Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Wii error3

Gönderen DangerArea 
Wii error3
18 December 2009 08:22
herkese merhaba

rvl 001 (korea) cihazım error3 hatası veriyor ne yapmam lazım ayrdım edebilirmisiniz?

Re: Wii error3
18 December 2009 10:24
wiiCrazy Özellikle Sana Yazıyorum daha Fazla Bilgin Oldugunu Düşündüğümden Dolayı . YArdımcı Olabilecek Herkesin Yardımını Bekliyorum.
1. Cisi Wii deki hatayı Nand Flash a Mudahele ederek Aşılması Gerektiğini Düşünüyorum . Ne Kadar haklı Oldugumu Bilmiyorum. O yüZden wiiyi Komple Söktüm Ve nand Flashın Hynix Oldugunu Gördüm .

2. Nand Flash İçin elimde İnfectus Var.

3. Bağlantısı Yokdu . Nand Flash Diagramı Aşağıda Linde Veriyorum.

4.hynix nandın Diagramı Yok Ama samsung Un Var Ayaklar Aynı Bağlantıyı Kurdum.

5: Bağlantıyı Aşağıdaki Diagrama Göre Yaptım.

6:Alttaki resimler benim Bağlantım Yani Benim Boardım.

7: Bağlantıdan Sonra İnfectus Dan Nand Kısmına Geldiğimde İneque Keyi göremiyor Veya Nandı Dumplayamıyorum.nand kısmını açıyorum alttaki resimde görebilirsiniz

8: Ancak Süperpro isimli başka bir nand programmerla hynix modulunu acarsam inuqe key alabiliyorum. aşağıda yine göreceksiniz.

9: benim esas sorum ise çalışan bir wii den bootmi ile backup aldım. bu backup ı benim nand a gömme ihtimali varmıdır ?
biliyorumki cihazlarda key farklılığı var orası sorun değil alınan backup daki keyi benim cihazın keyi ile değiştirebiliyorum hex yardımıyla.

anlayan varsa yardımcı olursa sevinirim.

bu arada recovery mode gectiğimde 4.2u yazıyor. autoboot türü disvler deneyemiyorum çünki dvdrom d3-2 sad smiley
18 December 2009 12:19
Şimdi işler biraz karışık, önce gerçekleri bir sıralayalım.

1. Öncelikle Error 003 için halka duyurulmuş bir fix yok software yollu.
2. Ola ki 1 nolu madde gerçekleşirse (gerçekleşebileceğine inanıyorum zira preloader'ı yapan eleman Crediar millete gönderin tamir edeyim diyordu) sürücün D3-2 olduğu için flatmii veya benzeri sürücüyü emule eden modchip'lerden biri işini görür, bu durumda recovery modundan olası exploit edilebilecek oyun açman mümkün olur. Yahut D3-2 olmayan bir sürücüyü geçici olarak bu wii'ye takabilirsin.

Neyse şimdilik infectus olayına girmişsin, bununla ilgili de bilinmesi gereken bir kaç şey sıralayayım.

Güzel nokta şu ki elinde brick olmuş wii'nin key'leri var. Bu da çalışan başka bir nand yedeğini brick olmuş wii'de çalışacak şekilde çevirebilmeni sağlıyor, bunun için betwiin kullanman gerekiyor. Dikkat etmen gereken iki wii'nin boot1 versiyonlarının aynı olması. Boot1'in hash'i işlemcinin üzerinde olduğu için bu tutmazsa flash temiz de olsa senin key'lerini bile kullansa boot edemezsin wii'yi. Boot1 nand üzerindeki ilk blokta bu arada.

İşi sadeleştirmek adına benzer bir Korean wii'den aldığın temiz yedeği kullanman daha mantıklı olur. Boot2'sine bootmii yüklenmiş bir wii'den aldığın yedek işini görmez zira Korean wii'lerdeki boot1'de trucha bug'ı yok, boot1'i değiştirmemeye de mecbur olduğunu düşünürsek boot2'nin trucha imzası ile yüklenmemiş olması lazım.

