vergisini duzgun odemiyolar.

bu arada youtube un yasaklanma sebebi mahkeme karariyla olmus , Ataturke yapilan hakaretmis.yani bu durumla pek ilgisi yok gibi.

sirketler buyuklukleri kadar sorumluluk sahibi olsalar boyle sorunlar cikacagini sanmiyorum.bu tur yasaklar bilgisayar kullanicilari yerine alternatif aletler kullanarak nete girenleri zorluyor.

Şimdi reklam yayınlamayı Türkiyede yapmıyor aslında Internet üstünden yapıyor... Internet üstünde sınırlar bir anda kalkıyor, algı problemi de burada yaşanıyor. Internet ve vergi ile ilgili küresel çapta düzenlemelere ihtiyaç var.

Aldıkları reklam için kazandıkları paradan bizim hükümete vergi vermiyorlar büyük ihtimalle uluslararası yasalar gereği, zira bu hizmetin bedelinin faturasını tüm avrupaya İrlandadan kesiyolarmış... Vergilerini İrlandaya veriyorlar yani. Hizmeti nerde vermişti? Büyük oranda yurtdışında.

Google'dan kazandığı bu paralardan pay almanın başka yolları var aslında, bizim bakan büyük oynamaya çalışıyor. Gel istihdam yarat burda da çalış falan diyerek...

27 July 2010 12:02
Yapılan sansürdür bahnesi ne olursa olsun bunu savunmak için geliştirilen argümanlarda havanda su dövmektir.
İnternette sörf yapmak aynen okyanusta sörf yapmak gibi tehlikelidir, bağlananlarda tüm riskleri göz önüne almış demektir. Eğer vatandaşının zarar görmesini engellemek istiyorsan;
Sen devlet olarak gerekli donanıma sahip zeki ve mantıklı gençler yetiştirmeye kendini adarsın, onlarda çıkartırlar gelecek yüzyılları etkileyecek facebook, google gibi ortamlar o zaman kazandıklarını seve seve vergi olarak öderler. Komşunun tavuğunun kıçından altın yumurta beklemek zorunda kalmazsın dağ gibi borcunu ödemek için, bir nevi win-win durumu

1 kez düzenlendi. En son 27/07/2010 12:04 tarihinde Cowboys tarafından düzenlenmiştir.
27 July 2010 14:36
Nasreddin Hoca fıkrası gibi. Bindiği dalı kesiyorlar.

Google'da çokta ipine takıyor ya bunları muhatap almıyorlar.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 54
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!