Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Nusd ile ilgili soru

Gönderen elcordobes 
Nusd ile ilgili soru
29 December 2009 22:43
Merhaba arkadaşlar gerçekten çok yararlı ve güzel bir forum olmuş yardımlaşma süper. Benim sorum şu1) bende hiç bi işlem uygulanmamış wii m var. ver 3.4E ben bundan opera indirmek istediğimde güncellemem gerektiğini söyleyen bi yazı çıktı yapmadım ama operayı da kullanmak istiyorum acaba NUSD ile indirip bunu direk ayarlardan kurabilir miyim ?
2) Softmod yakında yapacağım makinayı ama ne kadar sorun varsa nerdeyse hepsi benim versiyonumda çıkmış acaba hiçbir işlem uygulamadan önce gene NUSD un system menuden indirdiğim 4.1E yi kurabilir miyim ? neden 4.1 i istediğimi sorarsanız benim seri numaram yanlış hatırlamıyosam (wii yanımda değil şuan) Leh259xxxx diye gidiyor yani d2e , wii yeni olduğu için bootmii tahmin ediyorum ki ios a kurulacak bu yüzden bende preloader da kurmayı düşünüyorum ama benim versiyonuma göre yok yani kısaca Nusd ile softmod daha kurmadan sd kart ile yukarıda dediklerimi yükleyebilirmiyim hemde wii nete bağlı olmadan şimdiden teşekkür ederim

Re: Nusd ile ilgili soru
30 December 2009 03:53
simdi yapacagin islem ciddi bir islem yaparken dikkat etmelisin
4.1e ye update etmek icin once gerekli iosu indirip kurman ve eger kurulumunu tam yaptiysa hatasiz kurduysa ondan sonra 4.1e nin sistem menu sunu yuklemen gerekiyor.gene dedigim gibi sistem menuyu kurarken yarida kalirsa wii ye elveda de
bootmiin olsaydi bu riske girderdim ama ben su an senin yerinde olsam
hbc nin son veriyonunu yukler ondan sonra normal yolla 4.2 ye update ederdim o riski almazdim
ama karar senin .

4.1e ye update icin yuklemen gerekenler
softmod islemini yapacaksin
sonra wad manager programini sd kartta apps icine atcaksin
sd kartta WAD adinda bir klasor olusturup indirdigin wad dosyalarini buraya atacaksin
wad manager i calistirip
IOS60-64-v6174 (ios60)
System Menu-NUS-v450 (sistem menu)
sirayla kuracaksin
bunlarin wad larini nusd la indirip once iosu hatasiz kurman sonra sistem menuyu kurman gerek
ha unutmusum operayi direk kuramazsin

2 kez düzenlendi. En son 30/12/2009 04:01 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
30 December 2009 07:26
hımm yani ben nusd den ne indirirsem indireyim önce soft mod uygulayıp wad manager yardımıyla kurabilirim doğru anlamışım değil mi grinning smiley
30 December 2009 07:40
aynen oyle zaten softmode un amaci bu her istedigimizi wii ye yukleyebileceksek sorfmode a ne gerek var.
30 December 2009 09:02
Yalnız attention please demek istiyorum... ilgili ios'unu ve menüyü kurarak yükseltmeyi geçen ben söylemiştim, tavsiye de değildi aslında...

Şöyle ki, ilk aldığım komponent kablo problemini çözmeye çalışırken 3.2U'dan 3.2E'ye geçeyim dedim... 3.2U ve 3.2E'nin kullandıkları IOS 30 olup aynı oldukları için 3.2E menüyü NUSD ile indirip kurmaya çalıştım... Wad Manager ile kurulmadı hata verdi... gariptir ki preloader sağlam kaldı ama menüyü açamadı... hbc'yi açıp anyregion changer ile online yaptım aynı işi bu sefer problemsiz oldu, akabinde doğal olarak preloader'ı tekrar kurdum.

