Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

Siyah Wii'de Homebrew & Softmod olayı oluyor mu ?

Gönderen Affliction 
Siyah Wii'de Homebrew & Softmod olayı oluyor mu ?
15 January 2010 12:11
Selam arkadaşlar. Elimde 2 gün önce alınmış siyah PAL Wii var kutusunda sıfır daha dün denemek amaçlı kutusundan çıkartıp kurdum LCD sistemime.

Siyah Wii'ler de Homebrew ve softmod olayı oluyor mu ? Sakat bi durum söz konusu olur mu acaba ?

Elimde Sandisk'in Wii için özel tasarlardığı Gaming SD Card var. Homebrew kanalının kurulumunu ve softmod'un nasıl yapıldığını biliyorum.

Öğrenmek istediğim sadece Siyah Wii'ler de bu dediğim olaylar oluyor mu ?

Amacım; Wii'de USB HDD'den oyun oynamak sadece. (ModChip olayına girmicem zaten Siyah Wii'lere ModChip takılabilmesi için board falan değişiyormuş)

Yardımcı olabilecek birisi varmı acaba ?

Re: Siyah Wii'de Homebrew & Softmod olayı oluyor mu ?
15 January 2010 12:48
Oluyor lakin sürücüden yedek oynatma şeklinde değil, usb loader kullanman gerekiyor. Süreç diğer wii'lerle aynı. Buradaki
rehberleri kullanabilirsin.

Bu arada siyah ya da beyaz olmasından ziyade fark sürücüde. Siyah wii'lerin hepsi D3-2 sürücülerle geliyor bunlarda da ancak usb loader'lar ile yahut son jenerasyon (sürücü emülasyonu yapan) modchiplerle yedeklenmiş oyun çalıştırmak mümkün oluyor.

Son jenerasyon modchip demişken misal WODE ama bunun da fiyatı neredeyse bir wii parası smiling smiley
Wiikey fusion var ama mantar, sdhc kartlar kullanman gerekiyor..
15 January 2010 12:53
Sürücüden oynatım olmadığını biliyordum dostum o yüzden direk softmod olayını sordum. İyiki oluyormuş buna sevindim.

Peki bütün rehberlerde Softmod kurulumunda wireless bağlantısı gerekir deniliyor. Benim evimdeki ADSL modem wireless değil ama orjinal Nintendo LAN Adaptor'ü ile de olmaz mı bu olay ? Mantıken olur diye düşünüyorum.

Başka bir forumdan öğrenmiştim sistem versiyonu 4.2E olan Wii'ye Softmod'un nasıl kurulacağını ama sitenizde daha kapsamlı bir rehber varsa şimdi onu arayacağım.
15 January 2010 12:56
Bağlantının wireless olmasına gerek yok, öyle yazmışsak yanlış yazmışız. Internete bağlanabilmesi yeterli...

Cios kurulumu rehberinde ilerleyen sayfalarda bağlantı gerekmeyen kurulum için de açıklamalar var bu arada.

Valla diğer forumlardan daha kapsamlı mıyız değil miyiz bilemiyorum rehberler açısından. Ama bilgi anlamında daha doğru ve kapsamlı bir yer bulabileceğini sanmıyorum smiling smiley
15 January 2010 13:13
Açıkcası Wii'de bu hack olaylarına kafam basmıyor. Diğer sitede gördüğüm rehberi bile yaparken korkarak yapıcam zaten. Ama denicem işte sonuçta. Bi sakatlık olacağını sanmıyorum. Cios teriminin anlamını dahi bilmiyorum diyebilirim. smiling smiley

Zamanında baya bi Wii alıp satmıştım ama hep Wiikey'li kullanmıştım. Hiç HBC veya softmod olaylarına girmemiştim çünkü o zamanda baya bi tırsıyordum bu olaylardan.

Ama şimdi iş başa düştü. Siyah Wii'de zaten adam akıllı ModChip olayı yok. En mantıklı yöntem Sofmod görünüyor. Haftaya denemesini yapacağım çünkü sipariş ettiğim LAN Adaptor, SD Card ve SD Card Reader haftaya elimde olacak.
15 January 2010 15:09
Peki dostum sana bi sorum olacak izninle.

HBC kurdum diyelim. Softmod'u da kurdum diyelim sorunsuz olarak. PAL bölgeye sahip oyunları Softmod ile USB HDD'den açabileceğim kesin buraya kadar anladım. Peki NTSC-U oyunlarıda USB HDD'den açabilecekmiyim ?

