Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

4.3 Kırıldı winking smiley

Gönderen WiiCrazy 
4.3 Kırıldı winking smiley
29 June 2010 20:27
GÜNCELLEME : Üyelere özel bölümünde rehber hazırlandı, buradan

And here is the English Noob Guide

Acaba olur mu dediğim bir yöntem vardı, son bir saat içindeki denemelerim sonucunda 4.3'de softmod yapma yöntemini bulmuş durumdayım winking smiley

Burada da açıklayayım bari :p

Olay şudur, PAL, NTSC ve NTSC-J wii'lerde korean ios bulunmamakta bu yüzden eski bug'lu korean ios'ları gayet güzel bir şekilde sisteme yüklemek mümkün smiling smiley

Adım adım anlatalım...

1. WiiPower'ın son Trucha bug restorer programını indirin. (http://www.mediafire.com/?qzmqirhnuyz)
2. NUSD üzerinden IOS 41'in v2835 revizyonunu wad olarak indirin
3. IOS 41'i wad manager ile kurun. Bu ios normalde korean wii'lerde olan diğer wii'lerde olmayan bir ios. Nintendo'nun imzaladığı bir ios olduğu için korean olmayan wii'lere de fazla çaba sarfetmeden kurulmakta.
4. Trucha bug restorer'ı kullanarak IOS 15'i downgrade etme işlemini buradaki cios yükleme rehberindeki gibi yapın. Bir farkla o da kullanılacak IOS olarak ilk aşamada IOS 41 seçilecek.
5. IOS 15 downgrade işlemi bittikten sonra kalan işlemleri cios yükleme rehberinde olduğu gibi yapıp yamanmış IOS 36'yı yükleyin.
6. IOS 41'e artık ihtiyacımız yok, isterseniz kaldırabilirsiniz.
7. Trucha bug'lı IOS 36'nın keyfini sürün :p

ps1: Temiz 4.3 üzerinde TBR'yi çalıştırabilmek için SmashStack yahut Indiana Pwns exploit'ini kullanmalısınız.
ps2: Özellikle de IOS 15 downgrade işlemi bittikten sonra TBR'den IOS 15'i seçip devam edilen kısımda çok sık codedump alabilirsiniz, tekrar tekrar deneyip çalıştığı anı yakalamanız gerekiyor.

-- In English for International audience --

1. Get the latest version of WiiPower's Trucha Bug Restorer (http://www.mediafire.com/?qzmqirhnuyz)
2. Using NUSD, checking the Pack Wad option in the app download the oldest revision of IOS 41, namely IOS 41 v2835
3. Install the IOS 41 wad you grabbed with regular Wad Manager, It doesn't much metter which IOS you use during the operation since it's a legitimate IOS signed by Nintendo... Also you can use any wad manager tool out there..
4. Launch Trucha Bug Restorer, select the IOS to be used as 41 and choose Downgrade IOS 15... Continue normally as you would do it on 4.2...
5. After you've downgraded IOS 15, launch Trucha Bug Restorer again this time to patch IOS 36... Select IOS to be used as IOS 15 and resume normal operation of this tool... Beware, you might need to repeat this step from the start since TBR just codedumps randomly when reloading IOS into 15.. This will not do any harm to your wii...
6. If you've successfully patched IOS 36, now get rid of IOS 41 if you want it so...
7. Have fun with the trucha patched IOS 36 tongue sticking out smiley

ps1: You need either SmashStack or Indiana Pwns exploit to run Wad Manager and TBR... If you don't know what I'm talking about then just go for a more noob friendly thread instead of this.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
twitter | blog | homepage

8 kez düzenlendi. En son 04/07/2010 18:56 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.

tym
Re: 4.3 Kırıldı winking smiley
29 June 2010 20:52
hayırlı uğurlu olsun ve tebrikler spinning smiley sticking its tongue out
29 June 2010 21:58
aga eline saglik, nasilkine merak ettim simdi, ne kadar bekleriz???smoking smiley
29 June 2010 22:32
İlk mesajı update ettim, gbatemp'te de yazdım.

