Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Chip Güncelleme..Acemiye yardım

Gönderen Death Time 
Chip Güncelleme..Acemiye yardım
17 March 2010 17:50
Öncelikle merhaba
Dün 2. el ntsc wii aldım. Makine chipli. Aldığım kişi chipin wiikey olduğunu söyledi. (Sanırım wiikey2'si de varmış) Fakat makine hangisi takılı bilmiyor çünkü o da başkasından almış. Şimdi;

1-Makineyi açmadan wiikey mi wiikey2 mi olduğunu nasıl anlarım
2-Wiikey2 ise güncelleme nasıl yapılır. Versiyonu 1.8 miş sanırım.
Wiikey uptade 1.9 diye bi cd çıktı oyunların içinden. İçeriği şöyle

3-İndireceğim oyunların pal olanlarında PAL yazıyor fakat diğerlerinde NSTC yazmıyor. Regionda USA yazıyor.

Zira bunu sormamın sebebi mevcut oyunlarn bazılarını okumuyor makine. Bunun sebebinin ya key'in güncel olmaması ya da wii'nin versiyonunun güncel olmamasına bağlıyorum. Mesela Sport Resort, pal'ini indirmiştim çektim cd'ye attım makineyi wii güncelenecek falan dedi. Birden oyunun pal makinen ntsc olduğu dank etti ve iptal ettim. Anladım ki wii versiyonunu yükselmeden sportpack oynanmayacak.

Bunu indirsem ve makineyi güncellesem sorun olur mu? wiikey ile uyumsuzluk yaratır mı?

Son bir soru chip'i güncellerken makineye brick etme riski var mı? Daha doğrusu chipli makinelere ne yapılırsa brick olur. çünkü bu brick lafını hep softmod'da duydum.

Çok soru sordum biliyorum ama yardımcı olursanız sevinirim.

1 kez düzenlendi. En son 17/03/2010 18:20 tarihinde Death Time tarafından düzenlenmiştir.

Re: Chip Güncelleme..Acemiye yardım
17 March 2010 18:56
bence hic ugrasma ,makineyi update etme softmode yukle ve her oyunu oyna forumda ilk 4 siradaki rehberleri versiyonuna uygun sekilde yap.ounlari usb ye at oyna.cip hakkinda da diger arkadaslar yardimci olur ama bildigim kadariyla wiikey2 degilse update yok
17 March 2010 20:24
1. Çip wiikey gibi gözüküyor, 1.8, 1.9 gibi versiyonlar wiikey'e ait... wiikey'e NSMBW oyunu için update çıkmadı.
2. ilk maddede söylediğim gibi update yapsan bile NSMBW için işine yaramaz. wiikey için son çıkan update 1.9s, onun da yazılı cd'si olduğuna göre muhtemelen update yapılmıştır. Yapılmadı ise yapman gereken o diski sürücüye takmak, disk kanalından çalıştırmak ve reset tuşunu update programında sana söylendiği gibi kullanarak update'i gerçekleştirmek. Zaten 1.9s update'i yapıldı ise bunu da söyler zaten.

3. Wii sports resort'un NTSC'sini indirirsen problemsiz oynarsın. Menü versiyonunu söylememişsin, bu oyunla beraber 3.4 geliyor, senin menü versiyonun daha düşük ise pek tabii update etmen gerekiyor. O oyunu indirip makineyi güncellersen hiç bir sorun olmaz.

Çipli wii'lerde yanlış bölgeden oyundan update edersen semi-brick olur...

Yalnız şu var, makinende çip var diye softmod'un ve homebrew programların nimetlerinden faydalanmayacaksın diye bir şey yok. Çipin olduğu için mesela hiç cios yüklemeden neogamma programı ile NSMBW oyununu oynaman mümkün. Wiikey takılabilecek kadar eski olduğuna göre elindeki wii oldukça eski ve bootmii'nin boot2'ye yüklenebildiği bir wii. bootmii'nin boot2'ye yüklenebilmesi demek neredeyse %99 brick koruması demek. Makineni 4.2'ye update edip ilk iş homebrew channel ve bootmii kur, peşinden de yedeğini al. Ondan sonra brick'ten falan korkmana gerek yok.

Ben oyunları dvd'ye kopyalayıp oynayacağım diyorsan cios yüklemene gerek yok, dediğim gibi neogamma ile wiikey'in yetmediği yerlerde kullanabilirsin bu programı. Ama ne bileyim wiiware yükleyeceğim, wii'mde kanallar oluşturacağım, usb loader'da kullanırım diyorsan cios yükleyip devam et.

