Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Birkaç soru...

Gönderen zeggy 
Birkaç soru...
27 January 2010 11:38
Merhaba herkese,

Zamanında streetgamer.com'da WiiCrazy'nin reberlerinden yararlanarak Wii'mi softmod etmiştim. şu anda system menu 3.2E, preloader ve bootmii kurulu bir Wii'm var. aradaki gelişmeleri hiç takip etmemiştim, ama twilight hack iptal olmuş, yeni exploit'ler çıkmış falan. System menu versiyonları da almış başını yürümüş 4.2'leri bulmuş.

- Yeni oyunları çalıştırmakla system menu versiyonunun bir alakası olmadığını biliyorum. Buna rağmen, system menu update'i gerekli mi? 4.2 bir şey katar mı bana?

- Olur da bir oyunu çalıştıramazsam, hangi cIOS'a ihtiyaç duyduğumu nasıl anlarım?

-cIOSCORP nedir, işe yarar mıdır, gerekli midir?

-Rock Band 2 oyunuma DLC'ler yüklemek istiyorum, okuduğum tutorial NTSC içindi ve PAL Wii'lerin AnyRegion Changer kullanarak NTSC-U yapmaları gerektiği yazıyor, burada kafama takılan bir şey oldu. Metin şu şekilde:
1. Delete your Account in the Wii Shop Channel
2. Using Any Region Changer, change your Wii Shop Code to U.S.
3. Load up the shop channel at least once
4. Proceed to install the hack
Anlayabileceğiniz gibi Wii Shop Channel'la uğraşmam gerekiyor, e bu kanala girmeyi deneyince de system update yapmak istiyor. Bunu aşmanın bir yolu var mı? Varsa bile, system menu 4.2'ye geçmek daha mı mantıklı olur? 4.2'ye geçmek için illa official update'i çekip sonra tekrar hbc kurmak mı lazım, yoksa hiçbir şeyi değiştirmeden systemi update edebiliyor muyuz?

Re: Birkaç soru...
27 January 2010 13:27
4.0 ile birlikte sd kart destegi geldi wad oyunlar ve kanallari sd ye atip kullanabiliyorsun
sistem update yapmadan da wiishop kanalini update edebilirsin bazi programlar ile sanirim wiiscue ile olacakti forumda bu konu hakkinda yazilar vardi
4.2 ye gecmende de bi sakinca yok hbc nin son versiyonunu yuklersen silinmez ama cioslarla bootmii yi yeniden kurman gerekli
cios corp hic kullanmadim ihtiyacda duymadim
yani sana kalmis zaten boot2 ye kurulu bir bootmii ve yedeginde var sanirim...
su an icin kurmanda bir sikinti yok
27 January 2010 13:32
Selam, bildiklerimi cevaplayayım aradan...

zeggy
Merhaba herkese,

- Yeni oyunları çalıştırmakla system menu versiyonunun bir alakası olmadığını biliyorum. Buna rağmen, system menu update'i gerekli mi? 4.2 bir şey katar mı bana?

1. Sdhc desteği (4.0 ile beraber geldi sanırım)
2. 4.X menülerde wii'nin hafızasına yüklediğin kanalları (vc/wiiware vesaire) sd/sdhc kartına taşıyabiliyorsun... böylece wii'nin normal kapasitesinden daha fazla kanal yüklemek mümkün.. Aynı şeyi 3.2'de homebrew programlarla elde etmek de mümkün (triiforce)

- Olur da bir oyunu çalıştıramazsam, hangi cIOS'a ihtiyaç duyduğumu nasıl anlarım?

Usb aparatlar kullanan oyunlar için Hermes'in cios'u kullanılıyor daha çok bunun dışında oyunlara göre cios seçimi pek yok. Sen ikisini de kur derim. (waninkoko'nun = cios 249, hermes'in 222,223 homebrew programlar için de 202'si vardı yamulmuyorsam)

-cIOSCORP nedir, işe yarar mıdır, gerekli midir?

Wii'de oyun oynatmak için kullanılan ne kadar cios varsa bunların dip pluginlerinin kopya dvd okuyabilir olanlarla değiştirilip yüklenmiş hali. Bir nevi yazılımsal çip gibi düşünebilirsin. Bunu uyguladıktan sonra yine menüden oynuyorsun oyunları... Fazlasıyla sistemle içli dışlı olunduğu için tavsiye etmem.

-Rock Band 2 oyunuma DLC'ler yüklemek istiyorum, okuduğum tutorial NTSC içindi ve PAL Wii'lerin AnyRegion Changer kullanarak NTSC-U yapmaları gerektiği yazıyor, burada kafama takılan bir şey oldu. Metin şu şekilde:
1. Delete your Account in the Wii Shop Channel
2. Using Any Region Changer, change your Wii Shop Code to U.S.
3. Load up the shop channel at least once
4. Proceed to install the hack

Anlayabileceğiniz gibi Wii Shop Channel'la uğraşmam gerekiyor, e bu kanala girmeyi deneyince de system update yapmak istiyor. Bunu aşmanın bir yolu var mı? Varsa bile, system menu 4.2'ye geçmek daha mı mantıklı olur? 4.2'ye geçmek için illa official update'i çekip sonra tekrar hbc kurmak mı lazım, yoksa hiçbir şeyi değiştirmeden systemi update edebiliyor muyuz?