Veya Gecko adlı programı mı kullanmam lazım NTSC-U oyunlar için ? (amacım sansürsüz olan No More Heroes, Mad World gibi oyunları oynamak tabiki NTSC-U sürümleri kastediyorum)

Veya NTSC-U olsa bile oyunlar USB HDD'den açılıyor mu ? (Gecko'ya gerek kalmadan)
15 January 2010 15:36
NTSC-PAL usb loader'larda sadece TV'nin desteklemesine bağlı bir olay haline geliyor. Yani evet PAL ve NTSC oyunları açabilirsin. (Elindeki TV lcd olduğuna göre problem yaşamazsın video modları konusunda o bakımdan)
15 January 2010 15:55
Oooo super oldu bu cevabın işte. Çok sağol. winking smiley

Peki son bi sorum olacak izninle: (gerçi sonradan aklıma başka bişeyler gelebilir) smiling smiley

NTSC-U oyun içindeki update'leri Brick Blocker ile engellememe gerek kalmaz herhalde. Sonuçta dediğim oyunlar (sansürlü olanlar yani) eskiden çıkan oyunlar. İçlerinde ki system update'i eskidir diye sanıyorum. Sonuçta Wii'nin system versiyonu 4.2 olduğuna göre update uyarısı yapmadan direk oyuna girebilecem sanırım ?
15 January 2010 15:59
Softmod ile oyun oynarken oyunlardan update diye bir şey olmaz.. Brickblocker kullanmana gerek yok, backup launcher'lar ve usb loader'lar oyunların update bölümlerine bakmazlar bile...
15 January 2010 16:02
Hmmm anladım dostum. Çok sağolasın. Yardımların sayesinde kafamda ki soru işaretlerine net cevaplar buldum.

Bi sorunum olursa tekrar yazarım. Bu arada seni Street Gamer'dan tanıyorum. Deneyimli olduğunu oradan biliyorum Wii konusunda. winking smiley
15 January 2010 16:40
Bu diğer forum neresidir?

Merak ettim şimdi smoking smiley
15 January 2010 16:45
tuzruhu
Bu diğer forum neresidir?

Merak ettim şimdi smoking smiley

WiiHaber.com diye bir yer. Khalkedon'un açtığı site ama bi üyenin tabiri ile hayalet site malesef.

Kimse yardımcı olmuyor nedense. confused smiley

Eğer yanlış anlaşılırsa mesajımı silin lütfen.
15 January 2010 16:48
Hmm,

Khalkedon, çip satıcısı değil miydi? Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum...

O forumu biliyorum ama bilgi olarak burası kadar değildir.
15 January 2010 16:58
Aynen öyle dostum. Valla kızmasınlar ama üye oldum aktifleştirme mail'i bile gelmedi bu yüzden foruma msj bile atamadım. Komedi gibi. grinning smiley
15 January 2010 17:46
Aklıma takıldı şimdi hatta demin soracaktım aklımdan çıkmış. grinning smiley

Wii'de online oyun için illaki sistem versiyonunun son çıkan sistem versiyonu olmasına gerek varmı ?

Çünkü iki gün önce bir arkadaştan Mario Kart Wii almıştım orjinal olarak. İlerde 4.2 sistem versiyonu üzeri bir güncelleme çıkarsa yine 4.2''li Wii'de, hem softmod'da kalıp hemde Mario Kart Wii'yi online oynamaya devam etmek istiyorum.

Böyle birşey mümkün mü acaba ?
15 January 2010 17:56
Hiç farketmez. 3.2 olan bir sistemde bile rahatlıkla oyununu oynarsın. Sadece sistemde gerekli IOS yüklü olmalı.

Edit

1 kez düzenlendi. En son 15/01/2010 17:58 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
15 January 2010 18:00

Merhaba,
ben 1 ay kadar önce siyah wii almıştım. chip taktırmak istemiyorum doğrusu. softmod daha iyi olur benim düşünceme göre. khalkedon'a gittim fakat siyah wii'lerde chip takabilmek için board değişmesi gerekiyor dedi oradaki arkadaş. neyse ben de softmod düşünüyordum deyince onda da board değişimi gerekli dedi yine. 50 TL softmod için artı 60 TL de board değişimi için toplam 110 TL'ye patlayacaktı bu işlem ben de vazgeçtim eve döndüm. Sonraki günlerde birkaç yer araştırdım sordum aldığım cevaplar chip taktırmak için board değişimi olması gerektiği yönünde. softmod için buna gerek yokmuş. hatta sorduklarımdan birisi kendisi de softmod'lamış siyah bir wii'yi. şimdi kafam karıştı benim.

siyah wii'lerde softmod için board değişimi gerekli mi yoksa olmazsa da olur mu?