"security, like correctness, is not an add-on feature." andrew s. tanenbaum, 5.4.4 design principles for security (operating systems, design and implementation second edition)
30 June 2010 06:21
Eline sağlık hocam.
30 June 2010 08:43
Peki 4.2'de kalsak (ömür boyu 4.2'de kalmak istiyorum) ilerleyen zamanlarda bu bize dezavantaj olur mu acaba ? Online oyunda falan sorun çıkar mı ? Ayrıca yeni çıkacak olan oyunlarda Nintendo sistem yazılımı olan 4.3'ü zorunlu kılarsa 4.3 isteyen oyunları 4.2 sistem menüsünde açabilirmiyiz ?
30 June 2010 08:56
@Affliction : Sorun olmaz, şimdiye kadar belli menü versiyonunu zorunlu tutan oyun olmadı.

30 June 2010 08:58
menu versiyonunun oyunlar ile ilgisi yok aslinda,kullandiklari ioslar sistemde bulunduktan sonra her oyun calisir,mesela wiicrazy yukseltmediyse hala3.2 versiyonda,ben de 4.1 de kaldim.ayrica 4.3 de goruldugu kadariyla sadece hacke karsi bir koruma sozkonusu,bunun disinda farkli bir sey yok.kisacasi menu versiyonunu yukseltmemek herhangi bir avantaj veya dezavantaj saglamiyor.mesela 4.0 ile sd ve sdhc destegi geldi,faydali bir yukseltmeydi tabi buna ihtiyac duyanlar icin.
30 June 2010 09:33
USB Loader kullandığın müddetçe hangi menü'de olduğunun bir önemi yok. İstersen 3.2'de bile büün oyunları çalıştırırsın.

Edit: Ben hala 4.0'dayım. Sırf SD desteği için 4.0'a geçtim yoksa hiç işim olmaz.

1 kez düzenlendi. En son 30/06/2010 09:33 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
30 June 2010 12:13
Bu arada deneyenler oldu ve çalışıyor... yazdığım gibi işlemin ikinci aşaması olan IOS 36'nın yamanması adımında IOS 15'i seçtiğinizde codedump alma ihtimaliniz yüksek. Ben 4-5 denemede başarılı sonuç almıştım ama isterseniz wiimote yerine GC kolu kullanabilirsiniz. GC kolu ile codedump almadığını söyleyenler bulunmakta.

30 June 2010 12:21
ellerine sağlık, şimdi nintendo sana da bulaşmasın tongue sticking out smiley
30 June 2010 12:35
Benim yaptığım bir şey yok ki, kafayı çalıştırıp sadece workaround buldum... hacking bile sayılmaz bu smiling smiley

Bu arada ilk mesajı ingilizceye de çevirdim, gbatemp'te ne olduysa birisi sildi benim konuyu... Amerikanın uyanması ile beraber oradan buraya geleceklerle site çökmez umarım.

30 June 2010 12:56
Heralde kırmak için uğraşan gruplardan birisi sildirdi konuyu, "ule biz kıracaktık bunu adamın teki çok basit bir yöntem bulmuş, en iyisi sileyim konuyu" demiş ve yapmışta olabilir. Böyle örnekler çok çünkü.
30 June 2010 13:53
Konuyu sildirseler bile bu kadar saatte dünyanın yarısını dolaşmıştır o mesaj grinning smiley
30 June 2010 13:56
DiABOLiCAL
Konuyu sildirseler bile bu kadar saatte dünyanın yarısını dolaşmıştır o mesaj grinning smiley

Wiihacks'deki eleman sabahtan ios ve ıvır zıvır bundle'ları ile çoktan nooblara guide yapmış bile... Kime hizmet için sildiler bilemem. Ama sildiklerinde Amerika'nın uyanmasına daha 2-2.5 saat vardı.