Dediğim gibi elindeki o wii ile brick'ten korkman için hiç bir sebep yok.
18 March 2010 18:42
Öncelikle ayrıntılı cevap için çok teşekkür ederim. Şöyle devam edeyim

Makinenin versiyonu 3.1e
Homebrew channel kurulmuş sanırım. Çünkü böyle bir menü var.

Bu da makinede gelen sd kartın içi

Anladığım kadarıyla homebrew channel kurulu olduğu için bootmii kurmam yeterli. (yedek alabilmek için) sd kartta da bootmii ile ilgili bişey göremedim.. Bunun için sd karta hangi dosyayı atmalıyım ve kurulumun devamını nasıl getirmeliyim. Yedek alımını başka bi konuda gördüm çünkü. Orası kolay gibi.smoking smiley
18 March 2010 19:20
Şu an ya wii internete bağlı değil ya da yüklü olan homebrew channel'in versiyonu epey eski sanıyorum. Zira internete bağlı makinede yeni sürüm var yükleyeyim diye sorar... Neyse mühim değil, yapman gereken hackmii installer'ı indirip içinden çıkan elf dosyasını apps altında yarattığın bir klasörün altına boot.elf ismi ile koymak ve homebrew channel içerisinden çalıştırmak... (2 nolu rehberde genel olarak bunun mantığı anlatılıyor)

Sonrasında 1. Homebrew Channel/Bootmii Kurulumu rehberindeki 4 nolu maddeden itibaren devam edebilirsin. Bannerbomb kullanmana gerek yok zira sende zaten homebrew channel yüklü.

Hackmii installer'ı çalıştırdıktan sonra hbc'yi güncellersin, bootmii ve dvdx yüklersin...

Sonrası da sana kalmış, ister 3.1 - 3.2 gibi eski menü versiyonunda kalırsın istersen de 4.2'ye update edersin. Yalnız dikkat 4.2'ye update ettiğinde çipinin disk kanalından oyunları region free çalıştırma özelliği gidecek. Usb loader kullanacaksan çok da önemli bir durum değil.

Salt çipinle oyunları oynayacaksan da tavsiyem yine update etmen yönünde zira yeni oyunlar update etmeni isteyecek zaten. Usb loader kullanacaksan da hack edilebildiği sürece hangi menü versiyonunu kullandığının çok fazla önemi yok. 4.2'ye kadar bütün menü versiyonlarında cios yüklenebiliyor.

Yani tavsiyem... üstte söylediğim gibi önce hbc yenileme / bootmii / yedek alma falan bunları yap... sonra da

Tercihin eski bir menü versiyonunda kalmak olacaksa hbc yenileme, bootmii kurulumu, yedek alma işleminden sonra
1. cios kurulumu yap, olduğun yerde kal

ya da (tavsiyemdir)
1. 4.2'ye update et
2. hackmii installer'ı tekrar çalıştırıp bootmii'yi yeniden yükle (4.2 update'i eziyor zira)
3. cios kurulumu yap

1 kez düzenlendi. En son 18/03/2010 19:22 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
18 March 2010 20:38
wii internete bağlı değil, çünkü wireless bağlantım yok. peki dediklerini gayet iyi anladım. peki internet bağlantısı olmadan wii'yi 4.2'ye nasıl uptade ederim. Yeni çıkan oyunlarda var mıdır?
18 March 2010 20:57
Yeni çıkan bir iki oyunda var sanıyorum. En kötü ihtimal New Super Mario Bros Wii'de 4.1 var ondan update edebilirsin.
Ulaşabildiğimde Red Steel'i bir kontrol edeyim bakayım hangi update ile gelmiş.
19 March 2010 18:09
Yardımların ve ilgin için çok teşekkür ederim. Bir de her güncelleme de bootmii,homebrew, cios vs. kurulumlarını tekrar mı yapmak gerekiyor.
19 March 2010 18:52
Güncellemesine göre değişir, nintendo artık kolay kolay boot2 güncellemesi çıkarmayacağı için bootmii'ye muhtemelen bir şey olmaz. Homebrew channel ve cios'lara gelince yeni update'lerle ezilmeleri muhtemel.

Önemli olan homebrew channel'in yahut cios'ların ezilmesinden ziyade bunları yüklemekte kullanılan açıkların kapatılması. Bootmii@boot2 sahibi olanlar için yeni boot2 update'i çıkmadığı sürece işler kolay. Diğerlerinin ise muhtemel yeni update'in kapattığı açıkların yerine başka açıkları kullanmaları gerekecek.

