Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Waninkoko Firmware 4.2 Updater

Gönderen Tuzruhu 
Waninkoko Firmware 4.2 Updater
02 October 2009 12:35
Waninkoko'nun çıkarmış olduğu 4.2 updater'ı ile eski versiyonlu bir Wii'yi, update etsek ne gibi sakıncaları olur? Mesela 3.3E'den 4.2'ye?

Ya da 4.2 yerine 4.1 update'i ile versiyonu güncellesem mi?

Re: Waninkoko Firmware 4.2 Updater
02 October 2009 14:35
ben waninkoko update ile 4.1 yapmıştım. wii sport resortta hata veriyordu. zaten sistemdede hala 3.2 E olarak gözüküyordu.

sonra nintendo serverinden 4.2 çıkmadan önce 4.1'e update yaptım.
şu an wii sport resort hata vermiyor artık. 3.2 de olupta 4.1'de çalışmayan preloader ve starfall
zaten sisteme bootmi yüklü ve yedeğim olduğu için onlara ihtiyaç duymadım.

şu an 4.1'de bende problem yok Usb loader, Bootmi hepsi sorunsuz çalışıyor.
Tabi en önemli özelliği SD kartlardan oyun ve kanal çalıştırabilme özelliği
02 October 2009 15:17
4.1'e geçersen en iyisini yaparsın, daha 4.2'nin gözükmeyen yan etkileri ortaya çıkmadı ama 4.1 epeydir kullanılıyor.
Brick ediyor falan dediler ama waninkoko'nun upgrader'ının bir zararını görmedim. Hele de bootmii yüklediysen düşünme bile.

4.2'ye geçmek hiç bir yeni özellik getirmediğinden ötürü pek anlamlı değil.
05 October 2009 11:48
4.1 den 4.2 ye Waninkoko update ile başarılı geçiş yapılabiliyor. Başka forumlarda da okumuştum hatta sormuştum bunu. Henüz ben tecrübe edemedim şuan wii min internet bağlantısı yok çünkü (modem bozuldu da smiling smiley )..

@WiiCrazy : 4.2 nin bir esprisi yok ama kazara başkası update yapabilir (çocuklar) insanlar bu yüzden son versiyonlara genelde başarılı geçiş şekilleri arıyor.
05 October 2009 12:18
@yirmiuc : valla evdeki tek çocuk benim :p
kazara update yapmama sebep olacak tek şey shop kanalı, onu da dop-ios programı ile güncellemek mümkün.
05 October 2009 14:05
yirmiuc demiş ki:
-------------------------------------------------------
> 4.1 den 4.2 ye Waninkoko update ile başarılı
> geçiş yapılabiliyor. Başka forumlarda da
> okumuştum hatta sormuştum bunu. Henüz ben
> tecrübe edemedim şuan wii min internet
> bağlantısı yok çünkü (modem bozuldu da smiling smiley
> )..
valla benim cocuk baya bi karistirmaya basladi wii yi onedenle yapayim diyorrum
sorularim olacak waninkoko update ni yapmamiz yeterlimi hbc falan yeniden yuklemek gerekecekmi
05 October 2009 14:20
Çocuklar için parental lock özelliği var bu arada arkadaşlar... Parental lock koyarsanız, internet channel'a, shop channel'a, settings'deki kritik ayarlara girerken kod sorar wii...
06 October 2009 08:51
waninkoko update ile sistemini 4.2 ye geçireceksin HBC yi kendi menüsünden update edebiliyorsun bildiğim kadarıyla.. dediğim gibi tecrübe edemedim bende henüz belki DVDx i de yeniden yüklemen gerekebilir. update sonrası HBC DVDx bunları kolay yoldan yüklemek için bootmii installer u kullan bence..

denersen tecrübelerini paylaş lütfen..

yirmiuc.com
15 October 2009 09:22
Şuan Waninkoko'nun Firmware update'lerini kullanarak 3.3'den 4.0'a terfi ettim. Bu gece de 4.0'dan 4.1'e geçeceğim ama daha tam test edemedim, 4.0'da bir problem var mı? USB Loader'lar sorun çıkaracak mı? Nerdeyse kullanılan bütün IOS'ları 36'dan 61'e kadar güncelledi.