30 June 2010 13:58
WiiCrazy
Wiihacks'deki eleman sabahtan ios ve ıvır zıvır bundle'ları ile çoktan nooblara guide yapmış bile... Kime hizmet için sildiler bilemem. Ama sildiklerinde Amerika'nın uyanmasına daha 2-2.5 saat vardı.
Konuyu arattım ve şöyle birşey gördüm, gayet mantıklı geldi;

Lol, they made it invisible so that unregistered visitors could not see it . they know this solution is gonna attract a lot of people here grinning smiley
30 June 2010 14:05
DiABOLiCAL
WiiCrazy
Konuyu arattım ve şöyle birşey gördüm, gayet mantıklı geldi;

Lol, they made it invisible so that unregistered visitors could not see it . they know this solution is gonna attract a lot of people here grinning smiley

Yazdığı pek doğru değil aslında, o konuda da cevap verdim. Kayıtlı üyeler dahil kimse göremiyor... Ha dersen ki millet üye olmadığı için göremediğini sanıp üye olur... ne fayda gelir öyle üyeden bilemem sonuçta üye olduğunda da göremeyecek smiling smiley

30 June 2010 14:21
Test edilecekse bu akşam ben benim wii'yi gönüllü yapabilirim. Boot2 koruması var, (bu arada 4.3 boot2 korumasını götürmüyordu değil mi tongaya düşmeyelim the finger smiley ) her türlü pis işlerinize alet edebilirim.

Anında 3.4 sürümüne veya 4.0 sürümüne geri dönme şansım var. 2 versiyonun da nand'ı elimde mevcut.

Eğer test et derseniz Internet'ten mi güncelleyeyim yoksa wad halii de indirmiştim wad dosyasından mı güncelleme yapayım? Nasıl isterseniz o yolda ilerlerim.
30 June 2010 14:25
@tuzruhu : Benim yaptığım testin aynısını yapabilirsin aslında, 4.3'e update etmeye gerek yok. Yani IOS 15 ve IOS 36'nın son sürümlerini yükleyip. 4.3'de farkedecek herhangi bir durum olduğunu düşünmüyorum. GC kolun varsa TBR'yi gc kolu ile kullanmayı deneyebilirsin, gerçekten IOS 15 seçilip devam edilen kısımda bir faydası oluyor mu. Akşam uğraşabilir miyim bilmiyorum ama belki TBR'nin oradaki codedump olayını çözmeye çalışırım.

30 June 2010 14:25
WiiCrazy
Yazdığı pek doğru değil aslında, o konuda da cevap verdim. Kayıtlı üyeler dahil kimse göremiyor... Ha dersen ki millet üye olmadığı için göremediğini sanıp üye olur... ne fayda gelir öyle üyeden bilemem sonuçta üye olduğunda da göremeyecek smiling smiley
Eğer öyle ise durum farklı, üye olmadığım için bilemiyorum tabi smiling smiley

Üye olup girdikten sonra da göremeseydim bir daha o siteye girmezdim sanırım. Demekki bu amaçla yapılmamış. Anlamak mümkün değil gerçekten.
30 June 2010 14:27
Ben tahmin edebiliyorum neden olduğunu...

Cevap şu iki sorunun cevapları arasındaki farkta gizli gibi geliyor bana...
1. Bir hafta daha 4.3 hack edilmeseydi kaç çip satılırdı?
1. 4.3 dün hack edildiğinden itibaren bir hafta boyunca kaç adet çip satılacak?

30 June 2010 15:16
Gören görmüş zaten, konu sümen altı edilmeden birkaç kişi görmüş ve hemen yaymışlar the finger smiley
30 June 2010 18:57
Is it ok to post in english on here?
30 June 2010 19:00
Techrev
Is it ok to post in english on here?

Well we don't mind a little bit of English or Deutsch mixing in here, go on...

ps: I don't speak Deutsch though :p

1 kez düzenlendi. En son 30/06/2010 19:01 tarihinde WiiCrazy tarafından düzenlenmiştir.
30 June 2010 19:12
Wiicrazy,

Niye illegal içerikli mesaj atıyorsun GbaTemp'te?
Büyük ihtimal açtığın konu bu yüzden silinmiş... miş miş.

Muhahaha, koptum mesajları okurken.

Bundan böyle illegal içerik barındıran bir mesaj görünce hemen moderatörlere bildiricem ona göre haaaa. tongue sticking out smiley

GBATemp ve illega içerik. Gülesim geldi.