Betwiin programını kullanarak başka bir dump'ı kendi key'lerinle senin wii'ne göre oluşturman mümkün. Birebir tecrübe etmediğim için doğrudan sana şöyle yapmalısın böyle yapmalısın diyemiyorum.

Şurada bu işi başarıyla yapmış insanların deneyimlerini okuyabilirsin : [gbatemp.net]

Ha bu arada betwiin kullanırken key'ler yedeğin içinden değil diske çıkarılmış dosyalardan kullanılıyor. Yani brick olmuş wii'nin key'lerini ve elindeki temiz yedeğin key'lerini dosyalar haline getirmen gerekiyor.. İhtiyacın olan iki wii'nin nand-hmac-key (dosya ismi nand-hmac olacak) ve nand-key'i (dosya ismi nand-key olacak).

Betwiin'in readme'sinde şöyle denmiş

Temiz yedeği betwiin altına input/flash.bin ismi ile kopyala
Temiz yedeğin key'leri olan nand-hmac, nand-hmac-key'i input klasörü altına kopyala
Brick wii'nin key'leri olan nand-hmac, nand-hmac-key'i output klasörü altına kopyala
betwiin.py'i çalıştır, bekle... brick wii için output klasöründe çevrilmiş dump flash.bin ismiyle oluşacak.

Betwiin bir pyhton programı, python yükleyip programın da istediği kütüphaneleri de yüklemen gerekiyor.

Benden bu kadar.
18 December 2009 12:27
Ha bu arada yazdıklarında unique key almaktan falan bahsetmişsin, bu brick wii'ye ait key'lere sahip olduğuna emin misin? Key'ler işlemci üzerinde OTP denen sadece bir sefer programlanabilen bir bellekte saklanıyor, brick ettikten sonra oraya erişmek mümkün değil.
18 December 2009 12:32
sayın wiicrazy

eimde hbc ve backup loader yüklü koera çalışan cihaz var bundan bootmi ile aldığım backup dan keyleri değiştirebilirim. betwiin programını biraz açabilirmisiniz ? zira ben nanda infectus ile ulaşabiliyorum. python kısmı ve kütüphaneleri kolay kısmı ancak sağlam korea wii den aldıgım backup daki key ayrı bir dosyada geliyor ve benim boardun keyini oraya taşımak kolay kısmı.

benim sorunum benim nand read erase ve verify yapma işlemlerini gerçekleştirmek için gereken program ne olmalı? infectusda direk nand read erase ve verify yapılamıyor. yapılsaydı zira dual nand dada ulaşıp dump edilen flashın bin dosyasını hex le ioslarına mudahele etme imkanı doğacakdı.
18 December 2009 12:34
WiiCrazy
Ha bu arada yazdıklarında unique key almaktan falan bahsetmişsin, bu brick wii'ye ait key'lere sahip olduğuna emin misin? Key'ler işlemci üzerinde OTP denen sadece bir sefer programlanabilen bir bellekte saklanıyor, brick ettikten sonra oraya erişmek mümkün değil.

resimlerde uniqe key gösteriyor saten sayın wii crazy
18 December 2009 12:52
Sayın WiiCrazy Buda Sağlam Backup Alınmış wii Console Id

18 December 2009 13:03
Flash'ı yazma okuma kısmını detaylı bilmiyorum zira lehim yeteneğim bir felaket, hiç bu şekilde bir deneyimim olmadı. O kısımda ne yazık ki yardımcı olamayacağım. Üstte gbatemp'ten verdiğim linkte bushing'in amoxiflash programını kullananlar olduğunu okuduğumu hatırlıyorum.

Şu sorumu cevaplayabilir misiniz,

Brick olmuş wii'nin key'lerini nasıl edindiniz?

