Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

USB den oyun oynayamıyoruz sad smiley

Gönderen DWARKELF 
USB den oyun oynayamıyoruz sad smiley
26 January 2010 20:08
Merhaba,
Bu sitedeki rehberler yardımı ile sadece artık dvd ye oyun yazamay sıkıldığımız için eşimle birlikte softmod kurmak istedik. Aşağıdaki programları kurduk. Şu anda HBC'den aşağıdaki tüm programları görüyoruz. Bu kadar loader kurmamızın nedenine gelince : WiFlow WBFS_Open failed :-1 hatası veriyor. USBLoaderGx IOS236 bulunamadı diyor ama her iki USB Loader'da diski ve içindeki oyunu görüyor ama oyunu yüklemeye çalışınca öyle kalıyorlar. İkiside oyunun coverlarını download ediyor, özelliklerini gösteriyor ama oyunu yüklemiyor. Diskte sorun olduğunu düşünerek başka diski formatladık, NTSC iken yükledik. Bunlarda oyunu liste olarak da görmedi. Oyunun bozuk olduğunu düşünerek daha önce cd ye yazdırıp çalıştırdığımız oyunu diske attık, hatta ilk başta oyunun müziğide geliyor ama oyun başlamıyor ve wii kilitleniyor.

SD kartı tamamen boşaltığ sadece loaderlar kurulu iken, boot mi ile, hatta ilk bu loaderların kurulumun yapılacağı kök dizinli versiyon ile denedik. Sizin dediğiniz gibi SD kartta sadece loaderlar varken hiçbiri çalışmadı, şu anda sd karta loaderlar, TRC,CIOS vs.. yeni kurulacak gibi varken bu aşamaya kadar geldik. Wiiflow için verilen forwarder wad'ı ise wad manager'a ne yaptıysak gördüremedik sad smiley

Artık wii yi görecek gözümüz de oyun oynayacak halimizde kalmadı. WAD yüklemelerinde sorun olduğunu düşünüyoruz.
3 gündür bununla uğraşıyoruz. Bir forumda dediğiniz gibi "Denizi geçtik, derede boğulduk."

Bize yardımcı olmanız mümkün müdür? Tüm bunları kaldırıp tekrar kursak diyoruz ama hatalı bir şey yapıp, brick etmekten korkuyoruz.
Birde oyunları diske atarken wbfs folderı altına altılması gerektiği söylenmiş ama diske format atınca zaten folder almıyor, wbfs ile formatlanmış diskide vista da xp de görmediği için bu folderı nasıl yaratacağımızı bilemedik.

Yardımcı olabilirseniz çok minnettar kalırız.

Teşekkürler
Wİİ Özellikleri :
PAL -
Versiyon: 4.1.
Chip : Wikey2

Trucha
Cios38Rev14
Cios222 (Hermes)
WiFlow
UsbLoader GX
Configurable Usb Loader
WadManager1.5

Re: USB den oyun oynayamıyoruz sad smiley
26 January 2010 20:20
Şimdi öncelikle cios'u yükleyememiş olsaydınız tüm bu loader'larda hata alırdınız... Cios kurulumunuz ok diye düşünüyorum.

Muhtemelen probleminiz harddisk, atılan oyun, oyunun atılması gibi faktörlerden etkileniyor olabilir..

Tavsiyelerim şunlar,
1. Öncelikle tavsiyem özel muamele istemeyen wii sports gibi herkeste bulunan bir oyunu çalıştırmayı deneyin.
2. Varsa flash disk vesaire bunu wbfs olarak formatlayıp kullanmayı deneyin.
3. Kullandığınız wbfs yazılımını değiştirin, wbfs manager, wii backup manager vesaire vesaire bir sürü var... Eğer oyunu loader ile install ediyorsanız problem bundan da kaynaklanıyor olabilir...

Harddiskle ilgili önerileri dedezade verecektir çünkü ben o konuda şimdiye kadar hiç problem yaşamadım.
26 January 2010 20:32
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederiz.