Uzun lafın kısası, lafımı geri alıyorum... NUSD ile indirilmiş menü wad'larına çok da güvenmemek lazım, gerçi NUSD ile de aynı işi daha önce 3-4 kere yapmıştım 3.2U - 3.2E arası ve daha yüksek menü versiyonlarına geçişte falan o zaman problem yaşamamıştım...

Bootmii boot2 olarak yüklü ise gerçi benim yaptığım gibi hemen hemen her türlü riske girebilirsiniz.
30 December 2009 10:00
hımm çok teşekkür ederim ben benim psp 'm gibi kolay bişey zannettmiştim grinning smiley o zaman versiyonla oynamamaya karar verdim yada bulabilirsem oyunla 4.0 yada 4.1 e update edebilirsem edeceğim bi arkadaşlara sorayım da cevap verenlere çok teşekkür ederim
30 December 2009 15:23
Waninkoko'nun 4.0 ve 4.1 için update'i var. Önce 4.0'a geçeceksin. Yoksa direkt 4.1'e update edemezsin. (Waninkoko'nun updatelerini kullanıyorsan tabii, ben bu şekilde 4.1'e geçeyim demiştim hata verdi, önce 4.0'ı kur ondan sonra 4.1'e geçersin demişti). 4.0 şuan bütün işlerimi görüyor.

Yanlız bayağı uzun sürüyor. Bende 3.3E'den 4.0'a yarım saat kırkbeş dakika kadar sürmüştü.
01 January 2010 00:27
açıkca söylemek gerekirse waninkoko nedir nasıl kullanılır nerden temin edilir pek bi bilgim yok biraz açıklayabilir misn rica etsem ?
01 January 2010 07:27
Waninkoko ispanyol bir programcı, temin edemezsin smiling smiley

Bahsettiği Waninkoko'nun Safe Updater programı... Bu programı da hakkında yapılan uyarıları iyice özümseyerek kullanmanı tavsiye ederim. Şu an herkes için güvenli olan tek versiyonu sanıyorum 4.2'ye çıkaranı...
01 January 2010 11:07
grinning smiley peki arkadaşta sport resort oyunu var bu oyun acaba bi sitem versiyonuna update yapar mı 4.2e hariç ? versiyonla şuan oynamamın isteği bootmii ıos olarak kuruluyor 3.4e ye preloader kurulamıyor en azından 4.0 olabilirsem en kötü preloader kurup biraz daha rahat hissedicem. acaba sport resort update yapar mı ki ?
01 January 2010 13:07
pal ise 4.1e ye update edebiliyor
02 January 2010 14:00
WSR ilk çıktığında üstünde 3.4 update'i vardı... belki sonra yayınladıklarına 4.1 de koymuş olabilirler zira bu oyunda 4.0 sistemler için bir bug var, sd menüye girildiğinde oyundaki motion plus videosun tekrar izlenmek zorunda kalınıyor...

emin olmak için wiiscrubber ile iso'yu açıp, Partition 1 - UPDATE/_sys altındaki RVL-WiiSystemMenu- ile başlayan dosyaya bakabilirsin... aşağıdaki alt versiyon numaralarından biri olacaktır burada, kalın fontla yazılı olanlar PAL menülere ait.

3.4 - 384 (J), 385 (U), 386 (P)
4.0 - 416 (J), 417 (U), 418 (P)
4.1 - 448 (J), 449 (U), 450 (P)
4.2 - 480 (J), 481 (U), 482 (P)

Tam listesini şuradan bulabilirsin : [www.wiibrew.org]
02 January 2010 17:34
Teşekkür ederim bilgilenme açısından baya yararlı oldu gerçekten ama orjinal olan oyundan herhalde önce iso almam lazım ama benim dvd okuyucum okumuyor bile bunu internetten indirmiş olduğumda ise partition 1 demiştin ama partition 0 daydı dosyayı buldum dediğin gibi baktığımda 3.4 olarak gözüküyor. bide yakalamışken farklı bişey sorayım wad manager i hbc den kurarken ios versiyonu istiyor mu ben bi videoda sanki öyle gördümde sorayım dedim
02 January 2010 18:51
Orjinal oyundan bakmak biraz çetrefilli evet, neyse zaten sistemi kurcalamadığın sürece oyunlarla gelen update'i yapmak çok ta tehlikeli bir şey değil.