Yedeğin key'lerini bootmii tek bir dosyaya atıyor evet, bunun içinden ilgili yerlerden hex editor'le çıkarıp dosyalar haline getirmeniz lazım key'leri... iki tanesi lazım, nand-hmac ve nand-key

Bootmii'nin ürettiği dosyanın içeriği şu şekilde, burada ihtiyacın olan nand_hmac ve nand_key... bunları hex editor'le dosyayı açıp ilgili alanı kopyalayıp yeni bir dosya oluşturman lazım.

nand-hmac 116. byte'tan itibaren 20 byte
nand-key 136. byte'tan itibaren 16 byte

typedef struct
{
	u8 boot1_hash[20];
	u8 common_key[16];
	u32 ng_id;
	union {
		 struct {
			 u8 ng_priv[30];
			 u8 _wtf1[18];
		 };
		 struct {
			 u8 _wtf2[28];
			 u8 nand_hmac[20];
		 };
	};
	u8 nand_key[16];
	u8 rng_key[16];
	u32 unk1;
	u32 unk2; // 0x00000007
} __attribute__((packed)) otp_t;

Edit: Gönderdiğin screenshot'a bakınca üstte verdiğim yapı hexadecimal 100 yani 256. byte'tan itibaren başlıyor... üstte verdiğim rakamlara 256 eklemelisin... Bu arada bunlar özel bilgi, forum'a bu şekilde yapıştırman doğru olmaz.

1 kez düzenlendi. En son 18/12/2009 13:08 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
18 December 2009 13:21
sayın wiicrazy bu yapıştırdığım sadece key anahtarı henüz nand dan hex koymadım.
key nasıl aldıgıma gelince xbox 360 da kullanılan c3 probeyi süperpro ya tanıttım bunu da nokia cep telefonlarında pl driver var onla yapabildim. c3 probe yi hynix nanda kapılara I\o ayaklarına probeyi dokundurarak süperpro programıyla aldım. ancak bu program kendi ünitesi bende mevcut olmadıgından demo olarak çalışıyor

bu durumdada nand içine read erase verify yapamıyorum delirmek üzereyim sad smiley

daha önce sizin sayenizde 2 cihazı ayağa kaldırdım . sizinle cok yazışmıştık . bilgilerinize güveniyorum. oyüzden bana read erase ve verify yapabilecek bir program lazım. bu nanda read yapması bile yeter bozuk nandaki dosyayı alsam bile yetecek :9
18 December 2009 13:32
Dediğim gibi millet amoxiflash programını kullandığını söylüyor. Bu konularda deneyimim olmadığı için detayını bilmiyorum.

Wii flash'ından üstte bahsettiğim nand-hmac ve nand-key'i çıkarmanız mümkün değil. Bu wii size bu şekilde brick olarak geldiğine göre aslında elinizde key'leri yok. Yanılıyor muyum?

Wii eski boot2'ye bootmii yüklenebilen bir wii olsaydı key'leri elde etmek yine mümkün olurdu ama sadece nand-flash'a erişim ile key'leri elde etmek mümkün değil. Varolan bir yöntem varsa da ben bilmiyorum. Ama emin olun olsaydı illa ki duyardım.
18 December 2009 13:38
Amoxiflash (Linux yahut MacOs ile kullanılabiliyor)

Bence infectus olayını bu wii için bırakın, wii'yi bekletin... Er ya da geç PAL için SmashStack exploit'i çıktığında recovery menu ve D3-2 olmayan bir sürücü kullanarak fix etmeniz mümkün olacaktır.

SmashStack şu an sadece NTSC oyun için var o da autoboot olmadığı için bu unbrick işleri için kullanılamıyor. PAL versiyon autoboot oluyor ama henüz exploit PAL oyun'a uyarlanmadı.
18 December 2009 13:51
İlgilenmeniz bile yeterli teşekkür ederim.

ben Araştırmaya devam edeyim smiling smiley bu nand flash üzerinde oynama yapmayı illaki istiyorum. olmazsa nand ı ayırıp harici flasher larla deneme yapacağım bunun muhakkak bir yolu olmalı smiling smiley infectusdan umudum vardı ama oda olmadı bu arada msn adresiniz varsa tanışmayıda isterim tşk.
19 December 2009 00:08
İşte nand-flash üzerinde oynayabilmek için ilgili wii'nin nand-hmac ve nand-key'ine ihtiyaç var. Öteki türlü maalesef. Profesyonel olarak bu iş ile ilgileniyorsunuz sanırım. Size tavsiyem elinizden geçen her wii'nin bir yedeğini alıp seri numarası ile biryerlerde saklamanız. Infectus lehimleme konusunda başarılı olduğunuza göre bu wii'lere en kötü unbrick'ler için servis vermeniz mümkün.

