Hoşgeldiniz! Oturum Aç Üye Ol Sohbet

Gelişmiş

win7 64 bit isletim sistemi

Gönderen dedezade 
win7 64 bit isletim sistemi
15 April 2010 21:08
isletim sistemleri hakkin da bilgisi olan agalar ve arkadaslardan tavsiye almak istiyorum.ben su an 32 bit kullaniyorum hp dizustu 4gb ram, cift cekirdek 2gh intel islemci ile 64 bit kullanmalimiyim bana ne artilari olur yada hic ugrasma deymez mi dersiniz,bu iki sistem arasinda ki farklar nelerdir ?
ben video convert isleri ile fazla ugrasiyorum ve hd videolar da bu islem baya uzun suruyor, gecenler de bu konu hakkinda bi yazi okumustum, sanirim chip de idi ,hiz acisindan 64 bit de convert isleminin cok fark ettigini yaziyordu yada ben oyle anlamis olabilirim, bu dogrumudur, bazi uygulamalar icin daha iyi performans alinabilirmi yoksa ev kullanicilari icin bir sey degistirmezmi?
bu arada win7 nin sistem uyumluluk denetiminde 64 bit kullanabilecegim yaziyordu.

Re: win7 64 bit isletim sistemi
15 April 2010 21:13
En başta 64 bit için söyleyeceğim, eğer sistemin 64 bit için tasalanmış ise (64 bit destekleyen ana kartlar, ekran kartı, ram'lere sahipsen) mutlaka 64 bit kullanman gerektiği. Ama bunun bir dezavantajı var, kullanacağın (eğer kullanıyorsan) programların 64 bit desteğinin olması gerekiyor. Yoksa bir avantajı olmaz, aksine sistemini fena yavaşlatır.

Video konvert için sisteminde 64 bit kullanacaksan bileşenlerinin hepsinin 64 bit desteği olmalı. Yoksa 32 bit ile de işlerini o sistemle oldukça rahat götürürsün.

İşletim sistemin 64 bit kullanabilirsin der ona bakma. Eğer sistem desteğin donanımsal olarak desteklenmiyorsa bir işe yaramaz.

Örnek vermek gerekirse, 4 gbyte'tan fazla ram kullanacaksan 64 bit sistem şart olur.
15 April 2010 21:16
Doğru demişler video conversion gibi adeta işlemciyi sağan uygulamalarda 64bit'in olumlu yönde bir katkısı olur. Tabii kullandığın yazılımların hep 64 bit desteğinin olması ve bu modda çalışması durumunda. 64 bit'e geçiş henüz tam anlamıyla oturmuş değil.

Ram anlamında 4GB 64 bit bir sistem için yeterli, 2GB'a ben şahsen pek güvenmezdim... 64 bit programların bellekte kapladıkları alan 32 bit olanlara göre neredeyse iki misli fazla oluyor işlemcinin aynı işi yapan komutunun daha fazla yer kaplamasından dolayı. Bu da 32 bit'e göre ciddi bellek gereksinimi artışı demek hele windows'un açılışta kafadan bir sürü dll'i hafızaya attığını düşünürsek.

64 bit'in en büyük avantajı eğer ki ihtiyacın varsa tabii o da 3.5 gb'ın üstünde memory kullanabiliyor olman. 32 bit işletim sisteminde maksimum kullanabileceğin bellek miktarı 3.5gb... Hele vmware falan kullanacaksan bazen 4gb bile yeterli olamayabiliyor.

Bende misal 4GB ram var ama bunun 512kb'sı resmen yatar vaziyette Xp Pro 32 bit ile smiling smiley
15 April 2010 21:20
@tuzruhu gene chip de okudum sanirim son 1 veya 2 yil icinde aldiginiz sistemlerin ozellikle dizustu pc lerin donanim olarak mutlaka 64 bit i destekledigi yaziyordu, bende alali 1.5 yil oldu ,bu dogru ise sanirim uyumlu ama dogrumudur bilmiyorum veya bunu nasil anlarim?
15 April 2010 21:23
Notebook'un kitapçığında uyumlu olduğu sistemler yazar. Eğer 64 bit için tasarlanmıştır derse korkmadan 64 bit yüklersin şayet sadece 32 bit yazıyorsa üretim tarihi ne olursa olsun 64 bit çözüm getirmez...
15 April 2010 21:28
Ha bu arada işlemcinin 64 bit desteği yoksa 64 bit işletim sistemini unut derim. Çalışmaz çünkü.

Bu arada işlemcisi nedir tam olarak? Misal Core2Duo'lar 64 bit desteği sunuyor.
15 April 2010 21:35
HP Pavilion dv7-1070ed

[h10025.www1.hp.com]
pc bu siz anlarsiniz
15 April 2010 21:40
Hala 32-bit işletim sistemi kullanan biri olarak anlamam diyorum valla smiling smiley

64 bit ile ilgili tek deneyimim şu anki pc'me ki üzerinde 64-bit amd x2 işlemci var 64-bit xp pro kurmaya çalışıp başarılı olamam herhalde smiling smiley
15 April 2010 21:46
tuzruhu
Ha bu arada işlemcinin 64 bit desteği yoksa 64 bit işletim sistemini unut derim. Çalışmaz çünkü.

Bu arada işlemcisi nedir tam olarak? Misal Core2Duo'lar 64 bit desteği sunuyor.
sistem soyle
intel core duo cpu p7350@ 2.00 ghz
bellek 4gb
yuvalar 1 2gb ddr-2 800 mhz
2 2gb ddr-2 800 mhz
nvidia geforce 9600m gt
1440*900
16 April 2010 06:10
Dedezade, işlemcin 64 bit desteği var.

O 4 gbyte ram'i kullanmak istiyorsan (sisteminde 32 bit varsa 4 gbyte kullanamazsın) 64 bit yüklemen gerekiyor. Ayrıca elindeki bütün cihazların 64 bit driverlarını bulman gerekecek.

Ayrıca buradan dirverlarını bulabilirsin (Ben danca bilmediğim için verdiğin linkten bişi anlamadım, HP'nin ingiliizce serverlarında aynı sayfa var)...

Önce sistemindeki cihazların bütün driverlarını indir. Ekran kartı da dahil. Ondan sonra 64 bit yükleyebilirsin.
16 April 2010 07:38
@tuzruhu verdigin bilgiler icin tesekkurler ,tum driver leri mevcut zaten ,o zaman ben 64 bit yukliyim.
Üzgünüz ancak bu foruma sadece kayıtlı kullanıcılar mesaj gönderebilir.

Oturum açmak için tıklayın

Çevrimiçi Kullanıcılar

Ziyaretçi: 60
Ziyaretçi Rekoru: 983 tarih 14 April 2024

Sohbetteki Kullanıcılar

Sohbet odalarında hiç kullanıcı yok!