Wad manager ile ilgili soruyu da tam anlamadım. Wad manager çalıştığında 249 slot'una yüklü cios var mı diye bakar, varsa onu kullanır yoksa homebrew channel'in hali hazırda kullandığı ios'u yahut IOS 36'yı kullanıyor... Bu ikincisinden net emin değilim... programın kodlarına bakmam lazım...
02 January 2010 19:23
wad manager ile ilgili soruda demek istediğim şuydu yani kurarken direk hbc dan kuruyorum değil mi kurarken seçmem geeken bişey var mı diye sordum da bi videoda sanki 36 falan seçiyo baya bi işlem yapıyodu da ondan grinning smiley seninde kafanı karıştırdım peki bu durumda sen ne yapmamı önerirsin bootmii yi ıos olarak kurabiliyorum ,preloader ise benim versiyonuma uygun değil(3.4e) en başında çip taktırmayı düşünüyordum onun için 4.2 ye yükseltme demişlerdi ntsc oyunları oynayamazsın demişlerdi yani sence ne yapayım ? bide belki başlık çok dağıldı ama soft modun dezavantajı nedir akım falan diye bişey duymuştum ama
02 January 2010 19:37
preloader kurmaktaki amacin ntsc oyunlari oynayabilmekmi
usb loader larda ulke farki yok her oyunu oynayabilirsin dolayisiyla neden cip taktirmak istiyorsun
02 January 2010 20:13
Yok cipi en başta daha wiiyi bile almadan düşünüyodum çünkü soft mode wiinin ömrünü kısaltıyor denmişti ama şuan pekte emin değilim gereksiz masraf olarak geliyor.preloader ı yüklemek istememdeki amacım ise brick olması durumunda herhangi bişeyden ötürü kurtarmada en azından bi çare olması
02 January 2010 21:44
Softmod'u kim ömrü kısaltıyor dedi? sakın çip takacak yer dedi deme!
02 January 2010 21:49
Yok bi arkadaşım demişti ama yedi galiba beni grinning smiley
02 January 2010 23:04
Dikkatsiz davranırsan brick eder ömrünü kısaltırsın :p Çip ile de semi-brick edebilirsin gerçi... Neyse dikkatli olduğun sürece wii'ne bir zarar gelmez, asıl söylenmesi gereken bu sanıyorum.

Wad Manager kurma diye bir şey yok zira altı üstü sd karta kopyalıyorsun programı.

4.2'nin region koruma olayı oyunları disk kanalından çalıştırıyorsan geçerli ki onu da bertaraf etmek mümkün. Hem preloader ile hem de menüyü yamamaya yarayan Starpatch isimli programla disk kanalında region free özelliğini tekrar kazanmak mümkün.

3.4 dediğin gibi preloader'ın kurulum programının IOS 50'yi kendisi yamamasından ötürü çok ta cazip bir menü versiyonu değil. Alternatif yöntemlerle 4.0 yahut 4.1'e geçmek en iyi seçim olur herhalde preloader yüklemek için. Yalnız preloader konusunda tavsiyem brick'ten korunacağım derken brick'e doğru yol almaman yönünde. Yeterli bilgi birikimine eriştiğinde bu tip işlere kalkışmanı tavsiye ederim.

Preloader'ın en yaygın unbrick sağladığı brick'ler tema yüklemekten kaynaklananlar (yüklemezsen karşılaşmazsın, bence yükleme de hiç gerek yok) bir de bozuk banner'lı wad'ları yüklemekten kaynaklananlar... Bu ikincisi için uygulaması çetrefilli olsa da preloader yahut bootmii@boot2 yüklü olmayan makinelerde de kullanılabilen bir çözüm mevcut (çip gerektiriyor zira bir sürü oyunu autoboot ile açıp save dosyaları oluşturup nand'ı doldurarak yapılıyor)

Sıkça wad yüklerim, güvende olmak istiyorum diyorsan pek tabii preloader yüklemek faydalı olur.