Flash programlama ile ilgili kısım sizi ilgilendiriyor, dediğim gibi benim hiç böyle bir deneyimim olmadı, olamaz da zaten zira pek çok sefer c64'üme video kablosu yapayım derken bir sürü din plug bozmuş bir adamım. Nand'ın yahut sürücünün minicik ayaklarına lehim şöyle dursun yani. Lakin işin yazılım kısmı anlamında burada sizin gibi teknik servis erbabına yardım etmeye açığım. Size ettiğim yardım tüm wii kullanıcılarına edeceğim yardımdır sonuçta.

Msn'e gelince, 2-3 senedir kullanmadığım için kimseye vermiyorum, kendim de girmiyorum zaten... millete gtalk hesabımı veriyorum, ondan da vebalı gibi kaçıyor herkes nedense. Zaten profesyonel olarak bu konularla ilgilenmediğim için (arada gelen bazı istekleri saymazsak) msn'de online olarak sürekli bu konularda kişilerle yazışmam doğru olmaz. Çalıştığım şirket adına en azından.

Msn'i yaklaşık 2-3 senedir kullanmıyorum, takdir edersiniz ki ben bu işi tamamen hobi

Bu arada daha önceki yazışmalarımızı hatırlayamadım. Muhtemelen semi-brick olmuş wii'lerle falan ilgilidir herhalde.
19 December 2009 07:52
evet semibrick cihazlardı 2 side system menusune gecemiyordum smiling smiley yaklaşık 1 sene olmuştur. ilk kez wii bakıyordum. şimdi sadece nand a mudahele ederek unbricklere mudahele etmek istiyorum direk keylere mudahele ederek nanda sağlam yazılımı dumplayabilirsem bu sorunu kökünden halletmiş olacağız smiling smiley

xbox 360 nandlarıda hynix onlara dump yapıp tekrar atılabiliyor. key kaybomuş cihazların nandlarına ulaşılabiliyor. aynı işlem wii içinde gecerli eminim ama nanda reas yapan program bulmak yeterli olacak yada hynix nandlara ulaşabilen bir eeprom programmer almam gerekecek smiling smiley

msn sorun değil benimde açık durdugu söylenemez.

dp. nand kısmında başarılı olursam buraya yazarım hemen. yardımınız için teşekkürler.
22 December 2009 14:53
merhabalar oncelıkle kolay gelsın
Sayın DangerArea

benzer bır sorun yasadıgımız wii miz var
arastırmalarımız sonucunda full brıck oldugunu tahmın edıyoruz ama yıne de bır sonuc alamadık neyse sorunumuzun ınfectus baglayarak cozulebılecegıne daır bır kanımız var ancak tr de ınfectus bulamıyoruz .. ayrıca elımızde key ımızde mevcut..
bir sekılde baglantı kurabılırsek ınfectus uzerınden bu problemı cozme sansımız olabılıcegını dusunmekteyız ayrıca bu sekılde cokmus olan wıı lerı kurtarabılecegımızı anlarsak cok sayıda wıı kullanıcısını da kurtarabılırız cunkı global anlamda bır cokus soz konusu ıcımden de nıntendonun bu ıste bır parmagı oldugunu da dusunmuyor degılım ...

Wıı mız istanbulda ....

cevabınızı beklıyorum
24 December 2009 07:53
Maalesef sayın diobalica

infectus ile nand a bağlanabiliyorum ama read (yani okuma) erase ( silme) write (yazma ) yapamıyorum esas sorunumda bu saten nand ulaşabilsem yazılımla ilgili hiçbir sorun kalmayacak. yani bu problemler infectus la olmuyor bunun yerine hynix üretinli nand eepromlara ulaşabilen bir eprogrammer kit sipariş ettim onu bekliyorum.

denemelerden sonra buraya yazarım.