Ancak, "......oyunu loader ile install ediyorsanız" demişsiniz ya... Burada farklı bir install yöntemi mi var? Bunu anlamadık. Oyunun üzerine gelip örneğin gx de mavi disk resmi çıktığında ok'e basıyoruz, diğerinde A ya basıyoruz. Burada farklı bir yöntem mi izlemeliyiz? Ayrıca WBFS 'de aldığımız WBFS_Open failed :-1 hatası sadece disk hatalarında mı alınır? Başka bir hata sözkonusu mudur?

Teşekkürler
26 January 2010 20:50
Yine bizim forum altında şurada mavinavi nick'li arkadaşın yazdıklarına bakabilirsin,

[konsol.tepetaklak.com]

oradan alıntı yapıyorum

mavinavi
@wiicrazy. Ben zaten wbfs'le formatlamıştım. Ama wbfs'le formatlamadan önceki hali fat32'ydi. Ben, önce fat olarak formatlayıp sonra onu wbfs'le formatlasam olur mu demek istemiştim. Ama cümleleri açık yazmayınca yanlış anlamalara yol açmış. Neyse bu dediğimi de denedim yine olmadı. Sonra usb loader'larla ilgili yabancı rehberleri gezerken bir yerde bir nota rastladım. O not sayesinde çözdüm. Buraya da aktarayım da benim gibi hata alan arkadaşlar faydalanabilir. WBFS'le formatlayacağınız yani wii ile kullanacağınız partition hard disk içinde ilk sırada olmalıdır ve o partition aktif olmalıdır. Bunları yaptktan sonra wbfs'le formatlayıp oyunu attığınızda oyunlar çalışacaktır. Yani bende öyle oldu. Yine yabancı sitelerden birinde rastladım. USB'den bir türlü çalıştıramayanlar için başka bir ipucu da şu: Önce usb kablosunu wiiye takın, sonra wii'yi prize takıp çalıştırın. Bir yerde usb'den çalıştıramayanlara bu tavsiye edliyordu.

"Oyunu install ederken" derken çalıştırmaktan ziyade harddiske oyunu atma anlamında söylemiştim. Loader'lar içinden atıyorsanız bir de pc üzerinden atmayı deneyin şeklinde idi önerim.

Ha bu arada desteklenmeyen bir harddisk bile olabilir elinizdeki. Flashdisk önerim de bu yüzdendi. Kullandığınız harddisk ne?
26 January 2010 21:17
Oyunu WBFS Manager 3.0 ile wbfs formatı attıktan sonra, yine bu program ile diske atmıştık. Daha sonra NTFS iken wista ile attık ama o zaman hiç görmedi. Denediğimzi diskler : Samsung 80 GB Sata , SEAGATE - 500 GB 200 gb fat32, 300 gb ntfs : ntfs kısmını hiçbir loader görmedi.

Peki loader açışılta neden IOS 236 hatası veriyor olabilir? Herhangi bir cios ile İOS236 kurulumunu tekrar yapsak işe yarar mı ? sad smiley
Ağlamak istiyorum, biz karı koca bilgisayarcıyız şu işi beceremedik, pc açamayanlar bunu becermişler ya.. Bizde özgüven yerle bir artıksmiling smiley

Kocam şimdi 80 lik bir Maxtor'a format ve 2 gb lik flash'a format atıyor. Bir de bunları deneyeceğiz. Bir soru daha sad smiley WBFS 3.0 ile diski formatşa dediğimizde format işlemi 500 gb lık disk için bile 3 sn. sürmüyor. Bu normal midir?
26 January 2010 21:26
bu hdd yuzunden forumdaki bir cok arkadasla sabahladik simdi size anlatacaklarimi uygulayin
oncelikle yukarida yazdiginiz hdd ler problemsiz calisir ozellikle seaget 500 gb
[konsol.tepetaklak.com] burdaki fat32 format icin verdigim programi indirip pc ye kurun
hdd yi baglayin ve hdd ye primer olarak format atin yani hdd yi ilk sirada gormesini saglayin bundan sonra ister fat32 olarak kullanin bu verdigim rehberdeki adimlari uygulayarak yada wbfs manager ile formatlayip kullanin
26 January 2010 21:30
bide yukarida ios236 hatasi demissiniz ama sanirim ios249 hatasi veriyor olmasin bu hatayi veiyorsa softmode olayinda eksiklik vardir
ciosrev14 kurmadinizmi kurduysaniz bile hatali kurulmus olabilir tekrar kurun

2 kez düzenlendi. En son 26/01/2010 21:33 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
26 January 2010 21:39
IOS 236 da değildir o, 249'dur.... açılışta bu uyarıyı verseydi gerçi başta söylediğiniz oyunların listelenmesi vesaire olmazdı... bütün loader'larda mı bu hatayı alıyorsunuz?

