Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Yazı dizim başladı winking smiley

Gönderen WiiCrazy 
Yazı dizim başladı winking smiley
27 March 2010 22:24
Yenileri çıktıkça buradan bu konuyu da güncelleyeceğim,

1. Homebrew üzerine

2. Ortamı hazırlayalım – Merhaba Dünya

3. Merhaba dünya diyene kadar (temeller)

1 kez düzenlendi. En son 02/04/2010 19:31 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

Re: Yazı dizim başladı winking smiley
28 March 2010 02:30
Güzel rehber olmuş eline sağlık ne zamandır bir araştırıyım diyordum wiide programlamayı, görünce atladım hemen... Şu "hello world" de beni yıllar öncesine götürdü smiling smiley Pekte özlememişim galiba grinning smiley

1 kez düzenlendi. En son 28/03/2010 02:33 tarihinde wiiZoneVoyager tarafından düzenlenmiştir.
29 March 2010 14:34
valla okumaya üşendim grinning smiley yinede hayirli olsun ne diyim grinning smileygrinning smiley
02 April 2010 19:32
Epey bir redaksiyon isteyen 3. yazı da hazır...

3. Merhaba dünya diyene kadar (temeller)
08 April 2010 19:49
bilmedigim bir cok terim olmasina ragmen yazilarin tamamini okudum ,ahh ahh yanlis meslek secmisimsad smiley tam benlik ismis bunlar ....
mesela bu alanda bilgim olsa ilk yapacagim program herhalde, emulatorler ile smb uzerinden oyun oynanabiliyor, bunu wii oyunlari icin uygulamaya calisir, hdd yi wii ye bagli olmaktan kurtarirdimsmiling smiley
08 April 2010 20:11
@dedezade : o iş biraz zor smiling smiley internet bağlantısı kullanan oyunlar falan ios'un dibine dibine girmek gerekir. c bilmek te yetmiyor orada, bu nanelerin derlenme mekanizmalarını falan da çok iyi bilmek, reverse engineering falan yapabilmek gibi bir sürü yeteneğe sahip olmak gerekiyor. üzülmene gerek yok, program yazabilen bütün insan topluluğu içerisinden de çok küçük bir yüzdesi böyle yeteneklere sahip.
08 April 2010 20:20
bu kadar zor olabilecegini dusunmemistim ama huyum kurusun nerde zor bir is varsa elim hep ona gidersmiling smiley yapilabilse super bir sey olurdu, gerci ilerde oyunlarin dvd, cd gibi ortamlara yazilmadan net uzerinden bu sekilde satisinin yapilacagi gibi dusuncelerim var kopyanin onune gecebilmek icin , homebrew programlari da serbest birakacaklardir, gerci o zaman bu isler ile ugrasanlar olmaz herhalde
08 April 2010 20:29
Evet bu dediğin ileride mutlaka olacak bir olay ama dağıtımı tamamen konsol üreticisinin eline verdiği için de sektörü tamamen değiştirecek bir olay. Ha şu da var, yurtdışında olduktan bi 5 sene sonra falan gelir herhalde bize smiling smiley Daha ülkemizin shop kanalında desteği bile yok düşün.... diğer konsollarda da durum aynı.
20 April 2010 10:15
@dedezade programcı olmayıpda çok güzel programlar yazan tanıdıklarım var. İngilizce problemin yoksa bir çok programcının önüne hızlı bir şekilde geçebilirsin.

@WiiCrazy nintendo'nun çok kar eden bir firma olduğunu düşünürsek dvd'den vaz geçip online oyun satışına yanaşmayabilir. En azından bunu en geç yapacak firmadır.
Ayrıca rehber içinde çok teşekkürler. Bir çok kişi anlamasada çok önemli bir çalışma bu.
20 April 2010 12:33
@topraksu ah iste problem su dil meselesinde,lise de dandik bir ogretmene inat, su dilden nefret ettim, ne ogrendim ne de merak ettimsmiling smiley
05 May 2010 11:30
Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz. smiling smiley

GRRLIB kütüphanesindeki temel komutlarla devam edebiliriz mesela. SDL'ye göre daha esnek gibi geldi bana. winking smiley
05 May 2010 12:14
@ozayturay : Aslında önce wiimote ile basit kumanda ile devam etmek istiyorum, peşine GRRLIB'e geçilebilir. İyi en azından takip eden bir iki kişi var demekki smiling smiley

Basit bir oyun ya da utility projesi üstünden gideyim diyordum ama kendim de nasıl bir şey yapacağıma henüz karar vermedim.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
05 May 2010 17:07
Başlangıç için basit bir intro nasıl olur C64 tadında?

Adım adım geliştirebiliriz. Önce starfield, sonra bir scroll, sonra bir logo, daha sonra logoya biraz sinüs hareketi, v.b. gibi.

Raster bar'dan başlayalım diyeceğim ama öyle bir sistem wii'de olmadığından yatay çizgilerle raster görünümü verebiliriz en çakmasından belki. winking smiley
05 May 2010 19:45
Valla c64'de kasım kasım kasacağın bir introyu wii'de yapmak oldukça kolay, esas maharet gerektirenler 3d olayına girip onu zorlamak. Onun için de GX bilmek gerekiyor, Open GL'den apartma bir yapısı var sanıyorum. OpenGL bilen birisi çok rahat dalabilir. Benim 3D deneyimim NeHe'nin bir kaç demosunu .Net altında çalıştırmaktan ibaret olduğu için şu an bana uzak.

Düşün c64'te herhangi bir noktaya bir pixel basma rutinini optimize edeyim diye deli gibi assembly'de y*320+x işlemini hızlı yapabilmek için kasıyorduk (kasıyordum daha doğrusu), burda ise öyle bir dert yok çat diye her taramada bütün ekranı çakıyorsun zaten smiling smiley Yani, birilerine vay adam neler yapmış dedirtmek çok zor.

Bir yerlerde benim de c'de yazılmış uyduruk bir starfield rutinim olması lazım, bakayım belki bunlara da gireriz. Tabii vakit bulmak lazım önce.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage
13 July 2010 07:23
Harika rehberler. Eline sağlık. İlgiyle okudum. C bilmiyorum ama biraz PHP bilgim var. Birbirine yakın diller. Belki ben de bir şeyler denerim (:
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 32
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!