Bir rehber hazırlıyorum, 3.x sistemler için güvenli bir şekilde 4.1'e terfi nasıl olur diye (not: aslında çok basit ama benim gibi moron birisinin anlayacağı şekilde detaylı yapmak gerekiyor). Ama önce kendi sistemimde test etmem gerekiyor.
15 October 2009 22:03
tuzruhu demiş ki:
> Şuan Waninkoko'nun Firmware update'lerini
> kullanarak 3.3'den 4.0'a terfi ettim. Bu gece de
> 4.0'dan 4.1'e geçeceğim ama daha tam test
> edemedim, 4.0'da bir problem var mı? USB
> Loader'lar sorun çıkaracak mı? Nerdeyse
> kullanılan bütün IOS'ları 36'dan 61'e kadar
> güncelledi.
>
> Bir rehber hazırlıyorum, 3.x sistemler için
> güvenli bir şekilde 4.1'e terfi nasıl olur diye
> (not: aslında çok basit ama benim gibi moron
> birisinin anlayacağı şekilde detaylı yapmak
> gerekiyor). Ama önce kendi sistemimde test etmem
> gerekiyor.

Aman dikkat ha, gerçi sende bootmii var ama yine de dikkatli ol,

gbatemp'den alıntı

I thought from the reports here that Waninkoko's 4.1 Firmware Updater was installing the latest IOS60 v6400 (stub) with the 4.1 System Menu and causing a few people to brick their wii's.

I think it's better to do it by hand and follow one of the guides here.

Yani diyor ki, waninkoko'nun 4.1 firmware updater'ı 4.1'i yüklerken en son 4.2 ile beraber yayınlanan işe yaramaz IOS 60'ı yüklüyor. Bu da brick'e sebep oluyor

Bu safe updater'lardan da uzak durmak lazım... dün yine gbatemp'te birisi dert yanıyodu bu sefer de eleman korea'dan pal'e çevrilmiş wii'sine waninkoko'nun 4.2 safe updater'ini uygulamış. Halbuki kore'den bölge değişikliği yapılmış wii'leri brick eden olay doğrudan menü'nün içinde. 4.2 menüyü öyle ya da böyle bu aletlere yüklediğin zaman brick oluyorlar.

Sakat durumlar, bugün safe dediğin şey yarın makineni brick edebiliyor, böyle de bakmak lazım olaya. Manuel yapalım, anlatalım desek bu sefer millet menü ios'u ve menü wad'ları ile uğraşacak, o daha da beter.
16 October 2009 05:13
Benim anlamadığım tuzruhu neden bu kadar istiyor 4.2^ye geçmeyi ?
16 October 2009 07:38
Şeytan dürtüyor desem. Bootmii rehberini yazarken gece 3'te birisi dürttü ama şeytanmıydı bilemiyorum. Önce direkt 4.1'e geçeyim dedim ama sistem yükleme sırasında hata verdi, bende gbatemp'te gezerken önce 4.0'a ordan 4.1'e geçilmesi gerektiğini gördüm, 4.0'ı yükledim problemsiz olarak güncelledi menüleri falan. Resimlerde var ama daha 4.0'ı test edemedim desem... Misafirlerdi kıldı tüydü derken daha Wii'yi açamadım bile. 4.0 nerdeyse bütün IOS'ları güncelledi. Kısmetse bu akşam USB harddisk takıp tek tek Loader'ları deneyeceğim. Hem USB Loader 1.1'i hem Wiiflow'u (HBC'den ve Kanal versiyonlarından). Bakalım bir yamuk yapacak mı? Yapmazsa 4.1'de kalmayı düşünüyorum.
16 October 2009 09:15
bendede 4.1 var USB loader larda problem yok çalışıyor.
hafıza problemi kalmadığına göre sen şimdi wiiware olayına el at
hafıza kartına wiiware oyunları yüklemeye başla
wold of goo oyununu tavsiye ederim oynamadıysan