Tavsiyem öncelikle o 2GB'lık flash ile çalıştırmayı deneyin...

1. Windows'da NTFS formatlayın (NTFS olsun diye değil windows'da bir sürücü olarak gözüksün diye)
2. WBFS manager yahut hangi wbfs programını kullanıyorsanız bu sürücüyü wbfs olarak formatlayın.
3. İlgili wbfs programı ile oyunu atın.
4. Wii'de önden bakınca sol tarafa gelen porta takın flash diski...

Bu şekilde problem yaşamazsanız en azından cios kurulumunun düzgün yapılmış olduğunu anlayabilirsiniz.

ps1: Wbfs manager'ın disk bölümünü hızlıca formatlaması normal çünkü sadece bölümün başına bir şeyler yazılıyor.
26 January 2010 21:56
Allah'ım Allah'ım 2 gb.lık eşantiyon flashdisk ile çalıştı. Sevinsek mi ağlasak mı bilemiyoruz.

Elimizdeki diskler partition magic ile primary format atılmıştı.

UsbLoader_GX "IOS236 not found - Reloaded into IOS36" mesajı vermeye devam ediyor, bu hatayı diğerleri vermemişti. Diğer loaderlardaki hatalar flashdisk ile gelmedi. Böylece WIIFLOW'un "WBFS_Open failed :-1 " hatasının disk kaynaklı olduğundan emin olduk.

Şimdi sıra Wİİ hazretlerinin birlikteliği kabul ettiğii bir disk bulmaya geldi smiling smiley

Her şey için çok teşekkürler..
26 January 2010 22:22
GX'i boşverin, özel bir cios kullanmaya çalışıyor diye tahmin ediyorum. Fazlaca bug'lı bir loader genelde bununla başlamış olanlar tercih ediyor. Yeni başlayanların daha çok tercih ettiği loader configurable usb loader... wiiflow oldukça stabil, görsel olarak da hepsinden iyi ama esas geliştiricisi projeyi terk ettiği için oyunlarda uyumluluk ve özellikler konusunda biraz geriden takip ediyor.

Neyse problem harddisktenmiş, onu da çözersiniz muhtemelen.
26 January 2010 22:35
Evet, tüm hafta sonumuzu ve iki akşamımızı disk yüzünden kaybettik. Peki bu kullanmayacağımız loaderları nasıl uninstal etmeliyim? Kalmaları bir zarar verir mi bilmiyorum ama kullanmayacağım bir şeyinde kalmasını istemem pek. SDCard'dan ve apps den ilgili dizini sildiğimizde görünmüyorlar ama bu da pc den örnek verecek olursak, uninstall etmeden desktoptan program silmekle aynı şey olacak sanırım. Bu şekilde çöp kodların zamanla sorun yaratmasından korkuyorum.

Tekrar teşekkürler
26 January 2010 22:45
Kanal olarak kurulanları wad manager ile uninstall etmek gerekiyor. Homebrew channel altındaki programlar için kurulum gibi bir mevhum olmadığı için programın kendisini apps klasöründen ve kullandığı dosyaları da sd kart altındaki ilgili klasörlerden (oyunların kapak resimlerini falan tutarlar mesela loaderlar) silmeniz yeterli.

Windows'daki gibi kullanılmayan programın yük yapması gibi bir durum söz konusu değil yani.
26 January 2010 22:51
Bu programların henüz hiçbirini kanal olarak kurmamıştık. Uninstall ile uğraşmak durumunda olmamamıza çok sevindim. Şimdi oyunların sık kullandıklarımızı ve kullanacağımız loader'ı kanal olarak eklemek kaldı smiling smiley

Kocam artık yeter diyor ama çözeceğim ben bu işi smiling smiley

Her şey için çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten bu desteği vermenin özel hayatnızdan ne kadar çok zaman aldığını tahmin ediyoruz ve bunu hiçbir karşılık olmadan yapmanız takdire şayan.