WiiSCU isimli programla update yapmadan sadece shop kanalını güncellemek mümkün.
27 January 2010 15:30
Hocam birkaç şeye baktım, anladığım kadarıyla o SD kart yenilikleri 4.0'la geliyor, 4.1'de de bazı bug fix'ler var. 4.2'nin ise IOS249, IOS250 falan gibi IOS'ların yerlerine stub IOS'lar atmaktan, preloader'ı etkisizleştirmekten, bir de boot2'den BootMii'yi silmekten başka bir özelliği yok. Yani 4.2'nin 4.1'den tek farkı beni BootMii, hbc, dvdx ve cIOS'ları tekrar kurdurmak zorunda bırakacak olması. System menu versiyonunu 4.1'e getirip WiiSCU'yla Shop Channel'ı 4.2 yapmak en mantıklısı gibi.

Bununla ilgili bazı sorularım var tabii.

-3.3'te trucha'nın fixlenmesi, 3.4'te IOS254'ün stublanarak PatchMii'nin ortadan kaldırılması gibi şeyler okudum, nasıl etkiler beni bunlar?

-"Sistemimi 4.1'e update etme işini nasıl gerçekleştireceğim, official update 4.2'de olduğuna göre başka bir yoldan yapılacak sanki bu. Bunun yolu var mıdır, yoksa official'ı yapıp tekrar mı kurulum yapayım?" diye soruyordum tam ama waninkoko'nun safe updater'larından kaçınmak gerektiğine dair bir şeyler okudum, direkman official 4.2'yi çekmek en mantıklısı olacak gibi.

-Bende şu an hem BootMii hem de preloader kurulu, ikisine birden ihtiyaç var mı? 4.2'den sonra BootMii'yle beraber Priiloader da kurmalı mıyım?

-BootMii'mden System Menu'yu yükleyebiliyorum, ama HBC çalıştırmayı deneyince siyah ekranda kalıyor, bir çözümü var mı bunun?

- Dop-IOS nedir? Wack0 WiiSCU'nun geliştirilmesini Dop-IOS'tan sonra durdurmuş, Dop-IOS WiiSCU'nun yaptıklarını yapar mı?
27 January 2010 16:49
zeggy
Hocam birkaç şeye baktım, anladığım kadarıyla o SD kart yenilikleri 4.0'la geliyor, 4.1'de de bazı bug fix'ler var. 4.2'nin ise IOS249, IOS250 falan gibi IOS'ların yerlerine stub IOS'lar atmaktan, preloader'ı etkisizleştirmekten, bir de boot2'den BootMii'yi silmekten başka bir özelliği yok. Yani 4.2'nin 4.1'den tek farkı beni BootMii, hbc, dvdx ve cIOS'ları tekrar kurdurmak zorunda bırakacak olması. System menu versiyonunu 4.1'e getirip WiiSCU'yla Shop Channel'ı 4.2 yapmak en mantıklısı gibi.

Bununla ilgili bazı sorularım var tabii.

Valla neyin etkisinin ne olduğunu anlamış gözüküyorsun. Seçim sana kalmış. 4.1'e geçmenin güvenli bir yolu da NSMBW oyunu ile update yapmak. Çip varsa tabii. Bunun dışında bence de 4.2'ye geçmen en mantıklısı.

-3.3'te trucha'nın fixlenmesi, 3.4'te IOS254'ün stublanarak PatchMii'nin ortadan kaldırılması gibi şeyler okudum, nasıl etkiler beni bunlar?

Softmod açısından fazla bir etkisi olmaz. Trucha'nın olmaması demek değiştirilmiş oyunların / homebrew disklerin disk kanalından çalıştırılamaması demek. Softmod yaparken zaten trucha bug'ını biz kendimiz yerleştirdiğimiz için fazla bir etkisi yok. Yüklediğimiz cios işimizi görüyor bu açıdan.

-"Sistemimi 4.1'e update etme işini nasıl gerçekleştireceğim, official update 4.2'de olduğuna göre başka bir yoldan yapılacak sanki bu. Bunun yolu var mıdır, yoksa official'ı yapıp tekrar mı kurulum yapayım?" diye soruyordum tam ama waninkoko'nun safe updater'larından kaçınmak gerektiğine dair bir şeyler okudum, direkman official 4.2'yi çekmek en mantıklısı olacak gibi.

Buna cevabımı en üstte yazdım

-Bende şu an hem BootMii hem de preloader kurulu, ikisine birden ihtiyaç var mı? 4.2'den sonra BootMii'yle beraber Priiloader da kurmalı mıyım?

Bootmii'de açılışta istediğin dol'u çalıştırma, menüyü yamama vesaire gibi özellikler yok. İhtiyacına göre değişir. Tamamen brick koruması için ise pek tabii bootmii@boot2 her zaman için daha üstün.

-BootMii'mden System Menu'yu yükleyebiliyorum, ama HBC çalıştırmayı deneyince siyah ekranda kalıyor, bir çözümü var mı bunun?

Sendeki homebrew channel eski ama bootmii ise yeni (veya tam tersi) herhalde... Homebrew channel'in title id'si eskiden HAXX iken JODI oldu. İkisinden birini yahut ikisini birden artık hangisi eskiyse yeniden kurarsan problem kalmaz.

- Dop-IOS nedir? Wack0 WiiSCU'nun geliştirilmesini Dop-IOS'tan sonra durdurmuş, Dop-IOS WiiSCU'nun yaptıklarını yapar mı?

Dop IOS NUS'dan indirdiği IOS'ları yamalı bir şekilde kurmaya yarayan bir program... IOS'lara çeşitli bug'lar ekleyebiliyoruz bu programla. WiiSCU ise adından da anlaşılacağı gibi tamamen shop channel update'i ile alakalı bir program. Dop IOS'a shop kanalını update etme özelliği eklenmişse yapar ne diyeyim. Deneyip görmek lazım. Korkulacak bir olay yok bu arada shop kanalı ve kullandığı ios sistemin açılışını engelleyecek kadar kritik bir parçası değil.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 48
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!