3.4 ve 4.2 menü haricinde de preloader yüklemekte öyle problemli bir durum söz konusu değil bu arada.

Nusd ile ilgili değil miydi bu başlık yahu?
03 January 2010 09:34
wallahi öyleydi ama işte dağıldıkça dagıldı ama benim için çok bilgili oldu benim için şuan önemli olan oyun oynamak shop channel a girip opera yüklemek yada operayı direk kurarım bu koşullarda preloader şart değil gibi gözüküyor yazdıklarına göre bide indirdiğim oyunlar preloader olmadığı için pal olmak zorunda mı ? usb loader gx i kullanmayı düşünüyorum
olduda bigunde preloader kurmak istedim bunun içinde versiyonumu 4.0 yada 4.1 yapmam gerekirye netten indirdiğim oyunlardan 4.0 yada 4.1 i kurabilir miyim bi sakıncası olur mu ?

1 kez düzenlendi. En son 03/01/2010 10:33 tarihinde elcordobes tarafından düzenlenmiştir.
03 January 2010 10:36
wiiware ve vc'lerin region free olması için kullanabilirsin preloader'ın yamalarını, normal usb loader'dan/backup launcher'dan çalıştırılan wii oyunları için bir şey farketmez... disk kanalından wii oyunu çalıştırırken yine preloader'ın yamaları işe yarar/yarayabilir...

wiiware ve vc oyunlarını region free yapmanın bir başka yolu da pc'de bu iş için kullanılan programları kullanmak... misal showmiiwads, freethewads...

yine daha önce bahsettiğim starpatch ile menüyü yamayarak da menüyü region free hale getirebilirsin... starpatch eskiden crediar'ın yazdığı starfall'ın biraz gelişmişi...
03 January 2010 10:40
yardımlarınız için çok teşekkür ederim sayenizde baya bilgim oldu grinning smiley takılırsam ilerde gene sorarım artık grinning smiley
03 January 2010 19:19
arkadaşlar sayenizde soft mode u yaptım ilk oyunumuda oynadım çok mutlu oldum cidden ama şimdi NUSD a geri döndüm grinning smiley şimdi ben wad managerı da sd karta yükledikten sonra nusd dan indirdiğim shoping channel ı sd karttaki wad klasorune atıp direk açıcam ve bu şekilde shoping channel a girip istediğimi indirebileceğim doğrumudr ?
03 January 2010 19:31
shoping channel dan bedava indirebelicegin bir kac bir sey var ama hersey degil
indirmek isteyebilecegin herseyi internetten indirip wiiye kurabilirsin
03 January 2010 19:55
şimdi ben wad manager a girdim orda hangi iosu kullanmak istiyosun vardı ios 249 seçiliydi sonra 2 seçenek daha çıkıyor peki oralarda ne yapcağım valla çok zahmetli oldum ama kusura bakmayın
03 January 2010 20:15
nand ile ilgili yerde secenek disable olucak en sonda wad dosyasini nereden alacagini soracak onda da sd karti sececeksin
sd karttaki wadlari gorebilmesi icin sd kart icinde WAD adinda bir klasor olusturup wad uzantili dosyalari icine atacaksin

1 kez düzenlendi. En son 03/01/2010 20:16 tarihinde dedezade tarafından düzenlenmiştir.
03 January 2010 20:48
o şekilde shoping channel i yükledim fakat girmeye çalıştığımda wiinin menüsüne dönüyor ver3.4e ios mu eksik acaba
04 January 2010 06:35
Evet ios eksik, niye WiiSCU denen programı kullanmıyorsun? Tam da bu iş için yapılmış bir program. En son shopping channel'ı ios'u ile birlikte yükleyebilirsin bu programla...

Bu arada konuyu kapatıyorum fazla off topic oldu.
Üzgünüz, konu kapalı olduğu için mesaj gönderemezsiniz.

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 24
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!