Ahanda gülüyorum grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smileygrinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley
30 June 2010 19:20
Nintendonun canı sıkılmış öylesine bir update çıkarmış.Onlar da biliyor hacke karşı koyamayacağını bu update ile.Bitirmek istese hacki bitirirler zaten...
30 June 2010 19:24
Hack'i bitirmek için yapması gereken tek şey homebrew uygulamaların önüne yazılımsal olarak geçmek ve bu işi artık durdurmak. Kaynak kodunu sandıktan çıkartıp herkese sunduğun zaman veya böyle bir geliştirmeye ön ayak olduğun an zaten o konsol kırılmaya mahkumdur.
30 June 2010 19:34
Everything you said seemed to work for me last night, except the only tools that seemed to work with the patched IOS36 or IOS41, or the downgraded IOS15 were Anytitledeleter, and TBR. Everything else was throwing -1035 errors. Other people seemed successful. I'm not sure what I'm running into. If its a noob mistake (I don't think so, but its certainly possible) Or if there is something different in the way TBR is written.

Right now I'm totally prepared to write a wad installer using the TBR code, since it seems to work fine while the other stuff doesn't. I just want to be sure, before I do, that I'm not doing something stupid thats making the other tools not work :\.

The thing is, I tried downgrading IOS15 using MMM and IOS41, error -1035

I immediately went to the APP manager, ran TBR 1.3, used IOS41, and it downgraded fine.

After I patched IOS36 using TBR AnyTitleDeleter worked fine using the patched IOS36.

Wad Manager and MMM both throw -1035 errors using the patched IOS36.

Unless I'm doing something stupid and noobish (I only started getting deep into WII hacking yesterday) I'd say that there was something different in the code for TBR and Anytitle deleter and that MMM and Wad Manager aren't recognizing the Trucha bug properly in IOS36 on my 4.3 WII. I'm pretty sure that if I get IOS34 downgraded and CIOS installed I won't have any problems. I know I can hack TBR to do this. I just don't want to do that if I'm doing something stupid.
30 June 2010 19:55
Techrev,

If you receive an Codedump error, it's normal. You will have to repeat several times IOS 15 downgrade to TBR.

PS: If you try to install a virgin Wii, you use the Smashstack or Indiana PWNS Exploits.
PS2: Sorry, bad language.
PS3: What is the version of the Wii menu? 4.2 or 4.3 or 4.1 something.

Not: Arkadaş yazılardan anladığım kadarıyla Wii hack konusunda çaylak yanlış birşey yapmak istemiyor.

2 kez düzenlendi. En son 30/06/2010 20:00 tarihinde tuzruhu tarafından düzenlenmiştir.
30 June 2010 19:57
@Techrev : Do not use any other TBR tools (those released before this exploit known I mean) since they don't contain the latest hardcoded revisions of both IOS 36 and IOS 15... just use WiiPower's TBR I gave in the start of this thread and be resistant to crashes on IOS 15 reload stuff I mentioned above...

-1035 means "Title with a higher version is already installed" which suggests the tool you are using is trying to install a lower revision of the ios (while patching IOS 36 I guess)

@tuzruhu : Sonradan mod'lardan birinden açıklama geldi, exploit daha bilinmediği için Nintendo farketmesin demişler falan.

@NinintendoWii : Aslında Nintendo korsana karşı durmak istiyor, niyetleri de tamamen bu ama hiç bir zaman yazılımlarını adam akıllı bir güvenlik incelemesinden geçirmiyorlar. Açık çıktıkça yamıyorlar, düşün ben 10 dakka şöyle bir derin düşündüğüm zaman bu açığı bulabiliyorsam o kadar parayla onların bundan çok daha ince olan bir sürü açığı da çıkarmaları lazım. Beri yandan da onların işi de zor... klasik tabirimiz vardır ya "sizin de işiniz zor" diye aynı şekil... Açıkları yamayacak, önden gidip ileride exploit edilmesi muhtemel açıkları da kapayacak ve bunları şimdiye kadar yayınladığı oyunlarla test ettirecek belki zira ufak bir zamanlama hatası bile geçmişte yayınlanmış bir oyunun yanlış çalışmasına sebep olabilir kötü kodlama yüzünden... vesaire vesaire... Adamlar hiç bir özellik eklemeden update yayınlıyorlar açıkları kapatmak için düşün.

Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 38
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!