birde infectusla xboxdan nand read edip write yapabiliyorum. ancak hex editörle actığım blokdaki. key bölümü bulma gibi problemler var yani uzadıkca uzayan bir durum. muhakkak ki çözüme ulaştıracağım. smiling smiley mesleğim bu nede olsa smiling smiley

wii crazyden ümitli idim nand yazılımları hakkında bilgi sahibi olan olsa işim cok kolay olacak. özelliklede bin dosyalarını raw a cevirebilecek biri.
26 December 2009 23:51
Bu brick ile ilgili bende bir soru sormak istiyorum. Elimde bir tane yanlış region ile update sonucu Opera brick olmuş Wii var. Yalnız versyonları çok eski 2.1 olması lazım. Makine çipsiz. Ben bu wii yi ayağa kaldırabilirmiyim ? Şimdiden ilginiz için teşekkürler.
27 December 2009 08:11
@uuz3 : Bahsettiğin brick semi-brick, biraz uğraştırsa da çipli bir sürücü yahut çip yardımıyla düzeltilebiliyor... 3.X versiyonlar recovery menüden orjinal oyunla update ederek düzeltilebilirken 2.X versiyonlarda autoboot olayını kullanmak gerekiyor, dolayısıyla çip gerekiyor.
15 January 2010 23:31
Konu altında bulunsun diye buraya da yazayım...

Aşağıdaki linkte bu iş için yazılmış süper bir rehber var
[gbatemp.net]

Bu arada eleman Xavbox Programmer 1.0.0.7 kullandığını söylemiş... yine not düşelim...
15 January 2010 23:37
[konsol.tepetaklak.com] danger area. soft mod yaparken wiiflow u çalıştırdığımda ekran karadı. bir dha da düzelmedi. kumandalar ışıklar yanıpı sönüyo ama çalışmıyor.konsolun power tuşu çalışmıyor. Fişi çekip taktığımda sadece eject tuşu çalışıyor. ondada dvd ışığı bir kere yanıp sönüyor.cd içine alıyor eject tuşuna basınca çıkarıyor.bütün düğmelere bastık. kabloları takıp çıkardık. bana nasıl yardımcı olabilirsin?konuyla ilgili yazışmalarım.yukarıda verdiğim linktedir.yardımcı olursan sevinirim.
06 March 2010 10:16
DangerArea selamlar,

Bende de infectus2 var şu anda ancak bir türlü USB ile bağlantı sağlayamadım. Mesela xavbox isimli programı bir yerlerden bulamadım. Infectus'un kendi sitesinde de detaylı bir anlatım yok. Forumlarını neredeyse karış karış gezdim maalesef detaylı hiç bir bilgi yok. Acaba ben mi çok becereksizim sad smiley

Sorunum infectus ile bilgisayar bağlantısını gerçekleştirememiş olmam.

USB aygıtının üzerindeki switchler hangi konumda olmalı. 1 ve 2 no lu switc'lerden bahsediyorum. Bu işlemler sırasında Wii açık mı olmalı yani elektrik verilmiş mi olmalı. USB aygıtının üzerindeki ışıklar ne anlama geliyor. Bu gibi sorunların cevabını biliyorsan lütfen bizimle paylaş.

Bu arada senin işin ne oldu halledebildin mi?

1 kez düzenlendi. En son 06/03/2010 10:17 tarihinde khalkedon tarafından düzenlenmiştir.
16 March 2010 08:10
Sayın Khalkedon

İnfectus Chipi Dışarıdan Besliyorum . Yani Harici 5v. Kullanıyorum.

Switch Konumları 1 ve 2 on da olursa pal cihaz. 1on 2 off olursa usa. 1off 2 off olursa ntsc.

Şimdi esas Sorun Bu Hynix Nand lar İnfectusun kendi programıyla Read ve Write Yapılamıyor. Yeni Bir Programı Var Ben Onunla Nanda Girdim read Yapıyorum.

Ayrıca Usb üzerindeki ledler Bank o olan Flash 0 dan Okudugumuzu Bank 1 jtag Hack de oldugumuzu . enable olan ise nand a yukleme modunu actıgımızı gösteriyor.