Başta da dediğim gibi update çıktığında belli olur. Misal 4.0 güncellemesi çıktığında aceleyle update etmiş olanlar bannerbomb çıkana makinelerini hack edememişti.
20 March 2010 12:00
işlemlere başladım hayırlısıyla.grinning smiley bootmiiyi kurdum şimdi yedek alıyorum. sıradan gidiyorum. şunu sorayım. sd karta aldığım yedeği bilgisayara kopyalasam, gerek olması halinde tekrar sd ye atarak kullanabilir miyim. sd de saklamama gerek var mı
20 March 2010 12:08
Yedek aldıktan sonra SD'de saklaman gerekmez. Bİlgisayarda güvenli bir yere yedeğini alırsan yeterli olur. Bu arada bootmii'yi boot2 olarak kurun değil mi?
20 March 2010 12:20
tuzruhu
Yedek aldıktan sonra SD'de saklaman gerekmez. Bİlgisayarda güvenli bir yere yedeğini alırsan yeterli olur. Bu arada bootmii'yi boot2 olarak kurun değil mi?

evet boot2 ye kurdum. elimde 2 sd var. biri kingston biri sandisk. kington ile aldım, şimdi sandisk ile de yedek alacam. sağlam olsunsmoking smiley

peki sd kart takılı iken bootmii ile başlamaması için ne yapmam lazım
20 March 2010 12:24
Bootmii configuration editor programını kullanarak açılış ayarlarını değiştirebilirsin.

Bootdelay'i 0, autoboot seçeneğini de Menu yap..
20 March 2010 14:06
yedekleme işlemleri bitti sayenizde. şimdi ios kısmındayım. rehberi inceledim fakat ios yükleme işlemlerinde 4.2 'de yapılacak işlemler biraz karışık geldi. ben 4.1 kullanmayı düşünüyorum. Bi problem olmaz sanırım. bir de wireless lazım bu ios'u yüklemek için. o da bende yok. 4.1 için tüm wad dosyalarının be ios yükleme programların bulunduğu bi dosya buldum. Onu kullanmayı düşünüyorum.

son bi soru sormak istiyorum. ben makineyi ntsc olarak biliyorum.(aldığım kişi söyledi) Hatta fişi de şu şekilde

fakat internette şöyle bir şeye rastladım.
PAL makinelerin seri numarası LEH ya da LEF ile başlar, NTSC makibe ise LU ile başlar

bendeki makinenin seri nosu da LEH10985xxxx şeklinde
Ayrıca Model No: RVL-001(EUR)

Ama kutusunda da şu ifade var:
For sale, rental and use only in USA, Canada, Mexico and Latin America.
E bu ülkedeki standartlar da NTSC.

Valla kafam karıştı şimdi. Bu alet pal mi ntsc mi? Güncellemeyi ona göre yapacam çünkü
Yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

6 kez düzenlendi. En son 20/03/2010 15:31 tarihinde Death Time tarafından düzenlenmiştir.
20 March 2010 15:14
4.1'i kullanmanın bir sakıncası olmaz evet.

Valla makinen orjin olarak PAL gözüküyor (seri nodan dolayı) ama menü değişikliği yapılarak NTSC yapılmış herhalde... zira adaptörü de NTSC makinelerin adaptöründen...

NTSC-PAL çok büyük fark yaratmaz senin açından... hatta istersen Anyregion changer kullanarak makineyi tekrar PAL yapabilirsin istersen.

Önemli olan menü versiyonu, U ise NTSC menu kullanıyorsun demektir ve makinenin PAL/NTSC-J olması falan farketmez.

Hali hazırda düzgün çalışan bir makineyse online update sonrasında yine aynı bölgede kalacak zaten makine.

PAL makineye NTSC adaptörü takıp kullanmak garip olmuş smiling smiley Belki de makineyi aldığın kişide iki wii vardı biri ntsc biri de pal... adaptörden kurtulmak için sana pal olanı verdi... her şey olabilir...

Abime verdiğim wii'de misal NTSC-U adaptörü var, wii'nin menşei NTSC-J ama üstünde PAL sistem menü yüklü smiling smiley
Gayet olabilecek şeyler yani bunlar.

1 kez düzenlendi. En son 20/03/2010 15:38 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
20 March 2010 15:38
Wii'yi açtığın zaman settings'e girdiğinde menü versiyonu ne yazıyor?

Wii settings; Wii açıldığında sol altta duran Wii ikonuna tıkladığın zaman girilen menüdür. Settings'te sol veya sağ üstte numaralar yazar. Misal 3.2E, 3.1U gibi. E işareti PAL olduğunu, U işareti NTSC olduğunu gösterir.