Oyun Videosu

4 kez düzenlendi. En son 16/10/2009 09:29 tarihinde fredy2 tarafından düzenlenmiştir.
20 October 2009 12:56
Geçen hafta cebit fuarından Wİİ aldım formlarda dolaşmadan update yapıp 4.2E ye yükseltim tabi sonra modchip softmode olaylarını öğrenince pişman oldum ama cumartesi günü biryerde nette 4.2E'nin homebrew yapıldığını öğrenince yaptım pazarı pazartesine bağlayan gece brick oldu.install ettiğim WAD'dan dolayı pazartesi günü götürdüm. çarşamba günü sıfır wii ile değişince sadece Bootmii ile usbloader GX için uğraştım simdi 3.4E deyim uğraşmaktan cekiniyorum...

chip taktırıldığı taktirde HDD oyun oynamak için yinede soft mode yapmak mı lazım ?
20 October 2009 13:04
kendimce demiş ki:
> chip taktırıldığı taktirde HDD oyun oynamak
> için yinede soft mode yapmak mı lazım ?

Evet gerekir. Çip sadece dvd sürücüsünün korumasını kaldırdığı için orjinal oyunların kopyasını oynatabilmeni sağlar, bunun dışında bir işe yaramaz. Bu da %100 değil zira çiplere karşı da nintendo güncellemelerle sürekli tedbirler alıyor.
20 October 2009 14:01
GBATemp'te 4.2'ye softmod yükleyen elemanlar var. Nasıl yaptıklarını anlatıyorlar ama çok zahmetli, bence bir süre beklemeliyiz. Bende 4.1'e geçecektim ama tırstım, Waninkoko'nun updater'i ( angry smiley ) ile 4.0'ı yükledim orda kaldım beklemedeyim şuan. Test işlemlerinden sonra 4.0'da veya 4.1'de kalmayı düşünüyorum.
21 October 2009 16:22
WiiCrazy
kendimce demiş ki:
> chip taktırıldığı taktirde HDD oyun oynamak
> için yinede soft mode yapmak mı lazım ?

Evet gerekir. Çip sadece dvd sürücüsünün korumasını kaldırdığı için orjinal oyunların kopyasını oynatabilmeni sağlar, bunun dışında bir işe yaramaz. Bu da %100 değil zira çiplere karşı da nintendo güncellemelerle sürekli tedbirler alıyor.

Bu durumda softmode en iyisi sonuçta USB HDD den oyun oynuyoruz.. teşekkürler.
26 October 2009 14:57
tuzruhu
GBATemp'te 4.2'ye softmod yükleyen elemanlar var. Nasıl yaptıklarını anlatıyorlar ama çok zahmetli, bence bir süre beklemeliyiz. Bende 4.1'e geçecektim ama tırstım, Waninkoko'nun updater'i ( angry smiley ) ile 4.0'ı yükledim orda kaldım beklemedeyim şuan. Test işlemlerinden sonra 4.0'da veya 4.1'de kalmayı düşünüyorum.

bende aynısını yaptım şuan forumları takipte ve 4.1 de beklemedeyim smiling smiley
güzel bir anlatım yapan olursa bende tecrübe edip 4.2ye atlarım..
ama şuan için 4.1de herşey rahat net olmadığı için riskte yok smiling smiley

yirmiuc.com
11 November 2009 21:43
merhaba,

wii shop'tan opera yükleyim dedim 3.4E'ye ama sistem update yap dedi.

1 - Wİİ Sistemi format atsam HBC filan uçacak.
2 - Wii den update yapıp 4.2E yapıp HBC yüklesem neler gerekecek ?

veya daha önce hiç bilmeden direk update yaparak yahoo answerde 4.2Eyi bulduğm yöntemle yine HBC mi yüklesem ? ama artık o sayfaları bulamıyorum oda mesele...

Wii ekim ayında Türkiyeden Bimeksten aldım.
11 November 2009 22:00
1. Hiç bir zaman format yapma, format'ı sadece ve sadece wii'ni satacaksan kullanmalısın, amacı da bu zaten.

2. 4.2'ye geçip tekrar homebrew channel kurabilirsin, ihtiyacın olan şey bannerbomb exploit'i... Bu exploit 4.2'de de çalışıyor...

Bu arada 4.2'ye geçmeden de operayı kurmanın iki yolu var,

1. Shop kanalını ve kullandığı ios'u Wiiscu programı ile yükleyebilirsin (http://www.wiibrew.org/w/images/d/d6/WiiSCU0.23.zip) daha sonra da opera kanalını shop kanalından o seni update'e zorlamadan yüklemen mümkün.