Tüm ekibinize sevgi ve saygılarımızla...
27 January 2010 06:20
DWARKELF sizin yaşadıklarınızın benzerini yaşadım. Öncelikle yazdıklarınızı okuyunca kendimi hatırladım birden smiling smiley Hangi program ile format atıyorsunuz bilmiyorum ama Easus Partition manager ile format atmanızı öneririrm. Bendede diskte problem olmuştu ve Flash diskle çalıştırdık ilk etapta. Ben size yaptıklarımı anlatayım isterseniz sizde deneyin. Easus PM ile diski önce bölmeden NTFS olarak formatladım. Daha sonra diski bölerken ilk bölümü WBFS olarak formatladım. Burada dikkat etmeniz gereken WBFS formatlı alanı Primary seçeneğini kullanarak formatlamak. Ardından WBFS Maneger 3.0 programını açtık. Orada sol üst köşede ilgili bölünmüş harddiski seçtim. Ardından harddisk seçme alanının yanında Format diye bir alan var onu tıkladım ve diske format attı. Formatın yanında bulunan LOadı tıkladıktan sonra sağ alt köşede Browse olacak onu tıklayıp oyunların olduğu yerden seçerek bu programa aldırdım. Aldıktan donra ADD TO DRIVE var orayı tıkladım. Oyunları Harddiske attı. HDD'yi konsola taktım. GFC LOADER V51 kullanıyorum. Loaderı çalıştırdığımda oyunları ekrana çıkarttı. Ardından 2 kere 1 e basarak global Setting'e geldim. Orada WBFS olarak harddiski seçtim kaydettim. Ardından herhangi bir oyunun üstüne gelerek 1' e bastım. Oyun ayarları menüsü geliyor. IOS ayarını 249 olarka değiştirdim. yanlış hatırlamıyorsam fix002 diye bir yer var onu Off konumundan On konumuna getirdim. Kaydettim. Oyunları çalıştırmak için oyunun üstüne gelip A ya bastığımda çalıştı. (Atladığım bir yer varsa lütfen üstadlar düzeltsinler) Öncelikle sakin olun çok sinir bozucu bir durum biliyorum. Ben 1TB harddiski camdan atmak üzereyken çözdüm. Tabiki bunları yaparken dedezadenin emeklerini asla gözardı edemem. Umarım yardımım dokunmuştur.
27 January 2010 19:06
Herkese çok teşekkür ederiz. Sayenizde kocam beni ve Wİİ yi camdan aşağıya atmadan bu işi bitirdik smiling smiley
28 January 2010 08:46
Eklemedn duramayacağım, Wiiflow'u ve CFG USB Loader'in V50'sini kullanmanızı tavsiye ederim. Zira örnek vermek gerekirse bende Super Mario Wiiflows ile çalışmıyor, CFG USB Loader V49 ile çalışıyor. CFG'de çalışmayan başka bir oyun Wiiflow ile çalışıyor. İkisini kullanırsanız birbirini tamamlamış olurlar.

Bu arada arkadaşlar kusura bakmayın forumla fazla ilgilenemiyorum, malum iş yerim problem çıkartıyor.
29 January 2010 12:34
CFG usb loader'ı da kanal olarak kurabiliyor muyuz?

ben wiiflow'u kanal olarak kurdum. 320 gb hdd nin ilk 150 gb partitionunu (ntfs formatlıydı, aktif ettim) wbfs manager programı ile wbfs olarak formatladım. şimdilik hiç bir sorunla karşılaşmadım.
29 January 2010 13:13
kanal olarak kurabilirsin aslinda hbc icinden calistirikabilen hemen hemen tup programlarin kanal versiyonlarida mevcut o nedenle bu sorulari tekrarlamamak lazim...
29 January 2010 14:55
rahatsızlık verdiysem özür dilerim. farklı bir loader olunca sorma gereği hissettim. bundan sonra böyle abuk subuk sorular sormamaya çalışırım smiling smiley
29 January 2010 17:10
rahatsizlik degil sadece google da 3 saniyelik bir islem ile bu konu da yuzlerce link bulabilirsin
sadece biraz tembellik gibi...sence?
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 27
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!