Senin gösterdiğin kablo ucu güç adaptörü ile ilgili birşey. Genelde NTSC makinalarda kullanılan bir uçtur ve adaptör yardımı ile Avrupa ülkelerindeki prizlere takılır.
20 March 2010 15:50
Makinenin versiyonu 3.1E miş.
şu da dikkatimi çekti. Elemandan 50 tane cd aldım. %95'i pal.
Hatta orjinal oyun olan wii sport ve wiiplay cd leri de pal.

O zaman bu makine %99 pal.spinning smiley sticking its tongue out

1 kez düzenlendi. En son 20/03/2010 15:58 tarihinde Death Time tarafından düzenlenmiştir.
20 March 2010 16:14
Yok %100 pal makinensmiling smiley. 3.1E deki "e" Europe tan geliyor yani avrupa PAL version oluyor...
27 March 2010 11:19
tekrar merhaba. farkettim ki makine de zaten softmod varmış. bunu neogamma kurup chip ile çalışmayan ntsc ea Grand Slam Tennis'i çalıştırınca farkettim. Fakat şöyle bir uyarı verdi neogamma;

Senin cios versiyonun 10. En iyi uyumluluğu sağlamak için versiyon 17'yi kullan!

sd kartın içinde cios38r17 installer diye bi uygulama mevcut. Görebiliyorum homebrew ch. den fakat bundan sonra ne yapmam gekerir. Hangi rehberden devam etmeliyim kafam karıştı açıkçası.

bir de bu neogammayı channel olarak kurabilir miyim?
27 March 2010 13:16
@Death Time : Wii'nin internet bağlantısı varsa çalıştırıp network installation demen yeterli. Bağlantın yoksa bizim 4 nolu rehberde ismi geçen IOS 38'in wad'ını nusd ile indirip ya da google'da aratarak temin edeceksin ve sd kartın köküne kopyalayıp cios installer programında da Wad Installation seçeceksin, diğer seçenekleri olduğu gibi geçebilirsin.
27 March 2010 14:11
yani sadece bu aşamayı mı yapacağim

Cios Rev14 installer programını homebrew channel içerisinden çalıştırın. İlk aşamada sizden kurulumda kullanılacak ios'u seçmeniz istenecek, IOS 36'yı seçin. Sonraki adımda network installation mı yoksa wad installation mı yapacağınızı soracak. Network installation seçip devam edin. Bir kaç dakika içinde cios 249 kurulumu da tamamlanmış olacak. Bu aşamada wii'nizde internet bağlantınızın olması gerekiyor. Internet bağlantınız yoksa IOS 38'in ilgili versiyonunu (IOS38-64-3867.wad) bulup sd kartın kök dizinine koymanız ve wad installation seçerek devam etmeniz lazım.

Eğer bu ise; IOS38-64-3867.wad bu dosyayı buldum. Bunu sd kartın kök dizinine kopyalıyorum. Hbc'den yüklemeyi cios38r17 installer'i başlatıp wad Installation'u seçeceğim, sonra da IOS38-64-3867.wad'ı kuracağım. Bu kadar değil mi? diğer seçenekleri olduğu gibi geçebilirsin 'den kastın bu sanırım
27 March 2010 14:21
Yep, aynen böyle.
31 March 2010 16:16
tekrar merhaba.

geçen gün cios38r17 'i kurdum fakat şöyle bi sorun yaşıyorum. hbc'nin içinden açtığım uygulamalar bazen tıkanıyor. Siyah bie ekrana dönüyor ve sadece kapatıp açınca düzeliyor. Bu sorunu düzeltme imkanım var mıdır? veya cios versiyonunu tekrar 10'a düşürme imkanım var mı
31 March 2010 18:14
hbc içından programların kilitlenmesi çeşitli nedenlerden olabilir... net fikrim yok... cios'un versiyonunu düşürebilirsin ama rev14'ün altına inmenin de pek mantığı yok. hatta rev19'u IOS 38'i baz alarak kullanırsan en azından dual layer disk desteğin de olmuş olur.

bende geçenlerde benzer bir durumu yaşamıştım, hbc içinde programlar dediğin gibi siyah ekranda kalıyordu, sonra baktım bootmii'nin konfigürasyon dosyası bozulmuş, onu tekrar oluşturunca düzeldi. Bootmii klasöründeki ini dosyasını wordpad'de açıp bir bak, bozulma falan var mı diye.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 39
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!