2. Opera'yı NUSD ile indirip (wad formatında) daha sonra wad manager ile yükleyebilirsin.

NUSD ile indirmek için önce programı şuradan indir (http://www.wiibrew.org/wiki/NUSD)

Sağ üstteki Database butonuna basıp System->Opera Internet Channel->50 (Europe/PAL) seçip en altta bulunan Pack wad'ın yanında bulunan checkbox'ı tıkla. Sonra Start NUS download butonuna tıkla. Opera kanalının wad dosyası programın bulunduğu dizinde 0001000148414450 ile başlayan bir klasörde olacak... Onu sd kartındaki wad klasörüne atıp wad manager ile yükleyebilirsin. Ne update ne de shop kanalı gerekli...
12 November 2009 21:23
teşekkürler WiiCrazy;

sistemi update etmeye karar verdim daha önceki Wii'mi wad yüklerken brick ettiğimden;

1 - HBC yüklü iken anladığım kadarıyla update etmede sakınca yok tek sıkıntı silinmesi ( doğru mu ? )
2 - abd6a.v220.zip ve hackmii'yi indirdim ( SD kartta kuracağım )
3 - USB HDD den oyunları oynadığımdan ( hardmod'um yok ) usbloadleri çalıştırmam için başka ne yapmam gerekecek ?
12 November 2009 22:00
1- HBC'nin yeni versiyonunu 4.2'ye geçmeden önce yüklersen silinmez. boot2'ye yüklediğin bootmii varsa 4.2'ye geçtikten sonra tekrar kurman gerekir sadece... önceki wii'ni brick ettiğine göre muhtemelen elindeki wii yeni ve bootmii'yi boot2'ye kuramayacaksın.
2- Ok
3- Cios kurman gerekecek çünkü 4.2'ye geçince cios nintendo'nun işe yaramaz ios'ları ile yer değiştirecek.

Bütün bu saydıklarım resmi update için geçerli, waninkoko'nun updater'ı ile 4.2'ye geçersen üstte saydıklarım gerçekleşmez...
13 November 2009 20:08
Üstad sayende NUSD ile makinama uygun Operaya ait wad i indirip sorunsuzca kurdum smiling bouncing smiley

Ama sanırım video izlenmiyor bu Wii'lerde flash desteği yok sanırım değil mi?
13 November 2009 20:49
Var flash desteği, hatta operanın yeni versiyonunda sürümü yükseltildi... Amma flash 9 halen desteklenmiyor.

Youtube için wii bağlantı ayarlarında dns çakallığı yapman lazım bu arada smiling smiley

Gayet güzel izleniyor youtube... gerçi benim artık ihtiyacım kalmadı, Egreat M34A aldım bi tane, doğrudan bağladım ethernet ile network'e, wii'den iyi olmasın o da çatır çatır :p
14 November 2009 12:31
Bilgisayarım için DNS çakallığı yaptım ama wii bağlantısı için nasıl yapacağım üstad? Modem arayüzünden mi Wii üzerinden mi?
14 November 2009 12:53
Wii'de bağlantı ayarlarından yapacaksın. Bilgisayardaki gibi dns adresleri / gateway gibi şeyler değiştirilebiliyor wii'de de.
01 January 2010 08:39
Cok ozur dileyerek bir sey sormak istiyorum. WIImdeki system 3.4E (çipli), ogluma yilbasi hediyesi olarak sport resort orijinal oyun geldi. CDyi takinca system update uyarisi cikiyor. Bunu atlamanin bir yolu var mi? ya da system update yaparak makineye birsey olur mu acaba? acil yardim lutfen. simdiden tesekkurler
02 January 2010 13:49
Soruyu bir diğer konuda işlemiştik sanırım, gönül rahatlığıyla update edebilirsin... eğer aletin bir downgrade geçmişi olsa idi ve şu an 3.2/3.3 ya da daha altı bir versiyonda olsaydı yapılan işlemin muhteviyatına göre bir riski olur du ama wii sports resort içindeki update de muhtemelen 3.4 update'i zaten (kontrol ettim evet 3.4 update'i) , yapacağın update bir iki ios yükler muhtemelen.

Uzun lafın kısası, sorunsuz update edebilirsin.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 38
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!