Vay Allahsızlar!!! softmod için 50 TL istiyorlar...

Wiihaber'deki TheRecruit sen misin?
15 January 2010 19:17
tuzruhu

Merhaba,
ben 1 ay kadar önce siyah wii almıştım. chip taktırmak istemiyorum doğrusu. softmod daha iyi olur benim düşünceme göre. khalkedon'a gittim fakat siyah wii'lerde chip takabilmek için board değişmesi gerekiyor dedi oradaki arkadaş. neyse ben de softmod düşünüyordum deyince onda da board değişimi gerekli dedi yine. 50 TL softmod için artı 60 TL de board değişimi için toplam 110 TL'ye patlayacaktı bu işlem ben de vazgeçtim eve döndüm. Sonraki günlerde birkaç yer araştırdım sordum aldığım cevaplar chip taktırmak için board değişimi olması gerektiği yönünde. softmod için buna gerek yokmuş. hatta sorduklarımdan birisi kendisi de softmod'lamış siyah bir wii'yi. şimdi kafam karıştı benim.

siyah wii'lerde softmod için board değişimi gerekli mi yoksa olmazsa da olur mu?

Vay Allahsızlar!!! softmod için 50 TL istiyorlar...

Wiihaber'deki TheRecruit sen misin?

Kimden, nerden bu alıntı?

Allahsız deme hem yav, bu işi hiç bilmeyen, hiç bilmeyeceklere yapıldığını unutma bu operasyonun. Sonuçta biz de öğretmek için saatlerimizi veriyoruz burada. Bazı insanlar da öğrenmek yerine doğrudan birisinin bu işi yapmasını istiyor. Sonuçta yapan kişi de sorumluluğunu da alıyor bu işin. Ha sorumluluğunu almadan yapanlar da var, eleştireceksek onları eleştirmemiz lazım. Khalkedon bu açıdan, bu işin içinde olan tanıdığım kimselere göre, bu işin sorumluluğunu üstlenerek yapması açısından ayrı bir yerde tutulması gereken bir yer. Ha bu arada başka çip takan da tanıdığım yok zaten smiling smiley

Zamanında 4-5 kişiye softmod işlemini para karşılığı yaptım ama artık sıcak bakmıyorum özellikle de yeni update'lerle beraber softmod'un ezilmesi verilecek bu hizmetin kalitesini doğrudan etkiliyor. İşlemi yaptığın kişi zaten konu hakkında bilgi sahibi olmak istemeden bunu yaptırdığı için kalıcılığı yok yapılan işin. (Misal 4.2 update'i yapıyor softmod gidiyor)

Streetgamer'da ilk başlarda ilan falan da vermiştim ama sonradan kaldırmıştım. O zamanlar tabii softmod yapabilmek için Zelda'nın orjinaline de sahip olmak gerekiyordu.

ps: Yanlış anlaşılma olmasın, Allahsız'ı üstüme almadım smiling smiley Softmod/Unbrick operasyonlarında şimdiye kadar talep ettiğim en yüksek ücret 30TL oldu. Ve genelde de en az 1 ila 3 saatimi vererek ekstra bir şeyler de yapmışımdır kullanıcı için... Kendi mesleğimde saat başına daha fazla kazandığımı söyleyebilirim.
15 January 2010 19:25
tuzruhu
Hiç farketmez. 3.2 olan bir sistemde bile rahatlıkla oyununu oynarsın. Sadece sistemde gerekli IOS yüklü olmalı.

Edit

Teşekkürler. Demek ki zamanı gelince yine başınızı ağrıtıcam. smiling smiley
15 January 2010 19:55
Kusura bakmayın, biraz sinirleniyorum böyle şeyler görünce. Sonuçta atla deve değil bu işlemler ama bu kadar fahiş fiyatlar bence olmamalı.

Yukarıdaki alıntıyı wiihaber sitesinden aldım.

Yazıyı dikkatli okursanız, hem softmod yapılacak hemde board'ı değişekcekmiş!! Bu tamamen insanların cebini hortumlamaya yönelik bir işlem. Çip'le aynı fiyata geliyor.

Haybeden board değişimi (ki ben buna inanmıyorum -şahsi görüşüm bu şekildedir) yapmak ve üstüne softmod kurmak.