Şu an elimde en az 5 adet korea error 003 cihaz var. Wii Üzerinde Çok >Duramıyorum . Bu Ara Boşluk Dönemi yeniden Denemelerime Başladım.

1 kez düzenlendi. En son 16/03/2010 08:16 tarihinde DangerArea tarafından düzenlenmiştir.
16 March 2010 09:31
DangerArea
Sayın Khalkedon

İnfectus Chipi Dışarıdan Besliyorum . Yani Harici 5v. Kullanıyorum.

Switch Konumları 1 ve 2 on da olursa pal cihaz. 1on 2 off olursa usa. 1off 2 off olursa ntsc.

Şimdi esas Sorun Bu Hynix Nand lar İnfectusun kendi programıyla Read ve Write Yapılamıyor. Yeni Bir Programı Var Ben Onunla Nanda Girdim read Yapıyorum.

Ayrıca Usb üzerindeki ledler Bank o olan Flash 0 dan Okudugumuzu Bank 1 jtag Hack de oldugumuzu . enable olan ise nand a yukleme modunu actıgımızı gösteriyor.

Şu an elimde en az 5 adet korea error 003 cihaz var. Wii Üzerinde Çok >Duramıyorum . Bu Ara Boşluk Dönemi yeniden Denemelerime Başladım.

Değerli bilgilerin için çok teşekkür ediyorum. Bendeki nand da Hynix, şimdi bahsettiğin switch modlarında deneyeceğim. Umarım işe yarar. Sonucu buraya yazacağım. İlgin için teşekkürler.
16 March 2010 10:05
İstiyorsan Xavbox da Var Elimde

Şimdi tekrar Bağladım. Xavbox Flash 29 29 29 29 şeklinde Görüyor. Buradaki Tek Sorun korea Boardlardaki Hynix Chip Sağ ve Solda Bulunan c131 ve c132 ters

Bağlantıyı Tam Yapamıyoruz . Bu Hynix Dissambley sine Bakıyorum Bağlantı Kapıları Doğru Gibi . Sende Uğraş Bende :9 Çözeceğiz İnşallah. Saten Bir Kez Nandı Acabilsek Her Sorun 100 de 100 çözümlenecek.
16 March 2010 11:48
DangerArea
İstiyorsan Xavbox da Var Elimde

Şimdi tekrar Bağladım. Xavbox Flash 29 29 29 29 şeklinde Görüyor. Buradaki Tek Sorun korea Boardlardaki Hynix Chip Sağ ve Solda Bulunan c131 ve c132 ters

Bağlantıyı Tam Yapamıyoruz . Bu Hynix Dissambley sine Bakıyorum Bağlantı Kapıları Doğru Gibi . Sende Uğraş Bende :9 Çözeceğiz İnşallah. Saten Bir Kez Nandı Acabilsek Her Sorun 100 de 100 çözümlenecek.

Xavbox'ı nihayet ben de buldum. Sağ olasın. Bendeki makine error 003 hatası veren bir makine değil bu arada. Müşterimin dediğine göre Fifa oyunuyla birlikte gelen güncellemeyi yaptıktan sonra makine brick olmuş. Bu arada makine USA'den PAL çevirme.

Xavbox üzerindeki butonlarda ne yapmam gerekiyor, örnek: source, destination. Source'a tıkladığım zaman benden .bin uzantılı bir dosya istiyor.

1 kez düzenlendi. En son 16/03/2010 11:49 tarihinde khalkedon tarafından düzenlenmiştir.
16 March 2010 13:37
Benim kullandığım Xavbox'da status'a tıkladığım zaman aşağıda ki gibi karşısında blocks yazan kutucuklar oluşmuyor.

2 kez düzenlendi. En son 16/03/2010 13:39 tarihinde khalkedon tarafından düzenlenmiştir.
17 March 2010 08:02
Sana tavsiyem xavbox la uğraşma. En güzeli infectus da yeni çıkan demo 1.1 infectus programmer var onu indir en azından hynix i tanıyor. read write ve erase acık . ben özelden msn yazayım sana ekle beni smiling smiley
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 44
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!