Benim kendi görüşüm; çipin artılarını saymak, eksilerini saymak ve kullanıcıyı bu yönde bilgilendirmek. Maaliyeti şöyle şöyle olur bunu bunu yaparsın ama bunları yapamazsın derim. Sonra ikinci bir alternatifin olduğunu söyler bunun da böyle işlediğini anlatır tercihin tamamen kullancıya bırakılmasını sağlarım. Ticaret yapılıyor tamam güzel ama insanları yanlış yönlendirerek ancak ticari itibarını zedelersin.

Sonuçta kullanıcı bilgilenmiş olur. Ben bir yere gitsem ve yukarıda saydığım şekilde bilgilendirsem hiç bir işle uğraşmam bütün herşeyi orda yaptırırım. Verdiğim parayı da helal eder çıkarım. Arkadaş çevremi de tek bir yere gönderirim.

Neyse. uzatmayalım, hatun çağırıyor yemek vakti smileys with beer
15 January 2010 21:21
@tuzruhu : Ama şöyle düşün, kullanıcı dvd kullanmak istediyse gerçekten de sürücünün değişmesi gerekiyor. Bunu bilmiyoruz. Neticede usb loader olayı özellikle de acemi kullanıcılara çok da sıcak gelmiyor. 60 lira da sürücü değişimi için bence güzel fiyat. Ama dediğin gibi doğru bilgilendirmenin yapılmış olması şart.
18 January 2010 11:51
Mario Kart Wii oyunum ile LAN Adaptorünü 2 saat önce PTT'ye gidip aldım.

Wii'yi 4.2 sistem versiyonuna güncelledim. Akşama hack olaylarını deneyeceğim.

Yapmak istediğiniz bi uyarı varmı acaba dostlar ?

Gerçi rehberlerde herşey açıkca yazıyor ama yinede bi sorayım dedim. smiling smiley

18 January 2010 12:50
Hmm, lan adaptörü de iyiymiş... Acaba ben de mi Lan'a geçsem, hem switch de oturma odasındayken.... Neyse masrafa gerek yok...

Benim yapmak istediğim uyarı şudur.... Lan adaptörü ile wii'ye takacağın harddiskin gireceği usb slot'u iyi seç... normalde önyüzden bakınca soldaki slot hdd için, diğerini başka usb aygıtlar için kullanabilirsin.

Tavsiyem net üzerinden cios kurulumunu yaptıktan sonra hdd olayına girme aşamasında öncelikle lan adaptörsüz denemeler yap ki kafan karışmasın....
18 January 2010 13:21
Yani demek istediğin USB'lerden birini LAN Adaptor için sabit olarak kullan, HDD içinse diğer USB HDD'yi sabit olarak kullan. İkidebir zırt pırt çıkarmam zaten. HDD olayını denerken LAN Adaptor'ü sökmeyi düşünüyordum seninde demen iyi oldu dostum. winking smiley
19 January 2010 17:31
Wii hack işinde yeni olmama rağmen Wii'ye baya bişeyler kurdum. (soft mod'u siteniz sayesinde öğrendim ne kadar teşekkür etsem azdır.)

Birkaç oyun kurdum soft mod haricinde. Bu sevincimi sizlerle paylaşmak istedim. smiling smiley

21 January 2010 09:35
merakımı bağışlayın . wii üzerinde zaten wireless ve ethernet girişi var.
neden ikinci bir lan adapter gerekiyor? ben wireless kullanıyorum ve sorun yaşamadım hiç. lan denemedim ama.
wii üzerindeki lan çalışmıyormu? ekstra bir adapter bir usb yi meşgul ediyor bu durumda...
21 January 2010 09:40
yeni makinalarda direk lan girisimi varmis bizimkilerde yok ondan kullaniliyor bide kablosuz modemi olmayanlar kullaniyor tabiki
21 January 2010 10:37
Valla ben benim Wii üzerinde direk LAN girişi varmı diye bakmadım veya dikkat etmedim. Ama yok diye biliyorum. Zaten var olup farketmediysemde artık iş işten geçti çünkü LAN Adaptör'ü alalı 3 gün oldu. İşimi gördü ya o bana yeter. smiling smiley
25 January 2010 18:47
arkadaşlar siyah wii lere yada d3 boardlu wiiler için usb den oynamayi bilen varmı acaba birkaç birşey denedim ama souç olumsuz d3 boardda hdd den oyun oynayan varmı?
25 January 2010 18:51
arkadaşlar d3 boardlu yada siyah wii ile usb den oyun oynayan varmı?
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 44
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!